ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
30 листопада 2015 року № 826/11443/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії:
головуючого судді Шулежка В.П.,
судді Іщука І.О.,
судді Погрібніченка І.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Трейд Коммодіті» до Антимонопольного комітету України, за участю третіх осіб - товариства з обмеженою відповідальністю «Вог Аеро Джет», товариства з обмеженою відповідальністю «Поділля Промпостач», товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтахімтрейд», про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Трейд Коммодіті» (далі - позивач, ТОВ «Трейд Коммодіті») до Антимонопольного комітету України (далі - відповідач), за участю третіх осіб - товариства з обмеженою відповідальністю «Вог Аеро Джет» (далі - третя особа 1, ТОВ «Вог Аеро Джет»), товариства з обмеженою відповідальністю «Поділля Промпостач» (далі - третя особа 2, ТОВ «Поділля Промпостач»), товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтахімтрейд» (далі - третя особа 3, ТОВ «Нафтахімтрейд»), про визнання незаконним та скасування рішення Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель від 19.06.2015 №884-р/пк-ск, зобов'язання Постійно діючу адміністративну колегію Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель повторно розглянути скаргу ТОВ «Трейд Коммодіті» та прийняти відповідне рішення за результатами розгляду скарги.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.11.2015 закрито провадження в частині позовних вимог до Державного агентства резерву України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішення є незаконним та таким, що винесено з порушенням вимог законодавства про здійснення державних закупівель, у зв'язку з чим підлягає скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх в повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечував в повному обсязі, в обґрунтування заперечень зазначає, що рішення прийнято у відповідності до законодавства, а отже підстав для задоволення не вбачається.
Представник третьої особи 1 заперечував проти позову.
Представник третьої особи 2 в судове засідання не прибув, подав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник третьої особи 3 вирішення спору залишив на розсуд суду.
З огляду на вищевикладене та з урахуванням вимог статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до висновку про доцільність розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів у справі.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Державним агентством резерву України (далі - Замовник) оголошено конкурс за процедурою відкритих торгів на закупівлю « 19.20.2 Паливо рідинне та газ; оливи мастильні (паливо дизельне)», відповідне оголошення про проведення процедури №228053, оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу №162(31.12.2014) від 31.12.2014.
В результаті розгляду документів учасників, Замовником по всім лотам було прийнято рішення про відхилення пропозицій конкурсних торгів, в тому числі відхилено пропозицію позивача на підставі п. 1 та п. 3 ч.1 ст.29 Закону України «Про здійснення державних закупівель», а саме, пропозиція не відповідала кваліфікаційним критеріям, встановленим статтею 16 цього Закону та не відповідала умовам документації конкурсних торгів.
ТОВ «Трейд Коммодіті» звернулось до Антимонопольного комітету України зі скаргою від 05.05.2015 №0505/15 про порушення Замовником порядку проведення процедури закупівлі - «паливо дизельне - 5 лотів».
Рішенням Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель від 07.05.2015 №20-29.2/06-1452-дз скаргу позивача прийнято до розгляду.
З метою з'ясування обставин, викладених у скарзі від 07.05.2015 №20-29.2/06-1452-дз, відповідачем до Замовника надіслано запит про надання інформації та документів щодо проведення ним Процедури закупівлі.
В ході розгляду матеріалів та інформації, отриманої від Замовника, Постійно діючою адміністративної колегією Антимонопольного комітету України встановлено відсутність підстав для задоволення скарги позивача та прийнято рішення про відмову у задоволенні скарги позивача від 09.06.2015 №№884-р/пк-ск.
Вважаючи рішення таким, що прийняте без урахування всіх обставин та з порушенням норм законодавства, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог, виходячи з наступного.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти встановлюються Законом України «Про здійснення державних закупівель».
Документація конкурсних торгів - документація, що розробляється та затверджується замовником, оприлюднюється для вільного доступу та безоплатно подається замовником під час проведення торгів (конкурсних торгів) фізичним/юридичним особам. Документація конкурсних торгів не є об'єктом авторського права та/або суміжних прав (п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про здійснення державних закупівель»).
Відкриті торги є основною процедурою закупівлі. Під час проведення процедури відкритих торгів пропозиції конкурсних торгів мають право подавати всі зацікавлені особи (ст. 20 Закону України «Про здійснення державних закупівель»).
Статтею 18 Закону України «Про здійснення державних закупівель» передбачено порядок оскарження процедур закупівлі.
Скарга до органу оскарження подається суб'єктом оскарження в письмовій формі та повинна бути підписана особою, яка її подає, і містити таку інформацію:
найменування органу оскарження;
ім'я (найменування), місце проживання (місцезнаходження) суб'єкта оскарження, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти (у разі наявності);
найменування, місцезнаходження, поштова адреса замовника, генерального замовника, рішення, дії або бездіяльність яких оскаржуються;
номер оголошення про проведення процедури, яке оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу;
підстави подання скарги, посилання на порушення процедури закупівлі або прийняті рішення, дії або бездіяльність замовника, генерального замовника, фактичні обставини, що це можуть підтверджувати, дату, коли суб'єкту оскарження стало відомо про такі рішення, дії або бездіяльність;
вимоги суб'єкта оскарження та їх обґрунтування;
обґрунтування наявності порушених прав та охоронюваних законом інтересів з приводу рішення, дії чи бездіяльності замовника, генерального замовника, що суперечать законодавству у сфері державних закупівель і внаслідок яких порушено право чи законні інтереси такої особи.
Відповідно до п. 10 ст. 18 Закону України «Про здійснення державних закупівель». За результатами розгляду скарги орган оскарження має право:
прийняти рішення про встановлення або відсутність порушень процедури закупівлі (у тому числі порушення порядку оприлюднення або неоприлюднення інформації про державні закупівлі, передбаченої цим Законом) та про заходи, що повинні вживатися для їх усунення, зокрема зобов'язати замовника, генерального замовника повністю або частково скасувати свої рішення, надати необхідні документи, роз'яснення, усунути будь-які дискримінаційні умови (у тому числі ті, що зазначені в технічній специфікації, яка є складовою частиною документації з конкурсних торгів, кваліфікаційної документації), привести документацію конкурсних торгів (кваліфікаційну документацію, запит цінових пропозицій) у відповідність із вимогами законодавства, або за неможливості виправити допущені порушення відмінити процедуру закупівлі;
у випадках, передбачених законами України, передавати рішення, документи та матеріали щодо здійснення закупівель до правоохоронних, контролюючих та інших органів.
Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону України «Про здійснення державних закупівель», після оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі кожна фізична/юридична особа має право безоплатно отримати документацію конкурсних торгів.
Документація конкурсних торгів безоплатно надсилається або надається замовником протягом трьох робочих днів з дня отримання від фізичної/юридичної особи відповідного запиту.
Документація конкурсних торгів безоплатно оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу для загального доступу і може бути безоплатно отримана кожною фізичною/юридичною особою.
Частиною 2 ст. 22 Закону України «Про здійснення державних закупівель» передбачено, що документація конкурсних торгів повинна містити, зокрема:
1) інструкцію з підготовки пропозицій конкурсних торгів;
2) кваліфікаційні критерії до учасників відповідно до статті 16, вимоги, встановлені статтею 17 (за винятком пунктів 1 і 6 частини першої статті 17) цього Закону, та інформацію про спосіб документального підтвердження відповідності учасників встановленим критеріям та вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність вимогам статті 17 у разі, якщо така інформація міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним;
3) інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі).
4) кількість товару та місце його поставки;
5) місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги;
6) строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;
7) проект договору або основні умови, які обов'язково будуть включені до договору про закупівлю;
8) опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані пропозиції конкурсних торгів, у разі, якщо учасникам дозволяється подати пропозиції конкурсних торгів стосовно частини предмета закупівлі (лота);
9) перелік критеріїв та методику оцінки пропозицій конкурсних торгів із зазначенням питомої ваги критеріїв;
10) строк, протягом якого пропозиції конкурсних торгів вважаються дійсними, але не менше ніж 90 днів з дати розкриття пропозицій конкурсних торгів;
11) інформацію про валюту, в якій повинна бути розрахована і зазначена ціна пропозиції конкурсних торгів;
12) інформацію про мову (мови), якою (якими) повинні бути складені пропозиції конкурсних торгів;
13) зазначення способу, місця та кінцевого строку подання пропозицій конкурсних торгів;
14) порядок надання роз'яснень щодо документації конкурсних торгів;
15) розмір, вид та умови надання забезпечення пропозицій конкурсних торгів (якщо замовник вимагає його надати);
16) розмір, вид, умови надання, умови повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає його надати);
17) місце, дату і час розкриття пропозицій конкурсних торгів;
18) прізвище, ім'я та по батькові, посаду та адресу однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв'язок з учасниками;
19) у разі закупівлі робіт або послуг - вимогу про зазначення учасником у пропозиції конкурсних торгів інформації (повне найменування та місцезнаходження) про кожного суб'єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт як субпідрядника в обсязі не менше ніж 20 відсотків від вартості договору про закупівлю.
Документація конкурсних торгів на закупівлю « 19.20.2 Паливо рідинне та газ; оливи мастильні (паливо дизельне)», відповідне оголошення про проведення процедури №228053, оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу №162(31.12.2014) від 31.12.2014, затверджена рішенням голови комітету з конкурсних торгів від 25.12.2014, протокол №43 від 25.12.2014.
Відповідно до протоколу від 27.04.2015 №17/1, підставою відхилення пропозиції позивача є: п.7 розділу 1 Документації конкурсних торгів; п.п.3.1 п.3 таблиці 1 додатку 3 Документації конкурсних торгів.
У відповідності до п.7 розділу 1 Документації конкурсних торгів, пропозиція конкурсних торгів та всі документи, що мають відношення до пропозиції конкурсних торгів, складаються українською мовою. У разі надання будь-яких документів іноземною мовою, вони повинні бути перекладені на українську мову. Переклад та справжність підпису перекладача мають бути засвідчені нотаріально.
Згідно з п.п.3.1 п.3 таблиці 1 додатку 3 Документації конкурсних торгів, учасник повинен надати довідку у довільній формі, що містить інформацію про раніше виконані договори на поставку палива дизельного із зазначенням замовників та їх контактних осіб (прізвище та контактний телефон).
Для підтвердження цієї інформації учасник повинен надати копії виконаних договорів за 2013-2014 p.p. (не менше двох) та документи, що підтверджують їх виконання (оригінал відгуку (виданий замовником з яким було укладено договір із зазначенням дати і номеру договору та інформації про належне виконання договору стосовно якості, кількості та строків), копії актів звіряння, накладні, акти приймання-передачі товару, або акти виконаних робіт та платіжні доручення (або інші документи), які підтверджують факт проведення розрахунків, або специфікації тощо). Невиконання або виконання не в повному обсязі аналогічних договорів є підставою для відхилення пропозиції конкурсних торгів учасника.
У складі наданої пропозиції конкурсних торгів ТОВ «Трейд Коммодіті» містяться копії договорів: від 24.04.2014 № 24/04-1 та від 20.02.2014 № 20/02/14-1 та специфікації до них, які складені російською мовою.
Як зазначив відповідач, що не заперечується позивачем, перекладу зазначених договорів та специфікацій українською мовою пропозиція конкурсних торгів не містить.
В свою чергу, ТОВ «Трейд Коммодіті» в позовній заяві стверджує, що російська мова є не іноземною, а регіональною, у зв'язку з чим зазначена вище вимога документації конкурсних торгів не розповсюджується на документи, надані російською мовою.
З наведеної вище вимоги документації конкурсних торгів чітко вбачається, що вона не передбачає надання будь-яких документів регіональною мовою та іншими мовами національних меншин.
Разом з тим, суд зазначає, що місто Київ не відноситься до території, де поширена регіональна мова (російська).
Щодо невідповідності інформації, яка надана позивачем у довідці про раніше виконані договори на поставку палива дизельного, позивач стверджує, що замовник не встановлював вимог про обов'язковість зазначення в довідці про раніше виконані аналогічні договори та надання в копіях цих договорів в підтвердження зазначення інформації в довідці.
Тобто, позивач не заперечує той факт, що ним подано інформацію у довідці про раніше виконані договори, яка не співпадає з наданими копіями договорів (інші реквізити).
В той час, з пояснень Державного агентства резерву України вбачається, що зазначення замовників та їх контактних осіб вимагається для можливості перевірки наданої у довідці інформації про виконані договори, копії яких до неї додаються. Тому, надання позивачем інших договорів, які не підтверджують надану у довідці інформацію, визначено як невідповідність вимогам Документації конкурсних торгів та кваліфікаційним критеріям.
Таким чином, судом встановлено, що пропозиція конкурсних торгів ТОВ «Трейд Коммодіті» не відповідала умовам документації конкурсних торгів.
Відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону України «Про здійснення державних закупівель», Замовник відхиляє пропозицію конкурсних торгів у разі, якщо:
1) учасник:
2) не відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим статтею 16 цього Закону;
3) не погоджується з виправленням виявленої замовником арифметичної помилки;
4) не надав забезпечення пропозиції конкурсних торгів, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;
5) 2) наявні підстави, зазначені у статті 17 та частині сьомій статті 28 цього Закону;
6) 3) пропозиція конкурсних торгів не відповідає умовам документації конкурсних торгів.
Учасник, пропозиція конкурсних торгів якого відхилена, повідомляється про це із зазначенням аргументованих підстав протягом трьох робочих днів з дати прийняття такого рішення. Інформація про відхилення пропозиції оприлюднюється відповідно до статті 10 цього Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 30 вказаного вище Закону Замовник відміняє торги в разі:
відсутності подальшої потреби в закупівлі товарів, робіт і послуг;
неможливості усунення порушень, які виникли через виявлені порушення законодавства з питань державних закупівель;
порушення порядку оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі, акцепту, оголошення про результати процедури закупівлі, передбаченого цим Законом;
подання для участі в них менше двох пропозицій конкурсних торгів, а в разі здійснення закупівлі за рамковими угодами з кількома учасниками - менше трьох пропозицій;
відхилення всіх пропозицій конкурсних торгів згідно з цим Законом;
якщо до оцінки допущено пропозиції менше ніж двох учасників.
Про відміну процедури закупівлі за такими підставами має бути чітко визначено в документації конкурсних торгів.
Відповідно ч. 10 ст. 18 цього Закону, за результатами розгляду скарги орган оскарження має право: прийняти рішення про встановлення або відсутність порушень процедури закупівлі (у тому числі порушення порядку оприлюднення або неоприлюднення інформації про державні закупівлі, передбаченої цим Законом) та про заходи, що повинні вживатися для їх усунення, зокрема зобов'язати замовника, генерального замовника повністю або частково скасувати свої рішення, надати необхідні документи, роз'яснення, усунути будь-які дискримінаційні умови (у тому числі ті, що зазначені в технічній специфікації, яка є складовою частиною документації з конкурсних торгів, кваліфікаційної документації), привести документацію конкурсних торгів (кваліфікаційну документацію, запит цінових пропозицій) у відповідність із вимогами законодавства, або за неможливості виправити допущені порушення відмінити процедуру закупівлі.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виходячи з викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що з урахуванням встановлених порушень та недотримання всіх умов Документації конкурсних торгів на закупівлю « 19.20.2 Паливо рідинне та газ; оливи мастильні (паливо дизельне)», рішення Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель №884-р/пк-ск від 09.06.2015 за розглядом скарги позивача таким, що прийняте на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, підстав для задоволення позовних вимог в частині щодо визнання незаконним та скасування рішення Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель від 19.06.2015 №884-р/пк-ск не вбачається.
Позовні вимоги про зобов'язання Постійно діючу адміністративну колегію Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель повторно розглянути скаргу ТОВ «Трейд Коммодіті» та прийняти відповідне рішення за результатами розгляду скарги, на думку суду не підлягає задоволенню, оскільки судом встановлено, що оскаржуване рішення прийнято у відповідності до вимог законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи наведене, проаналізувавши норми законодавства та надавши оцінку наявним у справі доказам, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.
Враховуючи положення ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, відшкодування судового збору позивачу не підлягає.
Керуючись ст.ст. 11, 94, 158-163 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Трейд Коммодіті» відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Головуючий суддя В.П. Шулежко
Суддя І.О. Іщук
Суддя І.М. Погрібніченко