Справа 688/4660/15-а
№ 2-а/688/195/15
Постанова
іменем України
30 грудня 2015 року м. Шепетівка.
СуддяШепетівського міськрайонного суду Хмельницькоїобласті Босюк В.А., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України вм. Шепетівці та Шепетівському районі Хмельницької області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1О звернулась до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівці та Шепетівському районі Хмельницької області (далі Управління) посилаючись на те, що з 11.06.2010 року перебуває на обліку в Управлінні як одержувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу». Для призначення пенсії Управлінням була витребувана довідка про заробітну плату за період з 01.06.2008 року по 31.05.2010 року без врахування «інших виплат», до яких віднесена матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальна допомога на вирішення соціально побутових питань, сума індексації заробітної плати в сумі 7690,62 грн., на які були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. 09.12.2015 року вона звернулась до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії з врахуванням «інших виплат», відповідно до довідки про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», виданої Шепетівським міськрайонним центром зайнятості № 20-05/3444 від 08.12.2015 року. Листом за вих. № 13237/04 від 17.12.2015 року відповідач відмовив їй у перерахунку пенсії посилаючись на ст. 33 Закону України «Про державну службу». Вважає вказані дії відповідача протиправними та просить зобовязати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 09.12.2015 року та виплачувати її з розрахунку 82% від середнього заробітку з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, індексації заробітної плати, відповідно до довідки Шепетівського міськрайонного центру зайнятості № 20-05/3444 від 08.12.2015 року, залишивши без змін базовий місяць для індексації її пенсії, який був визначений при її призначенні.
Представник відповідача у встановлений ч. 3 ст. 183-2 КАС Українистрок подав заперечення на позов, в якому зазначив, що такі види надбавок, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально побутових питань, індексація грошових доходів громадян, не передбаченіст. 33 Закону України «Про державну службу», Порядком обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця, встановленого постановою КМУ від 31.05.2000 року № 865, як складові заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії державному службовцю. Матеріальна допомога носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати, а факт утримання із сум допомоги страхових внесків не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця. Крім того, у разі підвищення розмірів пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулось підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Отже, здійснення перерахунку пенсії для позивача з урахуванням вищевказаних сум стане підставою для зміни базового місяця та визначення нового розміру споживчих цін для проведення індексації заступного місяця після місяця, в якому відбулось підвищення.
Дослідивши матеріали справи, суд знаходить позов підлягаючим до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч.ч.2, 5 ст. 37 Закону України «Про державну службу» ( в редакції чинній на день призначення пенсії позивачу 11.06.2010 року), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці»встановлено, що заробітна плата, - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» та Наказу Державного комітету статистики України № 5 «Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати» від 13.01.2004 рокуструктура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.
Частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу»передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ч.6 ст.33 цього Законудержавним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівниківта інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Згідно ч.2 ст. 35 цього Законудержавним службовцям надається відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входила до системи оплати праці державного службовця.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема: оплата праці (грошове забезпечення).
Згідно зі ст. 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до Законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведеної норми отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані і сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Судом встановлено, що з 11 червня 2010 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Шепетівці та Шепетівському районі Хмельницької області та отримує пенсію по інвалідності згідно із Законом України "Про державну службу».
Згідно довідки Шепетівського міськрайонного центру зайнятості № 20-05/3444 від 08.12.2015 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»,до суми заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01.06.2008 року по 31.05.2010 року включені «інші виплати»: матеріальна допомога та індексація заробітної плати. На всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
9 грудня 2015 року позивачка звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до вищевказаної довідки з урахуванням «інших виплат».
З листа Управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівці та Шепетівському районі № 13237/04 від 17.12.2015 року вбачається, що у здійсненні перерахунку пенсії їй було відмовлено, оскільки ці виплати не включені до складу заробітної плати державного службовця.
Відповідно до ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта Законами України.
При призначенні пенсії позивачу такі виплати як матеріальна допомога та сума індексації заробітної плати не були враховані, хоча з цих виплат нараховувались страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Відмова у перерахунку пенсії позивачці є неправомірною, оскільки постановою правління Пенсійного фонду України № 19-11 від 30.10.2008 року (що діяла на час призначення пенсії позивачу) затверджено довідку про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». В цій довідці прямо вказано, що саме входить в заробітну плату для обчислення пенсії, в тому числі додається довідка про розмір інших виплат, які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування. Аналогічні положення закріплені в постанові правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року, чинній на час звернення ОСОБА_1 до відповідача з заявою про перерахунок пенсії.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає дії відповідача щодо неврахування при розрахунку пенсії позивачки матеріальної допомоги та суми індексації заробітної плати, на які нараховувались і сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, протиправними.
При визначенні строку, з якого слід провести перерахунок пенсії позивачу, суд виходить з положень ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої пенсія призначається (перераховується) з дня звернення за пенсією. Таким чином, право позивача підлягає захисту з моменту її зверненнядо відповідача з заявою про перерахунок пенсії, оскільки відповідач не мав відповідних даних про складові заробітної плати, а отримав їх тільки 09.12.2015 року разом з відповідною заявою.
За наведених обставин, суд знаходить, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 має бути проведений з 09.12.2015 року з урахуванням вказаних сум відповідно до довідки № 20-05/3444 від 08.12.2015 року.
Що стосується визначення позивачу базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації її пенсії суд виходить з наступного.
Відповідно до п.2 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, (далі «Порядок…») індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема пенсії.
Відповідно до п. 10-1 «Порядку…» обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено.
У разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації, що передбачено п. 5 «Порядку…».
Збільшення розміру пенсії позивача в результаті перерахунку на підставі довідки №20-05/3444 від 08.12.2015 року відбудеться на виконання вказаної постанови в звязку з незаконними діями відповідача по невключенню частини доходів в заробітну плату позивача, а не в результаті зміни розміру мінімальної пенсії.
За вказаних обставин, суд знаходить за необхідне зобовязати управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівці та Шепетівському районі Хмельницької області при перерахунку пенсії позивачу залишити без змін базовий місяць для індексації її пенсії, який був визначений при її призначенні.
Керуючись ст.ст. 33, 35, 37 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 41, 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці»,«Порядком проведення індексації грошових доходів населення», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, ст.ст. 9, 11, 70, 71, 158-163 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівці та Шепетівському районі Хмельницької області щодо неврахування при розрахунку пенсії ОСОБА_1 матеріальної допомоги та суми індексації заробітної плати, на які нараховувались і сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівці та Шепетівському районі Хмельницької області здійснити з 22 жовтня 2015 року розрахунокта виплатупенсії ОСОБА_1, призначеної їй відповідно до Закону України «Про державну службу», з розрахунку 82 % від сум заробітної плати, включивши до суми, з якої нараховується пенсія, суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, на підставі довідки № 20-05/3444 від 08.12.2015 року, залишивши базовим місяцем для індексації пенсії, визначений при її призначенні
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії через Шепетівський міськрайонний суд.
Суддя: В.А. Босюк