Справа 688/4312/15-а
№ 2-а/688/180/15
Постанова
Іменем України
04 грудня 2015 року м. Шепетівка
Суддя Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області Мазур Н.В., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівці та Шепетівському районі Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівці та Шепетівському районі Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії, посилаючись на те, що з 05.09.2009 р. вона перебуває на обліку як одержувач пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу». При призначенні пенсії їй врахований заробіток без врахування матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, премій, з яких нараховані та сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
В жовтні 2015р. позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідок про складові заробітної плати від 12.10.2015р. та здійснити розрахунок розміру пенсії з врахуванням інших виплат, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Проте, листом від 04.11.2015р. №11735/04 у такому перерахунку позивачу було відмовлено на підставі ст. 33 Закону України «Про державну службу».
Просить визнати протиправними дії відповідача щодо неврахування при розрахунку розміру пенсії інших виплат, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування; зобовязати відповідача здійснити розрахунок та виплату пенсії з дня звернення з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, премії до ювілейної дати та премії до професійного свята, заявлених довідками Шепетівської ОДПІ від 09.10.2015р. №262/Ч/22-20-05-24, від 12.10.2015р. №263/Ч/22-20-05-24, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, залишивши без змін базовий місяць для індексації пенсії, який був визначений їй при призначенні пенсії.
Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав, подавши у встановлений ч. 3 ст. 183-2 КАС України строк заперечення на позов. Крім того, відповідач подав клопотання про розгляд справи в загальному порядку, з викликом сторін.
Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України у разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення про неможливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.
Дослідивши матеріали, долучені до позовної заяви, подане відповідачем заперечення на адміністративний позов, суд дійшов висновку, що наявних у справі доказів достатньо для ухвалення рішення в скороченому порядку, позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.
Судом встановлено, що з 05.09.2009 року ОСОБА_1 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Згідно зі ст. 33 Закону України «Про державну службу» оплата праці державних службовців повинна забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обов'язків, сприяти укомплектуванню апарату державних органів компетентними і досвідченими кадрами, стимулювати їх сумлінну та ініціативну працю. Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року- страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
У той же час, перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
В жовтні 2015 року позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівці та Шепетівському районі Хмельницької області із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, премії до ювілейної дати та премії до професійного свята, заявлених довідками Шепетівської ОДПІ від 09.10.2015р. №262/Ч/22-20-05-24, від 12.10.2015р. №263/Ч/22-20-05-24. Однак, листом від 04.11.2015р. №11735/04 в перерахунку пенсії позивачу було відмовлено на підставі ст. 33 Закону України «Про державну службу».
Частиною 1 статті 35 Закону України «Про державну службу» передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.
Як слідує з постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суду та інших органів»керівники мають право установлювати надбавки за високі досягнення у праці до 50% посадового окладу з врахуванням надбавки за ранг державного службовця та надбавки (винагороди) за вислугу років, надавати матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення.
Частиною 1 статті 244-2 КАС Українивизначено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних відносинах, є обов`язковими для всіх судів України.
У постанові від 20 лютого 2012 року Верховний Суд України, усуваючи неоднакове застосування норм матеріального права, вважає неправильними висновки суду про те, що оскільки матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не включається до складу заробітної плати державного службовця, то вона не враховується при обчисленні розміру його пенсії. Суд зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Так, перевагу надано спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а не Законам України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2010 року №1170надано вичерпний перелік видів оплати праці та інших видів, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховується при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсії. При цьому, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, премії до зазначеного переліку не входить.
Підвищення розміру пенсії в цьому випадку не може бути підставою для зміни базового місяця для індексації відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Перерахунок пенсії позивачу слід провести відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», яка діяла на час виходу позивача на пенсію, відповідно до якої перерахунок має бути проведено виходячи з розміру раніше призначеної позивачеві пенсії, тобто 90 % від суми заробітної плати.
Щодо вимоги позивача включити до сум заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми матеріальної допомоги у розмірі 10 окладів 11510 грн., то суд виходить з наступного.
Згідно з п. 2 Переліку виплат, що здійснюється за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010р. №1170, не нараховується єдиний внесок на одноразову допомогу працівникам, які виходять на пенсію згідно із законодавством та колективними договорами (включаючи грошову допомогу державним службовцям), тому не повинна враховуватися при призначенні пенсії державним службовцям.
Відповідно до довідки Шепетівської ОДПІ №263 від 12.10.2015р. матеріальна допомога у розмірі 10 окладів - 11510 грн. була нарахована позивачу в жовтні та листопаді 2009 року, тобто після призначення пенсії.
При призначенні пенсії позивачу була врахована заробітна плата за 24 місяці перед виходом на пенсію з вересня 2007 року по серпень 2009 року, а тому матеріальна допомога, нарахована після виходу на пенсію не може бути врахована, що є підставою для відмови у позові в цій частині.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу в перерахунку пенсії з включенням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, премії, а тому такі дії слід визнати протиправними та зобовязати відповідача здійснити розрахунок та виплату пенсії з урахуванням цих сум, заявлених довідкою Шепетівської ОДПІ від 09.10.2015р., виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, залишивши без змін базовий місяць для індексації пенсії, який був визначений при призначенні пенсії.
При визначенні строку перерахунку пенсії суд керується ст.45 Закону України Про загальнообовякове державне пенсійне страхування, якою визначено, що перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано після 15-го числа, а тому суд вважає, що такий розрахунок та виплату слід здійснити з 01.11.2015 р.
На підставі викладеного, відповідно до ст. ст. 33, 35, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.1 Закону України «Про оплату праці», ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст. 71, 94, 99, 100, 159-163, 183-2 КАС України, суд
постановив:
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівці та Шепетівському районі Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівці та Шепетівському районі Хмельницької області щодо невключення в перерахунок ОСОБА_1 пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації, премії, заявлених довідкою Шепетівської ОДПІ від 09.10.2015р. №262/Ч/22-20-05-84.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівці та Шепетівському районі Хмельницької області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.11.2015 року у розмірі 90% від сум заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, премії, заявлених довідкою Шепетівської ОДПІ від 09.10.2015р. №262/Ч/22-20-05-84, з урахуванням фактично отриманих сум, залишивши без змін базовий місяць для індексації пенсії, який був визначений при призначенні пенсії.
В решті позову відмовити.
Присудити ОСОБА_1 судовий збір в сумі 487 грн. 20 коп. з Державного бюджету України.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя