Постанова № 54749674, 22.12.2015, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
22.12.2015
Номер справи
607/12789/15-а
Номер документу
54749674
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22.12.2015 Справа №607/12789/15-а

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

в складі:

головуючого Ромазана В.В.

з участю секретаря Буцик О.П.

представника позивача ОСОБА_1

відповідача ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі справу за адміністративним позовом Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї ,-

В С Т А Н О В И В:

Управління соціальної політики Тернопільської міської ради звернулось в суд з позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї, в розмірі 38819,84 грн.

В обґрунтування вимог вказує на те, що відповідачу була призначена та виплачувалася зазначена допомога з 01 березня 2014 року по 01 липня 2014 року у розмірі 3347,37 гривень, щомісячно, з 02 липня 2014 року по 31 серпня 2014 року у розмірі 3584,86 гривень, щомісячно, з 01 жовтня 2014 року по 31 березня 2015 року у розмірі 3 653,66 гривень, щомісячно. При призначені допомоги відповідач була попереджена спеціалістами Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про відмову в призначені або припиненні виплати призначеної допомоги та про повернення надміру нарахованих коштів у разі подання недостовірних відомостей про доходи та стан сімї, зміни обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги. В результаті проведення перевірки відділом соціальних інспекторів Управління соціальної політики Тернопільської міської ради, було встановлено, що відповідач подала неповну інформацію про наявність у володінні свого чоловіка ОСОБА_4 ще одного транспортного засобу, а саме автомобіля марки «MITSUBISHI L200», 1995 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1. Оскільки, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям» та абз. 5 п. 10 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №205, державна соціальна допомога не призначається у випадках коли у власності чи володінні малозабезпеченої сімї є більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму). Згідно з п. 12 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям» затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №205 у разі коли особами, які входять до складу сімї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. У звязку із цим відповідачу із 01.02.2015 р. було припинено надання державної соціальної допомоги та проведено перерахунок суми надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї, яка за період з 01 березня 2014 року по 31 січня 2015 року включно становить 35166,18 гривень. Оскільки соціальними інспекторами Управління 17 лютого 2015 року було виявлено переплату ОСОБА_2, їй вже було нараховано допомогу за лютий 2015 року у розмірі 3653,66 грн., а тому загальна сума надміру нарахованої державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї за період із 01.03.2014 року по 28.02.2015 року складає 38819,84 грн. З цих підстав, позивачем було надіслано відповідачу лист про повернення безпідставно отриманих сум, однак у добровільному порядку відповідач зазначених коштів не повернула.

У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1В позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просить суд їх задовольнити.

Відповідач ОСОБА_2 та представника відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні позовних вимог не визнати, проти їх задоволення заперечили та суду пояснили, що позивачу не було відомо про обставини набуття у власність її чоловіком спірного автомобіля, який був у користуванні працівників фірми на якій працював чоловік відповідачки. Крім цього зазначила, що в силу вимог Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №205 відповідач має право на призначення зазначеного виду допомоги у випадку наявності у її сім»ї двох автомобілів, оскільки у неї троє неповнолітніх дітей, одна з яких є інвалідом.

Суд, проаналізувавши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази у справі, встановив

25 березня 2014 року та 17 жовтня 2014 року ОСОБА_2 звернулася до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради із письмовими заявами про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації, субсидії та пільг, як малозабезпеченій сім'ї.

Відповідно до п. 3 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 pоку № 250 з наступними змінами доповненнями (надалі Порядку) передбачено, що призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та м. Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи праці та соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.

Згідно ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та п.20 Порядку, державна соціальна допомога призначається на шість місяців.

Згідно із заявою ОСОБА_2 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг від 25 березня 2014 року №910060, заявою ОСОБА_2 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг від 17 жовтня 2014 року №911537, відповідачу була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сімї з 01 березня 2014 року по 01 липня 2014 року 3347,37 гривень щомісячно, з 02 липня 2014 року по 31 серпня 2014 року 3584,86 гривень щомісячно.

Згідно з рішенням Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї від 04 листопада 2014 року відповідачу була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сім'ї з 01 жовтня 2014 року по 31 березня 2015 року 3653,66 грн., щомісячно.

Згідно зі ст. 13 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» зазначено, що контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Пунктом 27 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, передбачено, що контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган праці та соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.

Відповідно до п.п.1 п.3 Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 року №1098, головний державний соціальний інспектор та державний соціальний інспектор перевіряють достовірність та повноту інформації про доходи і майновий стан осіб, які входять до складу сім'ї, що звертається за призначенням державної соціальної допомоги.

В результаті проведеної перевірки відділом соціальних інспекторів Управління соціальної політики Тернопільської міської ради було встановлено, що ОСОБА_2 подала неповну інформацію про наявність у володінні свого чоловіка ОСОБА_4 ще одного транспортного засобу, а саме автомобіля марки «MITSUBISHI L200», 1995 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1, що стверджується обліковою карткою приватного транспортного засобу, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 від 06.11.2008 року.

Як вбачається з поданих 02 квітня 2014 року та 17 жовтня 2014 року декларацій про доходи та майновий стан, осіб які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, ОСОБА_2 не вказала відомостей про те, що у власності її сім'ї є зазначений автомобіль.

Як вбачається із Акту проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальних допомог №9 від 17 лютого 2015 року, сума переплати за період з 01 березня 2014 року по 31 серпня 2014 року складає 20551,54 гривень, а також Акту проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальних допомог №10 від 17 лютого 2015 року сума переплати за період з 01 жовтня 2014 року по 31 січня 2015 року складає 14614,64 гривень.

Згідно абз. 5 пункту 10 Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України від 01 червня 2000 року «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму). Проте, згідно ч.2 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім»ям», за наявності обставин передбачених у частині першій цієї статті, державна соціальна допомога може бути призначена у разі, якщо у складі сім»ї є інвалід; у малозабезпеченій сім»ї виховується троє або більше дітей віком до 18 років. Зазначена обставина відображена також у пункті 10 Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім»ям.

Судом з»ясовано, що на вихованні та утриманні відповідача перебуває троє неповнолітніх дітей дочка ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, син ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, який є інвалідом та син ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_3.

Також, будучи допитаним в судовому засіданні свідок ОСОБА_4 суду пояснив, що автомобіль марки «MITSUBISHI L200», 1995 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 був зареєстрований на обліку в МРЕВ за вказаною особою. Проте зазначений транспортний засіб не перебував у володінні сім»ї Александер, оскільки постійно використовувався працівниками фірми, де працював свідок, на підставі довіреності від 22.06.2010 року, а тому відповідач не могла знати про те, що даний транспортний засіб перебуває у власності сім»ї Александер.

Таким чином, суд вважає, що позов позивача про стягнення із ОСОБА_2 надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім»ї не підлягає до задоволення, оскільки у судовому засіданні на підставі досліджених судом доказів спростовано твердження позивача про те, що відповідач умисно подав недостовірні відомості про наявність зазначеного транспортного засобу. Крім цього, суд вважає, що неподання таких відомостей не вплинуло, чи могло вплинути на встановлення позивача права на соціальну допомогу та визначення її розміру, оскільки на вихованні та утриманні ОСОБА_2 перебуває троє неповнолітніх дітей, одна з яких є інвалідом, що виключає не призначення зазначеного виду допомоги, згідно ч.2 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім»ям» та пункту 10 Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім»ям.

На підставі викладеного, відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», керуючись ст.ст. 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 70, 71, 76, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий В.В.Ромазан