Постанова № 54747997, 07.12.2015, Хаджибейський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Малиновський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
07.12.2015
Номер справи
521/17054/15-а
Номер документу
54747997
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УКРАЇНА

МАЛИНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОСОБА_1

____________

Справа №521/17054/15-а

Номер провадження №2-а/521/312/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2015 року

Суддя Малиновського районного суду м. Одеси Маркарова С.В.,

розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України у Малиновському районі м.Одеси про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

16.10.2015 року ОСОБА_2 звернувся до Малиновського районного суду міста ОСОБА_1 з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі м. Одеси, в якому просив визнати протиправними дії управління щодо перерахунку йому пенсії у розмірі 80% від суми місячного заробітку; зобовязати управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі м. Одеси здійснити перерахунок його раніше призначеної пенсії у 2006 році у розмірі 90 % від суми місячного заробітку, відповідно до довідки виданною прокуратурою Одеської області № 288 від 03.03.2014 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що він перебуває на обліку в УПФУ у Малиновському районі м. Одеси з 2006 року та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з максимального розміру, а саме 90 % від чинної та той час заробітної плати на посаді працівника прокуратури.

На момент призначення пенсії стаж роботи позивача в органах прокуратури складав 25 років 11 місяців 4 дні.

Звільнившись з органів прокуратури у березні 2014 року, стаж роботи в органах прокуратури ОСОБА_2 складав 34 роки.

3.09.2015 року ОСОБА_2П звернувся до УПФУ у Малиновському районі м. Одеси 03.09.2015 року про перерахунок пенсії відповідно до довідки виданної прокуратурою Одеської області № 288 від 03.03.2014 року

Розпорядженням УПФУ у Малиновському районі м. Одеси йому проведено перерахунок раніше призначеної пенсії в розмірі 80 % від суми місячної заробітної плати.

Вважаючи зазначене розпорядження УПФУ у Малиновському районі м. Одеси таким, що порушує його законні права та інтереси, просив позов задовольнити.

25.11.2015 року відповідач надав до суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначено, що оскаржуване розпорядження управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі в місті ОСОБА_1 від 24.03.2014 року за №146582, за яким ОСОБА_2 проведено перерахунок раніше призначеної пенсії в розмірі 80 % від суми місячної заробітної плати, було прийнято на підставі діючої на момент звернення позивача редакції Закону України «Про прокуратуру».

Відповідно до п.2 ч.1, ч.3, ч.4 та п.4 ч.5ст.183-2 КАС України,скорочене провадження застосовується в адміністративних справах, зокрема, щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Дослідивши матеріали справи та наявні докази, вважаю, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 згідно із довідкою, виданною Прокуратурою Одеської області від 30.12.2005 року за №11/13-05, на підставі його трудової книжки має прокурорський стаж радника юстиції в органах прокуратури на день виходу на пенсію 1 січня 2006 року за вислугу років з посади Біляївського міжрайонного прокурора - 21 рік 5 місяців 29 днів.

ОСОБА_2 перебуває на обліку в УПФУ у Малиновському районі м. Одеси з 2006 року та отримує пенсію за вислугу рокув відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» виходячи з максимального розміру, а саме 90 % від чинної та той час заробітної плати на посаді працівника прокуратури.

На день звільнення позивача, прокуратурою Одеської області була видана довідка від 03.03.2014 року за № 288, за якою встановлена сума заробітної плати ОСОБА_2 для нарахування пенсії у межах максимальної 9759, 77 грн.

Розпорядженням УПФУ у Малиновському районі м. Одеси від 24.03.2014 року №146582 ОСОБА_2 здіснено перерахунок пенсії за вислугу років у розмірі 80 % від заробітної плати.

Позивач, звернувшись до УПФУ у Малиновському районі м. Одеси про здійснення йому перерахунку на підставі довідки від 03.03.2014 року за № 288, отримав відповідь в якій зазначалось, що підстави здійснення перерахунку іншим чином ніж в розмірі 80 % від суми місячної заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, відсутні.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру», редакція зазначеної статті змінювалась.

Згідно з частиною першою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Так, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані.

При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави.

До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону №1789-ХІІ).

Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії; процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення й нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Відповідно до статті 159 Кодексу адміністративного суду України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Враховуючи викладене, дії управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі м. Одеси щодо перерахунку пенсії позивача у розмірі 80 % від суми місячного заробітку є такими, що порушують права та інтереси позивача і суперечатьКонституції Українита Закону України, який прийнятий на основіКонституції України.

З урахуванням вивищезазначеного суд вважає, що процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення, а тому пенсійний фонд здійснюючи перерахунок пенсії позивача з урахуванням змін, внесених до законодавства порушив права ОСОБА_2 на гарноване державою пенсійне забезпечення.

Таким чином, відповідач повинен здійснити перерахунок позивачу раніше призначеної пенсії у 2006 році на підставі довідки № 288 у розмірі 90 % від суми місячного заробітку.

На підставі п. 1, 2 ч. 1ст. 256 КАС України постанова суду в частині здійснення раніше призначеної пенсії у розмірі 90 % від суми місячного заробітку в межах суми стягнення за один місяць підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст.ст.7,9,11,13,159-163,183-2 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України у Малиновському районі м.Одеси про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати відмову управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси щодо перерахунку пенсії протиправною.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста ОСОБА_1 здійснити ОСОБА_3 перерахунок призначеної в 2006 році пенсії на підставі довідки № 288 у розмірі 90 % від суми місячного заробітку.

Постанова суду в частині здійснення раніше призначеної пенсії у розмірі 90 % від суми місячного заробітку в межах суми стягнення за один місяць підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі через Малиновський районний суд м. Одеси апеляційної скарги.

Суддя С.В. Маркарова