Постанова № 54747577, 10.12.2015, Хаджибейський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Малиновський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
10.12.2015
Номер справи
521/18733/15-а
Номер документу
54747577
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №521/18733/15-а

Провадження №2а/521/365/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"10" грудня 2015 р.суддя Малиновського районного суду міста Одеси Мазун І.А., розглянувши матеріали за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

До Малиновського районного суду міста Одеси з адміністративним позовом звернулася ОСОБА_1, в якому просить суд визнати протиправними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малиновському районні м. Одеси щодо зменшення пенсії з 80 % на 70% при виконанні постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 26.05.2015 року по справі № 521/4075/15-а, визнати протиправними розпорядження ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси № 825555 від 26.06.2015 р., прийнятого на виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 26.05.2015р. по справі № 521/4075/15-а, зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 80 % від середнього заробітку без зміни базового місяця індексації пенсії.

23.11.2015р. ухвалою суду відкрито скорочене провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії.

08.12.2015р. відповідач ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в Малиновському районі м. Одеси надав письмові заперечення та просив відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 посилаючись на те, що вимоги викладені в позовній заяві є необґрунтованими та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства. Просив у задоволенні позову відмовити, оскільки допомога на оздоровлення, матеріальна допомога та грошові винагороди, передбачені Постановою КМУ від 24.02.2003р. № 212, не відносяться до надбавок та не є видом оплати умов праці, індексація грошових доходів та матеріальна допомога чинним законодавством не передбачені, як складові частини заробітної плати державного службовця, а тому не можуть бути враховані в заробіток, з якого обчислюється пенсія державному службовцю, відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу».

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, що беруть участь у справі.

Судом встановлені наступні факти і відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що поставою Одеського апеляційного адміністративного суду від 26.05.2015 р. зобовязано ОСОБА_2 пенсійного фонду України у Малиновському районі м.Одеси провести перерахунок призначеної пенсію ОСОБА_1, як державному службовцю, з урахуванням індексації грошових доходів населення, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески, які визначені у довідці Головного управління ДФС в Одеській області №12/01/15-32-05-02-11 від 30.01.2015 року, з 17 вересня 2014 року.

ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси від 17.11.2015 р. повідомлено ОСОБА_1, що розпорядженням від 26.06.2015р. її пенсію з 17.09.2014р., перераховано згідно із поставою Одеського апеляційного адміністративного суду від 26.05.2015 р., та оскільки в постанові Одеського апеляційного адміністративного суду не обумовлено в яких відсотках необхідно обчислювати пенсію, її розмір визначеного як 70% середньомісячного заробітку.

Згідност.2 Закону України «Про оплату праці»структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановленіЗаконом України «Про державну службу».

Відповідно дост.33 Закону України «Про державну службу»заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 37 Закону України «Про державну службу»передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Також перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (ст.37-1Закону України «Про державну службу»).

Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно доЗакону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Таким чином суд приходить до висновку, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Відповідно дост. 58 Конституції Українитаст. 5 ЦК Україниакти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

Оскільки позивачка отримує пенсію з 26.09.2013 року, тобто з того часу коли діяла стара редакціяст. 37 ЗУ «Про державну службу», то нова редакція цієї статті не може застосовуватись до правовідносин які виникли раніше. Таким чином суд приходить до висновку про те, що відповідач неправомірно застосовує нову редакцію даної норми при перерахунку пенсі.

Таким чином визначений судом розмір пенсії не може бути зменшеним, однак законодавством України не забороняється змінювати порядок та розмір пенсії в сторону збільшення.

До того ж, Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему (про що, зокрема, зазначено у рішенні № 8-рп/2005 від 11 жовтня 2005 року по справі № 1-21/2005), пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якоюКонституціята закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави.

До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами.

У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії е видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22Конституції Українине допускається.

Суд виходить з того, що конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями1,3, частиною 2 статті6, статтею8, частиною 2 статті19, статтями22,23, частиною 1 статті24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого якстаттею 8 Конституції України, так істаттею 8 Кодексу адміністративного судочинства України.

Таким чиномперерахунок який здійснений ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси відповідно до постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 26.05.2015р., в якій не обумовлено в яких відсотках необхідно обчислювати пенсію, розмір пенсії визначено як 70% середньомісячного заробітку є неправомірним.

На підставі викладеного вище, суд вважає, що позивач має право на здійснення перерахунок пенсії у розмірі 80 відсотків з урахуванням усіх виплат, на які нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, включаючи допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію та провести відповідні виплати.

У відповідності до вимог п.1 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Керуючись ст.ст.7-9, 69-71, 158-163, 167, 256 КАС України, ст.19, 58 Конституції України, ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», Закону України «Про оплату праці», Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», ст. 41 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малиновському районні м. Одеси щодо зменшення пенсії з 80 % на 70% при виконанні постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 26.05.2015 року по справі № 521/4075/15-а.

Визнати протиправними розпорядження ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси № 825555 від 26.06.2015 р., прийнятого на виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 26.05.2015р. по справі № 521/4075/15-а.

Зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 80 % від середнього заробітку без зміни базового місяця індексації пенсії.

Постанова підлягає негайному виконанню в межах виплати пенсії за один місяць.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк апеляційної скарги із дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя: І.А.Мазун