Постанова № 54736738, 19.08.2015, Основ'янський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Червонозаводський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
19.08.2015
Номер справи
646/9328/15-а
Номер документу
54736738
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження № 2а/646/85/2015

Справа № 646/9328/15-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.08.15 року Суддя Червонозаводського районного суду міста Харкова Міндарьова М.Ю., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі міста Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язаннявчинити дію,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка, звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просила: визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі міста Харкова щодо нарахування їй пенсії та зобовязати відповідача здійснити перерахунок її пенсії відповідно до положень ЗУ «Про державну службу», ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та ЗУ «Про оплату праці», оскільки відповідачем при нарахуванні їй пенсії не враховані матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань та 50 % посадового окладу згідно рішення ІІ сесії Харківської міської Ради ХХІІ скликання.

Відповідач надав до суду письмові заперечення, позовні вимоги не визнав, вважаючи їх необґрунтованими та просив у позові відмовити, посилаючись на положення ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213.

Справа відповідно до ст. 183-2 КАС України розглядається у порядку скороченого провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Червонозаводському районі міста Харкова та отримує пенсію відповідно до ЗУ «Про державну службу». Рішенням Управління з призначення пенсій від 20.07.2015 року Листом № 16/К-4 від 06.02.2015 року Управління ПФУ у Червонозаводському районі міста Харкова позивачці відмовлено у перерахунку її пенсії за нормами Закону України «Про державну службу» у зв'язку із відсутністю законних підстав.

Відповідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в т.ч. стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.11 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.11 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

В ст. 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до ст. 37-1 України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. В ст. 2 даного Закону визначена структура заробітної плати. Так, заробітна плата включає: основну заробітну плату, яка є винагородою за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців; додаткову заробітну плату, яка є винагородою за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій; інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та надбавка до посадового окладу входила до системи оплати праці державного службовця.

В ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовані види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Згідно ч. 1 ст. 66 даного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

В ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, за змістом наведених норм слідує, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Зазначене узгоджується зпрактикою Верховного Суду України, викладеною у постанові від 04.03.14 р. у справі № 21-3а14.

Відповідно ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та надбавка 50 % посадового окладу входять до системи оплати праці державного службовця, а, отже, відповідачем безпідставно не включено для розрахунку пенсії позивачки матеріальну допомогу на оздоровлення, на соціально-побутові потреби та надбавку у розмірі 50 % посадового окладу.

Стосовно посилань відповідача на ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 як на підставу для відмови у позові, то відповідно до перехідних положень даного Закону, останнім встановлюється особливий період (з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року) після завершення якого виплата пенсій особам здійснюється згідно із законодавством.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що Законом № 213 визначається розмір пенсії, що виплачується особіна час існування особливого періоду, і не стосується порядку призначення пенсії (види виплат, які враховуються для призначення пенсії).

Наведені вище обставини є підставою для висновку суду щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. ст.6-14,71,167, 183-2, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Червонозаводському районі міста Харкова задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України у Червонозаводському районі міста Харкова від 20.07.2015 року щодо виключення з розрахунку пенсії ОСОБА_1 матеріальної допомоги на оздоровлення, на соціально-побутові потреби та надбавки у розмірі 50 % посадового окладузгідно рішення ІІ сесії Харківської міської Ради ХХІІ скликання.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Червонозаводському районі міста Харкова здійснити перерахунокпенсії призначеної ОСОБА_1 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, на соціально-побутові потреби та надбавки у розмірі 50 % посадового окладу згідно рішення ІІ сесії Харківської міської Ради ХХІІ скликання з 31.01.2015 року з урахуванням положень щодо особливого періоду встановленого ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 73,08 гривень.

Допустити негайне виконання постанови суду у межах суми стягнення за один місяць.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Червонозаводський районний суд міста Харкова протягом 10 днів з дня отримання копії постанови шляхом подання апеляційної скарги, з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя: М.Ю. Міндарьова