Дата документу 11.12.2015
ЄУ № 430/1301/14-а
Провадження №2-а/420/21/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 грудня 2015 рік смт. Новопсков
Луганська область
Суддя Новопсковського районного суду Луганської області Тарасов Д.С. розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області та Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанськ про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідачів, в якому просить визнати незаконними та протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі, щодо відмови їй у врахуванні інших виплат у складі заробітної плати (індексації доходів, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань), з яких справлялися внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанськ здійснити перерахунок та виплату призначеної їй пенсії державного службовця з квітня 2014 року, з урахуванням фактично нарахованих та виплачених сум, з урахуванням складової заробітної плати в частині інших виплат плати (індексації доходів, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань).
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що вона отримувала пенсію як державний службовець в Управлінні Пенсійного фонду Станично-Луганського району Луганської області з 24.04.2014 року. Та у вересні 2014 року переїхала на проживання до ІНФОРМАЦІЯ_1, у звязку з проведенням бойових дій на території смт. Станиця Луганська, тому з 29.09.2014 року взята на облік до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанськ та отримує там виплати по теперішній час.
20.05.2014 року вона звернулася УПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області з заяво про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації доходів, в якій їй було відмовлено. У довідці-відповіді № 2638/02-06 від 15.05.2014 року відповідачем було вказано, що до заробітної плати, яка враховується при призначенні пенсії державним службовцям, не включається матеріальна допомога та індексація заробітної плати, передбачених ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», а тому не можуть бути враховані при визначені пенсії державним службовцем. Відмову вважає протиправною тому звертається до суду з цим позовом.
Позивач до судового засідання не зявилася надала заяву про розгляд справи без її участі, на позовних вимогах наполягає, просить задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача УПФУ в м. Лисичанськ до судового засідання не зявився, надав заперечення в якому просить розглядати справу без його участі та відмовити у задоволенні позову в повному обсязі посилаючись на те, що відповідно до ч. 5 ст. 37 Закону України «Про державну службу» визначення заробітної плати для обчислення пенсії державним службовцям здійснюється в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. Відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначалася в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, або з 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Згідно ч. 2 ст. 33 ЗУ «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, які передбачені постановою КМУ №865. Іншими надбавками згідно постанови КМУ № 865 є надбавки за звання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплати за науковий ступінь кандидата або доктора науки. Діючим законодавством не передбачено враховувати для призначення (перерахунку) пенсії інші виплати, а саме: грошові винагороди державному службовцю за сумлінну безперервну працю, допомогу на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексації. Таким чином позовні вимоги позивачки є необґрунтованими, оскільки здійснити перерахунок пенсії позивачці можливо лише враховуючи заробіток, який складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років.
Представник відповідача УПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області до судового засідання не зявився надав заяву про розгляд справи без його участі та заперечення в якому з тих же підстав просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в УПФУ в м. Лисичанськ з 29.09.2014 року як отримувач пенсії державного службовця за віком. Пенсію державного службовця їй було нараховано та призначено УПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області з 24.04.2014 року.
Загальний стаж роботи на посадах віднесених до категорії державної служби складає 14 роки 11 місяців 08 днів. Загальний процент розрахунку пенсії від заробітку 80%. Основний розмір пенсії від середнього заробітку 2421,60 грн.
20.05.2014 року позивачка звернулась до відповідача УПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації доходів (а.с.20).
ОСОБА_2 управління ПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області № 43/А-5 від 20.05.2014 року ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки матеріальна допомога та індексація заробітної плати, не зазначені в переліку складових заробітної плати та, передбачених ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», а тому не можуть бути враховані при визначені пенсії держаним службовцем (а.с. 19).
З наданої позивачкою довідки Станично-Луганського районного центру зайнятості № 27/05-1951 від 14.05.2015 вбачається, що ОСОБА_1 були виплачені інші виплати за період з квітня 2009 року по березень 2014 року у вигляді індексації заробітної плати у сумі 24211,30 грн., матеріальної допомоги у сумі 26132,82 грн., інші виплати разом складають 26132,82 грн. На всі виплати були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Сума заробітної плати, на яку нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування становить 139228,33 грн. (а.с. 9-18)
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що дії Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області щодо відмови їй у врахуванні інших виплат у складі заробітної плати (індексації доходів, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань), з яких справлялися внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування є незаконними.
Оскільки, позивач знаходиться на обліку в УПФУ в м. Лисичанськ та отримує там пенсію, суд вважає за необхідне зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанськ здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_3 пенсії державного службовця з 24 квітня 2014 року, з урахуванням фактично нарахованих та виплачених сум, з урахуванням складової заробітної плати в частині інших виплат плати (індексації доходів, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань).
Керуючись ст.ст. 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області та Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанськ про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області щодо відмови ОСОБА_1 у врахуванні інших виплат у складі заробітної плати (індексації доходів, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань), з яких справлялися внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанськ здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_3 пенсії державного службовця з 24 квітня 2014 року, з урахуванням фактично нарахованих та виплачених сум, з урахуванням складової заробітної плати в частині інших виплат плати (індексації доходів, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань)
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Новопсковський районний суд Луганської області протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України. Якщо було подано апеляційну скаргу, судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: