ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2015 року м. ПолтаваСправа № 816/4623/15
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єресько Л.О.,
за участю:
секретаря судового засідання Шевченко О.С.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
19 листопада 2015 року ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1М.) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (надалі - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Полтавській області) просив:
- визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, що надана листом від 21.09.2015 № ДС-2385/0/72-15 з питань надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 10,0 га для ведення фермерського господарства в оренду за межами населеного пункту на території Абазівської сільської ради Полтавського району Полтавської області;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області у межах своєї компетенції розглянути та вирішити відповідно до закону клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 10,0 га для ведення фермерського господарства в оренду за межами населеного пункту на території Абазівської сільської ради Полтавського району Полтавської області.
В обґрунтування своїх позовних вимог зазначав, що підстава, зазначена відповідачем у відмові у наданні йому вищевказаного дозволу, а саме наявність погодження Абазівської сільської ради для виставлення в тому числі запитуваної земельної ділянки на земельні торги, не передбачена серед законних підстав для такої відмови, встановлених частиною третьою статті 123 Земельного кодексу України. Тому вважає таку відмову відповідача протиправною, та просить зобовязати останнього вирішити його клопотання на підставі діючого законодавства.
В судовому засіданні позивач та його представник вимоги позовної заяви підтримали, просили їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала, просила відмовити у його задоволенні, посилаючись на правомірність даної відмови.
Заслухавши пояснення представників сторін та позивача, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
З матеріалів справи судом встановлено, що 15.06.2015 ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) звернувся до Головного управління Держземагенства у Полтавській області (зараз - Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області) із заявою (а.с. 14, 32) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 10,0 га для ведення фермерського господарства в оренду на території Абазівської сільської ради Полтавського району Полтавської області за межами населених пунктів (а.с. 14).
Листом від 21.09.2015 № ДС-2385/0/72-15 Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (а.с.15,49) ОСОБА_1 повідомлено про надання Абазівською сільською радою погодження для виставлення на земельні торги вільних земельних ділянок (землі запасу) загальною площею 103,9 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходяться за межами населених пунктів Абазівської сільської ради, в тому числі і на вище зазначені 10,0 га. Зазначеним листом також запропоновано звернутись до відділу Держземагенства у Полтавському районі Полтавської області з клопотанням на іншу земельну ділянку з додатками оформленими належним чином.
Не погоджуючись з відмовою у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства в оренду за межами населених пунктів, ОСОБА_1 звернувся до суду.
Частиною другою статті 123 Земельного кодексу України від 25.10.2001 № 2768-ІІІ визначено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_4 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до частини четвертої статті 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
З матеріалів справи слідує, що ОСОБА_1 звертаючись Головного управління Держземагенства у Полтавській області з заявою від 15.06.2015 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 10,0 га для ведення фермерського господарства в оренду на території Абазівської сільської ради Полтавського району Полтавської області за межами населених пунктів надав до неї копії паспорта, трудової книжки та ідентифікаційного коду, диплому, графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельних ділянок. Таким чином позивачем зазначено цільове призначення земельних ділянок , їх орієнтовні розміри, надано необхідний та повний пакет документів, що не спростовується представником відповідача.
Згідно з частиною третьою статті 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Таким чином, перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є вичерпним і не підлягає розширеному тлумаченню.
Із системного аналізу норм земельного законодавства слідує, що при вирішенні клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування, уповноважений на це орган в контексті положень частини третьої статті 123 Земельного кодексу України повинен перевірити:
- наявність викопіювання з кадастрової карти (плану) або інших графічних матеріалів, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки) (частина друга статті 123 Земельного кодексу України);
- чи відносяться землі, за рахунок яких планується формування земельної ділянки, до земель сільськогосподарського призначення державної власності (частина четверта статті 122 Земельного кодексу України);
- чи має право особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки, набувати права постійного користування земельною ділянкою (у разі передачі земельної ділянки у постійне користування) (стаття 92 Земельного кодексу України);
- чи підлягає продажу земельна ділянка (право на неї) на конкурентних засадах (земельних торгах) (у разі надання земельної ділянки в оренду) (стаття 134 Земельного кодексу України);
- відповідність бажаного місця розташування земельної ділянки схемі землеустрою і техніко-економічним обґрунтуванням використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектам землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затвердженим у встановленому законом порядку (у разі розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки) (частина третя статті 123 Земельного кодексу України);
- відповідність бажаного місця розташування земельної ділянки містобудівній документації (у разі її надання для містобудівних потреб) (частина третя статті 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності");
- чи не порушуватиме бажане місце розташування земельної ділянки вимог раціональної організації території (шляхом створення черезсмужжя) та компактності землекористування (частина друга статті 29 Земельного кодексу України);
- наявність нормативної грошової оцінки земель.
Відповідний механізм дій органів Держземагентства викладено у пункті 2.2. Методичних рекомендацій щодо порядку реалізації головними управліннями Держземагентства в областях, містах Києві та Севастополі повноважень з передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або користування (на безконкурентних засадах) для всіх потреб, затверджених наказом Державного агентства земельних ресурсів України від 28.02.2013 № 72.
Листом від 21.09.2015 № ДС-2385/0/72-15 відповідач фактично відмовив позивачу у задоволенні його клопотання від 15.06.2015 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою з посиланням на надання Абазівською сільською радою погодження для виставлення на земельні торги вільних земельних ділянок (землі запасу) загальною площею 103,9 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходяться за межами населених пунктів Абазівської сільської ради в тому числі і на вище зазначені 10,00 га.
На питання суду представник відповідача зазначила, що наказ про організаційні заходи щодо підготовки земельних ділянок, в тому числі земельної ділянки площею 103,9 га, для проведення земельних торгів ГУ Держгеокадастру у Полтавській області не видавався, не існує такого і станом на дату звернення позивача із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо спірної земельної ділянки.
Тобто, відповідач відмовив позивачу у задоволенні його клопотання з підстав, не передбачених чинним законодавством.
Також судом встановлено та не заперечувалось представником відповідача, що ГУ Держгеокадастру у Полтавській області порушено встановлений статтею 123 Земельного кодексу України місячний строк розгляду заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, адже відповідь на заяву від 15.06.2015 надано відповідачем лише 21.09.2015.
Таким чином, при розгляді заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах оренди для ведення фермерського господарства відповідачем порушено вимоги статті 123 Земельного кодексу України в частині строку розгляду заяви та визначення підстави для відмови у наданні дозволу.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Із аналізу наведеного, суд дійшов висновку, що відмова відповідача у наданні дозволу позивачу на розробку проекту землеустрою, викладена у листі від 21.09.2015 № ДС-2385/0/72-15, не ґрунтується на вимогах законодавства, а також повно та всебічно встановлених обставинах, які мали значення для прийняття такого рішення. Відтак позовні вимоги щодо визнання протиправною відмови Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, що надана листом від 21.09.2015 № ДС-2385/0/72-15, підлягають задоволенню.
Згідно положень статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, що надана листом від 21.09.2015 № ДС-2385/0/72-15, з питання надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 10,0 га для ведення фермерського господарства за межами населених пунктів на території Абазівської сільської ради Полтавського району Полтавської області.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути та вирішити відповідно до вимог Земельного кодексу України клопотання ОСОБА_1 від 15.06.2015 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 10,0 га для ведення фермерського господарства за межами населених пунктів на території Абазівської сільської ради Полтавського району Полтавської області.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області витрати на сплату судового збору в розмірі 974,40 грн (дев'ятсот сімдесят чотири гривні сорок копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови в повному обсязі.
Повний текст постанови складено 22 грудня 2015 року.
Суддя Л.О. Єресько