Постанова № 54718717, 29.12.2015, Святошинський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
29.12.2015
Номер справи
759/18858/15-а
Номер документу
54718717
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ун. № 759/18858/15-а

пр. № 2-а/759/493/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2015 року Святошинський районний суд м. Києва у складі головуючого судді Мазур І.В., при секретарі Васюрі Я.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії ,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними дій УПФ України в Святошинському районі м. Києва щодо не включення в розрахунок пенсії середньомісячних сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати та грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, на які нараховувалися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, починаючи з 30.12.2014р., з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальних допомог на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, суми грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, з яких справлялися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсі страхування з коригуванням інших виплат, враховуючи при цьому, що пенсія призначена в розмірі 70 відсотків суми заробітної плати.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що для призначення пенсії за віком згідно ст.37 ЗУ «Про державну службу» вона надала довідки, що подаються для призначення пенсії відповідно до ЗУ «про державну службу». Проте, УПФ України в Святошинському районі м. Києва нарахувало пенсію позивачці без урахування матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової винагороди державним за сумлінну безперервну працю в органах державної влади.

При зверненні 17.11.2015р. до відповідача з проханням здійснити перерахунок пенсії з врахуванням графи «Інші виплати» їй було відмовлено. Дії відповідача вважає неправомірними, та такими, що порушують конституційні права позивача.

Представник відповідача направив на адресу суду заперечення на позов відповідно до яких просив у позові відмовити, зазначивши, що під час розрахунку пенсії не враховувалась графа «Інші виплати», що міститься в довідці № 122 від 29.12.2014р., оскільки згідно ч. 2 ст. 33 ЗУ «про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. До «інших виплат» входить матеріальна допомога, допомога для оздоровлення, грошова винагорода та інші виплати соціального характеру. Індексація заробітної плати також належить до «Інших виплат». Законодавством не передбачено урахування до заробітної плати «Інших виплат» крім тих, які визначені як складові заробітної плати відповідно до ст. 33 вищевказаного закону , а тому представник вважає підстав для врахування їх до заробітної плати при обчисленні пенсії за віком відповідно до ЗУ «Про державну службу» немає.

Суд, дослідивши матеріали справи дійшов висновків про обґрунтованість позову.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва, отримує пенсію за віком відповідно до З

У «Про державну службу».

17.11.2015р. позивачка звернулася до УПФУ у Святошинському районі м. Києва із заявою про призначення пенсії за віком згідно ст. 37 з урахуванням інших виплат ЗУ «Про державну службу» (у сумі 56997 грн. 13 коп.) /а.с. 9/

УПФ України в Святошинському районі м. Києва листом №877/08/П-692 від 23.11.2015 року повідомило, що в довідці про складові заробітної плати від 29.12.2014р. № 122 вбачається графа «Інші виплати». Оскільки, законодавством не передбачено урахування до заробітної плати «Інших виплат» крім тих, які визначені як складові заробітної плати відповідно до ст. 33 ЗУ «Про державну службу», то і підстав для врахування їх до заробітної плати при обчисоені пенсії за віком відповідно до Закону немає./а.с.10/

Спір виник у зв'язку із тим, що відповідач не здійснив перерахунку пенсії з урахуванням у складі заробітної плати «інших виплат», а саме, матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання, індексації заробітної плати, оскільки на його думку виплати, на які посилається позивач, не входять до структури заробітної плати державного службовця, а тому не враховуються при призначенні пенсії.

Вирішуючи даний спір, суд виходить із наступного.

Ст. 2 ЗУ «Про оплату праці» (далі - Закон N 108/95-ВР) визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 ЗУ «Про державну службу» (далі - Закон N 3723-XII), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (ч. 6 ч. 7 ст. 33 Закону N 3723-XII).

Частиною 1 ст. ЗУ «Про державну службу» в редакції на час виходу позивачки на пенсію передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

За змістом статті 37 Закону N 3723-XII пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону N 108/95-ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону N 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 ЗУ«Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до ЗУвід 26 червня 1997 року N 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі ст.41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином суд дійшов висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, суми грошової винагороди дердавним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади повинні враховуватися при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст. ст. 99, 100, 158-163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати протипраними дії Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва щодо не включення в розрахунок пенсії середньомісячних сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати та грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, на які нараховувалися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва (м. Київ, вул. А. Корольова, 5-а) здійснити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, інд.н. НОМЕР_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, починаючи з 30.12.2014р., з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальних допомог на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, суми грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, з яких справлялися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування з коригуванням інших виплат, враховуючи при цьому, що пенсія призначена в розмірі 70 відсотків суми заробітної плати.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Святошинський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її оголошення.

Суддя: