ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/3384/15
23 грудня 2015 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючої судді Ходачкевич Н.І.
при секретарі судового засідання Цимбал А.В.
за участю:
представника позивача ОСОБА_1
представник відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно ОСОБА_4 державної реєстрації Міністерства юстиції України ОСОБА_5, ОСОБА_4 державної реєстрації Міністерства юстиції про визнання рішення протиправним, скасування рішення та зобовязання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернулась до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Державного реєстратора прав на нерухоме майно ОСОБА_4 державної реєстрації Міністерства юстиції України ОСОБА_5, ОСОБА_4 державної реєстрації Міністерства юстиції України в якому просять визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно ОСОБА_4 державної реєстрації Міністерства юстиції України ОСОБА_5 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 04 серпня 2015 року №23395614, зобов'язати ОСОБА_4 державної державної реєстрації Міністерства юстиції України зареєструвати за ОСОБА_3 право власності на квартиру, що розташована за адресою: Тернопільська область, м.Тернопіль, вул.С. Крушельницької 37а/6 .
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та пояснив, що рішенням Тернопільського міськрайонного суду від 06 травня 2015 року у справі №607/3704/15 визнано за ОСОБА_3 право власності на трикімнатну квартиру за №6 по вул.С.Крушельницької, 37 "А" в м.Тернополі, загальною площею 74,4 кв.м, житловою 51,0 кв.м. З метою державної реєстрації права власності на дану квартиру позивач звернулась до ОСОБА_4 державної реєстрації Міністерства юстиції України із відповідною заявою . Однак, за результатами розгляду даної заяви 23 червня 2015 року державним реєстратором прав на нерухоме майно ОСОБА_4 державної реєстрації Міністерства юстиції України ОСОБА_5 було прийнято рішення № 22319509 про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. Зазначене рішення мотивоване відсутністю у повному обсязі документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень, визначених Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013р. № 868, а саме документу, що посвідчує прийняття об'єкта до експлуатації. 04 серпня 2015 року державним реєстратором прав на нерухоме майно ОСОБА_4 державної реєстрації Міністерства юстиції України ОСОБА_5 було прийнято рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень. Представник позивача пояснив, що рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень на вищезгадану квартиру від 04.08.2015 року не відповідає вимогам чинного законодавства, підлягає скасуванню та просить позов задовольнити
Відповідач- Державний реєстратор прав на нерухоме майно ОСОБА_5 в судове засідання не з"явмвся, надіслав на адресу суду заперечення в якому зазначив, що рішення про відмову у державній реєстрації права власності від 04.08.2015 року № 23395614 прийняте на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, оскільки позивачем не надано всіх необхідних документів для реєстрації права власності на нерухоме майно, зокрема, документу, що посвідчує прийняття об'єкта до експлуатації.Просить відмовити в задоволенні позову та справу розглядати у її відсутності.
Представник відповідача ОСОБА_4 державної реєстрації Міністерства юстиції України в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях
Заслухавши пояснення представника позивача, представник відповідача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі факти, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та надав їм правову оцінку.
Рішенням Тернопільського міськрайонного суду від 06 травня 2015 року у справі №607/3704/15 визнано за ОСОБА_3 право власності на трикімнатну квартиру за №6 по вул.С.Крушельницької, 37 "А" в м.Тернополі, загальною площею 74,4 кв.м, житловою 51,0 кв.м.
З цих підстав ОСОБА_3 звернулась до державного реєстратора прав на нерухоме майно ОСОБА_5, ОСОБА_4 державної реєстрації Міністерства юстиції України з заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень для проведення державної реєстрації права власності форма власності :приватна на квартиру, що розташована за адресою: Тернопільська область, м.Тернопіль, вул.С. Крушельницької 37а, квартира 6.
Рішенням Державного реєстратора прав на нерухоме майно ОСОБА_5, ОСОБА_4 державної реєстрації Міністерства юстиції України зупинено розгляд заяви про держану реєстрацію прав та їх обтяжень № 22319509 від 23.06.2015 р. Згідно вказаного рішення підставою для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень відсутність у повному обсязі документів для проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень, визначені Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року за №868, а саме необхідно подати документ, що посвідчує прийняття об'єкта до експлуатації.
Оскільки позивачем у п'ятиденний строк не усунено обставин, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви, Державний реєстратор прав на нерухоме майно ОСОБА_5 прийняла рішення №23395614 від 04 серпня 2015 року про відмову у державній реєстрації права власності форма власності :приватна на квартиру, що розташована за адресою: Тернопільська область, м.Тернопіль, вул.С. Крушельницької 37аАДРЕСА_1 за суб'єктом : ОСОБА_3, податковий номер НОМЕР_1
Відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 01.07.2004 року № 1952-IV.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; державний реєстр речових прав на нерухоме - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.
Згідно ст.5 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди (їх окремі частини), квартири, житлові та нежитлові приміщення. Якщо законодавством передбачено прийняття в експлуатацію об'єкта нерухомого майна, державна реєстрація прав на такий об'єкт проводиться після прийняття його в експлуатацію в установленому законодавством порядку.
За нормами п.1 ч.1 ст.8 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" орган державної реєстрації прав проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації.
Відповідно до п.п.1,2 ч.2.ст.9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державний реєстратор: встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав; приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав.
`Порядок проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень встановлений ч. 1 ст.15 Закону та полягає в наступному: прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; внесення записів до Державного реєстру прав; видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Відповідно до ч. 3 ст. 16 Закону визначено, що разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі подаються оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, їх копії, засвідчені в установленому порядку.
Згідно з ч. 3 ст. 17 Закону документи, що встановлюють виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно та їх обтяжень і подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до п.5 ч.1 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться на підставі рішень судів, що набрали законної сили.
Процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення визначено Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року за №868.
Відповідно до п. 36 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року №868 для проведення державної реєстрації речових прав необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення таких прав на нерухоме майно, та інші документи, визначені цим Порядком.
Документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, є: зокрема рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно. (п.37 Порядку № 868)
Частиною п. 2 ч.2 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав. Крім того, у ч. 4 вказаної статті визначено, що державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації.
Відповідно до ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо:
1) заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону;
2) об'єкт нерухомого майна розміщений на території іншого органу державної реєстрації прав;
3) із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа;
4) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують;
5) заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону;
5-1) заяву про державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем;
5-2) заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, крім випадків, установлених статтею 42 та частиною дев'ятою статті 15 цього Закону;
5-3) під час подання заяви про державну реєстрацію права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини), що виникло на підставі документа, за яким правонабувач набуває також право власності на земельну ділянку, не подано заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку;
5-4) після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення;
5-5) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію;
5-6) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка не є державним кадастровим реєстратором або державним виконавцем;
6) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.
Відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.
Згідно п. 28 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 р. № 868 «Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (надалі - Порядок) державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
У рішенні про відмову в державній реєстрації прав зазначаються всі підстави прийняття такого рішення.
Як вбачається з рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 04 серпня 2015 року № 23395614 підставою для відмови у реєстрації права власності стало неусунення обставин, які були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, а саме неподання позивачем документу, що посвідчує прийняття самочинно реконструйованого об'єкта нерухомого майна до експлуатації.
Пунктом 10 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 461 від 13.04.2011, на який відповідач посилається у рішенні від 23.06.2015р.,(Рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень) вказано, що у разі коли на самочинно збудоване нерухоме майно визнано право власності за рішенням суду, воно приймається в експлуатацію згідно з цим Порядком.
Як вбачається з рішення Тернопільського міськрайонного суду від 06 травня 2015 року у справі №607/3704/15 позивачем здійснювалось перепланування у квартирі за №6 по вул. С.Крушельницької, 37а, м.Тернополі і за якою визнано право власності на дану квартиру.
Відповідно до ст 152 Житлового кодексу Української РСР, виконання власниками робіт з переобладнання та перепланування жилого будинку і жилого приміщення приватного житлового фонду, які не передбачають втручання в несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування, не потребує отримання документів, що дають право на їх виконання. Після завершення зазначених робіт введення об'єкта в експлуатацію не потребується.
Отже, суд вважає посилання відповідача на вищевказаний Порядок безпідставним, оскільки ним визначено порядок та процедуру прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, а відтак застосування даної норми не підлягає до вказаних правовідносин.
Таким чином, суд приходить до переконання, що рішення Державного реєстратора прав на нерухоме майно ОСОБА_5, ОСОБА_4 державної реєстрації Міністерства юстиції України про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 04 серпня 2015 року №23395614 прийняте з порушенням норм Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 17.10.2013 р. № 868,
Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності прийнятого Рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень 04 серпня 2015 року №23395614
З огляду на викладене, суд вважає що позовні вимоги є обґрунтовані та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно ОСОБА_4 державної реєстрації Міністерства юстиції України ОСОБА_5 від 04 серпня 2015 року №23395614 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень
3.Зобов'язати ОСОБА_4 державної реєстрації Міністерства юстиції України зареєструвати за ОСОБА_3 право власності на трикімнатну квартиру загальною площею 74,4 кв.м, житловою 51 кв.м, що розташована за адресою: Тернопільська область, м.Тернопіль, вул.С. Крушельницької 37А/6 .
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текс постанови виготовлено 29.12.2015р.
Головуючий суддяХодачкевич Н.І.
копія вірна
СуддяХодачкевич Н.І.