Постанова № 54713562, 22.12.2015, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.12.2015
Номер справи
805/2941/15-а
Номер документу
54713562
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 грудня 2015 р. Справа № 805/2941/15-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кірієнко В.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Промекономбанк» в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ОСОБА_1 на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Промекономбанк» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС, за участю третьої особи 1 Державного підприємства «Інформаційний центр» Міністерства юстиції України, третьої особи 2 Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

22 липня 2015 року позивач звернувся до суду з позовною заявою Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Промекономбанк» в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ОСОБА_2 на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Промекономбанк» до Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби Центральний офіс з обслуговування великих платників, за участю третьої особи 1 Державного підприємства «Інформаційний центр» Міністерства юстиції України, третьої особи 2 Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про зобовязання вчинити певні дії.

Ухвалою суду від 20.10.2015року було здійснено заміну неналежного відповідача ОСОБА_3 головне управління Державної фіскальної служби Центральний офіс з обслуговування великих платників на належного - Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС.

Крім того, як вбачається з Рішення Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 17.12.2015року за №227 уповноваженою особою Фонду на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Промекономбанк» було призначено ОСОБА_1 з 21.12.2015року, а ОСОБА_2 було зобовязано забезпечити ОСОБА_1 печаток і штампів, матеріальних та інших цінностей ПАТ "КБ Промекономбанк", а також бухгалтерської та іншої документації.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем було надіслано на адресу позивача податкову вимогу від 13.03.2013року за №3-25 щодо сплати податкового боргу в розмірі 831 147,80грн. У звязку з несплатою банком податкового боргу, відповідачем на підставі ст.89 розділу ІІ Податкового кодексу України було прийнято рішення №23 від 21.03.2014року про проведення опису майна у податкову заставу, а 28.03.2014року було здійснено опис майна (Акт №1) на загальну суму 868 344,03грн. Проте, постановою Правління Національного банку України від 05.09.2014року за №552 « Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ "КБ Промекономбанк" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 08.09.2014року за №86 «Про початок процедури ліквідації ПАТ "КБ Промекономбанк" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку». Разом з тим, відповідно до п.2 ст.46 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» з дня призначення уповноваженої особи Фонду втрачають чинність публічні обтяження чи обмеження на розпорядження (у тому числі арешти) будь-яким майном (коштами) банку. Накладення нових обтяжень чи обмежень на майно банку не допускається.

Таким чином, позивач зазначає, що всі арешти коштів та майна банку, в даному випадку, всі публічні обтяження (у тому числі арешти) будь-якого майна (коштів) банку втратили чинність з 08.09.2014року та майно і кошти банку є вільними від обтяжень, відомості щодо чого підлягають реєстрації у державному реєстрі.

Просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник позивача в судове засідання не зявився, про час та місце справи був повідомлений належним чином, надав суду клопотання від 28.09.2015року про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, надав суду письмові заперечення, в яких позовні вимоги не визнає в повному обсязі, посилаючись на вимоги п.п.89.1, 89.2, 89.3 ст.89 Податкового кодексу України та приписи п.3.1 Порядку застосування податкової застави органами доходів і зборів, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів №572 від 10.10.2013року зазначив про обґрунтованість застосування податкової застави та реєстрації її у відповідному державному реєстрі обтяжень. Стосовно застосування норм спеціальних законів по відношенню до Податкового кодексу України зазначив, що згідно листа Вищої атестаційної комісії України від 02.02.2009року за №02-72-05/311 відносно норм законів різної юридичної сили діє закон вищої юридичної сили відміняє дію закону нижчої юридичної сили.

Просив в позовних вимогах відмовити в повному обсязі, та розглядати справи без участі представника відповідача.

Представники третіх осіб в судове засідання не зявились, про час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.

Таким чином, керуючись ч.6 ст.128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановлено наступне.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем було надіслано на адресу позивача податкову вимогу від 13.03.2013року за №3-25 щодо сплати податкового боргу з авансових внесків з податку на прибуток та податку на прибуток в загальному розмірі 831 147,80грн.(арк.с.16).

У звязку з несплатою банком податкового боргу, відповідачем на підставі ст.89 розділу ІІ Податкового кодексу України було прийнято рішення №23 від 21.03.2014року про проведення опису майна у податкову заставу (арк.с.17), а 28.03.2014року було здійснено опис майна (Акт №1) на загальну суму 868 344,03грн.(арк.с.18-20).

ОСОБА_4 з Державного реєстру обтяжень рухомого майна від 02.04.2015року внесено запис №18 про публічне обтяження у вигляді податкової застави від 01.04.2014року за №14275054 на підставі п.п.89.1.1 п.89.1 ст.89 Податкового кодексу України майна позивача згідно акту опису майна від 28.03.2014року за №1 на суму 868344,03грн. терміном дії до 01.04.2019року (арк.с.21-29).

Постановою Правління Національного банку України від 05.09.2014року за №86 відкликано банківську ліцензію ПАТ «КБ «Промекономбанк».

Постановою Правління Національного банку України від 05.09.2014року за №552 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ "КБ Промекономбанк" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 08.09.2014року за №86 «Про початок процедури ліквідації ПАТ "КБ Промекономбанк" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку» та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку», згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації Публічного акціонерного товариства «КБ «Промекономбанк».

Рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 17.12.2015року за №227 уповноваженою особою Фонду на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Промекономбанк» було призначено ОСОБА_1 з 21.12.2015року.

У відповідності до ст.3 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків у випадках, встановлених цим Законом.

ОСОБА_4 п.17 ст.2 Закону уповноважена особа Фонду - працівник Фонду, який від імені Фонду та в межах повноважень, передбачених цим Законом та/або делегованих Фондом, виконує дії із забезпечення виведення банку з ринку під час здійснення тимчасової адміністрації неплатоспроможного банку та/або ліквідації банку.

Разом з тим, відповідно до п.7 ч.2 ст.46 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» з дня початку процедури ліквідації банку втрачають чинність публічні обтяження чи обмеження на розпорядження (у тому числі арешти) будь-яким майном (коштами) банку. Накладення нових обтяжень чи обмежень на майно банку не допускається.

Під час здійснення ліквідації у банку не виникає жодних додаткових зобовязань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обовязкових платежів), крім витрат, безпосередньо повязаних із здійсненням ліквідаційної процедури.

Вимоги за зобовязаннями банку із сплати податків і зборів (обовязкових платежів), що виникли під час проведення ліквідації, можуть предявлятися тільки в межах ліквідаційної процедури та погашаються у сьому чергу відповідно до статті 52 цього Закону (ч.3 ст.46 Закону).

08.04.2015року позивачем на адресу відповідача була направлена заява за №И0804/4 про скасування публічного обтяження та вилучення його з відповідного державного реєстру рухомого майна та реєстру заборони. Відповіді на зазначену заяву позивача банком отримано не було.

Суд зазначає, що процедура ліквідації банку здійснюється в особливому порядку, який регулюється Законом України «Про банки і банківську діяльність» та Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Відповідно до ч.8 Розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону законодавчі та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, застосовуються у частині, що не суперечить цьому Закону.

Стаття 89 Податкового кодексу України регулює правовідносини стосовно погашення боргу платників податків, а саме, щодо виникнення права податкової застави.

Право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.

З урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

У разі якщо балансова вартість майна, на яке поширюється податкова застава, є меншою ніж сума податкового боргу платника податків, право податкової застави поширюється на таке майно.

У разі якщо балансова вартість такого майна не визначена, його опис здійснюється за результатами оцінки, яка проводиться відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".

У разі збільшення суми податкового боргу складається акт опису до суми, відповідної сумі податкового боргу платника податків, у порядку, передбаченому цією статтею.

Право податкової застави не поширюється на майно, визначене підпунктом 87.3.7 пункту 87.3 статті 87 цього Кодексу, на іпотечні активи, що належать емітенту та є забезпеченням відповідного випуску іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю, на грошові доходи від цих іпотечних активів до повного виконання емітентом зобов'язань за цим випуском іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю, а також на склад іпотечного покриття та грошові доходи від нього до повного виконання емітентом зобов'язань за відповідним випуском звичайних іпотечних облігацій.

Право податкової застави не застосовується, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.

Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.

Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Відмова платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, не звільняє такого платника податків від поширення права податкової застави на описане майно. У такому випадку опис здійснюється у присутності не менш як двох понятих.

У разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу.

Контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.

Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі. Податковий керуючий не пізніше робочого дня, що настає за днем складення цих актів, зобов'язаний надіслати банкам, іншим фінансовим установам, а також платнику податків рішення про складення актів, яке є підставою для поновлення видаткових операцій та скасування заборони на відчуження майна.

У разі якщо на момент складення акта опису майно відсутнє або його балансова вартість менша від суми податкового боргу, право податкової застави поширюється на інше майно, на яке платник податків набуде право власності у майбутньому до погашення податкового боргу в повному обсязі.

Платник податків зобов'язаний не пізніше робочого дня, наступного за днем набуття права власності на будь-яке майно, повідомити контролюючий орган про наявність такого майна. Контролюючий орган зобов'язаний протягом трьох робочих днів з дня отримання зазначеного повідомлення прийняти рішення щодо включення такого майна до акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави та балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, або відмовити платнику податків у включенні такого майна до акта опису.

У разі якщо контролюючий орган приймає рішення про включення майна до акта опису, складається відповідний акт опису, один примірник якого надсилається платнику податків з повідомленням про вручення.

До прийняття відповідного рішення контролюючим органом платник податків не має права відчужувати таке майно.

У разі порушення платником податків вимог цього пункту він несе відповідальність згідно із законом.

Якщо майно платника податків є неподільним і його балансова вартість більша від суми податкового боргу, таке майно підлягає опису у податкову заставу у повному обсязі.

Заміна предмета застави може здійснюватися тільки за згодою контролюючого органу.

Контролюючий орган зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.

П.3.1 Порядку застосування податкової застави органами доходів і зборів, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів №572 від 10.10.2013року визначено, що орган доходів і зборів реєструє податкову заставу у відповідному державному реєстрі обтяжень.

Проте, приписи п.7 ч.2 ст.46 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» є спеціальними в даному випадку, тому підлягають застосуванню до спірних правовідносин.

Суд не приймає до уваги доводи представника відповідача відносно того, що Податковий кодекс України має вищу юридичну силу ніж Закон України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», оскільки тлумачення поняття «Кодекс» означає зведений законодавчий акт, що обєднує та систематизує правові норми, та регулює схожі між собою однорідні відносини, тобто це є звід законів, який має однакову юридичну силу з Законом України.

ОСОБА_4 листа Вищої атестаційної комісії України від 02.02.2009року за №02-72-05/311 та Загальних понять Теорії держави та права у разі суперечності правових норм у підзаконних нормативно-правових актах однакової юридичної сили слід керуватися наступним правовим принципом у випадку конкуренції норм загального і спеціального характеру перевага при тлумаченні і застосуванні повинна надаватись спеціальним нормам. При цьому, під загальним зазвичай маються на увазі норми, які регулюють певний вид суспільних відносин, а під спеціальним які регулюють вид цього роду.

Таким чином, всі арешти коштів та майна банку, в даному випадку, всі публічні обтяження (у тому числі арешти) будь-якого майна (коштів) банку втратили чинність з 08.09.2014року та майно і кошти банку є вільними від обтяжень, відомості щодо чого підлягають реєстрації у державному реєстрі.

Розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Відповідно до приписів ст. 94 КАСУ судові витрати не підлягають стягненню.

Керуючись, ст.ст. 2, 8-11, 17, 69-71, 86, 94, 158-163, 185-186, 254, КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Промекономбанк» в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ОСОБА_1 на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Промекономбанк» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС, за участю третьої особи 1 Державного підприємства «Інформаційний центр» Міністерства юстиції України, третьої особи 2 Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.

Зобовязати Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС припинити публічне обтяження (податкову заставу), зареєстроване 01.04.2014року за №14275054, обєктом обтяження якого є майно Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Промекономбанк» згідно акту опису майна від 28.03.2014року за №1 на суму 868 344,03грн.

Зобовязати Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС подати до державного реєстратора Державного підприємства «Інформаційний центр» Міністерства юстиції України заяву про припинення публічного обтяження, зареєстроване 01.04.2014року за №14275054, обєктом обтяження якого є майно Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Промекономбанк» згідно акту опису майна від 28.03.2014року за №1 на суму 868 344,03грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Кірієнко В.О.