Дата документу 25.12.2015
Справа № 320/4850/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е МУ К Р А Ї Н И
25 грудня 2015 рокуМелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:
головуючогосудді Редько О.В.,
при секретарі Мазуріної О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Мелітополі Запорізької області справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Житломасив» до ОСОБА_1 комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області про скасування рішення субєкта владних повноважень, третя особа Комунальне підприємство «Житломасив», Товариство з обмеженою відповідальністю «Комфорт-Мелітополь», суд
ВСТАНОВИВ:
ТОВ «Житломасив» звернулось до суду із позовом про скасування рішення субєкта владних повноважень, в якому просить - визнати протиправним та нечинним з моменту прийняття рішення ОСОБА_1 комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області від 22 січня 2015 р. № 13/2 «Про втрату чинності рішень виконавчого комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області від 20.12.2012 № 218/2, від 20.12.2012 № 218/3, від 20.12.2012 № 218/4». Судові витрати покласти на відповідача.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав та при обставинах, викладених у поданих до суду позовних заявах, та зазначив, що виконавчим комітетом Мелітопольської міської ради Запорізької області було прийнято рішення від 22 січня 2015 р. № 13/2 «Про втрату чинності рішень виконавчого комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області від 20.12.2012 № 218/2, від 20.12.2012 № 218/3, від 20.12.2012 № 218/4».
Пояснив, що вищевказане рішення ОСОБА_1 комітету Мелітопольської міської ради не відповідає чинному законодавству України та порушує права позивачів, оскільки положеннями ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Зазначає, що відповідно до рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 р. № 7 рп/2009, у справа № 1-9/2009 за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) «в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року N 280/97-ВР ( 280/97-ВР) (з наступними змінами) стосовно права органу місцевого самоврядування скасовувати свої раніше прийняті рішення та вносити до них зміни необхідно розуміти так, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.
Представник позивача зазначає, що на підставі рішень виконавчого комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області від 20.12.2012 року за № 218/2, № 218/3, № 218/4 , які в оскаржуваному рішенні ОСОБА_1 комітету Мелітопольської міської ради від 22.01.2015 року за № 13/2 визнані такими, що втратили чинність, у позивача виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, оскільки на підставі рішення виконавчого комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області від 20.12.2012 року № 217/4 ТОВ «Житломасив» був визначений виконавцем (надавачем) послуг з утримання будинків, споруд, житлових комплексів або комплексів будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з управління будинками, спорудами, житловими комплексами, або комплексами будинків і споруд.
Як пояснив представник позивача, на виконання цього рішення укладено численні договори про надання послуг з управління будинками, спорудами, житловими комплексами або комплексами будинків і споруд, укладені договори з споживачами послуг, будинки яких передані на баланс позивача по справі, договори оренди приміщень, транспортних засобів, договори з субпідрядними організаціями по технічному обслуговуванню та поточному ремонту систем водопостачання, теплопостачання, електрозабезпечення і т. ін., договори з спеціалізованими організаціями на виконання робіт по обслуговуванню житлового фонду, обслуговуванню ліфтів, систем диспетчеризації та звязку і т. ін., договори про постачання електричної енергії та акти розмежування балансової належності електромереж, надання послуг з централізованого опалення. Станом на 28.01.2015 р. укладено 13077 договорів з населенням, 345 договорів з власниками нежитлових приміщень та орендарями про надання послуг з утримання будинків, споруд і прибудинкових територій.
Враховуючи вищевикладене, просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_1 комітету Мелітопольської міської ради позовних вимог не визнав, подав до суду письмові заперечення, та просив відмовити в задоволенні позову, з тих підстав, що 17.07.2014 року рішенням ОСОБА_1 комітету Мелітопольської міської ради « 122 «Про затвердження Переліку послуг право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах» було затверджено перелік послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах, серед яких і послуги з управління будинків, споруд, житлових комплексів або комплексів споруд та прибудинкових територій.
30.10.2014 року рішенням 60 сесії Мелітопольської міської ради VI скликання № 12 «Про визначення організатора конкурсу з надання житлово-комунальних послуг у житловому фонді міста Мелітополя» визначено організатором конкурсу з надання житлово-комунальних послуг у житловому фонді міста Мелітополя, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах, Управління житлово-комунального господарства Мелітопольської міської ради Запорізької області.
У грудні 2014 року відбувся конкурс на визначення виконавців послуги з управління будинків, споруд, житлових комплексів або комплексів споруд та прибудинкових територій у житловому фонді міста Мелітополя, та 17.12.2014 року на підставі протоколу № 5 оцінки пропозицій на проведення конкурсу на визначення виконавця послуг з управління будинків, споруд, житлових комплексів або комплексів споруд та прибудинкових територій в житловому фонді територіальної громади міста Мелітополя організатором конкурсу Управлінням житлово-комунального господарства Мелітопольської міської ради було визначено переможця конкурсу КП «Житломасив».
У звязку із чим, як пояснив представник відповідача, на підставі вищевказаного протоколу конкурсної комісії від 17.12.2014 року, 22.01.2015 року ОСОБА_1 комітетом Мелітопольської міської ради було прийнято рішення № 13/2 «Про втрату чинності рішень виконавчого комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області від 20.12.2012 № 218/2, від 20.12.2012 № 218/3, від 20.12.2012 № 218/4», оскільки зазначені рішення встановлювали тарифи, які застосовувалися у діяльності ТОВ «Житломасив», тому існувала необхідність для затвердження нових тарифів для існуючих виконавців.
Враховуючи вищевикладене, на переконання представника відповідача, при прийнятті оскаржуваного рішення ОСОБА_1 комітет Мелітопольської міської ради діяв у відповідності до закону, зокрема керувався ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст. 27, 28 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 631 «Про затвердження порядку проведення конкурсу з надання житлово-комунальних послуг», Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630, Наказом Держжитлокомунгоспу України від 25.04.2005 року за № 60 «Про затвердження порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді», п. 5.6. Регламенту ОСОБА_1 комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області, рішенням ОСОБА_1 комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області від 17.07.2014 року за № 122 «Про затвердження переліку житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах», а тому просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Представник третьої особи КП «Житломасив» Мелітопольської міської ради Запорізької області позовні вимоги ТОВ «Житломасив» не визнав, підтримав при цьому пояснення представника відповідача ОСОБА_1 комітету Мелітопольської міської ради, додатково пояснивши, що у звязку із визнанням такими, що втратили чинність рішення ОСОБА_1 комітету Мелітопольської міської ради від 20.12.2012 року за № 218/2, 218/3, 218/4, на адресу позивачів по справі були направлені численні повідомлення про припинення дії договорів оренди, частина договорів, на які посилається у своєму позові позивач, станом на дату розгляду даної справи вже є розірваними. Вважає, що КП «Житломасив» є законним виконавцем (надавачем) послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, послуг з утримання будинків, споруд, житлових комплексів або комплексів будинків і споруд та прибудинкової території та послуг з управління будинками, спорудами, житловими комплексами або комплексами будинків і споруд, оскільки право на здійснення цих послуг підприємство набуло за результатами конкурсу, проведеного у грудні 2014 року Управлінням житлово-комунального господарства Мелітопольської міської ради Запорізької області, про зафіксовано у протоколі від 17.12.2014 року.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, представників третьої особи, дослідивши докази, що маються в матеріалах справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
22 січня 2015 р. ОСОБА_1 комітетом Мелітопольської міської ради Запорізької області було винесено рішення за № 13/2 «Про втрату чинності рішень виконавчого комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області від 20.12.2012 № 218/2, від 20.12.2012 № 218/3, від 20.12.2012 № 218/4», зі змісту якого слідує, що відповідно до результатів проведення конкурсу та визначення КП «Житломасив» Мелітопольської міської ради Запорізької області виконавцем послуг з управління будинків, споруд, житлових комплексів або комплексів споруд та прибудинкових територій в житловому фонді територіальної громади міста Мелітополя, керуючись ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст. 27, 28 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» вирішив визнати такими, що втратили чинність рішення виконавчого комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області від 20.12.2012 № 218/2, від 20.12.2012 № 218/3, від 20.12.2012 № 218/4, які стосуються тарифів з надання послуг з управління будинків, споруд, житлових комплексів або комплексів споруд та прибудинкових територій. Рішення набуває чинності з 01.02.2015 року./а.с.9/
На переконання суду, рішення ОСОБА_1 комітету Мелітопольської міської ради від 22.01.2015 року за № 13/2 є незаконним в частині визнання такими, що втратили чинність рішень виконавчого комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області від 20.12.2012 № 218/2, від 20.12.2012 № 218/3, від 20.12.2012 № 218/4.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст. 25, ч .4 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України та законами України до їх відання, і що рішення відповідної ради може бути внесене на повторний розгляд цієї ж ради.
Як слідує зі змісту п. 15 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуються питання: скасування актів виконавчих органів ради, які не відповідаютьКонституціїчи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень.
Згідно з ч. 9 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» слідує, що рішення виконавчого комітету ради з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані відповідною радою.
Між тим, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 р. № 7 рп/2009 у справі № 1-9/2009 за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) «в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частин першої, десятої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року стосовно права органу місцевого самоврядування скасовувати свої раніше прийняті рішення та вносити до них зміни необхідно розуміти так, що орган місцевого самоврядування має право приймати рішення, вносити до них зміни та/чи скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Конституційний Суд України зазначає, що «…в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»). Зазначено, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є гарантією стабільності суспільних відносин між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці другому пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата».
Конституційний суд України у вказаному рішенні дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію. Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Згідно зі ст. 69 Закону України «Про Конституційний Суд України» рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов'язковими до виконання.
На підставі рішення ОСОБА_1 комітету Мелітопольської міської ради від 20.12.2012 року за № 217/4 «Про визначення виконавців (надавачів) комунальних послуг у житловому фонді м. Мелітополя» вирішено визначити виконавців (надавачів) комунальних послуг у житловому фонді міста Мелітополя, а саме:
-ТОВ «Комфорт-Мелітополь» виконавцем (надавачем) послуг з утримання будинків, споруд, житлових комплексів або комплексів будинків і споруд та прибудинкових територій;
-ТОВ «Комфорт-Мелітополь» виконавцем (надавачем) послуг з управління будинками, спорудами, житловими комплексами або комплексами будинків і споруд;
-ТОВ «Житломасив» виконавцем (надавачем) послуг з утримання будинків, споруд, житлових комплексів або комплексів будинків і споруд та прибудинкових територій;
-ТОВ «Житломасив» виконавцем (надавачем) послуг з управління будинками, спорудами, житловими комплексами або комплексами будинків і споруд;
У п. 2 вказаного рішення зазначено про необхідність ТОВ «Комфорт-Мелітополь» та ТОВ «Житломасив» підготувати та укласти із споживачами договори на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов їх виконання згідно з Типовим договором, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року за № 529.
У п. 3 вказаного рішення зазначено, що КП «Водоканал» Мелітопольської міської ради Запорізької області, ТОВ «Мелітопольські теплові мережі» привести договори з КП «Житломасив» Мелітопольської міської ради Запорізької області, ТОВ «Комфорт-Мелітополь», ТОВ «Житломасив» стосовно меж розподілу внутрішньо будинкових систем гарячого та холодного водопостачання, водовідведення та теплопостачання та зовнішніх мереж у відповідність до норм чинного законодавства України.
Рішення набуває чинності з 01.01.2013 року. (а. с. 10).
На підставі вищевказаного рішення ОСОБА_1 комітету Мелітопольської міської ради від 20.12.2012 року за № 217/4 виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів позивача по справі ТОВ «Житломасив», який, діючи як субєкт господарювання у сфері житлово-комунальних послуг, уклав ряд договорів, за умовами яких набув прав та обовязків, та позивач заперечує проти їх припинення на підставі оскаржуваного рішення ОСОБА_1 комітету Мелітопольської міської ради від 22.01.2015 року за № 13/2.
ТОВ «Житломасив» зареєстровано у Реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 19.11.2012 року, має вид діяльності: комплексне обслуговування обєктів.
29.12.2012 року між КП «Житломасив» Мелітопольської міської ради та ТОВ «Житломасив» на виконання рішення ОСОБА_1 комітету Мелітопольської міської ради від 20.12.2012 року за № 217/4 був укладений був укладений договір про надання послуг з управління будинками, спорудами, житловими комплексами або комплексами будинків і споруд, за умовами п. 1.1. якого управителю ТОВ «Житломасив» для виконання (надання) послуг з управління будинками, спорудами, житловими комплексами або комплексами будинків і споруд в управління передається житловий фонд комунальної власності територіальної громади міста Мелітополя за переліком згідно з додатком 1 до цього договору.
Згідно з п. 1.2. даного договору ТОВ «Житломасив» взяло на себе зобовязання надавати замовникові КП «Житломасив» ММР ЗО послуги з управління будинками, спорудами, житловими комплексами або комплексами будинків і споруд та обєктів благоустрою, що розташовані на прибудинкових територіях та послуг з утримання будинків, споруд, житлових комплексів та комплексів будинків і споруд та прибудинкових територій для забезпечення їх сталого функціонування відповідно до цільового призначення, збереження їх споживчих властивостей та організації забезпечення потреби споживачів у своєчасному отриманні житлово-комунальних послуг відповідної якості. Тарифи на житлово-комунальні послуги встановлюються згідно із чинним законодавством, відомості про обєкти зазначаються в актах прийняття-передачі обєктів, форма яких визначена додатком № 2 до цього договору.
Згідно з п. 6.1. даного Договору строк дії становить до 31.12.2022 року.
29.12.2012 року між ОСОБА_1 комітетом Мелітопольської міської ради Запорізької області та ТОВ «Житломасив», на виконання рішення ОСОБА_1 комітету Мелітопольської міської ради від 20.12.2012 року за № 217/4 був укладений договір з виконавцем, який надає житлово-комунальні послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у житловому фонді м. Мелітополя. Згідно з п. 4.1. даного договору договір набуває чинності з 01.01.2013 року та діє до 31.12.2022 року.
Зі змісту п. 4.3 даного договору слідує, що його дія припиняється в разі втрати чинності рішенням виконавчого комітету Мелітопольської міської ради від 20.12.2012 року за № 217/4.
Згідно з Додатком № 1 до договору від 29.12.2012 року на користь ТОВ «Житломасив» був переданий житловий фонд комунальної власності територіальної громади м. Мелітополя, в якому ТОВ «Житломасив» є виконавцем, що надає житлово-комунальні послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, згідно з Переліком.
З метою надання вищевказаних житлово-комунальних послуг 01.02.2013 року між Мелітопольською міською радою та ТОВ «Житломасив» був укладений договір оренди транспортних засобів № 195, строком до 01.02.2023 року.
01.02.2013 року між Мелітопольською міською радою та ТОВ «Житломасив» був укладений договір оренди № 208, за умовами якого у користування позивача був переданий комплекс будівель загальною площею 404, 1 кв. м., розташований за адресою: м. Мелітополь, вул. Шмідта, 1 а, строком до 30.01.2016 року.
01.02.2013 року між Мелітопольською міською радою Запорізької області та ТОВ «Житломасив» був укладений договір оренди № 209, за умовами якого в користування позивача була передана нежитлова будівля лі. В-1 загальною площею 469, 9 кв. м., розташоване за адресою м. Мелітополь, вул. Костенка, 13, строком до 30.01.2016 року.
01.02.2013 року між Мелітопольською міською радою Запорізької області та ТОВ «Житломасив» був укладений договір оренди № 210, за умовами якого в користування позивача був переданий комплекс будівель загальною площею 425, 2 кв. м., розташований за адресою6 м. Мелітополь, провул. Урицького, 2 а., строком до 30.01.2016 року.
01.02.2013 року між Мелітопольською міською радою та ТОВ «Житломасив» був укладений договір оренди № 211, за умовами якого у користування позивача було передано вбудоване нежитлове приміщення у будівлі літ. А-5 загальною площею 134, 4 кв. м., розташоване за адресою: м. Мелітополь, вул. Бєляєва, 18, строком до 30.01.2016 року.
Окрім того, як було встановлено під час судового розгляду даної справи, підставою для прийняття ОСОБА_1 комітетом Мелітопольської міської ради рішення від 22.01.2015 року за №13/2 були результати проведеного Управлінням житлово-комунального господарства Мелітопольської міської ради конкурсу на визначення виконавця послуг з управління будинків, споруд, житлових комплексів або комплексів споруд та прибудинкових територій в житловому фонді територіальної громади міста Мелітополя, за результатами якого переможцем конкурсу визнано КП «Житломасив».
Однак, постановою Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 25.06.2015 року у справі № 320/459/15-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Комфорт-Мелітополь» до Управління житлово-комунального господарства Мелітопольської міської ради Запорізької області, треті особи: Комунальне господарство «Житломасив» та виконавчий комітет Мелітопольської міської ради Запорізької області, про визнання протиправними дій, визнання недійсними результатів конкурсу, визнання протиправним та нечинним протоколу конкурсної комісії та зобов'язання виконати певні дії, було вирішено: визнати протиправними дії Управління житлово-комунального господарства Мелітопольської міської ради Запорізької області щодо підготовки та проведення конкурсу на визначення виконавця послуг з управління будинків, споруд, житлових комплексів або комплексів споруд та прибудинкових територій в житловому фонді територіальної громади міста Мелітополя, результати якого були оформлені протоколом конкурсної комісії від 17 грудня 2014 року № 5; визнати недійсними результати конкурсу, проведеного Управлінням житлово-комунального господарства Мелітопольської міської ради Запорізької області на визначення виконавця послуг з управління будинків, споруд, житлових комплексів або комплексів споруд та прибудинкових територій в житловому фонді територіальної громади міста Мелітополя, оформлені протоколом конкурсної комісії від 17 грудня 2014 року № 5; визнати нечинним протокол конкурсної комісії № 5 оцінки пропозицій на проведення конкурсу на визначення виконавця послуг з управління будинків, споруд, житлових комплексів або комплексів споруд та прибудинкових територій в житловому фонді територіальної громади міста Мелітополя від 17 грудня 2014 року за результатами конкурсу, проведеного Управлінням житлово-комунального господарства Мелітопольської міської ради Запорізької області на підставі рішення виконавчого комітету Мелітопольської міської ради № 122 від 17 липня 2014 року. Вказана постанова суду набрала законної сили 14.08.2015 року.
Суд також не приймає до уваги доводи представників відповідача та третьої особи стосовно того, що права позивача оскаржуваним рішенням ОСОБА_1 комітету Мелітопольської міської ради не порушуються у звязку із розірванням та припиненням ряду договорів, на які містяться посилання у предявлених позовах, оскільки на повідомлення про припинення дії договору від 29.12.2012 року за вих. № 933 від 29.12.2014 року, яке підписане директора КП «Житломасив» ММР ЗО, яке направлялось на адресу ТОВ «Житломасив», було направлено заперечення на повідомлення про припинення дії договору від 12.02.2015 року за № 12/02 за підписом директора ТОВ «Житломасив».
Так само, на повідомлення КП «Житломасив» за вих. № 934 від 29.12.2014 року про припинення дії договору від 29.12.2012 року, було направлено заперечення від 12.02.2015 року за № 76.
За змістом ч. 1 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Окрім того, обидва повідомлення КП «Житломасив» про розірвання договорів від 29.12.2012 року, укладених між КП «Житломасив» Мелітопольської міської ради та ТОВ «Комфорт-Мелітополь», та між КП «Житломасив» ММР ЗО та ТОВ «Житломасив» про надання послуг з управління будинками, спорудами, житловими комплексами або комплексами будинків і споруд, містять посилання на результати конкурсу, проведеного Управлінням житлово-комунального господарства 12 грудня 2014 року, які були визнані недійсними на підставі вказаної вище постанови Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 25.06.2015 року.
Згідно ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.»
У ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», норми якої узгоджуються з нормами ст.19 Конституції України та ст.7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Однак, враховуючи вищевикладені фактичні обставини справи, досліджені судом докази, відповідачем не доведено правомірності прийнятого рішення.
На підставі вищевикладеного, керуючись приписами Конституції України, ст. ст. 18, 71, 99, 104, 105, 171 КАС України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішенням Конституційного Суду України від 16.04.2009 р. № 7 рп/2009, справа № 1-9/2009, Законом України «Про Конституційний Суд України»,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Житломасив» до ОСОБА_1 комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області про скасування рішення субєкта владних повноважень, третя особа Комунальне підприємство «Житломасив», Товариство з обмеженою відповідальністю «Комфорт-Мелітополь» задовольнити.
Визнати протиправним та нечинним з моменту прийняття рішення ОСОБА_1 комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області від 22 січня 2015 р. № 13/2 «Про втрату чинності рішень виконавчого комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області від 20.12.2012 № 218/2, від 20.12.2012 № 218/3, від 20.12.2012 року № 218/4».
Стягнути з ОСОБА_1 комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області, що розташовано за адресою: вул. Карла Маркса, 5, м. Мелітополь, Запорізька область на користь позивача ТОВ «Житломасив» (м. Мелітополь вул. Бєляєва 18 ЄДРПОУ 38446012) судові витрати у розмірі 73 /сімдесят три/грн.08 коп.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Мелітопольський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: О.В. Редько