23.12.2015
Провадження № 2/331/2055/15 ЄУН 331/7871/15-ц
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 грудня 2015 року м. Запоріжжя
Жовтневий районний суд м. Запоріжжя в складі головуючого судді Мінасова В.В., при секретарі Федорович Ю.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Запорізької міської ради до ОСОБА_1 внесення змін до договору оренди земельної ділянки,-
В С Т А Н О В И В:
23.10.2015 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому зазначає, що між сторонами 30.11.2007 року укладено договір оренди земельної ділянки, площею 0,0200 га, за адресою м.Запоріжжя, вул. Горького, 75. Відповідно до пункту 5 Договору оренди землі нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 156 924 грн. 00 коп. (в цінах 2007 року). Пунктом 8 Договору оренди землі передбачено, що договір укладається на десять років. Згідно з пунктом 9 Договору оренди землі орендна плата вноситься орендарем у розмірі 3138 грн. 48 коп. з дня введення об'єкту до експлуатації, що складає 1,5% від нормативно-грошової оцінки за календарний рік в цінах 2007 року. 01.01.2011 р. набрав чинності Податковий кодекс України. Відповідно до статті 271 ПК України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації. 03.03.2008 р. Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя». Грошова оцінка даної земельної ділянки на 20.05.2015 року складає 488474 грн. Рішенням Запорізької міської ради № 6 від 30.06.2015 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)» з 01.01.2016 року встановлений розмір плати за землю - 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки. На пропозицію внесення змін до договору оренди відповідач не відреагував. Тому позивач просить внести зміни до договору оренди землі, визначивши вказані суму грошової оцінки землі та розмір орендної плати.
У судовому засіданні представник позивача на вимогах позову наполягає на підставах, викладених в ньому.
Відповідач в судове засідання повторно не зявився. Повістки, направлені на його зареєстроване місце проживання, не отримує.
Вивчивши матеріали справи, надані судові докази, вислухавши пояснення сторін, суд вважає, що вимоги позову підлягають задоволенню з наступних підстав:
Судом встановлено, що 30.11.2007 року між Запорізькою міською радою та ОСОБА_2 укладено договір оренди земельної ділянки, площею 0,0200 га, за адресою м.Запоріжжя, вул. Горького, 75. Відповідно до пункту 5 Договору оренди землі нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 156 924 грн. 00 коп. (в цінах 2007 року). Пунктом 8 Договору оренди землі передбачено, що договір укладається на десять років. Згідно з пунктом 9 Договору оренди землі орендна плата вноситься орендарем у розмірі 3138 грн. 48 коп. з дня введення об'єкту до експлуатації, що складає 1,5% від нормативно-грошової оцінки за календарний рік в цінах 2007 року. Пунктом 12 договору оренди передбачений перегляд розміру орендної плати, в тому числі й у випадку зміни розміру земельного податку, підвищення цін і тарифів та інш.
Згідно витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки ГУ Держземагенства у Запорізькій області від 20.05.2015 року, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки площею 0,0200 га, за адресою м.Запоріжжя, вул. Горького, 75 на 20.05.2015 року складає 488474 грн.
03.03.2008 р. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя».
Рішенням Запорізької міської ради № 6 від 30.06.2015 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)» з 01.01.2016 року встановлений розмір плати за землю - 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі" визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до п.289.1ст.289 Податкового кодексу Українидля визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно до статті 271 ПК України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації.
Статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.
Згідно зі ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, установлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
За змістом статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Згідно з частиною 1статті 15 Закону "Про оренду землі"однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
У відповідності до частин 1, 2статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно з пунктами 34, 35 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.
Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Частиною1статті 15 Закону "Про оренду землі" передбачено, що істотною умовою договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації тощо.
Враховуючи вищевикладене, а саме те, що Законом та договором оренди передбачено можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, а також враховуючи підвищення цін внаслідок інфляції, що потягло зміну коефіцієнту індексації нормативно-грошової оцінки землі, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог.
Керуючись, ст ст 1,15,21,30 ЗУ "Про оренду землі", п.289.1 ст.289 Податкового Кодексу України, ст. ст. 5, 6, 632, 651, 653, 654, 759, 762, 792 ЦК України, ст.3,10,11,57-60,157,169,197,208,209,212-215,218 ЦПК України,суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Змінити п. 5 договору оренди земельної ділянки, площею 0,0200 га, за адресою м.Запоріжжя, вул. Горького, 75, зареєстрованого 08 січня 2008 р. за № 040826100003, укладеного між Запорізької міської ради та ОСОБА_1, виклавши його в такій редакції: «5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 488474,00 грн. (чотириста вісімдесят вісім тисяч чотириста сімдесят чотири грн. 00 коп.) в цінах 2015 року».
Змінити п. 9 договору оренди земельної ділянки, площею 0,0200 га, за адресою м.Запоріжжя, вул. Горького, 75, зареєстрованого 08 січня 2008 р. за № 040826100003, укладеного між Запорізької міської ради та ОСОБА_1, виклавши його в такій редакції: «9.Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 14654,22 грн. ( чотирнадцять тисяч шістсот п'ятдесят чотири грн. 22 коп.), що складає 3 % від нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2015 року».
Сягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Запорізької міської ради (розрахунковий рахунок 35419001034816 в ГУДКСУ у Запорізькій області, отримувач:виконавчий комітет Запорізької міської ради, ЄДРПОУ 02140892, МФО 813015) судовий збір в розмірі 1218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять грн..00 коп.).
Рішення може бути оскаржене в Апеляційний суд Запорізької області на протязі десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя В.В. Мінасов