Дата документу 14.12.2015 Справа № 554/14051/15-а
П О С Т А Н О В А
Іменем України
14.12.2015 року м. Полтава
Октябрський районний суд м. Полтави, у складі:
головуючого судді - Антонова С.В.,
при секретарі Плаксюк І.Ю.,
за участюпозивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Октябрського районного суду м. Полтави адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Октябрському районі м. Полтави про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
Позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду із адміністративною позовною заявою до відповідача Управління Пенсійного фонду України в Октябрському районі м. Полтави, у якій прохала визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії та зобовязання відповідача здійснити з дати призначення пенсії з 08.07.2013 року, перерахунок та виплату пенсії в розмірі 80 %, згідно діючого законодавства на момент призначення пенсії, від суми заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, відображених у довідках про складові заробітної плати.
В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 вказала, що вона 25.04.2013 року вийшла на пенсію як державний службовець Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м.Полтаві. Пенсія була нарахована відповідно до довідки від 07.05.2013 року №5569/05-11 про складові заробітної плати, в якій є графа «інші виплати», де зазначаються матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачувалися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01 листопада 2007 року сплачувався єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
10 листопада 2015 року вона звернулась із заявою до Управління Пенсійного фонду України в Октябрському районі м. Полтави з проханням перерахувати її пенсію, а саме: врахувати у заробіток (дохід) усі отримані нею суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески, або збір на обовязкове державне пенсійне страхування та включити індексацію заробітної плати і матеріальну допомогу, що зазначено в колонці «Інші виплати» у довідці №5569/05-11 від 07.05.2013 року, де зазначені виплати не увійшли до заробітної плати у попередніх колонках, але мають враховуватися при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», та з яких сплачено страхові внески, а з 1 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, у тому числі матеріальна допомога та індексація заробітної плати.
Рішенням Пенсійного фонду України в Октябрському районі м. Полтави від 11.11.2015 року № 5875 позивачці відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», у звязку з невнесенням змін щодо розширення переліку складових заробітної плати державного службовця, що враховуються при призначенні чи перерахунку пенсії відповідно до Закону.
Вважає протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії з моменту її призначення 08.05.2013 року з урахуванням усіх отриманих нею сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування незалежно від того, чи ввійшли вони до структури заробітної плати, враховуючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, та просила суд зобовязати відповідача зробити відповідний перерахунок її пенсії.
У судовому засіданні позивачка свої позовні вимоги підтримала у повному обсязі, прохала їх задовольнити, пояснення надала аналогічні тексту позовної заяви.
Представник відповідача у судовому засіданні прохав відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, так як вважає, що при визначенні розміру пенсії державним службовцям у заробітну плату не враховується матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, компенсація за невикористану відпустку, оскільки ці виплати не належать до складових заробітної плати, передбачених ст. 33 Закону України «Про державну службу».
Судом на підставі пояснень позивача та представника відповідача, доданих до позовної заяви письмових доказів, встановлено наступне.
Позивач з 25.04.2013 року вийшла на пенсію як державний службовець Управління Пенсійного фонду України в Октябрському районі м.Полтави (а.с. 8, 10).
При розрахунку пенсії відповідачем не враховано суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, які сплачувались позивачу у розрахунковий період і з яких сплачувались страхові внески (а.с. 10).
У відповідь на заяву позивачки про перерахунок їй пенсії із урахуванням вище викладених обставин, Управлінням Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві 11.11.2015 року прийнято рішення № 5875, яким відмовлено у задоволенні цієї заяви із посиланням на те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» не було внесено змін щодо розширення переліку складових заробітної плати державного службовця, що враховується при призначенні чи перерахунку пенсії відповідно до Закону. З огляду на зазначене, такі види виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, грошова винагорода держаним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади та інші - не включаються до заробітної плати державного службовця при призначенні чи перерахунку пенсії (а.с. 13).
Згідно зі ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в ред. від 13.06.2012 року) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.11.2007 року страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 того ж Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій доплати за ранги, надбавку за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
У відповідності до ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно з ч. 1 ст. 41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Ст. 2 Закону України «Про оплату праці» та Наказу Державного комітету статистики України № 5 «Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати» від 13 січня 2004 року зазначають, що структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.
Постановою Правління Пенсійного фонду від 04.09.2013 року № 15-1 (зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 26 вересня 2013 року за № 1661/24193) на виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах N 2а-8893/12/2670, N 2а-4753/09/2670 встановлено форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу». У формі довідки є колонки «Інші», де слід зазначати виплати, які не увійшли до заробітної плати у попередніх колонках, але мають враховуватись при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Окрім того, відповідно до листа Пенсійного фонду України від 13.07.2011 року №14399/03-20 «Щодо нарахування ЄСВ на суму матеріальної допомоги» базою для нарахування єдиного внеску є сума заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці».
Порядок нарахування та сплати єдиного внеску визначений Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка затверджена постановою Правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 року № 21-5 та зареєстрована у Міністерстві юстиції України 27.10.2010 року за №994/18289.
Згідно з підпунктом 4.3.5 зазначеної Інструкції визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні єдиного внеску передбачено Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004р. № 5, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.01.2004р. за № 114/8713.
Відповідно до Інструкції зі статистики заробітної плати оплата роботи в надурочний час і у святкові та неробочі дні у розмірах та за розцінками, установленими чинним законодавством (п.2.2.4.); суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників (п.2.2.7.); оплата, а також суми грошових компенсацій у разі невикористання щорічних відпусток у розмірах, передбачених законодавством (п.2.2.12.); відносяться до додаткової заробітної плати. Матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників відносяться до заохочувальних та компенсаційних виплат (п.2.3.3.). Усі перелічені виплати відносяться до додаткової заробітної плати або заохочувальних та компенсаційних виплат, а отже є базою для нарахування та утримання ЄСВ і, відповідно, для нарахування пенсії.
Така правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11 та від 28 травня 2013 року у справі № 21-97а13, а саме: «Отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати».
У постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11 Верховний Суд України зазначив, що: «висновок касаційного суду про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів № 3723-ХІІ та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин стаття 41 Закону №1058-ІV та стаття 66 Закону №1788-ХІІ».
Статтею 244-2 КАС України передбачено, що рішення Верховного Суду України, прийняті за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Згідно з Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 384/2011р., одним із основних завдань Пенсійного фонду України є призначення та перерахунок пенсій. Пенсійний фонд України, відповідно до покладених на нього завдань, здійснює контроль за достовірністю поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню. Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідач проігнорував внесені до довідки про складові заробітної плати для обчислення пенсії від 07.05.2013 року №5569/05-11 суми матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, виплати, пов'язані з індексацією заробітної плати; оплатою додаткових відпусток у зв'язку з навчанням; оплатою сум грошових компенсацій у разі невикористання щорічних відпусток та відмовився провести перевірку розміру раніше призначеної пенсії та перерахувати її.
Таким чином вказані позивачем виплати індексації грошових коштів, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань на загальну суму 30337 гривень 78 копійок законом віднесено до структури заробітної плати для нарахування пенсії, з цих виплат нараховані та сплачені страхові внески, тому ці виплати необхідно включити в заробітну плату для призначення пенсії.
У зв`язку із вище викладеним, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача, які полягають у відмові включення графи «Інші виплати», а саме суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення на загальну суму 30337 гривень 78 копійок в заробітну плату для призначення пенсії позивачу відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобов`язання відповідача здійснити належним чином нарахування пенсії позивачу, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення на загальну суму 30337 гривень 78 копійок.
Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч. 1 ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Згідно з п. 9 ч. 1 ст. 155 КАС України, суд залишає позовну заяву без розгляду, якщо її подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
ОСОБА_1 з позовними вимогами щодо зобов`язання Управління Пенсійного фонду України Октябрського району м. Полтави здійснити їй перерахунок пенсії з 08.07.2013 року звернулася лише 24.11.2015 року, тобто з порушенням шестимісячного строку звернення до суду, що передбачений КАС України, будь-яких підстав для визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду не надала.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню починаючи з 24.05.2015 року, тобто за останні шість місяців з дати звернення позивача до суду.
Керуючись ст.ст. 99, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
п о с т а н о в и в :
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Октябрському районі в м. Полтаві щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням всіх видів виплат, відомості про які зазначені у довідці Управління пенсійного фонду України Октябрського району в м.Полтаві №5569/05-11 від 07.05.2013 року, з урахуванням відомостей, зазначених в колонці «Інші виплати».
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Октябрському районі м. Полтави здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням всіх видів виплат, відомості про які зазначені у довідці Управління пенсійного фонду України Октябрського району в м.Полтаві №5569/05-11 від 07.05.2013 року, в тому числі відомостей, зазначених в колонці «Інші виплати», починаючи із 24.05.2015 року.
Позовні вимоги в іншій частині залишити без розгляду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення через Октябрський районний суд м. Полтави.
Суддя С.В. Антоно