Ухвала суду № 54682248, 09.12.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.12.2015
Номер справи
815/2814/15
Номер документу
54682248
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 грудня 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/2814/15

Категорія: 6.1 Головуючий в 1 інстанції: Глуханчук О. В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Джабурія О.В., Шляхтицького О.І.,

секретаря Мамедової С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 20 липня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, третя особа ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування наказу, -

В С Т А Н О В И В:

18 травня 2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, третя особа ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування наказу від 28 квітня 2015 року №22 СК про скасування реєстрації декларації про готовність обєкта до експлуатації від 13 лютого 2014 року №ОД 142143170787 з реконструкції житлового будинку без змін геометричних розмірів та цільового призначення за адресою: м. Одеса, вул. Агрономічна, 173-Г.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначила, що після здійснення реконструкції належного їй житлового будинку за адресою: м. Одеса, вул. Агрономічна, 173-Г, відповідачем було здійснено реєстрацію декларації про готовність обєкта до експлуатації за №ОД 142143170787. Проте, наказом від 28 квітня 2015 року №22 СК відповідачем було скасовано реєстрацію спірної декларації, з яким вона категорично не погоджується та просить його скасувати з огляду на те, що його прийнято за результатами перевірки, яку проведено безпідставно та з порушенням встановлених законом строків для перевірки достовірності даних, наведених у декларації про готовність обєкта до експлуатації.

Відповідач позов не визнав, надав заперечення відповідно до яких зазначив, що за зверненням ОСОБА_2 було проведено позапланову перевірку відповідності збудованих обєктів нерухомості за адресою: м.Одеса, вул.Агрономічна, 173-Г вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил. За результатами проведеної перевірки встановлено внесення позивачем недостовірних даних до декларації про готовність обєкта до експлуатації від 13 листопада 2014 року №ОД 142143170787, що є підставою для скасування реєстрації такої декларації.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 20 липня 2015 року у задоволені позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, позивач подала апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та ухвалити нову про задоволення позову.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає задоволенню.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, 28 квітня 2015 року посадовою особою Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, відповідно до статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, на підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України №1 від 05 січня 2015 року та заяви ОСОБА_2 від 10 квітня 2015 року №С-566 проведено позапланову перевірку дотримання вимог чинного містобудівного законодавства на обєкті: «Реконструкція житлового будинку без зміни геометричних розмірів та цільового призначення за адресою: м. Одеса, вул. Агрономічна, 173-Г, Суворовський район».

За результатами перевірки, складений акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 28 квітня 2015 року, згідно якого будівні роботи виконані без належного здійснення авторського та технічного нагляду, без вихідних даних на проектування, без експертизи проекту, без затвердженого належним чином проекту, що дає підстави вважати обєкт самочинним будівництвом. /а.с.37-39/

28 квітня 2015 року, з метою усунення виявлених порушень, позивачу видано припис з вимогою про усунення порушень містобудівного законодавства у термін до 28 травня 2015 року. /а.с.44-46/

28 квітня 2015 року Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області прийнятий наказ №22 «СК», яким скасовано реєстрацію декларації про готовність обєкта до експлуатації від 13 листопада 2014 року №ОД 142143170787 з реконструкції житлового будинку без змін геометричних розмірів та цільового призначення за адресою: м.Одеса, вул. Агрономічна, 173-Г.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлено Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», який спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Згідно з ст.10 Закону України «Про архітектурну діяльність» для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Згідно із ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, який здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року №553 затверджено Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю (далі Порядок №553).

Відповідно до абз. 2 п. 1 Порядку №553, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється Держархбудінспекцією та її територіальними органами (далі - інспекції).

Згідно з п. 5 Порядку №553, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за територіальним принципом (у межах областей) у порядку проведення планових та позапланових перевірок.

Отже, Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області наділений відповідними повноваженнями щодо здійснення державного-архітектурно будівельного контролю в межах Одеської області.

Підставами для проведення позапланової перевірки, у тому числі є необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні та декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні та декларації про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів.

Під час проведення позапланової перевірки посадова особа інспекції зобов'язана пред'явити службове посвідчення та направлення для проведення позапланової перевірки.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.

Згідно з п.13 Порядку №553, суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, має право: вимагати від посадових осіб інспекції дотримання вимог законодавства; перевіряти наявність у посадових осіб інспекції службових посвідчень; бути присутнім під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю; за результатами перевірки отримувати та ознайомлюватись з актом перевірки, складеним інспекцією; подавати в письмовій формі свої пояснення, зауваження або заперечення до акта перевірки, складеного інспекцією за результатами перевірки.

Підставами для проведення позапланової перевірки є: подання суб'єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об'єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням чи письмової заяви про проведення перевірки щодо дотримання суб'єктом господарювання ліцензійних умов провадження господарської діяльності, повязаної з будівництвом обєкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності; необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні та декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні та декларації про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність обєкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів; виявлення факту самочинного будівництва об'єкта; перевірка виконання суб'єктом містобудівної діяльності вимог приписів інспекцій; перевірка виконання суб'єктом господарювання вимог інспекції щодо усунення порушень ліцензіатом ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом обєкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності; звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог містобудівного законодавства; вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.

Відповідно до п. 7 Порядку №553, позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи інспекції. Підставою для проведення позапланової перевірки є звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення субєктом містобудування вимог містобудівного законодавства. Обмеження строками проведення перевірки, в цьому випадку, Порядком не встановлено.

Положеннями статті 39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та пункту 29 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів визначено наслідки виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених, зокрема, у зареєстрованій декларації про готовність обєкту до експлуатації.

Так, у разі виявлення Інспекцією недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати обєкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такої декларації підлягає скасуванню Інспекцією.

Інспекція скасовує реєстрацію декларації шляхом видачі відповідного наказу та виключає запис про її реєстрацію з єдиного реєстру протягом пяти робочих днів з дня виявлення факту подання недостовірних даних, наведених у декларації, які є підставою вважати обєкт самочинним будівництвом.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем було внесено до декларації про початок будівельних робіт та готовність обєкта до експлуатації №ОД 142143170787 недостовірні дані, а саме:

- в графі 3 Інформація про відповідальну особу інженера з технічного нагляду, вказано, що технічний нагляд на обєкті будівництва здійснює на підставі договору №б/н від 30 червня 2007 року інженер технічного нагляду ОСОБА_3 (кваліфікаційний сертифікат ІТ №000791), однак у відповіді інженера технічного нагляду ОСОБА_4 (Антонюк) від 02 квітня 2015 року №1845, наданій на запит Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, повідомлено про те, що з дати реєстрації кваліфікаційного сертифікату ІТ №000791 в Реєстрі інженерів технічного нагляду, а саме з 30 жовтня 2010 року пропозицій щодо ведення технічного нагляду за адресою: м. Одеса, вул. Агрономічна, 173-Г, інспектору не надходило, з замовником договір на ведення технічного нагляду не укладався. /а.с.33/

- в графі 10 декларації інформація про дозвільні документи, замовником ОСОБА_1 зазначено, що будівельні роботи виконувались на підставі дозволу на виконання будівельних робіт інспекції ДАБК м. Одеси від 12 липня 2007 року №413/07, однак згідно відповіді Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради від 24 квітня 2015 року вих. №01-11/1344 вихідні дані на проектування (реконструкцію) обєктів за адресою: м. Одеса, вул. Агрономічна, 173-Г, управлінням не видавались. Згідно журналу реєстрації, дозвіл на виконання будівельних робіт інспекції ДАБК м. Одеси від 12 липня 2007 року №413/07 за вказаною адресою не видавався. /а.с.34/

Крім того, відповідно до декларації про готовність обєкта до експлуатації ОД 142143170787, позивачем заявлено реконструкцію житлового будинку без змін геометричних розмірів та цільового призначення за адресою: м. Одеса, вул. Агрономічна, 173-Г. В той час, як під час перевірки з виїздом на місце посадовими особами відповідача оглядово встановлено, що за адресою: м. Одеса, вул. Агрономічна, 173-Г побудовано окремо розташований одноповерховий житловий будинок з добудованим гаражем.

Перевіривши матеріали справи, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції про достатність підстав проведення перевірки та наявність підстав скасування декларації про готовність обєкта до експлуатації з підстав внесення до неї недостовірних даних.

З огляду на обставини, колегія суддів вважає висновки суду першої інстанції щодо безпідставності позовних вимог та приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому в порядку ст. 200 КАС України залишає його без змін.

Керуючись, ст.ст. 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 20 липня 2015 року - залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі.

Головуючий: А.В. Крусян

Суддя: О.В. Джабурія

Суддя: О.І. Шляхтицький