Ухвала суду № 54680200, 25.12.2015, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
25.12.2015
Номер справи
912/3129/14
Номер документу
54680200
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ С У Д

Кіровоградської області

УХВАЛА

25 грудня 2015 року№ 912/3129/14

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Вавренюк Л.С. у відкритому судовому засіданні розглянувши заяву комунального підприємства "Теплокомуненерго" від 19.11.2015 р. № 2335 про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню у справі № 912/3129/14

за позовом: публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ

до відповідача: комунального підприємства "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради, м. Олександрія Кіровоградської області

про стягнення 1 576 316,47 грн.,

представники:

від стягувача - участі не брали;

від боржника (заявника) - ОСОБА_1, довіреність № 33 від 15.01.2015 р.,

встановив: публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" звернулось до господарського суду Кіровоградської області з позовною заявою, з урахуванням заяви від 10.10.14 р., про стягнення з відповідача на користь позивача пені в розмірі 740 690,08 грн., 3% річних у розмірі 185 806,67 грн., інфляційних втрат у розмірі 24 095,76 грн. та 7% штрафу у розмірі 625 723,96 грн., всього в розмірі 1 576 316,47 грн.

Рішенням від 17.11.2014 р. позовні вимоги задоволено повністю; стягнуто з комунального підприємства "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради (далі КП "Теплокомуненерго") на користь публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (ПАТ "НАК "Нафтогаз України" заборгованість в сумі 1 576 316,47 грн., з яких: 740 690,08 грн. - пеня, 185 806,67 грн. - 3% річних, 625 723,96 грн. - штраф, 24 095,76 грн. - інфляційні втрати, а також витрати по сплаті судового збору в сумі 31 527,00 грн.

На виконання зазначеного рішення господарським судом 10.12.2014 р. видано відповідний наказ.

20.11.2015 р. на адресу господарського суду надійшла заява КП "Теплокомуненерго" від 19.11.2015 р. № 2335, відповідно до якої заявник просить суд визнати таким, що не підлягає виконанню наказ господарського суду від 10.12.2014 р. у справі № 912/3129/14 (а.с. 77-80).

Подану заяву боржник мотивує наступним.

Постановою від 04.03.2015 р. державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Олександрійського міськрайонного управління юстиції відкрито виконавче провадження з примусового виконання наказу господарського суду від 10.12.2014 р. № 912/3129/14; 30.07.2015 р. зазначене виконавче провадження було поновлене (а.с. 81-85).

06.06.2015 р. набрав чинності Закон України від 14.05.2015 р. № 423-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", згідно якого ст. 18 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" (надалі Закон) доповнено, зокрема, частиною 13 наступного змісту: "Заборгованість теплогенеруючих та/або теплопостачальних організацій за природний газ, спожитий в період з 1 січня 2014 року до 31 грудня 2014 року (без урахування пені, штрафних та фінансових санкцій, що підлягають стягненню на підставі рішення суду), не погашена на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", підлягає реструктуризації шляхом розстрочення на 24 місяці на підставі типового договору про реструктуризацію заборгованості.

Ця реструктуризація здійснюється за умови погашення в трьохмісячний строк з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" теплогенеруючими та/або теплопостачальними організаціями заборгованості за природний газ, спожитий до 1 січня 2014 року (без урахування пені, штрафних та фінансових санкцій, що підлягають стягненню на підставі рішення суду), що залишилася непогашеною на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України".

Зазначені пені, штрафні та фінансові санкції підлягають списанню та не можуть бути предметом подальшого продажу за умови виконання вимог цієї частини.

У типовому договорі про реструктуризацію заборгованості визначаються, зокрема, порядок реструктуризації і погашення заборгованості, загальна сума реструктуризованої заборгованості, строк її погашення, розмір щомісячних платежів, права та обов'язки сторін.

Форма типового договору про реструктуризацію заборгованості затверджується Кабінетом Міністрів України.".

Листом від 06.06.2015 р. № 26-4143/1.2-13 ПАТ "НАК "Нафтогаз України" звернулось до керівників теплопостачальних, теплогенеруючих організацій (зокрема, і до відповідача у справі) з листом, копія якого наявна в матеріалах справи, згідно якого роз'яснено адресатам положення зазначених вище нормативних актів та запропоновано погасити заборгованість перед ПАТ "НАК "Нафтогаз України" у передбачений вказаним Законом строк з метою подальшого використання механізмів, передбачених ним (а.с. 86-90).

Листом від 05.08.2015 р. № 763 КП "Теплокомуненерго" звернулось до ПАТ "НАК "Нафтогаз України", за змістом якого повідомляло останнього, що станом на 01.08.2015 р. боржник достроково виконав умову погашення заборгованості за природний газ, спожитий до 01 січня 2014 року (без урахування пені, штрафних та фінансових санкцій, що підлягають на підставі рішення суду), що залишилося непогашеною на день набрання чинності Законом України № 423-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" на загальну суму 3 281 996,55 грн., у тому числі і за договором від 26.01.2012 р. № 8-ТЕ-2012 в сумі 1 607 843,47 грн. (а.с. 91-92).

З огляду на вказане, боржник просив стягувача врегулювати питання дотримання п. 13 ст. 18 Закону в частині списання пені, штрафних та фінансових санкцій, зокрема, за договором від 26.01.2012 р. № 8-ТЕ-2012 в сумі 1 607 843,47 грн.

02.11.2015 р. боржник отримав лист, відповідно до якого ПАТ "НАК "Нафтогаз України" повідомив КП "Теплокомуненерго" про те, що будь-які законні підстави для реструктуризації та списання штрафних санкцій відсутні, з огляду на наступне.

Так, Законом передбачено певну послідовність подій та умов, необхідних для здійснення реструктуризації:

1) визначена заборгованість теплогенеруючих та/або теплопостачальних організацій за природний газ підлягала реструктуризації шляхом розстрочення на 24 місяці на підставі типового договору про реструктуризацію заборгованості;

2) реструктуризація повинна була здійснюватись за певної умови, а саме: погашення в трьохмісячний строк з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану НАК "Нафтогаз України" заборгованості за природний газ, спожитий до 01 січня 2014 року без урахування пені, штрафних та фінансових санкцій, що підлягають стягненню на підставі рішення суду), що було виконано КП "Теплокомуненерго".

При цьому, стягувачем вказано, що нормами Закону встановлювалося, що форма типового договору про реструктуризацію заборгованості, у якому визначаються, зокрема, порядок реструктуризації і погашення заборгованості, загальна сума реструктуризованої заборгованості, строк її погашення, розмір щомісячних платежів, права та обов'язки сторін, затверджується Кабінетом Міністрів України, що останнім станом на 01.10.2015 р. зроблено не було.

Додатково стягувач вказав на те, що з 01.10.2015 р. Закон, яким була передбачена можливість реструктуризації та списання штрафних санкцій, втратив чинність (а.с. 93).

Проте, зазначає заявник, наявний акт звіряння розрахунків за природний газ, спожитий до 01.01.2014 р. підтверджує, що в трьохмісячний строк з дня набрання чинності Законом КП "Теплокомуненерго" було сплачено на користь ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 3 281 996,55 грн. заборгованості за природний газ, спожитий до 01.01.2014 р. (без урахування пені, штрафних санкцій та фінансових санкцій, що підлягають стягненню на підставі рішення суду), що залишилась непогашеною на день набрання чинності Законом.

Внаслідок цього, відповідно до Закону, заборгованість боржника перед ПАТ "НАК "Нафтогаз України" за рішенням господарського суду Кіровоградської області від 17.11.2014 р. у справі № 912/3129/14 по сплаті пені в сумі 740 690,08 грн., 3% річних в сумі 185 806,67 грн., штрафу в сумі 625 723,96 грн., інфляційних втрат в сумі 24 095,76 грн., а також витрат по сплаті судового збору в сумі 31527,00 грн., підлягає списанню та не може бути предметом подальшого продажу.

Ухвалою від 23.11.2015 р. господарським судом прийнято вказану заяву до розгляду та призначено судове засідання.

01.12.2015 р. на адресу суду надійшли письмові заперечення ПАТ "НАК "Нафтогаз України" на заяву КП "Теплокомуненерго" про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню (а.с. 101-103).

Так, згідно поданих заперечень, ПАТ "НАК "Нафтогаз України" вважає відсутніми правові підстави для визнання наказу у справі № 912/3129/14 таким, що не підлягає виконанню в частині стягнення пені, штрафу, 3% річних, інфляційних втрат та судового збору, оскільки:

- за змістом ч. 13 ст.18 Закону, списання пені, штрафних та фінансових санкцій слід розглядати як невід'ємну частину реструктуризації заборгованості теплогенеруючих та/або теплопостачальних організацій за природний газ, спожитий в період з 01.01.2014 р. по 31.12.2014 р., не погашеної на день набрання чинності Законом, шляхом розстрочення на 24 місяці на підставі типового договору про реструктуризацію заборгованості. Отже, списання зазначених сум пені, штрафних та фінансових санкцій є одним із елементів передбаченої цією частиною процедури реструктуризації заборгованості (на підставі відповідного типового договору про реструктуризацію заборгованості, форма якого затверджується Кабінетом Міністрів України), і не може розглядатися як самостійна підстава для списання поза вищевказаною процедурою, тобто у відриві від контексту всією норми ч. 13 ст. 18 Закону;

- судовий збір не включено до переліку, що міститься в Закону:

- 3% річних та інфляційні втрати не є штрафними санкціями в розумінні закону та відповідно до правової позиції Верховного Суду України (постанова від 17.10.2011 р. № 6-42цс11):

- рішення суду є чинним, не скасованим, заборгованість по спірному наказу добровільно боржником не сплачена, не списана в порядку, визначеному Законом, а тому у боржника наявний обовязок щодо виконання рішення суду.

Господарський суд, дослідивши доводи заявника, викладені у заяві та підтримані його представником у судовому засіданні, заперечення стягувача, прийшов до висновку, що подана КП "Теплокомуненерго" заява про визнання наказу господарського суду у даній справі таким, що не підлягає виконанню, задоволенню не підлягає, з огляду на наступне.

Згідно ч.ч. 2, 3 ст. 117 Господарського процесуального кодексу України господарський суд, який видав наказ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати наказ таким, що не підлягає виконанню, та стягнути на користь боржника безпідставно одержане стягувачем за наказом. Господарський суд розглядає заяву в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і виносить ухвалу. Неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви. До розгляду заяви господарський суд має право своєю ухвалою зупинити стягнення за наказом, а також витребувати наказ.

Частина четверта ст. 117 Господарського процесуального кодексу України містить підстави визнання наказу таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, за заявами стягувачів або боржників, поданими в порядку зазначеної статті: якщо його видано помилково; якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин (наприклад, у разі скасування чи зміни в апеляційному або в касаційному порядку чи за результатами перегляду за нововиявленими обставинами рішення, на підставі якого наказ було видано, якщо на момент таких скасування чи зміни наказ ще не було виконано повністю або частково) (п. 3.3 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 р. № 9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України").

Підставою для визнання наказу таким, що не підлягає виконанню заявник зазначає набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України".

Господарським судом встановлено, що 06.06.2015 р. набрав чинності Закон України від 14.05.2015 р. № 423-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України".

Цим Законом внесено зміни до Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу", зокрема, ст. 18 Закону доповнено частиною 13 такого змісту:

"Заборгованість теплогенеруючих та/або теплопостачальних організацій за природний газ, спожитий в період з 1 січня 2014 року до 31 грудня 2014 року (без урахування пені, штрафних та фінансових санкцій, що підлягають стягненню на підставі рішення суду), не погашена на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", підлягає реструктуризації шляхом розстрочення на 24 місяці на підставі типового договору про реструктуризацію заборгованості.

Ця реструктуризація здійснюється за умови погашення в трьохмісячний строк з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" теплогенеруючими та/або теплопостачальними організаціями заборгованості за природний газ, спожитий до 1 січня 2014 року (без урахування пені, штрафних та фінансових санкцій, що підлягають стягненню на підставі рішення суду), що залишилася непогашеною на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України".

Зазначені пені, штрафні та фінансові санкції підлягають списанню та не можуть бути предметом подальшого продажу за умови виконання вимог цієї частини".

Разом з цим, господарським судом встановлено, що рішенням від 17.11.2014 р. позовні вимоги ПАТ "НАК "Нафтогаз України" задоволено повністю; стягнуто з боржника на користь стягувача заборгованість за договором від 26.01.2012 р. № 8-ТЕ-2012 в сумі 1 576 316,47 грн., з яких: 740 690,08 грн. - пеня, 185 806,67 грн. - 3% річних, 625 723,96 грн. - штраф, 24 095,76 грн. - інфляційні втрати, а також витрати по сплаті судового збору в сумі 31 527,00 грн.

Зі змісту рішення господарського суду від 17.11.2014 р. вбачається, що основна заборгованість за договором від 26.01.2012 р. № 8-ТЕ-2012 у КП "Теплокомуненерго" відсутня, проте розрахунки за спожитий газ останнім здійсненні з порушенням визначеного договором строку, що і стало підставою для нарахування та стягнення пені, штрафу, інфляційних втрат та 3% річних.

Таким чином, списання пені в сумі 740 690,08 грн., 3% річних в сумі 185 806,67 грн., штрафу в сумі 625 723,96 грн. та інфляційних втрат в сумі 24 095,76 грн. за прострочення оплати поставленого природного газу за договором від 26.01.2012 р. № 8-ТЕ-2012 не підпадає під дію ч. 13 ст. 18 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" з тих підстав, що як встановлено господарським судом, основна сума заборгованості за спожитий природний газ по договору погашена боржником до набрання чинності вищезазначеним Законом, тобто до 06.06.2015 р.

Таким чином, на день набрання чинності Законом КП "Теплокомуненерго" не мав перед стягувачем заборгованості за природний газ, спожитий за договором 26.01.2012 р. № 8-ТЕ-2012, що виводить боржника за межі списання пені, штрафних та фінансових санкцій.

Судовий збір в сумі 31 527,00 грн. також не підлягає списанню на підставі Закону, оскільки не є ані пенею, ані штрафною чи фінансовою санкцією.

Таким чином, враховуючи обставини справи та норми Закону, господарський суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення заяви КП "Теплокомуненерго" від 19.11.2015 р. № 2335 про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню у справі № 912/3129/14.

На підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, у судовому засіданні 17.12.2015 р. оголошувалась перерва до 25.12.2015 р.

Керуючись статтями 86, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви комунального підприємства "Теплокомуненерго" від 19.11.2015 р. № 2335 про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню у справі № 912/3129/14 відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її винесення та може бути оскаржена протягом п'яти днів з дня її винесення до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.

Копію ухвали направити позивачу (стягувачу) за адресою: 01001, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 6.

Суддя Л.С. Вавренюк