Постанова № 54675758, 14.12.2015, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.12.2015
Номер справи
0670/5390/12
Номер документу
54675758
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2015 року Житомир справа № 0670/5390/12

категорія 5.1

Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Чернова Г.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

Закритого акціонерного товариства " Фінансово-енергетична компанія " Тай-Пен Холдінг" до Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області, третя особа

Відкрите акціонерне товариство “Цукровий завод “Корнинський” про визнання рішення недійсним та зобов`язання вчинити дії.,-

встановив:

Закрите акціонерне товариство “Фінансово-енергетична компанія “Тай-Пен Холдінг” звернулось в суд із вказаним позовом та просить:

- визнати неправомірними дії Попільнянської районної державної адміністрації щодо виключення Закритого акціонерного товариства “Цукровий завод “Корнинський” з “Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України”;

- визнати недійсним рішення Попільнянської районної державної адміністрації на підставі якого була скасована державна реєстрація Закритого акціонерного товариства “Цукровий завод “Корнинський”;

- зобов'язати державного реєстратора Попільнянської районної державної адміністрації внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомості про Закрите акціонерне товариство “Цукровий завод “Корнинський”.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Закрите акціонерне товариство “Фінансово-енергетична компанія “Тай-Пен Холдінг” разом із ВАТ “Цукровий завод “Корнинський” з 11.05.2000 року є засновником закритого акціонерного товариства “Цукровий завод “Корнинський” де позивачу належить 51% статутного фонду вказаного товариства. З моменту створення ЗАТ “Цукровий завод “Корнинський” головою правління був призначений голова правління ВАТ “Цукровий завод "Корнинський”. Із відповіді Головного міжрегіонального управління статистики в м.Києві 06.08.2012 року позивачу стало відомо, що ЗАТ “Цукровий завод “Корнинський” вилучений Попільнянською районною державною адміністрацією із Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за датою ліквідації 07.06.2002 року, номер рішення Ю00050014. Такі дії відповідача є протиправними, оскільки чинним на час ліквідації товариства законодавством не було передбачено права адміністрації на скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.

Позивач в судове засідання не з'явився, хоча про розгляд справи був належним чином повідомлений.

Представник відповідача подав до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження, згідно письмового заперечення просив відмовити у задоволенні позову.

Представник третьої особи - Відкритого акціонерного товариства “Цукровий завод “Корнинський”, також в судове засідання не з'явився, про розгляд справи був належним чином повідомлений.

У відповідності до ч.6 ст.128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до наступного висновку.

11.05.2000 акціонерами - Закритим акціонерним товариством “Фінансово-енергетична компанія “Тай-Пен Холдінг” та ВАТ “Цукровий завод “Корнинський” - було створено Закрите акціонерне товариство “Цукровий завод “Корнинський” та позивачем внесено 51% статутного фонду створеного товариства (а.с.9-11, т.1).

Установчий договір про створення та діяльність Закритого акціонерного товариства “Цукровий завод “Корнинський” зареєстровано Попільнянською районною державною адміністрацією за розпорядженням № 202 від 02.06.2000 (а.с.9, 32, 86, т.1).

12.12.2000 розпорядженням № 424 Попільнянської районної державної адміністрації було скасовано своє розпорядження № 202 від 02.06.2000 "Про реєстрацію ЗАТ "Цукровий завод Корнинський" (а.с.87, т.1).

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) вбачається, що станом на 15.07.2012 Закрите акціонерне товариство “Цукровий завод “Корнинський” (код 31023232) вилучено, орган ліквідації - Попільнянська районна державна адміністрація, дата ліквідації 07.06.2002, № рішення - Ю0050014 (а.с.38, т.1).

Процедура ліквідації товариства, скасування його державної реєстрації на момент виникнення спірних відносин була врегульована такими нормативно-правовими актами як: Закон України "Про господарські товариства" від 19 вересня 1991 року N 1576-XII, Закон України "Про підприємництво" від 7 лютого 1991 року N 698-ХII, Положення про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 1998 р. N 740.

Відповідно до ст.8 Закону України "Про підприємництво", скасування державної реєстрації здійснюється за заявою власника (власників) або уповноважених ним (ними) органів чи за особистою заявою підприємця-громадянина, а також на підставі рішення суду (арбітражного суду) в разі:

- визнання недійсними або такими, що суперечать законодавству, установчих документів;

- здійснення діяльності, що суперечить установчим документам та законодавству України;

- несвоєчасного повідомлення суб'єктом підприємницької діяльності про зміну його назви, організаційної форми, форми власності та місцезнаходження;

- визнання суб'єкта підприємницької діяльності банкрутом (у випадках, передбачених законодавством);

- неподання протягом року до органів державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності згідно з законодавством.

Згідно п.34 Положення про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи здійснюється органом державної реєстрації шляхом виключення його з Реєстру суб'єктів підприємницької діяльності після проведення ліквідаційною комісією заходів щодо ліквідації суб'єкта підприємницької діяльності і подання до органу державної реєстрації таких документів: заяви (рішення) власника (власників) або уповноваженого ним (ними) органу чи рішення арбітражного суду у випадках, передбачених законодавством; акта ліквідаційної комісії з ліквідаційним балансом, затвердженого органом, що призначив ліквідаційну комісію; довідки аудитора, якщо це необхідно відповідно до вимог законодавства для перевірки достовірності ліквідаційного балансу; довідки установ банків про закриття рахунків; довідки органу державної податкової служби про зняття з обліку; підтвердження про опублікування у друкованих засобах масової інформації оголошення про ліквідацію суб'єкта підприємницької діяльності; довідки архіву про прийняття документів, які підлягають довгостроковому зберіганню; довідки органу внутрішніх справ про прийняття печаток і штампів; оригіналів установчих документів (статут, установчий договір); свідоцтва про державну реєстрацію.

При цьому органами державної реєстрації згідно п.2 Положення, є виконавчі комітети міської, районної у місті ради або районні, районні міст Києва і Севастополя державні адміністрації.

Згідно п.36 Положення, скасування державної реєстрації позбавляє суб'єкта підприємницької діяльності статусу юридичної особи і є підставою для виключення його з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ).

Згідно п.18 Постанови Кабінету Міністрів України «Про створення Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України» від 22 січня 1996 р. N 118, підставою для виключення з Державного реєстру для суб'єктів підприємницької діяльності є рішення органів державної реєстрації про скасування державної реєстрації. У разі скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності орган державної реєстрації надсилає відповідному органу державної статистики повідомлення про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи згідно із законодавством.

Отже, за змістом ст.8 Закону "Про підприємництво", норм Положення, скасування державної реєстрації юридичної особи можливе за наявності перерахованих в ній умов та лише у двох випадках:

- заявою власника (власників) або уповноважених ним (ними) органів;

- на підставі рішення суду (арбітражного суду).

При цьому, внесенню відповідного запису про скасування до Реєстру суб'єктів підприємницької діяльності передує процедура проведення ліквідаційною комісією заходів щодо ліквідації суб'єкта підприємницької діяльності і подання до органу державної реєстрації визначених законодавством документів. Отаннім ж етапом є надіслання відповідного повідомлення до органу державної статистики, який і виключає ліквідовану юридичну особу із ЄДРПОУ.

Згідно ст.19 Закону України "Про господарські товариства" товариство ліквідується:

а) після закінчення строку, на який воно створювалося, або після досягнення мети, поставленої при його створенні;

б) за рішенням вищого органу товариства;

в) на підставі рішення суду або арбітражного суду за поданням органів, що контролюють діяльність товариства, у разі систематичного або грубого порушення ним законодавства;

на підставі рішення арбітражного суду в порядку, встановленому Законом України "Про банкрутство".

г) з інших підстав, передбачених установчими документами.

Ліквідація товариства провадиться призначеною ним ліквідаційною комісією, а у випадках банкрутства та припинення діяльності товариства за рішенням суду або арбітражного суду - ліквідаційною комісією, що призначається цими органами (стаття 20 Закону України "Про господарські товариства").

Згідно статті 22 даного Закону, ліквідація товариства вважається завершеною, а товариство таким, що припинило свою діяльність, з моменту внесення запису про це до державного реєстру.

Як видно із аркуша 3 журналу обліку реєстраційних справ скасованих суб'єктів підприємницької діяльності - юридичних осіб № 21 (ЖСЮ № 005) Попільнянської районної державної адміністрації, реєстрацію Закритого акціонерного товариства "Корнинський цукровий завод" (код 31023232) було скасовано відповідачем 07.06.2002 на підставі заяви власника та рішення загальних зборів акціонерів від 12.04.2002 (а.с.40-42, т.2).

Дослідивши заяву від 07.06.2002 (а.с.89, т.1), суд встановив, що вона не відповідає вимогам ст.8 Закону, з огляду на те, що власниками товариства є Закрите акціонерне товариство “Фінансово-енергетична компанія “Тай-Пен Холдінг” та ВАТ “Цукровий завод “Корнинський”, відтак тільки їхнє взаємне волевиявлення є юридичною підставою скасування реєстрації ЗАТ "Корнинський цукровий завод".

Що стосується рішення загальних зборів акціонерів від 12.04.2002 (а.с.91, т.1), то воно також не може бути підставою для скасування державної реєстрації юридичної особи, оскільки таким рішенням в розумінні Закону "Про підприємництво" є тільки рішення суду, а не будь-якого органу.

До того ж, як вже встановлено судом, скасуванню державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності передує обов’язкова, законодавчо визначена, ліквідаційна процедура, без проведення якої, орган державної реєстрації не набуває повноважень в частині виключення такої юридичної особи з Реєстру суб'єктів підприємницької діяльності.

Проте, відповідачем не надано доказів того, що ЗАТ "Корнинський цукровий завод" було ліквідовано згідно з вимогами Закону України «Про підприємництво»: не створено ліквідаційну комісію, не подано відповідні документи до органу реєстрації (акт ліквідаційної комісії та інші), не розподілено кошти товариства при його ліквідації згідно вимог ст. 21 Закону "Про господарські товариства".

Також не надано суду доказів і того, що Закрите акціонерне товариство "Корнинський цукровий завод" було ліквідовано з підстав, встановлених ст.19 Закону "Про господарські товариства" (які є вичерпними): після закінчення строку, на який воно створювалося, або після досягнення мети, поставленої при його створенні; на підставі рішення суду або арбітражного суду за поданням органів, що контролюють діяльність товариства, у разі систематичного або грубого порушення ним законодавства; на підставі рішення арбітражного суду в порядку, встановленому Законом України "Про банкрутство" чи з інших підстав, передбачених установчими документами

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо виключення з Реєстру суб'єктів підприємницької діяльності Закритого акціонерного товариства "Корнинський цукровий завод", що у свою чергу стало підставою для скасування державної реєстрації підприємства, необхідно визнати неправомірними.

Щодо вимоги позивача визнати недійсним рішення Попільнянської районної державної адміністрації на підставі якого була скасована державна реєстрація Закритого акціонерного товариства “Цукровий завод “Корнинський”», то вона не підлягає задоволенню, оскільки будь-якого рішення про скасування державної реєстрації Закритого акціонерного товариства “Цукровий завод “Корнинський”» Попільнянською районною державною адміністрацією не приймалось, а лише було внесено про це запис № 14 в журнал обліку ЖСЮ №005 та вказано реєстраційний індекс реєстраційної справи скасованого суб’єкту – 04053648 Ю 00500147 (а.с.41, т.2).

Не підлягає задоволенню і вимога позивача зобов'язати державного реєстратора Попільнянської районної державної адміністрації внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомості про Закрите акціонерне товариство “Цукровий завод “Корнинський”, оскільки Попільнянська райдержадміністрація не наділена повноваженнями вносити відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців згідно із вимогами Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців". Відтак задоволення даної вимоги у спосіб, зазначений ЗАТ “Фінансово-енергетична компанія “Тай-Пен Холдінг”, не забезпечить захист порушених прав позивача.

Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи наведене, суд вважає, що відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів того, що його дії є правомірними, а тому позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст.158-162, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд - ,

постановив:

Позов задовільнити частково.

Визнати неправомірними дії Попільнянської районної державної адміністрації.

В решті вимог відмовити за безпідставністю.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Г.В. Чернова