Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 грудня 2015 р. Справа № 805/4955/15-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі судді Аканова О.О., розглянувши у приміщенні суду за адресою: 84112, Донецька область, місто Словянськ, вулиця Добровольського, 1, у порядку письмового провадження позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Руссоль -Україна» до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення - рішення від 11.11.2015 року № НОМЕР_1, яким ТОВ «Руссоль - Україна» нараховано штраф санкції в розмірі 2484,50 грн., -
В С Т А Н О В И В :
ТОВ «Руссоль -Україна» звернулось до суду з адміністративним позовом до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення - рішення від 11.11.2015 року № НОМЕР_1, яким ТОВ «Руссоль - Україна» нараховано штраф санкції в розмірі 2484,50 грн.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що відповідачем проведена камеральна перевірка про дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання. За результатами перевірки складено акт від 02.10.2015 №756/15-02. На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 11.11.2015 №0014841502, яким позивачу нараховано штраф у розмірі 2484,50 грн.
Так, в акті перевірки податковий орган зазначив, що «Перевіркою встановлено, що платник порушив терміни сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з рентної плати за спеціальне використання води, яка повинна бути сплачена до бюджету відповідно до п. 57.1 ст. 57 та п. 257.5 ст. 257 Податкового кодексу України».
Позивач не погоджується з висновком податкового органу з наступних підстав.
22.04.2014 позивач подав до податкового органу податкову декларацію зі збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод; за спеціальне використання поверхневої води теплоелектростанціями з прямоточною системою водопостачання; за спеціальне використання поверхневих і підземних вод житлово-комунальними підприємствами; за спеціальне використання води, яка входить виключно до складу напоїв; за спеціальне використання поверхневих і підземних вод для потреб рибництва; за спеціальне використання кар'єрної, шахтної, дренажної води за І квартал 2014 р. (далі за текстом - Декларація), відповідно до якої нарахована сума збору складає 10451,33 грн. по строку сплати - 20.05.2014року.
Товариство повинно було подати Декларацію за півріччя 2014 до 10.08.2014, однак, дана декларація своєчасно подана не була, оскільки позивач не мав можливості подати Декларацію у зв'язку з тим, що з 02.05.2014 на території м.Слов'янська та Слов'янського району проводилась активна фаза антитерористичної операції, де розташоване Товариство. У зв'язку з цим Товариство в екстреному режимі зупинило свою виробничу діяльність з 02.05.2014року.
Зазначає, що активні бойові дії проходили в безпосередній близькості від території товариства (селище Семенівка). Товариству за період проведення активної фази АТО було нанесено значний збиток: повністю або частково зруйновані виробничі корпуси, частково згоріла контора підприємства, що потягнуло за собою значну втрату документації, була знищена оргтехніка, на підприємстві було відсутнє електропостачання. Банки не працювали, що позбавили Товариство можливості своєчасно подати податкову звітність та своєчасно сплатити зобов'язання зі збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод; за спеціальне використання поверхневої води теплоелектростанціями з прямоточною системою водопостачання; за спеціальне використання поверхневих і підземних вод житлово-комунальними підприємствами; за спеціальне використання води, яка входить виключно до складу напоїв; за спеціальне використання поверхневих і підземних вод для потреб рибництва; за спеціальне використання кар'єрної, шахтної, дренажної води.
Торгово-промислова палата України видала сертифікат (висновок) про настання обставин непереборної сили №2929/05-4 від 08.09.2014 відповідно до якого Торгово-промислова палата України засвідчила настання обставин непереборної сили з 02.05.2014 при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються продовження граничних строків для подання податкової декларації.
Позивач, листом за №707 від 28.08.2014 звернувся до Слов'янської ОДПІ з проханням надати відстрочку на подання звітності.
30.09.2014 позивач подав до Слов'янської ОДПІ Декларацію, відповідно до якої нарахована сума збору складає 1760,31 грн.
Також, ТОВ «Руссоль-Україна» подало до податкового органу наступні податкові Декларації за III квартал 2014 - 24.10.2014 року, нарахована сума збору складає 15548,65 грн. по строку сплати 20.11.2014; за 2014 рік - 20.01.2015, нарахована сума збору складає 27007,01 грн. по строку сплати 20.02.2015; за І квартал 2015 - 17.04.2015, нарахована сума збору складає 8946,22 грн. по строку сплати 20.05.2015 року.
Торгово-промислова палата України видала сертифікат (висновок) про настання обставин непереборної сили №2929/05-4 від 08.09.2014 відповідно до якого Торгово-промислова палата України засвідчила настання обставин непереборної сили з 02.05.2014 при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів.
Листом від 01.09.2014 за вих. №732, ТОВ «Руссоль-Україна» просило відповідача перерахувати переплату з податку на прибуток у сумі 10452,00 грн. в рахунок погашення зобов'язання зі збору за спеціальне використання води у сумі 10452,00 грн. за І квартал 2014 року.
Зобов'язання зі збору за спеціальне використання води у сумі: 1760,31 грн. сплачені 19.09.2014 за II квартал 2014 р.; 3337,01 грн. - 18.11.2014 - за III квартал 2014; 11459,00 грн. - 23.01.2015 р. згідно листа №48) за І квартал 2015 року.
Просили суд задовольнити їх позов.
Сторони надали до суду клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні.
Крім того, відповідач проти позовних вимог заперечує, вважає, що спірне рішення відповідає вимогам діючого законодавства, посилається на пункт 87.9 статті 87 ПК України.
Зазначає, що несвоєчасна сплата податкових зобовязань визначених у податкових деклараціях призвела до нарахування пені відповідно до статті 129 ПК України.
Таким чином, вважає, що відповідач діяв у межах та у спосіб передбачений Законом.
З урахуванням вищенаведеного, суд вважає за можливим розглянути справу в письмовому провадженні.
За приписами ч. 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, суд встановив.
ТОВ «Руссоль -Україна» зареєстроване у якості юридичної особи, ідентифікаційний код 37653064, місцезнаходження : 84150, Д/о, Словянський район смт.Райгородок вулиця Куйбишева, 28, що підтверджується випискою з державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та знаходиться на обліку у відповідача.
ТОВ «Руссоль -Україна» подано до відповідача податкові декларації за спеціальне використання поверхневих та підземних вод; за спеціальне використання поверхневої води теплоелектростанціями з прямоточною системою водопостачання; за спеціальне використання поверхневих і підземних вод житлово-комунальними підприємствами; за спеціальне використання води, яка входить виключно до складу напоїв; за спеціальне використання поверхневих і підземних вод для потреб рибництва; за спеціальне використання кар'єрної, шахтної, дренажної води за І квартал 2014 року у сумі 10451,33 грн.; за півріччя у сумі 1760,31 грн.; за ІІІ квартали у сумі 3337,01 грн.; за 2014 рік у сумі 11458,36 грн.; за 1 квартал 2015 року у сумі 8946,22 грн.
02.10.2015 відповідачем складено акт №756/1-02 камеральної перевірки про дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобовязання, яким встановлено що платник порушив терміни сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з рентної плати за спеціальне використання води, яка повинна бути сплачена до бюджету відповідно до п. 57.1 ст. 57 та п. 257.5 ст. 257 Податкового кодексу України.
На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 11.11.2015 № НОМЕР_1, яким позивачу нараховано штраф у розмірі 2484,50 грн.
Відповідно до ст. 1 Податкового кодексу України податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу.
Відповідно до п.15.1 ст.15 Податкового кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Пунктом 57.1 статті 57 ПК України встановлено, що платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 87.9 статті 87 ПК України встановлено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Статтею 102 ПК України передбачено граничні строки для подання податкової декларації, заяв про перегляд рішень контролюючих органів, заяв про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань, підлягають продовженню керівником контролюючого органу (його заступником) за письмовим запитом платника податків, якщо такий платник податків протягом зазначених строків в внаслідок інших обставин непереборної сили, підтверджених документально.
Позивачем надано до суду два сертифікати ТПП України.
Торгово-промислова палата України видала позивачу сертифікат (висновок) про настання обставин непереборної сили №2929/05-4 від 08.09.2014 відповідно до пунктів 102.6-102.7 статті 102 ПК України та Торгово-промислова палата України засвідчила настання обставин непереборної сили з 02.05.2014 при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються продовження граничних строків для подання податкової декларації.
Торгово-промислова палата України видала сертифікат (висновок) про настання обставин непереборної сили №2929/05-4 від 08.09.2014 відповідно до пунктів 100.4-100.5 статті 100 ПК України та Торгово-промислова палата України засвідчила настання обставин непереборної сили з 02.05.2014 при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів.
Пунктом 257.5 статті 257 ПК України встановлено, що сума податкових зобовязань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації з урахуванням фактично сплачених авансових внесків.
Пунктом 328.4 статті 328 ПК України встановлено, що збір сплачується платниками збору у строки, визначені для квартального податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації (чинна на час здійснення спірних правовідносин).
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введене в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочате проведення Антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.
Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 2 вересня 2014 року № 1669-VII.
Абзацом 2 статті 1 зазначеного Закону визначено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року №405/2014.
Розпорядження КМУ від 02.12.2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України», визнано такими, що втратили чинність: розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053 Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція; розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 1079 Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053, яким визначено ПЕРЕЛІК населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція зокрема смт.Райгородок і м.Словянськ.
Відповідно до частини 2-3 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону. Дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення. Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно з абзацом 1 статті 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
На час вирішення справи Президентом України Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України не приймався, тобто, період проведення АТО триває.
Суд вважає неправомірним посилання відповідача на неможливість застосування розпорядження КМУ від 02.12.2015 року № 1275-р, згідно якого затверджений перелік населених пунктів, з огляду на наступне.
Частиною 1 статті 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з додатком до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженої розпорядженням КМУ від 02.12.2015 року № 1275-р, до зазначених населених пунктів належить, зокрема, смт.Райгородок і м.Слов'янськ.
Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення. Відповідно до частини 3 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» даного Закону закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Як вбачається із листа Донецької ТПП від 09.04.2015 №555/12.12-03 відносно позивача у справі встановлені обставини з 02.05.2014 позивач не мав можливості у повній мірі здійснювати господарську діяльність на території Словянського району Донецької області у звязку із дією обставин не переробної сили, що підтверджується сертифікатом №2929/05-4 від 08.09.2014 виданий підприємству ТТП України.
Відповідно до інформації отриманої ТПП України регіональними палатами на постійній основі від Штабу Антитерористичного центру при СБУ щодо контрольованості територій силами АТО, в період з квітня до 5 липня 2014 м.Словянськ та Словянський район не перебували під контролем ОСОБА_1. З 02.05.2014 року на даній території проводилась активна фаза АТО. З урахуванням періоду усунення наслідків дії обставин не переробної сили мали змогу приступити до роботи лише з вересня 2014 року.
З 02.05.2014 року в екстреному режимі підприємство припинило свою виробничу діяльність у звязку із проведенням бойових дій в ході активної фази АТО на території Словянська та Словянського району Донецької області та наявністю загрози для життя та здоровя працівників підприємства (Наказ №62 від 02.05.2014 року).
Дійсно підприємство в період дії форс-мажорних обставин не мало можливості своєчасно подавати декларації та сплатити податки та обовязкові платежі, передбачені податковим законодавством, але з 01.09.2014 року відновило свою господарську діяльність (наказ №200/1 від 01.09.2014) та сплатило збір за спеціальне використання води у сумі 10452 грн. і 1760,31 грн. проте податковим органом позивачу нараховано пеню.
Позивач своєчасно і відповідного до чинного законодавства України одержали в ТТП України сертифікат про настання не переробної сили, який є належним доказом наявності обставин форс мажору та є підставою для звільнення від відповідальності за порушення податкового зобовязання.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач від незалежних від нього обставин тобто проведення АТО та за відсутності його вини несвоєчасно сплатив збір за спеціальне використання води, а тому суд вважає, неправомірним застосування відповідачем до позивача штрафу у розмірі 2484,50 грн. за порушення правил сплати податків тобто за затримку сплати узгодженого податкового зобовязання.
Відповідно до частини першої статті 71 КАС, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позові доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Частиною 1 статті 94 КАС України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно платіжного доручення № 3420 від 18.11.2015 позивачем сплачено 1218 грн. судового збору.
Таким чином, суд вважає, що з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань підлягає стягненню на користь позивача судові витрати у розмірі 1218грн.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 183-3, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Руссоль -Україна» до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення - рішення від 11.11.2015 року № НОМЕР_1, яким ТОВ «Руссоль - Україна» нараховано штраф санкції в розмірі 2484,50 грн. задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення - рішення Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 11.11.2015 року № НОМЕР_1, яким ТОВ «Руссоль - Україна» нараховано штраф санкції в розмірі 2484,50 грн.
Стягнути з Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Руссоль -Україна» судові витрати у розмірі 1218 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Аканов О.О.