Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 грудня 2015 р. Справа № 805/4911/15-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Дмитрієва В.С., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом Державного підприємства «Донецька залізниця» до Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Донецькій області про визнання неправомірним та скасування рішення №0000171740/3905 від 27.07.2015 про застосування штрафних санкцій в сумі 48 849, 10 грн. та нарахування пені в сумі 14 65,48 грн. за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в січні 2015 року, -
В С Т А Н О В И В:
Державне підприємство «Донецька залізниця» в особі Станції ОСОБА_1 звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Донецькій області про визнання неправомірним та скасування рішення №0000171740/3905 від 27.07.2015 про застосування штрафних санкцій в сумі 48 849, 10 грн. та нарахування пені в сумі 14 65,48 грн. за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в січні 2015 року.
Заявлені вимоги позивач обґрунтовував тим, що 04.08.2015 відокремлений підрозділ позивача отримав рішення №0000171740/3905 від 27.07.2015 про застосування штрафних санкцій в сумі 48 849, 10 грн. та нарахування пені в сумі 14 65,48 грн. за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в січні 2015 року. Позивач вважає спірне рішення неправомірним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки відповідно до п. 9-3 розділу УІІІ Закону України № 2464 визначено коло платників єдиного внеску, до яких його положення застосовуються, а саме: платники єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України» від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 №405/2014. Позивач вважає, що оскільки Станції ОСОБА_1 перебуває на обліку в Словянської ОДПІ ДФС у Донецькій області, місцезнаходженням якого є м. Словянськ, позивач відноситься до кола платників єдиного внеску, на яких поширюється дія положень п.9-3 розділу УІІІ Закону № 2464. Крім того, позивач є звільненим від виконання обовязків платника єдиного внеску, в тому числі від нарахування, обчислення, сплати єдиного внеску, від сплати недоїмки, що виникла з єдиного внеску, на період з 14 квітня до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Позивач до судового засідання не зявився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином..
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. На адресу суду надіслав клопотання, в якому просив розглянути справу в порядку письмового провадження без участі представника інспекції. Разом із тим, надіслав заперечення на адміністративний позов, в обґрунтування яких зазначив, що розпорядженням КМУ від 05.11.2014 № 1079-р дію розпорядження КМУ від 30.10.2014 №1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася анти терористична операція» зупинено. Оскільки дію розпорядження КМУ від 30.10.2014 № 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» зупинено, положення п. 9-3 розділу УІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» не можуть бути застосовані до визначення у встановленому законодавством порядку остаточного переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Також зазначив, що на теперішній час заява та сертифікат Торгово-промислової палати України до Словянської ОДПІ підприємством не надавався. Отже, у інспекції відсутні підстави для звільнення Станції ОСОБА_1 від виконання обовязків, передбачених ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», тому рішення №0000171740/3905 від 27.07.2015 про застосування штрафних санкцій в сумі 48 849, 10 грн. та нарахування пені в сумі 14 65,48 грн. за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску винесене з урахуванням вимог діючого законодавства. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач Державне підприємство «Донецька залізниця» зареєстроване як юридична особа у встановленому порядку 18.05.1998, включене до ЄДРПОУ за № 01074957, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії А00 № 310157 (а.с.25). Відокремлений підрозділ Станції ОСОБА_1 Державного підприємства «Донецька залізниця» перебуває на обліку в Краснолиманському відділенні Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області як платник єдиного внеску має окремий баланс і самостійно веде розрахунки із застрахованими особами, про що свідчить довідка від 21.12.2015 № 10709/10-12.
Відповідач Словянська обєднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області є субєктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України, зокрема, забезпечує реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску.
Відповідно до ст. 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, зокрема, контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів; здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Статтею 307 Податкового кодексу України передбачено, що податки і збори, не зазначені у пункті 307.1 цієї статті, сплачуються платником податку в порядку і розмірах, установлених цим Кодексом, а єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - в порядку, визначеному Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Згідно з пунктом 2 частини першої Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (надалі Закон № 2464) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 1 Закону № 2464 недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
27.07.2015 Словянської обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Донецькій області винесено рішення №0000171740/3905 про застосування штрафних санкцій в сумі 48 849, 10 грн. та нарахування пені в сумі 14 65,48 грн. за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в січні 2015 року.
Представники сторін не заперечували щодо несвоєчасного перерахування відокремленим підрозділом Станції ОСОБА_1 Державного підприємства «Донецька залізниця» єдиного внеску за грудень 2014 року. Спір у справі виник з приводу правомірності застосування податковим органом штрафних санкцій та пені до платника, що здійснює діяльність на території проведення антитерористичної операції.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно з ч. 1 ст. 25 Закону рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
Тимчасові заходи для забезпечення підтримки субєктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 року № 1669-VІІ (надалі Закон № 1669).
Законом України № 1669-VІІ внесено зміни до Закону 2464, зокрема, розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» доповнено пунктом 93 такого змісту:
Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обовязків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу».
Таким чином, пункт 93 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 є умовною нормою, оскільки звільняє платників єдиного внеску від виконання своїх обовязків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану лише за умови надання заяви платником єдиного внеску про звільнення від сплати єдиного внеску до контролюючого органу.
Як встановлено судом, позивач не звертався до відповідача із заявою з приводу звільнення його як платника єдиного внеску від виконання своїх обовязків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування». Посилання представника позивача на те, що підприємством надавалася заява до податкового органу про звільнення від виконання своїх обовязків суд не приймає, оскільки на підтвердження своїх доводів представником надано лист від 24 грудня 2014 №01/99 Локомотивного депо на адресу Словянської ОДПІ з приводу сплати військового збору
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно винесено №0000171740/3905 від 27.07.2015 про застосування штрафних санкцій в сумі 48 849, 10 грн. та нарахування пені в сумі 14 65,48 грн. за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в січні 2015 року.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 8-11, 94, 99, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову Державного підприємства «Донецька залізниця» до Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Донецькій області про визнання неправомірним та скасування рішення №0000171740/3905 від 27.07.2015 про застосування штрафних санкцій в сумі 48 849, 10 грн. та нарахування пені в сумі 14 65,48 грн. за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску відмовити.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Дмитрієв В.С.