Справа № 711/10731/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 грудня 2015 року м.Черкаси
Суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Смоляр А.О., розглянувши цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій щодо перерахунку пенсії незаконними ,-
встановив:
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до УПФ України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій щодо перерахунку пенсії незаконними. Свій позов обґрунтовує тим, що вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області як пенсіонерка та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», яка призначена з 31 січня 2011 року в сумі 2774,52 грн. при загальному проценту розрахунку пенсії від заробітної плати в розмірі 86 відсотків .
Оскільки Управлінням Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області не були дотримані вимоги ст. 33 Закону України «Про державну службу» щодо врахування інших складових при обчисленні розміру заробітної плати, з якої нараховується пенсія, тому вона зверталась до суду за захистом своїх прав.
Постановою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 11 лютого 2015 року було зобов'язано управління пенсійного фонду здійснити перерахунок пенсії з врахуванням інших виплат починаючи з 09 червня 2014року: зокрема - матеріальної допомоги на оздоровлення за 2009 рік в сумі 3923 грн.01 коп. та матеріальної допомоги на оздоровлення за 2010 рік в сумі 3939 грн.30 коп.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2015 року постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 11 лютого 2015 року щодо перерахунку її пенсії було скасовано та винесено нову, відповідно до якої було зобовязано відповідача здійснити перерахунок пенсії із врахуванням інших виплат, починаючи з 09.06.2014 року.
Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області листом від 09 червня 2015 року №10959/07 повідомило, що постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2015 управлінням виконана і перерахунок пенсії за рішенням суду проведено з 09.06. 2014 року в розмірі 70 відсотків від заробітної плати з урахуванням інших виплат, вказаних у постанові, згідно з редакцією статті Закону, що діє на дату перерахунку.
Позивач вважає, що проведення з 09.06. 2014 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області перерахунку її пенсії з 86 відсотків на 70 відсотків від заробітної плати є протиправним і таким, що порушує і звужує її конституційні права та інтереси, посилаючись на ч 3 статті 22 Конституції України, якою встановлено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, а також у своєму позові посилається на ст. ст. 37, 37-1 ЗУ «Про державну службу», ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Управління пенсійного фонду України в м.Черкаси Черкаської області на виконання ухвали суду надало заперечення, в якому вказує, що вважає позов ОСОБА_1 таким, що не підлягає задоволенню та посилається на те, що постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.03.2015 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково та зобов'язано управління Пенсійного Фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю, із врахуванням «інших виплат» починаючи з 09.06. 2014 року, в іншій частині позову відмовлено.
Відповідач вважає, що для здійснення перерахунку необхідно встановити момент виникнення спірних правовідносин, тобто момент, коли Позивач дізналася про порушення своїх прав та законних інтересів, в даному випадку судом встановлена дата з якої управління повинно здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, а саме з 09.06.2014 року.
Таким чином, саме цей момент необхідно вважати датою виникнення спірних правовідносин та застосовувати закон, який діяв на цю дату, посилаючись на ч.1 ст.37 із змінами, внесеними згідно із Законом N 1166- VII від 27.03.2014 в редакції, що вступила в законну сулу 01.05.2014 року.
Відповідно до ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Суд може розглядати в порядку скороченого провадження адміністративні справи щодо вимог, передбачених частиною першою цієї статті, якщо такі вимоги не стосуються прав, свобод, інтересів та обов'язків третіх осіб.
Суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивачка перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області як пенсіонерка та отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», яка призначена з 31 січня 2011 року з розрахунку пенсії від заробітної плати в розмірі 86 відсотків.
Оскільки Управлінням Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області не були дотримані вимоги ст. 33 Закону України «Про державну службу» щодо врахування інших складових при обчисленні розміру заробітної плати, з якої нараховується пенсія, а тому вона зверталась до суду за захистом своїх прав.
За таких обставин постановою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 11 лютого 2015 року було зобов'язано управління пенсійного фонду здійснити перерахунок пенсії з врахуванням інших виплат починаючи з 09 червня 2014року: зокрема - матеріальної допомоги на оздоровлення за 2009 рік в сумі 3923 грн.01 коп. та матеріальної допомоги на оздоровлення за 2010 рік в сумі 3939 грн.30 коп.
Але постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2015 року постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 11 лютого 2015 року щодо перерахунку її пенсії було скасовано та винесено нову, відповідно до якої було зобовязано відповідача здійснити перерахунок пенсії із врахуванням інших виплат, починаючи з 09.06.2014 року.
Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області листом від 09 червня 2015 року за №10959/07 повідомило позивача, що постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2015 управлінням виконана і перерахунок пенсії за рішенням суду проведено з 09.06.2014 року в розмірі 70 відсотків від заробітної плати з урахуванням інших виплат, вказаних у постанові, згідно з редакцією статті Закону, що діє на дату перерахунку. Тому у подальшому, її пенсія буде виплачуватись в розмірі 70% заробітку, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», в редакції що діє з 01.05.2014 року.
Таким чином, відповідно до статті 37 Закону України „Про державну службу" було проведено перерахунок пенсії в розмірі 70% заробітної плати згідно з редакцією статті Закону, що діє на дату перерахунку за рішенням суду.
Дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 22, ч. 1 ст. 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових Законів або внесенні змін до чинних Законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною 1 ст. 58 Конституції України встановлено, що , Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Конституційний суд України в мотивувальній частині свого рішення від 09.02.1999 року № 1-рп/99 у справі щодо офіційного тлумачення положення ч. 1 ст. 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі Законів та інших нормативно-правових актів) зазначив: «... за загальновизнаним принципом права Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що воно починається з моменту набрання цим актом чинності, і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той Закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого настали або мали місце. Рішення Конституційного суду України є обов'язковим для виконання на території України, остаточним і не може бути оскарженим». Рішення Конституційного суду України у цій справі має преюдиційне значення для судів, є обов'язковими для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, установ, організацій, посадових чи службових осіб.
Відповідно до ч. 1 та 4 ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на час призначення пенсії, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для жінок не менше 20 років, в тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює стаття 37-1 Закону України «Про державну службу», положення якої щодо перерахунку пенсії, у зв'язку з прийняттям Законів України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для створення економічного зростання в Україні», та «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», змін не зазнали.
Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсій здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
При перерахунку пенсії державним службовцям має застосуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому, внесені Законами України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для створення економічного зростання в Україні», «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», зміни до ст. 37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
З 1 жовтня 2011 року положення ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на час призначення пенсії, щодо призначення державним службовцям пенсії внесено зміни до розміру відсотків суми заробітної плати державних службовців при призначенні пенсії, тобто 80 %, у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року.
З 1 травня 2014 року вдруге змінено розмір відсотку суми заробітної плати при призначенні на 70 % від суми заробітної плати державного службовця, у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статі Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для створення економічного зростання в Україні».
На день призначення пенсії позивачці, а саме 31 січня 2011 року, діяла норма ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-Х11, яка регулювала питання пенсійного забезпечення державних службовців і згідно якої пенсія державним службовцям призначалася в розмірі 80-90 відсотків (відповідно стажу державної служби) від сум заробітної плати, на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. У позивачки норма становила 86 відсотків від сум заробітної плати відповідно до стажу державної служби , що складав 16 років 11 місяців 8 днів.
Таким чином суд вважає, що відповідач, проігнорувавши вимоги Конституції України, Закону України «Про державну службу» та рішення Конституційного суду України від 09.02.1999 № 1-рп/99, незаконно перерахував позивачці пенсію з 86% на 70% від суми місячного заробітку, посилаючись на ст. 37 Закону України "Про державну службу", що була викладена в новій редакції Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014р. № 1166-УІІ, який вступив в законну силу 01.05.2014 року, тобто після вже призначеної пенсії, чим фактично обмежив право позивача на отримання пенсії в розмірі 86% і безпідставно зменшив розмір призначеної у січні 2011 року пенсії з 86% до 70%.
Норма закону, яку застосував відповідач при проведенні перерахунку пенсії, не може бути застосована для регулювання правовідносин щодо перерахунку уже призначеної пенсії, оскільки дія цієї норми закону поширюється на факти, події, що виникли після набрання чинності Законом України № 1166-VII від 27.03.2014, тобто при вирішенні питання пенсійного забезпечення державних службовців, яким пенсія призначається вперше після 01 травня 2014 року.
У даному випадку саме з вини відповідача було невірно визначено розмір призначеної пенсії позивачки, що призвело до судового захисту її законних прав, протягом якого сталися зміни у чинному законодавстві щодо нарахування пенсій державним службовцям загалом, що ніяк у даному випадку не стосується суті даної справи.
На підставі вище викладеного суд визнає дії відповідача протиправними, такими, що порушують вимоги законодавства України та вважає, що перерахунок вже призначеної позивачці пенсії повинен бути проведений у розмірі 86% від суми місячного заробітку.
Відповідно до ст. 256 КАС Україн и негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
На підставі ст.ст.8,21,22 Конституції України, ст.ст. 37, 37-1 ЗУ «Про державну службу», ст. 41ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», керуючись ст.ст.8,9,17-19,72,104-106,128,161-163,186, 256КАС України, суддя -
постановив:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати дії Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області протиправними, а рішення про перерахунок пенсії державного службовця у розмірі 70 % від суми місячного заробітку - незаконним.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області перерахувати з 09.06.2014 року призначену ОСОБА_1 пенсію, відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", що діяла на момент призначення пенсії станом на 31.01.2011 року, у розмірі 86% від місячного заробітку.
Постанову допустити до негайного виконання у межах стягнення суми за один місяць.
Постанову може бути оскаржено до Київського адміністративного апеляційного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси шляхом подання апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя: ОСОБА_2