Постанова № 54670055, 25.12.2015, Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Дата ухвалення
25.12.2015
Номер справи
695/4115/15-а
Номер документу
54670055
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Справа № 695/4115/15-а

номер провадження 2-а/695/92/15

Категорія 87

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 грудня 2015 року м. Золотоноша

Суддя Золотоніського міськрайонного суду Чирва О.І. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ

Позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії.

Позовні вимоги позивач мотивує тим, що їй в 17 червня 2010 року відповідачем призначена пенсія державного службовця. 11 листопада 2015 р. вона звернулася до відповідача з заявою про про здійснення перерахунку пенсії з моменту її призначення, включивши додатково до заробітної плати для обчислення моєї пенсії суми допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно відповіді від 19.11.15 №8594/04, відповідач відмовився здійснювати перерахунок пенсії з урахуванням сум індексації та матеріальної допомоги, посилаючись на те, що матеріальна допомога та індексація не являються надбавкою чи премією та включити їх у розрахунок заробітку для обчислення моєї пенсії не має законодавчих підстав.

Позивачка вважає, що така позиція відповідача не відповідає чинному законодавству та судовій практиці, та просить суд визнати протиправними дії та рішення відповідача щодо відмови у перерахунку та виплати позивачці пенсії, починаючи з 17.06.2010 року до цього часу та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити позивачці пенсію за період з 17.06.2010 року включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціальнопобутових питань на загальну суму 7577 грн. 69 коп. та індексації заробітної плати на суму 388 грн. 85 коп. в заробітну плату та здійснити виплату не донарахованої пенсії з урахуванням 82% заробітної плати, які діяли на час призначення пенсії з часу призначення позивачу пенсії

Відповідачем по справі були надіслані письмові заперечення в яких вказано, проте що відповідач не визнає позовні вимоги в повному обсязі та просив суд в задоволенні позову відмовити повністю , обґрунтовуючи свою позицію тим що згідно з нормами ст.. 33 Закону «про держану службу» до складових заробітної плати державного службовця для обчислення пенсії гне входять ні матеріальна допомога, яка є разовою виплатою ні індексація, тому відсутні правові підстави для включення вказаних виплат до заробітної плати для обчислення пенсії. Крім того відповідач вважає, що позов в частині позовних вимог з 17 червня 2010 року по 14 червня 2015 року підлягає залишенню без розгляду, оскільки позивачка звернулась з позовом 15 грудня 2015 року, тому нею пропущений шестимісячний строк для звернення до суду та не наведено підстав для поновлення строку.

Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши письмі заперечення відповідача приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Золотоніському районі та з 17 червня 2010 року одержує пенсію у звязку з досягненням пенсійного віку.

Згідно довідки № 682/01-13 від 02 листопада 2015 року виданої Золотоніською районною радою, вбачається, що надбавки, премії та інші виплати за період з 01 січня 2004 року по 31 червня 2005 року становили 6927 грн. 26 коп. в тому числі інші виплати в сумі 2102 грн. утворились за рахунок матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально побутові потреби.

У відповідності до довідки № 489/01-01-11 від 04.11.2015 року виданої Золотоніською районною державною адміністрацією, вбачається , що розмір надбавок, премій та інших виплат виплачених мені за період з 15 червня 2005 року по 31 грудня 2008 року складає 23370 грн. 64 коп. в тому числі інші виплати 5475 грн. 69 коп. за рахунок матеріальної допомоги на оздоровлення та 388 грн. 85 коп. індексація.

Згідно ст.. 33 Закону України «Про державну службу» (в редакції яка діяла на час призначення пенсії) Оплата праці державних службовців повинна забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обов'язків, сприяти укомплектуванню апарату державних органів компетентними і досвідченими кадрами, стимулювати їх сумлінну та ініціативну працю.

Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ст.. 37 Закону України «Про державну службу» Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч.2 ст. 37 -1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно ч.1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» Заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

У відповідності до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» законодавець визначив структуру заробітної плати до якої входять крім основної та додаткової заробітної плати також і інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Перевагу мають спеціальні норми,що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України №1058-1V та стаття 66 Закону №1788-ХІІ.

Згідно довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу », виданих Золотоніською районною радою № 682/01-13 від 02 листопада 2015 року та Золотоніською районною державною адміністрацією № 489/01-01-11 від 04.11.2015 року, на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Вказана правова позиція підтримана Верховним Судом України в своїх постановах № 21-125а13 від 14 травня 2013 року та № 21-14а/14 від 04 березня 2014 року в порядку перегляду судового рішення з підстав неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права в подібних правовідносинах.

У відповідності до ст.. 244-2 КАС України Висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.

Відповідно до ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Суд вважає, що відповідача має бути зобов'язано на підставі довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1, провести донарахування сум індексації зарплати 388,85 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань 7577, 69 грн. отриманих позивачкою за місцем роботи для призначення їй пенсії у розмірі 82% заробітної плати у відповідності до ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» .

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України встановлено шестимісячний строк для звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, який обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Оскільки позивачка звернулась до суду 15.12.2015 року, то її позовні вимоги підлягають задоволенню в межах шестимісячного строку, тобто з 15.06.2015 року, в позовні вимоги за період з 17 червня 2010 року по 14 червня 2015 року підлягають залишення без розгляду.

Відповідно до ч. 1 ст.94 КАС України, суд присуджує на користь позивача всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати з відповідного бюджету.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 69, 104, 105, 158-163, 256 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати відмову Управління Пенсійного Фонду України в Золотоніському районі ОСОБА_1 щодо включення суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціальнопобутових питань на загальну суму 7577 грн. 69 коп. та індексації заробітної плати на суму 388 грн. 85 коп. в заробітну плату для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» - неправомірною.

Зобовязати Управління Пенсійного Фонду України в Золотоніському районі здійснити належним чином розрахунок пенсії ОСОБА_1 включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань на загальну суму 7577 грн. 69 коп. та індексації заробітної плати на суму 388 грн. 85 коп. в заробітну плату та здійснити виплату не донарахованої пенсії з урахуванням 82% заробітної плати, які діяли на час призначення пенсії починаючи з 15 червня 2015 року з урахуванням раніше проведених виплат.

Позовні вимоги в частині зобовязання нарахування і виплати пенсії з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань на загальну суму 7577 грн. 69 коп. та індексації заробітної плати на суму 388 грн. 85 коп. з 17.06.2010 року по 14.06.2015 року залишити без розгляду.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 487 грн.20 коп.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Золотоніський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Чирва О.І.