Справа № 591/6777/15-а
Провадження № 2-а/591/369/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 грудня 2015 року
Зарічний районний суд м. Суми у складі:
головуючого судді Шелєхової Г.В.,
секретаря Тищенко К.О.
за участю представника відповідача ОСОБА_1
представників 3- особи ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши матеріали справи за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Номак-Інвест» до виконавчого комітету Сумської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Сумської міської ради № 409 від 06 серпня 2015 року, 3-ті особи громадська організація «Промінь - 2014», Сумське регіональне управління Державної спеціалізованої установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву»,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ставить питання про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Сумської міської ради № 409 від 06 серпня 2015 року. Вимоги позову мотивовані тим, що відповідач своїм рішенням № 785 надав згоду на передачу земельної ділянки в суборенду ТОВ «Номак-Інвест». На даний час на земельній ділянці знаходиться нерухоме майно, власником якого є позивач, у звязку з чим він має право на оренду земельної ділянки без проведення земельних торгів на неї. Проте відповідачем було прийнято рішення про затвердження результатів конкурсу по визначенню забудовника житла на земельній ділянці на яку претендує позивач. Вважає, що такі дії відповідача порушують право власності позивача. В процесі слухання справи судом представник позивача підтримував заявлені позовні вимоги в повному обсязі.
В останнє судове засідання представник позивача не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлений, подав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, надав письмові заперечення, в задоволенні вимог просив відмовити, вважаючи оскаржуване рішення правомірним.
Представники громадської організації «Промінь - 2014» ОСОБА_2, ОСОБА_3 проти позову заперечили, надали письмові заперечення.
Представник Сумського регіонального управління Державної спеціалізованої установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» в судове засідання не зявився. В попередньому судовому засіданні проти позову заперечив.
Суд, вислухавши пояснення зявившихся учасників процесу, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
07 березня 2006 року між Сумською міською радою та Сумським регіональним управлінням державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» (надалі - Фонд) було укладено договір оренди земельної ділянки під будівництво багатоповерхових житлових будинків за адресою: м. Суми, Х-ХІІ мікрорайон (в р-ні оз. Чеха) площею 4,8115 га. (надалі Земельна ділянка) (а. с. 17-21).
28 вересня 2011 р. відповідач своїм рішенням № 785-МР «Про надання згоди на передачу в суборенду земельної ділянки ТОВ «Номак-Інвест» надав згоду Фонду на передачу земельної ділянки в суборенду позивачу.
На підставі зазначеного рішення відповідача 18.11.2011 року між позивачем та Фондом було укладено договір суборенди земельної ділянки (а. с. 22-25).
Позивач за адресою: м. Суми, вул. Інтернаціоналістів, 35 блок «В» почав будувати будинок, що підтверджується дозволом на виконання будівельних робіт від 14 травня 2012 року та актом № 787 Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Сумській області (а. с. 26-29). Позивачем виконані роботи з цегляної кладки зовнішніх стін чотирьох поверхів та внутрішніх перегородок.
19 грудня 2014 року Сумською міською радою розглянуто звернення Фонду щодо дострокового розірвання договору оренди земельної ділянки та прийнято рішення № 3841-МР «Про припинення договору оренди земельної ділянки, укладеного з Сумським регіональним управлінням державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву», шляхом розірвання, відповідно до якого Сумська міська рада надала згоду фонду на припинення дії договору оренди земельної ділянки від 07.03.2006 року площею 4,8115 га, яка знаходиться за адресою: м. Суми, X-XII мікрорайонів (в районі оз. Чеха), шляхом його розірвання.
Фонд на підставі рішення відповідача № 3841-МР передав спірну земельну ділянку за актом приймання-передачі від 22.01.2015 року, про що внесені відповідні зміни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Таким чином судом встановлено, що власником спірної земельної ділянки є відповідач, а не позивач.
Рішення відповідача №3841-МР від 19.12.2014 року «Про припинення договору оренди земельної ділянки, укладеного з Сумським регіональним управлінням Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» було предметом дослідження в межах справи №920/113/15 за результатами якої прийнято Господарським судом Сумської області рішення від 24.02.2015 року, яким встановлена законнім вищевказаного рішення відповідача.
Під час розгляду зазначеної господарської справи судом встановлено, що розірвання договору оренди землі, припинення договору оренди землі та припинення користування спірною земельною ділянкою вчинено у відповідності до норм чинного законодавства України. Рішення відповідача № 3841-MP від 19.12.2014 року на даний час є чинним та у встановленому Законом порядку не скасовано.
Відповідно до рішення Сумської міської ради №3841-MP від 19.12.2014 р. право юристування земельною ділянкою ТОВ «Номак-Інвест» було припинено.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 13.05.2015 року апеляційну скаргу ТОВ «Номак -Інвест» залишено без задоволення. Рішення господарського суду Сумської області від 24.02.2015 р. по справі №920/113/15 залишено без змін (копія встанови додається).
Відповідно до статті 35 Господарського процесуального кодексу України, обставини, встановленні рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Позивач у травні 2015 року подав до Господарського суду Сумської області позовну заяву, в якій просив визнати за ним право на отримання в оренду земельної ділянки за адресою: м. Суми, м. Суми, Х-ХІІ мікрорайон (в р-ні оз. Чеха) площею 4,8115 га. без проведення земельних торгів.
07.07.2015 року рішенням Господарського суду Сумської області у справі №920/770/15 у позові відмовлено. 22.09.2015 року Харківським апеляційним господарським судом у справі №920/770/15, його апеляційну скаргу залишено без задоволення.
08.05.2015 року за позовом ТОВ «Номак-Інвест» до Сумської міської ради про витребування майна з чужого незаконного володіння в Господарському суді Сумської області було порушено провадження у справі №920/714/15. Позивач просив витребувати у відповідача та повернути позивачу земельну ділянку за адресою: м. Суми, Х-ХІІ мікрорайон (в ні оз. Чеха) площею 4,8115 га. Рішенням суду від 30.06.2015 р. в задоволенні позову відмовлено та стягнуто з позивача судовий збір у сумі 74 298,00 .
08.10.2015 року Харківським апеляційним господарським судом у справі №920/714/15, його апеляційну скаргу залишено без задоволення.
Відповідно до підпункту 1 пункту «а» статті 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» серед власних повноважень виконавчого комітету Сумської міської ради є повноваження управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад. Згідно підпункту 3 пункту «а» статті 30 Закону є повноваження сприяння розширенню житлового будівництва, подання громадянам, які мають потребу в житлі. Також згідно підпункту 11 пункту «а» частини 1 статті 31 Закону у галузі будівництва є організація роботи, пов'язаної із завершенням будівництва багатоквартирних житлових будинків, що споруджувалися із залученням коштів фізичних осіб, у разі неспроможності забудовників продовжувати таке будівництво, а згідно підпункту 7 пункту «б» частини 1 цієї ж статті Закону серед делегованих повноважень є здійснення державного контролю за дотриманням договірних зобов'язань забудовниками, діяльність яких пов'язана із залученням коштів фізичних осіб у будівництво багатоквартирних житлових будинків, була зобов'язана вирішувати проблеми із забезпечення продовження будівництва.
06 травня 2015 року розпорядженням міського голови м. Суми № 113-Р було створено комісію по визначенню забудовника житла на земельній ділянці орієнтовною площею 4,4000 га, яка знаходиться за адресою: м. Суми, Х-ХІТ мікрорайоні (в районі оз. Чеха) (а. с. 56-61 )
Відповідно до п. 1 Розпорядження було затверджено персональний склад комісії - голова, секретар та її члени. До членів комісії було включено бухгалтера і двох спеціалістів інвестиційного відділу управління капітального будівництва та дорожнього господарства Сумської міської, директора Сумського регіонального управління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» та 35 інвесторів будівництва (об'єднаних у громадську організацію «Промінь-2014») для повного представлення та забезпечення законних інтересів майбутніх власників квартир у багатоповерховому будинку по вул. Інтернаціоналістів, 35 блок «В» у м. Суми.
Пунктом 2 протоколу № 1 засідання конкурсної комісії, створеної розпорядженням міського голови м. Суми від 06.05.2015 року № 113-Р по визначенню забудовника житла на земельній ділянці орієнтовною площею 4,4000 га, яка знаходиться за адресою: м. Суми, Х-ХІІ мікрорайон (в районі оз. Чеха) від 04 червня 2015 року було вирішено винести результати конкурсу на затвердження Виконавчим комітетом Сумської міської ради.
12 травня 2015 року наказом начальника управління капітального будівництва та дорожнього господарства Сумської міської ради № П-44 було затверджено Порядок проведення конкурсу по визначенню забудовника житла на земельній ділянці орієнтовною площею 4,4000 га, яка знаходиться за адресою: м. Суми, Х-ХИ мікрорайоні (в районі оз. Чеха) (а.с. 10).
Відповідно до п. 1.3. Порядку в процедуру проведення конкурсу по визначенню забудовника житла включено Інвесторів 35 фізичних осіб, що є позичальниками Сумського регіонального управління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву», які інвестували грошові кошти в будівництво багатоповерхового житлового будинку за проектною адресою: м. Суми, вул. Інтернаціоналістів, 35 блок «В» (а. с. 11-15).
Пунктами 1.7.1.-1.7.6. Порядку встановлено жорсткі вимоги до юридичних осіб, які мають право на здійснення будівництва багатоповерхових житлових будинків з метою отримання надійного переможця, який протягом найкоротшого терміну добудує житло для усіх інвесторів (п. 2.3.4.2. Порядку щодо граничного введення в експлуатацію протягом 2016-2017 року).
12 травня 2015 року Сумська міська рада на офіційному веб-порталі розмістила оголошення про проведення конкурсу на визначення забудовника житла на земельній ділянці орієнтовною площею 4,4000 га, яка знаходиться за адресою: м. Суми, Х-ХІІ мікрорайоні (в районі оз. Чеха) (а.с. 62). До конкурсу запрошувалися всі юридичні особи, в установчих документах яких будівництво визначено одним з основних напрямків їх діяльності та які мають ліцензію на здійснення будівельної діяльності.
Отже, органом місцевого самоврядування було створено прозорі умови для всіх бажаючих прийняти участь в конкурсі на визначення забудовника, а права позивача по справі були враховані у повному обсязі, та забезпечено контроль з боку інвесторів на отримання об'єктивного результату щодо визначення забудовника спроможного до 2017 року звести будинок та ввести його в експлуатацію.
ТОВ «Номак-Інвест» участі у конкурсі не приймав і заяви про участь у конкурсі до відповідача не подавав.
04 червня 2015 року протоколом № 1 по визначенню забудовника житла на земельній ділянці орієнтовною площею 4,4000 га, яка знаходиться за адресою: м. Суми, Х-ХІІ мікрорайоні (в районі оз. Чеха) було визначено переможцем конкурсу ТОВ «БВКК «Федорченко». Пунктом 2 Протоколу № 1 було вирішено затвердити рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради результати даного конкурсу по визначенню забудовника житла (а.с. 63-66).
Пунктом 1.8. розділу 1 Порядку встановлено, що рішення конкурсної комісії оформляється протоколом, який в подальшому має бути затверджений рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради.
Пунктом 4.2. розділу 4 Порядку встановлено, що протягом 30 календарних днів після проведення конкурсу договір не укладений, результати конкурсу вважаються анульованими, але пунктом 4.4. розділу 4 Порядку також передбачена можливість внести до договору зміни і доповнення в частині укладання Договору. Тобто, строк укладання договору із переможцем конкурсу може бути обумовлений в самому Договорі і різнитися від 30-ти денного терміну, визначеного п. 4.2. розділу 4 Порядку.
06 серпня 2015 року протокол № 1 по визначенню забудовника житла на земельній ділянці орієнтовною площею 4,4000 га, яка знаходиться за адресою: м. Суми, Х-ХІІ мікрорайоні (в районі оз. Чеха), був затверджений рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради № 409 (а. с. 9).
Дане рішення було прийнято відповідно до Пункту 1.8. розділу 1 Порядку та відповідно до частини 1 статті 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», - тобто, в межах і у спосіб встановлений законом та підзаконними нормативно-правовими актами.
Порядком проведення конкурсу права всіх інвесторів були враховані у повному обсязі, забезпечено контроль з боку інвесторів на отримання об'єктивного результату щодо (значення забудовника спроможного до 2017 року звести будинок та ввести його в експлуатацію.
Питання правомірності проведення конкурсу, визнання незаконним та скасування розпорядження міського голови м. Суми від 06.05.2015 року № 113-Р та про скасування результатів конкурсу по визначенню забудовника житла на земельній ділянці орієнтовною площею 4,4000 га, яка знаходиться за адресою: м. Суми, Х-ХІІ мікрорайон (в районі оз. Чеха) проведеного 03.06.2015 року (далі - конкурс) розглядалося Зарічним районним судом у м. Суми за позовом до Сумської міської ради в особі міського голови у справі № 591/4293/15-а, де ТОВ «Номак - Інвест» виступав у якості третьої особи на боці позивача.
Постановою Зарічного районного суду у м. Суми від 30.07.2015 року відмовлено у задоволенні адміністративного позову. Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 02.09.2015 постанову Зарічного районного суду у м. Суми залишено без змін.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Таким чином, правомірність дій Сумської міської ради в вищезазначеному рішенні визнана судом.
Частиною 2 статті 83 Земельного кодексу України встановлено, що у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності. Відповідно до ч. 1 статті 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Суд вважає такими, що не заслуговують на увагу доводи позивача, що оскаржуваним рішенням порушується право власності позивача на недобудований будинок, оскільки позивачем не надано суду відповідного свідоцтва на підтвердження права власності на нерухоме майно на спірній земельній ділянці. Дозвіл на виконання будівельних робіт від 14 травня 2012 року та Акт № 787 Інспекції ДАК у Сумській області вказують на те, що позивачем проводилися будівельні роботи і його можна вважати будівельним підрядником, а не власником нерухомості.
Твердження позивача про те, що оскаржуваним рішенням відповідач розпорядився земельною ділянкою також хибне, оскільки конкурс лише визначав забудовника житла на земельній ділянці орієнтовною площею 4,4000 га, яка знаходиться за адресою: м. Суми, Х-ХІІ мікрорайон (в районі оз. Чеха) і відповідач затвердив результати конкурсу, а вказана земельна ділянка передавалася у постійне користування Управлінню капітального будівництва та дорожнього господарства Сумської міської ради.
Отже в межах розгляду даної справи з врахуванням змісту судових рішень, які стосуються виниклих правовідносин та набрали законної сили суд вважає, що Сумська міська рада при вирішенні спірного питання діяла у спосіб та в межах повноважень, визначених Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Земельним кодексом України.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача є необґрунтованими, а тому в задоволенні адміністративного позову ТОВ «Номак-Інвест» належить відмовити.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 69, 70, 71, 128, 158 - 163, 167 КАС України суд -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Номак-Інвест» до виконавчого комітету Сумської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Сумської міської ради № 409 від 06 серпня 2015 року відмовити в зв»язку з його необгрунтованістю.
Постанову суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми, шляхом подачі скарги в десятиденний строк з дня отримання її копії.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Г.В.Шелєхова