Справа №492/1592/15-а
Провадження №2-а/492/55/15
У К Р А Ї Н А
АРЦИЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 грудня 2015 року м. Арциз
Арцизький районний суд Одеської області у складі головуючого судді Крутової О. М., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення та зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
09.11.2015 р. ОСОБА_1 (далі за текстом позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області (далі за текстом УПФУ, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця з більшого заробітку з урахуванням розміру матеріальної допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 15.10.2015 р. звернувся із заявою до УПФУ про перерахунок пенсії з врахуванням інших виплат, на підставі довідки про складові заробітної плати, відповідно до Закону України «Про державну службу». Однак, рішенням №47 від 16.10.2015 р., відповідачем відмовлено в проведені перерахунку пенсії позивачу, з посилань на те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань державного службовця не враховується при обчисленні пенсії.
Позивач просить суд визнати не чинним рішення УПФУ та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії державного службовця з більшого заробітку з часу виникнення права на перерахунок, тобто з 13.02.2008 р., виходячи із 87 (вісімдесят семи) відсотків щомісячного окладу державного службовця, з включенням до розміру пенсії доплат, з яких фактично нараховані і сплачені страхові внески.
Ухвалою суду від 03.12.2015 р. по даній справі відкрито скорочене провадження (а. с. 19).
Відповідач 24.12.2015 р. подав до суду письмові заперечення проти адміністративного позову (а. с. 20, 21). В обґрунтування заперечень зазначив, що позивач знаходиться на обліку в УПФУ, отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу», з 13.02.2008 р. Для розрахунку розміру пенсії взято стаж роботи державного службовця 17 років 01 місяць 12 днів, оклад у розмірі 2223,98 (дві тисячі двісті двадцять три) гривні 98 копійок. Пенсію призначено у розмірі 87 (вісімдесят сім) відсотків від суми заробітної плати. В розрахунок суми заробітної плати включено: посадовий оклад, надбавка за високі досягнення у праці, премії. Довідки, які надала позивач при призначені пенсії від 23.06.2008 р., не містили такі виплати: як матеріальна допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, тому підстав для врахування зазначених виплат при розрахунку пенсії немає.
Рішенням комісії УПФУ №47 від 16.10.2015 р., заявниці відмовлено в перерахунку пенсії у звязку з тим, що не виконуються вимоги ст. 37-1 Закону України «Про державну службу». Крім того, оскільки позивач звернувся до суду з позовом 09.11.2015 р., при цьому оскаржує дії УПФУ з 13.02.2008 р., тобто за межами строку, встановленого ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідач вважає, що позивач пропустила 6 (шестимісячний) строк для звернення до суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів. Виходячи з вищенаведеного, УПФУ просить позов ОСОБА_1 залишити без розгляду.
Вивчивши матеріали справи у їх сукупності, ретельно дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 працювала в Арцизькому районному центрі зайнятості. Стаж роботи на державній службі склав 17 років 01 місяць 12 днів (13 18). З 13.02.2008 р. позивачу призначена пенсія як державному службовцю (а. с. 20).
15.10.2015 р. позивач звернулася до УПФУ із письмовою заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги та індексації заробітної плати (а. с. 7). Відповідач, на підставі рішення №47 від 16.10.2015 р. відмовив позивачу в перерахунку пенсії з більшого заробітку, у звязку з тим, що не виконуються вимоги ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (а. с. 8).
Відповідно до довідки №734/11/02 від 28.10.2015 р., виданої на імя ОСОБА_1, про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», зазначено, що на всі виплати, які включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування (а. с. 5).
Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з неналежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Тобто, право на отримання пенсії є конституційним правом громадянина України.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинним на час виникнення спірних правовідносин), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 (вісімдесяти) відсотків від суми заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 (десяти) років на державній службі пенсія збільшувалась на 1 (один) відсоток заробітку але не більше 90 (девяноста) відсотків від заробітної плати.
Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власника або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально побутових питань, індексація заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону, до заробітку про обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою, до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховується в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція висловлювана Верховним судом України в Постанові від 14.05.2013 р. по справі №21-125а/13, в якій визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування враховується в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Доводи відповідача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 суд не бере до уваги, оскільки вони спростовані встановленими фактичними обставинами по справі.
Суд вважає, що дії УПФУ щодо відмови в перерахунку пенсії позивачу з урахуванням щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально побутових питань, індексації заробітної плати є протиправними, тому в цій частині позовні вимоги є підставними та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Як встановлено з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернулася до УПФУ із заявою про перерахунок пенсії 15.10.2015 р. Таким чином, перерахунок пенсії позивачу повинен проводитися з 01.10.2015 р., а не з 13.02.2008 р., як про це зазначила позивач у позові.
Вимоги позивача про перерахунок пенсії з 13.02.2008 р., суд не задовольняє.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає зобовязати УПФУ провести перерахунок пенсії державному службовцю ОСОБА_1, з 01.10.2015 р., виходячи із 87 (вісімдесят семи) відсотків щомісячного окладу державного службовця з включенням до розміру пенсії доплат і надбавок, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнодержавне пенсійне страхування.
Згідно з ч. 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог у задоволенні яких позивачеві відмовлено. Таким чином, слід стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 324,80 (триста двадцять чотири) гривні 80 копійок.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про державну службу», Законом України «Про оплату праці», ст. ст. 94, 159 163, 167, 183-2, 186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань; премії до державних, професійних свят та ювілейних дат; індексації заробітної плати; інші виплати.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області здійснити з 01.10.2015 р. перерахунок пенсії державному службовцю ОСОБА_1 (12.02.1953 р. н., і/н НОМЕР_1), виходячи із 87 (вісімдесят семи) відсотків щомісячного окладу державного службовця, із включенням до розміру пенсії щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань; премії до державних, професійних свят та ювілейних дат; індексації заробітної плати, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
В задоволені решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у сумі 324,80 (триста двадцять чотири) гривні 80 копійок.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області виконати постанову негайно, у межах суми стягнення за 1 (один) місяць.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Арцизький районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 (десяти) днів з дня отримання її копії, з надісланням її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, у разі ж оскарження її в апеляційному порядку, ухвала суду апеляційної інстанції по цій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя
Арцизького районного суду ОСОБА_2