Справа № 226/679/15-ц
Справа № 226/679/15-ц
Провадження № 6/226/390/2015
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 грудня 2015 року м.Димитров
Димитровський міський суд Донецької області в складі:
головуючого судді Редько Ж.Є.,
при секретарі Мітюхіній О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Димитров заяву Державного підприємства «Укршахтгідрозахист» про встановлення способу і порядку виконання рішення суду, -
В С Т А Н О В И В:
Державне підприємство «Укршахтгідрозахист» (далі за текстом ДП «Укршахтгідрозахист») звернулось до суду із заявою про встановлення способу і порядку виконання рішення суду, в обґрунтування якої зазначило, що за рішенням Димитровського міського суду Донецької області від 16.03.2015 року по справі № 226/679/15-ц з підприємства на користь позивача ОСОБА_1 стягнута заборгованість по заробітній платі в сумі 16309 грн. 25 коп. Фінансування підприємства здійснюється лише за рахунок коштів Державного бюджету України за бюджетною програмою «Реструктуризація вугільної та торфодобувної промисловості України». Відповідно до даних позовної заяви позивач мешкає на території, тимчасово не підконтрольній органам державної влади України. Згідно Прикінцевих положень Бюджетного кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 595 виконання державного бюджету, видатки з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджету інших фондів загальнообовязкового державного соціального страхування, казначейське обслуговування місцевих бюджетів за видатками та кредитуванням у населених пунктах Донецької та Луганської областей, що розташовані на території проведення антитерористичної операції, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України, здійснюється після повернення цих територій під контроль органів державної влади. Особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообовязкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Оскільки на даний час у підприємства відсутня заява позивача про те, що він перемістився на контрольовану територію та взятий на облік як внутрішньо переміщена особа, підприємство не має можливості виконати рішення суду та перерахувати стягнуті суми позивачу у звичайному порядку. Крім того, у рішенні суду не вказано, які саме суми повинні бути утримані зі стягнутої заборгованості із заробітної плати позивача та направлені на сплату єдиного внеску, податку на доходи фізичних осіб, військового збору та повинні бути перераховані відповідно до органів Державної податкової служби України та до Державного бюджету України, що унеможливлює виконання рішення суду та може призвести до виникнення заборгованості у ДП «Укршахтгідрозахист» із сплати цих податків, зборів та внесків. Тому заявник просить суд встановити спосіб і порядок виконання наведеного судового рішення, вказавши, що зазначена у рішенні суду сума вказана без утримання податків й інших обовязкових платежів.
Представник заявника, стягувач та представник заінтересованої особи Головного управління Державної казначейської служби України в м.Києві до судового засідання не зявилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, клопотань про відкладення розгляду заяви не надали. Неявка вказаних осіб не перешкоджає розгляду заяви по суті.
Суд, дослідивши письмові матеріали заяви, вважає, що заява ДП «Укршахтгідрозахист» про встановлення способу і порядку виконання рішення суду не підлягає задоволенню.
Згідно за ст.14 ЦПК України, ст.124 Конституції України судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягає виконанню на всій території України. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Відповідно до ст.373 ЦПК України, статті 36 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що утруднюють виконання рішення (хвороба боржника або членів його сім'ї, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), за заявою державного виконавця або за заявою сторони суд, який видав виконавчий документ, у виняткових випадках може встановити спосіб і порядок виконання рішення.
При цьому, суд виходить з того, що порядок виконання рішення - це визначена законодавством послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем, який полягає у заміні одного заходу примусового виконання іншим, вжиття судом нових заходів для реалізації рішення суду в разі неможливості його виконання у порядку і спосіб, що встановлені раніше.
Порядок стягнення грошових коштів з боржника державного підприємства на користь стягувача фізичної особи визначений Законом України «Про виконавче провадження» із особливостями, встановленими Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».
Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» у разі якщо рішення суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи не виконано протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, його виконання здійснюється за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Тобто державна виконавча служба має передати це рішення на виконання до Державної казначейської служби України.
За інформацією заявника виконавчий лист по цій справі перебуває на виконанні у Головному управлінні Державної казначейської служби України у м.Києві.
Отже заявником не надано даних, що свідчили б про неможливість здійснення розрахунку із стягувачем у встановленому законодавством порядку і про необхідність встановлення іншого, ніж визначено вищенаведеними законами.
Надання боржнику для виконання судового рішення довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, не передбачено діючим законодавством. Вказана довідка оформлюється для виплат пенсій та інших соціальних виплат відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 509 від 01.10.2014 року та не врегульовує порядок виконання судового рішення.
Посилання боржника на Прикінцеві положення Бюджетного кодексу України, постанову Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 595 «Про деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей» також є безпідставним, оскільки ці нормативно-правові акти не розповсюджуються на правовідносини, які виникли між сторонами, юридична адреса боржника зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_1, у звязку з чим підприємство обслуговується у ГУ ДКСУ м.Києва, тобто перебуває на території, підконтрольній державній владі України.
Відсутність у судовому рішенні розрахунку сум податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного соціального внеску не перешкоджає своєчасному виконанню судового рішення.
Відповідно до п.171.1 ст.171 Податкового кодексу (далі ПК) України роботодавець є відповідальною особою за нарахування, утримання та сплату до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати.
Згідно за п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень, ст.171 ПК України відповідальною особою за утримання та сплату збору до бюджету військового збору є роботодавець.
За приписами ч.1ст.4, ч.2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» роботодавець є платником єдиного внеску, до обовязків якого належить своєчасне та у повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Задовольняючи вимоги про оплату праці, суд в своєму рішенні навів лише розрахунки, з яких він виходив при визначенні сум, що підлягають стягненню. Оскільки справляння і сплата податків з громадян є за законодавством обов'язком роботодавця, суд визначив суму, що підлягала стягненню з боржника на користь стягувача, без утримання податків й інших обов'язкових платежів.
Спосіб, у який заявник просить встановити порядок виконання рішення суду, а саме: вказати, що зазначена у рішенні сума вказана без утримання податків й інших обовязкових платежів, не відповідає змісту ст.373 ЦПК України, оскільки, як було зазначено вище, зміна чи встановлення способу та порядку виконання судового рішення - це заміна одного виду виконання іншим або визначення чіткого логічного порядку вчинення дій, спрямованих на виконання припису рішення суду.
У судовому засіданні не встановлено наявності виняткових обставин, що утруднюють виконання рішення суду, тому у задоволенні заяви ДП «Укршахтгідрозахист» про встановлення способу і порядку виконання рішення суду необхідно відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.209, 210, 293, 373 ЦПК України, Закону України «Про виконавче провадження», Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», суд, -
У Х В А Л И В:
В задоволенні заяви Державного підприємства «Укршахтгідрозахист» про встановлення способу і порядку виконання рішення суду по справі № 226/679/15-ц відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Донецької області через Димитровський міський суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги у пятиденний строк з дня оголошення ухвали суду. У разі, якщо ухвалу було постановлено без участі осіб, які її оскаржують, апеляційна скарга подається протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Ж.Є.Редько