ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" березня 2007 р. Справа № 2/15
За позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Чернівецькій області
до Кельменецької районної санітарно-епідеміологічної станції Чернівецької області
про стягнення економічних та штрафних санкцій на суму 23023,68грн.
Суддя Скрипничук І.В.
Представники:
Від позивача –Ленько В.О. –представник за дорученням № 03/7-71 від 05.02.2007р., Гарюк Н.А. –представник за дорученням № 03/7-76 від 05.02.2007р.
Від відповідача –Тимуш Л.Ф. –представник за довіреністю № 568323 від 0.01.2007р.
СУТЬ СПОРУ: Державна інспекція з контролю за цінами в Чернівецькій області звернулась з позовом до Кельменецької районної державної санітарно-епідеміологічної станції смт.Кельменці про стягнення 23023,68грн. економічних та штрафних санкцій за порушення державної дисципліни цін згідно акту перевірки від 30.11.2006р. та рішення від 14.12.2006р. за № 39 про застосування економічних санкцій.
Відповідач вимоги позивача заперечує, посилаючись на їх безпідставність, оскільки Кельменецька районна СЕС у своїй діяльності при визначенні вартості робіт та послуг, що виконуються і надаються закладами державної санітарно-епідеміологічної служби за тарифами затвердженими постановою Кабінету Міністрів України за № 1351 від 27.08.2003р. керувалась нормами Закону України “Про податок на додану вартість” та роз’ясненнями Державної податкової адміністрації України.
Окрім того, відповідно до п. 5 Указу Президента України від 10.06.2007р. за № 305/9 “Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ним чинності”, нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо більш пізній строк набрання ним чинності не передбачено в цих актах.
Акти Кабінету Міністрів України, які визначають права і обов’язки громадян, набирають чинності не раніше дня їх опублікування в офіційних виданнях. Постанова Кабінету Міністрів України за № 662 від 11.05.2006р. була опублікована у газеті “Урядовий Кур’єр” лише 31.05.2006р. за № 100.
У судовому засіданні було оголошено перерву до 19.03.2007р.
Представникам сторін роз’яснено права та обов’язки передбачені ст.ст. 49, 51 КАС України і задоволено клопотання про відмову від технічної фіксації процесу.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню з таких підстав.
Так, позивачем у період з 03 по 30 листопада 2006 року була проведена перевірка дотримання відповідачем державної дисципліни цін при формуванні та застосуванні тарифів на роботи і послуги, що виконуються та надаються за плату.
За результатами перевірки складено акт від 30.11.2006р., у якому зазначено, що Кельменецька районна СЕС при застосуванні тарифів проводила нарахування передбачених націнок до фіксованих тарифів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2003р. № 1351, що призвело до завищення рівня тарифів та отримання установою за період з 01.11.2005р. по 28.02.2006р. необґрунтованої виручки в сумі 2045,76грн. Також застосовувались вільні тарифи на роботи та послуги, за умови їх регулювання постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2003р. № 1351 із змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2006р. № 662, що призвело до отримання установою за період з 11.05.2006р. по 31.05.2006р. необґрунтованої виручки в сумі 758,76грн. Крім того, перевіркою встановлено застосування тарифів на види послуг, які не передбачені Переліком платних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15.10.2002р. № 1544 із змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2006р. № 662, що призвело до отримання установою за період з 01.11.2005р. по 10.05.2006р. необґрунтованої виручки в сумі 4870,04грн.
На підставі акту перевірки позивачем прийнято рішення за № 39 від 14.12.2006р., згідно з яким з відповідача підлягало вилученню у дохід державного бюджету 23023грн. 68коп. штрафу.
Кельменецька районна СЕС в період з 01.11.2005р. по 10.05.2006р. застосовувала рівень тарифів на платні послуги, що перевищує їх граничний рівень, нараховуючи непередбачені постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2003р. за № 1351 націнки у розмірі 20 відсотків.
Дане порушення підтверджується наступним.
Проведення цінової політики згідно ст. 116 Конституції України віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України. Визначення засад внутрішньої політики, однієї із складових якої є цінова політика, покладено Конституцією України на Верховну Раду України (пункт 5 частини першої ст. 85). Це конституційне повноваження реалізовано Верховною Радою України, зокрема в Законі України “Про ціни та ціноутворення”, згідно якого Кабінет Міністрів України забезпечує здійснення державної політики цін; визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління.
У Законі України “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення” вказано, що Кабінету Міністрів надано право визначити перелік та тарифи на платні послуги, що надаються закладами санітарно-епідеміологічної служби.
Прийнявши постанови від 15.10.2002р. № 1544 “Про затвердження переліку робіт і послуг у сфері забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення, які виконуються і надаються за плату” та від 27.08.003р. № 1351 “Про затвердження тарифів (прейскурантів) на роботи і послуги, що виконуються і надаються за плату установами та закладами державної санітарно-епідеміологічної служби” Кабінет Міністрів України реалізував своє право, передбачене ст. 116, 117 Конституції України, ст. 4 Закону України “Про ціни і ціноутворення”, ст. 35 Закону України “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення”.
Відповідно до п. 4.1 ст. 4 Закону України “Про податок на додану вартість” база оподаткування операцій з поставки товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними або регульованими цінами (тарифами) у урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов’язкових) платежів, за винятком податку на додану вартість, що включається в ціну товару (робіт, послуг) згідно з законами України з питань оподаткування.
У затверджених тарифах на послуги, що надаються за плату закладами санітарно-епідеміологічної служби, податок на додану вартість в розмірі 20% окремим рядком понад тариф не виділено. Таким чином згідно з діючим порядком ціноутворення, регульовані тарифи встановлюються з урахуванням кінцевої вартості послуг для споживача, тому повинні включати податок на додану вартість. З чого слідує, що вказаний податок включено до складу тарифів. Крім того, відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження тарифів (прейскурантів) на роботи і послуги, що виконуються і надаються за плату установами та закладами державної санітарно-епідеміологічної служби” в структуру тарифів включено валові витрати, відповідно до ст. 5 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”, а також витрати на розвиток закладів та установ державної санітарно-епідеміологічної служби в розмірі 10% та податок на додану вартість –20 відсотків, згідно чинного законодавства. Зазначений проект розроблений з метою урегулювання питання тарифного забезпечення виконання робіт і надання послуг у сфері забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя, що не відносяться до медичної допомоги населенню і можуть виконуватись установами та закладами державної санітарно-епідеміологічної служби України.
Закон України “Про податок на додану вартість” визначає платників податку, об’єкти, базу оподаткування, перелік неоподаткованих та звільнених від оподаткування операцій, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету, тобто, регулює правові відносини, що виникають між платником та державою щодо сплати податку на додану вартість. Даний Закон не стосується відносин санітарно-епідеміологічної служби та споживачів платних послуг, які надаються Кельменецькою районною СЕС.
Роз’яснення Державної податкової адміністрації від 15.09.2003р. № 801/5/15-2416 стосовно необхідності додавання податку на додану вартість до тарифів на послуги, що надаються державними санепідемслужбами, затверджених постановою КМУ від 27.08.2003р. № 1351, надані Міністерству охорони здоров’я не можна вважати правомірними, оскільки питання визначення структури ціни не відноситься до компетенції Державної податкової адміністрації.
Таким чином, Кельменецькою районною санітарно-епідеміологічною станцією при наданні платних послуг, до фіксованих розмірів тарифів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2003р. № 1351, нараховувалися непередбачені зазначеною постановою націнки у розмірі 20% (як нарахування податок на додану вартість). Дані нарахування призвели до завищення встановлених Постановою тарифів та стягнення з споживачів послуг плати у завищеному розмірі.
За період з 01.11.2005р. по 31.12.2005р. Кельменецькою районною СЕС за рахунок нарахування непередбачених законодавством націнок до тарифів, що регулюються та завищення рівня тарифів, отримано необґрунтовано нараховану і стягнуто понад встановлених тарифів плату на загальну суму 1978,00грн. Сума націнки у розмірі 20%, що нарахована понад встановленого тарифу у вигляді ПДВ в повному обсязі установою перераховано до бюджету. Сума податку на додану вартість, що включена до складу фіксованого тарифу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2003р. № 1351 залишилась в розпорядженні установи як дохід. Таким чином, сума необґрунтовано отриманої виручки за період з 01.11.2005р. по 31.12.2005р. по Кельменецькій районній СЕС складає 1648,00грн.
Крім того, за послугу “Проведення гігієнічного навчання” за період з 01.01.2006р. по 28.02.2006р. установою нараховувалась непередбачена постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2003р. № 1351 націнка в розмірі 20 відсотків. Кельменецька районна СЕС з 18.01.2006р. не являється платником податку на додану вартість. Кошти, які нараховані понад затвердженого тарифу на дану послугу, отримані установою за вищезазначений період до бюджету не перераховувались, у зв’язку з чим, Кельменецькою районною СЕС за період з 01.01.2006р. по 28.02.2006р. необґрунтовано отримано виручку в сумі 397,76грн.
Відповідно до п.4 “Переліку робіт і послуг у сфері забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення, які виконуються і надаються за плату”, затвердженого постановою КМУ від 15.10.2002р. № 1544, санітарно-епідеміологічним службам надано право проводити бактеріологічні, вірусологічні та інші дослідження щодо безпеки сировини, продукції об’єктів та виробничого середовища довкілля для здоров’я людини (крім планових досліджень). Таким чином, при наданні вищезазначених послуг фізичним особам (декретованому контингенту) Кельменецькою районною СЕС за період з 02.11.2005р. по 10.05.22006р. стягнуто необґрунтовану виручку на загальну суму 4870,04грн.
У відповідності з вимогами п.5 Указу Президента України від 10.05.1997р. № 503/97 “Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності”, із змінами та доповненнями, та роз’яснення Міністерства юстиції України від 06.07.2006р. № 3426-2336 постанова Кабінету Міністрів України від 11.05.2006р. № 662 набула чинності 11.05.2006р.
Перевіркою встановлено, що тарифи, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2006р. № 662 по Кельменецькій районній СЕС введені в дію з 01.06.2006р.
При наданні платних послуг в період з 11.05.2006р. по 31.05.2006р. Кельменецькою районною СЕС застосовувались тарифи, затверджені постановою від 27.08.2003р. № 1351, яка втратила свою чинність. Застосування протягом зазначеного періоду тарифів на послуги, рівень яких не відповідає рівню тарифів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2006р. № 662, призвело до порушення державної дисципліни цін. За рахунок застосування вільних тарифів на роботи та послуги за умови їх регулювання,Кельменецькою районною СЕС за період роботи з 11.05.2006р. по 31.05.2006р. необґрунтовано отримано виручку у сумі 758,76грн.
Загальна сума необґрунтовано отриманої виручки по Кельменецькій СЕС складає 7674,56грн.
З огляду на викладене, керуючись ст.ст. 86, 159, 160, 161, 162, 163, 167, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, с у д –
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Кельменецької районної державної санітарно-епідеміологічної станції смт. Кельменці, вул. Сагайдачного, 54 (р/р 35215001000130 УДК в Чернівецькій області МФО 856135, код 02005651) у доход державного бюджету (код 23030300, МФО 856135 в УДК Чернівецької області відділення державного казначейства в смт. Кельменці р/р 31112106600101) суму 23023,68грн.
3. Видати виконавчий лист.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк встановлений КАС України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги, постанова набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи у апеляційній інстанції та залишенні даної постанови у силі.
Відповідно до ст. 185, ч.1-3, 5 ст. 186 Кодексу адміністративного судо-чинства України сторони, які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку дану постанову повністю або частково шляхом подання апеляційної заяви або апеляційної скарги, які подаються в апеляційну інстанцію через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржувану постанову.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу –з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя І.В. Скрипничук