ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" березня 2007 р. 16-00 Справа № АС-41/28-07
вх. № 916/1-41
Суддя господарського суду Харківської області Мінаєва О.М.
за участю секретаря судового засідання Данилко В.О.
представників сторін :
позивача - Чабановська О.В. дов.
відповідача - Давидченко К.М. дов., Маслієва Т.М. за дор., Калошина В.М., Попович В.М., Біловол В.М. за дор.
Прокурор - Кріцина Н.Г. посв.№116
по справі за позовом ДП завод "Електроважмаш" м. Харків
до Спеціалізована ДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Харкові
про зобов'язання внести зміни до картки особого рахунку
За участю Прокуратури м. Харкова
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ДП завод «Електроважмаш» м. Харків, звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов’язати Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків в місті Харкові внести зміни до картки особового рахунку позивача за платежем 21010100 «Частина прибутку (доходу) державних, казенних підприємств» шляхом виключення суми податкового боргу у розмірі 1617600,00 грн.
Відповідач позовні вимоги не визнає, посилаючись на обставини, викладені у запереченнях на позов, а також на ст.18 Закону України « Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та Інструкцію про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затверджену наказом ДПА України від 18.07.05р. №276.
Прокуратура м. Харкова заявила про вступ у розгляд справи, суд ухвалив задовольнити заяву та допустити Прокуратуру м. Харкова до участі у справі.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач від СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові отримав акт звірки розрахунків з бюджетом за платежем 21010100 «Частина прибутку (доходу) державних, казенних підприємств» за карткою особового рахунку станом на 30.11.06 р. З наданого акту звірки вбачається, що в особовому рахунку позивача по дивідендам обліковується сума недоїмки в розмірі 1498894,53 грн.
Як стверджує позивач, за платежем 21010100 «Частина прибутку (доходу) державних, казенних підприємств» станом на 30.11.06 р. повинна міститись переплата. Вказана розбіжність, на думку позивача, виникла через те, що відповідач в порушення ст.15 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» обліковує в картці особового рахунку позивача суму податкового боргу, за яким сплинув строк давності – 1095 днів та здійснює заходи, направлені на його стягнення.
Суд зазначає, що Законом України від 24.12.02р. №349-4 «Про внесення змін до Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» до переліку загальнодержавних податків і зборів (обов’язкових платежів), що визначений у ст.14 Закону України «Про систему оподаткування», включені дивіденди, що сплачуються до бюджету державними не корпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами. Крім того, було внесено зміни до Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», зокрема, передбачено порядок обчислення та перерахування до бюджету дивідендів. Узгодження сум податкових зобов’язань при виплаті дивідендів з прибутку державними підприємствами здійснюється платником податків у Декларації з податку на прибуток підприємств (у рядку 21 декларації за звітний період), а сама сума повинна бути перерахована до бюджету у строки, встановлені для сплати податку на прибуток.
Наказом Міністерства промислової політики України від 26.06.03р. №264 «Про реорганізацію Науково-виробничого об’єднання «Електроважмаш», НВО «Електроважмаш» було приєднано до ДП завод «Електроважмаш» та визнано ДП завод «Електроважмаш» правонаступником всіх майнових прав та обов’язків НВО «Електроважмаш».
Суми податкових зобов’язань з прибутку (доходу) державних, казенних підприємств, були визначені ДП завод «Електроважмаш» та НВО «Електроважмаш» в податкових деклараціях з податку на прибуток підприємств 2002-2003 років. З наданої до матеріалів справи декларації з податку на прибуток підприємств за 1 півріччя 2003 р., надана до податкового органу 01.08.03 р. вбачається, що ДП завод «Електроважмаш» у строчці 21 було визначено суму податкових зобов’язань у розмірі 673300, 0 грн. В податковій декларації з податку на прибуток підприємств за 1 півріччя 2003 р. НВО «Електроважмаш» у рядку 21 було визначено суму податкових зобов’язань у розмірі 944300, 0 грн.
Відповідно до п п. 4.1.4 ст.4 Закону України від 21.12.00р. №2181 «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівняє календарному кварталу або календарному півріччю – протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Пп. 5.3.1 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначає, що протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації, платник податків зобов’язаний самостійно сплатити зазначену в ній суму податкового зобов’язання. Згідно п.1.3 ст.1 Закону України № 2181 податковий борг - узгоджене податкове зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов’язання.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної податкової служби, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
П. 11 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу» передбачено право органів державної податкової служби застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Закон України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначає процедуру донарахування податкових зобов’язань та сплати (стягнення) податкового боргу, зокрема термін, протягом якого орган державної податкової служби може вчиняти будь-які дії, направлені на стягнення (погашення) податкового боргу. Так, пп.15.1.1 ст.15 Закону України №2181 встановлює строк давності протягом якого, орган державної податкової служби має право вчиняти певні дії, зокрема по стягненню податкового боргу, - це 1095 днів, наступних за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.
Після спливу строку давності передбаченого ст.15 Закону України від №2181, орган державної податкової служби не має правових підстав вживати заходи, направлені на стягнення такого боргу. Пп. 15.1.2 ст. 15 Закону України від 21.12.00р. №2181-3 передбачає лише два випадки, коли органом державної податкової служби може бути нараховане податкове зобов’язання або розпочате провадженні у справі про стягнення податку без дотримання строку давності, визначеному у пп. 15.1.1 ст.15 цього Закону:
а) податкову декларацію за період, коли виникло податкове зобов’язання, не було подано;
б) судом встановлено скоєння злочину посадовими особами платника податків або фізичною особою - платником податків щодо умисного ухилення від сплати зазначеного податкового зобов’язання.
Відповідачем не надано доказів існування вищевказаних підстав.
Суд зазначає, що 09.08.06р. сплинув строк давності (1095 днів) щодо суми податкового боргу по дивідендам (частині прибутку (доходу) державних, казенних підприємств) в сумі 1617600, 0 грн., які були узгоджені ДП завод «Електроважмаш» та НВО «Електроважмаш» в деклараціях за перше півріччя 2003 року.
Таким чином, з 10.08.06 р. відповідач не має права здійснювати будь-які заходи, направлені на стягнення податкового боргу в сумі 1617600, 0 грн. та повинен був виключити його з картки особового рахунку платника податку.
З наданої відповідачем картки особового рахунку за платежем 21010100 «Частина прибутку (доходу) державних, казенних підприємств», вбачається, що відповідач після 10.08.06р. здійснював перерозподіл отриманих від ДП завод «Електроважмаш» платежів (платіжне доручення №7224 від 20.09.06р.; №7683 від 18.10.06р.; №4936 від 18.10.06р.; №8034 від 20.11.06р.; №7851 від 31.10.06р.) та направляв їх на погашення податкового боргу 2002-2003 років, за яким вже сплинув строк давності 1095 днів. Але надані платіжні доручення містять визначене позивачем призначення платежу. Суд вважає за необхідне відмітити, що чинним законодавством України не передбачено права органу державної податкової служби на свій розсуд зараховувати в обліку проведені платником податків платежі, і посилання відповідача на п. 7.7 ст. 7 Закон України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» як на підставу своїх дій судом не приймаються.
Відповідач вказує, що ним протягом строку у 1095 днів (2003-2007 р.) здійснювалися заходи погашення податкового боргу ДП завод «Електроважмаш», а саме, у 2003 р: вилучення готівкових коштів в сумі 100000,0 грн., реалізація заставлених активів 4634200,0 грн. (350000, 0 грн. на податок по прибутку, 42842000 грн. по податку на додану вартість), розстрочка податкового боргу 407300,0 грн., у 2004 р: 135300,0 грн. – вилучення готівкових коштів, реалізація заставлених активів – 1155900,0 грн.(податок на прибуток), у 2005 р.: вилучення готівкових коштів 383500,0 грн., реалізація заставлених активів в сумі 808400 грн., погашено після другої податкової вимоги – 2723200,0 грн.., у 2006 р. вилучення готівкових коштів 413000,0 грн. (213000,0 грн. - земельний податок, 108000,0 грн. - податок на прибуток), реалізація 355700 грн. (49040,0 грн. - земельний податок, 306600,0 грн. - податок на прибуток), застосування адміністративного арешту активів -1089400,0 грн. (земельний податок), погашено після другої податкової вимоги - 77520100 грн. (3398800,0 грн., земельний податок - 4351000 грн. - податок на прибуток), постанова КМУ № 124 – 75420.0 грн., у 2007 р. - вилучення готівкових коштів 66500 грн. (земельний податок) 2 вимога - 111100 грн. (земельний податок).
Але відповідачем, по-перше, не надано документів на підтвердження здійснення вказаних заходів, та незрозуміло, яке відношення здійснення заходів щодо погашення податкового боргу з земельного податку, ПДВ має до погашення податкового боргу за платежем 21010100 «Частина прибутку (доходу) державних, казенних підприємств». З урахуванням вищевикладеного, дії відповідача є необґрунтованими та такими, що порушують положення ч.2 ст.19 Конституції України, ст.11 Закону України «Про державну податкову службу», Закону України від 21.12.00р. №2181-3 «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
В обґрунтування заперечень відповідач посилається на пп. 18.2.1 п.18.2 ст.18 Закону України № 2181, яка визначає, що підлягає списанню безнадійний податковий борг, у тому числі пеня, нарахована на такий податковий борг, а також штрафні санкції. Під терміном "безнадійний" слід розуміти податковий борг юридичних та фізичних осіб, стосовно якого минув строк позовної давності, встановлений цим Законом. Але дія вказаної статті зупинена положеннями Законів України про державний бюджет України на 2005, 2006 та 2007 рік. Суд вважає, що посилання відповідача на вказані обставини є безпідставним, оскільки позивач не просить визнати податковий борг за платежем 21010100 «Частина прибутку (доходу) державних, казенних підприємств» безнадійним та списати його.
Ст. 10 Закону України від 04.12.90р. №509 «Про державну податкову службу» передбачено, що Державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції забезпечують облік правильності обчислення і своєчасність надходження податків та інших обов’язкових платежів до бюджету. Інструкція про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов’язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби затверджена наказом ДПАУ від 18.07.05р. № 276. Розділом 3 зазначеної Інструкції передбачено, що за кожним платником податків та кожним видом платежів, які повинні сплачуватись такими платниками, органами ДПС відкриваються особові рахунки. Форми карток особових рахунків мають лицьовий та зворотний боки. На лицьовому боці картки відображаються умови справляння платежу та дані про платника податків. Зворотний бік картки відображає стан розрахунків платників з бюджетом (суми нарахованого та сплаченого платежу, пені, штрафних (фінансових) санкцій, суми податкового боргу, надміру та/або помилково сплачені та інше). Згідно з п. 8 зазначеної Інструкції в особових рахунках платника податків щомісяця підводяться підсумки та виводиться сальдо розрахунків платника з бюджетом (надміру сплачені та суми податкового боргу). На підставі облікових даних карток особових рахунків платника податків в автоматичному режимі формуються податкові вимоги (п. 11.3 Інструкції), тобто письмові вимоги податкового органу до платника податків погасити суму податкового боргу, включаючи пеню. Крім того, на активи платника податків виникає право податкової застави.
Наведені положення законодавства дають підставу для висновку про наявність у платника податків матеріально-правового інтересу у тому, щоб дані карток особових рахунків правильно відображали фактичний стан платежів до бюджету.
Задовольняючі позов, суд враховує положення ч.1 ст. 2 КАС України, згідно якого завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юри
Керуючись ст. ст. 4, 7, 8, 86, 94, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України , суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити. Зобов’язати Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у місті Харкові внести зміни до картки особового рахунку позивача за платежем 21010100 «Частина прибутку (доходу) державних, казенних підприємств» шляхом виключення суми податкового боргу в розмірі 1 617 600,00 грн.
Стягнути з державного бюджету України на користь ДП завод "Електроважмаш" м. Харків (61055, м. Харків, пр. Московський, 299, код 00213121) 3, 40 грн. судового збору.
На постанову через суд першої інстанції може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.
Апеляційна скарга може бути подана через суд першої інстанції протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Повний текст постанови виготовлений 02.04.07 р.
Суддя Мінаєва О.М.