Постанова № 54624766, 30.11.2015, Нетішинський міський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
30.11.2015
Номер справи
679/2023/15-а
Номер документу
54624766
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2-а/679/181/2015

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 листопада 2015 року Нетішинський міський суд Хмельницької області у складі: головуючого судді Ходоровського Б.В., при секретарі Федорчук Л.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Нетішин адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Нетішин Хмельницької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату різниці недоотриманої пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно позовної заяви ОСОБА_1 та усних пояснень в судовому засіданні його представника, в січні 2001р. ОСОБА_1 була призначена пенсія за вислугу років як військовослужбовцю, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". В липні 2015 року в нього виникло право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, що передбачена Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тому він відмовився від одержання пенсії за вислугу років і подав до відповідача заяву про призначення нової пенсії за віком на пільгових умовах. Оскільки позивачу така пенсія призначалася вперше й раніше за нею він не звертався, то відповідно до умов Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", при розрахунку розміру пенсії відповідач повинен був застосувати середній заробіток по Україні за три роки, що передують його зверненню за цією пенсією, тобто за 2012-2014 роки, але з незрозумілих підстав пенсія була нарахована на умовах переводу з одного виду на іншій як перерахунок через зміну надбавки і застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік. Різниця між цими двома показниками становить - 1762,88 грн., тому розмір пенсії було безпідставно занижено приблизно на суму 2810,0 грн.

06 жовтня 2015 року він звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з питанням щодо підстав та порядку призначення йому пенсії як військовослужбовцю у січні 2001 року. У відповідь отримав лист № 498/С-8 від 20.10.15 року, в якому було зазначено, що виплата призначеної йому у 2001 році пенсії за вислугу років, в зв'язку зі звільненням з органів внутрішніх справ, була припинена з 01.07.2015 року на підставі його заяви від 12.06.2015 року.

06 жовтня 2015 року він також звернувся до управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин із заявою, в якій просив виправити помилки у розрахунку пенсії, а саме: застосувати середній заробіток по Україні за три роки, що передують зверненню за пенсією за віком на пільгових умовах за Списком №1, тобто за 2012-2014 роки, а також провести перерахунок виплаченої йому пенсії та виплатити різницю недоотриманої ним пенсії з 16.07.2015 року. Листом № 42/С-10 від 19.10.2015 року відповідач відмовив йому в цьому, вказавши, що пенсія призначена відповідно до вимог діючого законодавства на підставі переведення з одного виду пенсії на інший.

Такі дії відповідача є неправомірними та суперечать чинному законодавству, оскільки Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачає, що в порядку переведення з одного виду пенсії на інший враховується та середня заробітна плата, яка визначалась при попередньому призначенні, однак дана норма Закону застосовується лише тоді, коли особі було попередньо призначено один з видів пенсії, що зазначений в ст.9 цього Закону, а саме: пенсія за віком, пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства), пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Пенсія за вислугу років не входить в перелік цих видів пенсії, а була призначена позивачу відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", тому дії відповідача є необгрунтованими та суперечать чинному законодавству.

На підставі наведеного позивач просить визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин щодо відмови йому здійснити призначення пенсії за віком па пільгових умовах за Списком № 1, як особі, яка звернулася за призначенням цієї пенсії вперше, відповідно до ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: за 2012 -2014 роки, починаючи з 16.07.2015 року; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин здійснити перерахунок та виплату йому пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 16.07.2015 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2012-2014 роки, а також стягнути з відповідача судовий збір.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала. В обґрунтування своїх заперечень посилається на те, що у 2001 році ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виплату якої припинено 01.07.2015 року на підставі його заяви. З 16.07.2015 року він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Нетішин та отримує пенсію за віком па пільгових умовах за Списком № 1. Оскільки позивачу пенсія вже призначалася, пенсія на пільгових умовах за Списком № 1 була йому призначена шляхом переведення з одного виду пенсії на інший. При обрахунку пенсії позивачу було застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік відповідно до вимог ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення». Вважає, що відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства, тому підстави для задоволення позову відсутні.

Вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області з 01.01.2001 року було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та припинено її виплату з 01.07.2015 року на підставі його заяви від 12.06.2015 року.

10 квітня 2015 року позивачу виповнилося 50 років, а 15 липня 2015 року він набув необхідний пільговий стаж, тому в нього виникло право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у в звязку з чим 16 липня 2015 року він звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Нетішин Хмельницької області з заявою про призначення пенсії за віком за Списком № 1.

З 16.07.2015 року позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1. При цьому, для обчислення розміру вказаної пенсії позивача було застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік.

06.10.2015 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин з письмовою заявою, в якій просив виправити помилку у розрахунку його пенсії, застосувавши середній заробіток по Україні за три роки, що передують його зверненню за пенсією за віком на пільгових умовах за Списком № 1, тобто за 2012 - 2014 роки, що становить 2960,79 грн., провести перерахунок виплаченої пенсії та виплатити різницю недоотриманої пенсії з 16.07.2015 року.

Як вбачається з листа управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області № 42/С-10 від 19.10.2015 року, позивачу повідомлено, що з 16.07.2015 року він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Нетішин та отримує пенсію за віком па пільгових умовах за Списком №1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення". Зазначено, що згідно до ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення ріння соціального захисту населення" № 327 від 23.04.2012 року, для обчислення пенсії позивачу було враховано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік.

Однак, з вказаним погодитись не можна, оскільки дії відповідача суперечать вимогам чинного законодавства України, що випливає з наступного.

Відповідно до ст.ст. 1-1, 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів. Військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.

Згідно ч.1 ст. 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Згідно ч.2 ст.40 Закону , заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзп );

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу)застрахованої особи.

Згідно ч.3 ст.45 Закону, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення ( попереднього перерахунку ) попереднього виду пенсії.

В даній статті Закону мова йде про переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсії, які передбачені ст.9 зазначеного Закону (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), в той час як у спірних правовідносинах має місце перехід на інший вид пенсії за іншим Законом. Тому положення ч.3 ст.45 Закону в частині переведення з одного виду пенсії на інший до спірних відносин не підлягають застосуванню.

Враховуючи наведене, суд вважає, що в даному випадку при обчисленні позивачу розміру пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідач повинен був застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: за 2012-2014 роки.

З огляду на наведені обставини, безпідставними є також посилання відповідача на Постанову Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення», оскільки в даному нормативно-правовому акті мова йде виключно про пенсії, призначені до 01.05.2012 року, а позивачу пенсія за віком на пільгових умовах за Списком № 1 була призначено у 2015 році.

На підставі вищевикладеного, суд вважає протиправними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2012 - 2014 роки, починаючи з 16.07.2015 року.

Враховуючи протиправність дій відповідача, з метою повного захисту прав позивача від порушень з боку суб'єкта владних повноважень, суд приходить до висновку про необхідність захисту цих прав шляхом зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 16.07.2015 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2012 - 2014 роки.

Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, з управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області за рахунок його бюджетних асигнувань слід стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 487 гривні 20 копійок.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.9, 10, 40, 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст.11, 71, 94, 158 - 163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2012 - 2014 роки, починаючи з 16.07.2015 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 16.07.2015 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2012 - 2014 роки.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 487 гривні 20 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Нетішинський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Ходоровський Б.В.

Копія вірна

Суддя Ходоровський Б.В.