№ 2-587/08
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ У КР АЇ Н И
11 квітня 2008 р.
Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Нейло В .В.,
при секретарі Арбузовій Ю.В.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1,
представника третьої особи на стороні позивача ОСОБА_2,
відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у попередньому відкритому судовому засіданні в м. Костянтинівка цивільну справу за позовом Костянтинівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Костянтинівського міського центру зайнятості до ОСОБА_4 про відшкодування безпідставно отриманої допомоги по безробіттю, -
ВСТАНОВИВ:
05 лютого 2008 року Костянтинівський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі КБ «Приватбанк» в особі Костянтинівського міського центру зайнятості до ОСОБА_3 про відшкодування безпідставно отриманої допомоги по безробіттю, обґрунтував свої вимоги тим, що у ході перевірки дотримання вимог законодавства України про загальнообов*язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, проведеною Костянтинівською міжрайонною прокуратурою, встановлений факт порушення вимог законодавства про загальнообов*язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття з боку ОСОБА_4. 04 травня 2007 року до Костянтинівського міського центру зайнятості за сприянням у своєму працевлаштуванні на роботу звернувся ОСОБА_4. ОСОБА_4 написав заяву про надання йому статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, в якої вказав, що він не зареєстрований як суб*єкт підприємницької діяльності, трудової діяльністю не займається, пенсію не отримує, але повідомив, що раніше займався підприємницькою діяльністю, але на час звернення до центру підприємницьку діяльність не веде. Документи, які підтверджують цій факт зобов*язаний був надати спеціалісту центру зайнятості.
Згідно ст. 2 Закону України „Про зайнятість населення" у разі відсутності підходящої роботи рішення про надання громадянам статусу безробітних приймається державною службою зайнятості за їх особистими заявами з восьмого дня після реєстрації у центрі зайнятості за місцем проживання як таких, що шукають роботу.
11.05.2007 року ОСОБА_3 був наданий статус безробітного та розпочата виплата по безробіттю. У період з 11.05.2007 р. по 17.07.2007 р.
ОСОБА_3 було нарахована допомога по безробіттю на загальну суму 1217 грн. 14 коп. У період з 11.05.2007 р. по 17.07.2007 р. вищезазначена сума була перерахована ОСОБА_3 на його особистий рахунок № 63634 відкритий у філії „Ощадбанку" 2866. Згідно п.п. б п.3 ст. 1 Закону України „Про зайнятість населення" в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців. Згідно вимог п.2 ст. 36 Закону України „Про загальнообов*язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов*язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг. В зв*язку з ненаданням документів ОСОБА_4 до центру, на його адресу 24 вересня 2007 р. був направлений лист щодо добровільного повернення незаконно отриманої допомоги по безробіттю. 21 вересня 2007 року був зроблений запит до державного реєстратора про видачу довідки з Єдиного державного реєстру. 03 жовтня 2007 року згідно відповіді державного реєстратора - ОСОБА_4 був зареєстрований у якості суб*єкта підприємницької діяльності - фізичної особи у період отримання ним допомоги по безробіттю (11.05.2007 р. по 17.07.2007 р.). В зв*язку з чим на адресу ОСОБА_3, 14.01.2008 року повторно був направлений лист щодо добровільного повернення незаконно отриманої допомоги по безробіттю. Однак, не зважаючи на вищезазначене, до цього часу повернення грошових засобів відповідачем не здійснено. Невиконання зобов*язань по сплаті заборгованості по відшкодуванню виплачених сум на загальнообов*язкове державне соціальне страхування заподіює шкоду інтересам держави, оскільки приводить до росту заборгованості по виплаті застрахованим особам допомоги, забезпечення поточної діяльності та утримання робочих органів відділення Фонду і інших соціальних виплат, створює соціальну напругу в суспільстві, волоче погрозу зриву виконання намічених державних програм у соціальній сфері, що є порушенням ст. 46 Конституції України, яка гарантує право громадян на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Несплата боржником заборгованості тягне за собою несвоєчасну виплату соціального страхування, завдає шкоди інтересам держави, що згідно ст. 121 Конституції України покладає на прокуратуру функцію представництва інтересів держави.
Пункт 2 ст. 121 Конституції України визначає, що прокуратура України є єдиною системою, на яку покладається представництво інтересів держави в суді. Закон України „Про прокуратуру", а саме ч.1 ст.36-1 передбачає, що прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форми його здійснення та може реалізувати представництво на будь-якій стадії судочинства в порядку передбаченому процесуальним законом. Необхідність захисту порушених інтересів держави є підставою для звернення прокурора до суду.
З огляду на вище викладене позивач просив стягнути з відповідача ОСОБА_4 на користь Костянтинівського міського центру зайнятості -
робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття 1217,14 грн., у якості відшкодування безпідставно отриманої допомоги по безробіттю, судові витрати покласти на відповідача.
В судовому засіданні представник позивача морозов Є.М. та представник третьої особи на стороні позивача ОСОБА_2А підтримали позовні вимоги, посилаючись на ті ж обставини, що і в позовній заяві.
Відповідач ОСОБА_5 в судовому засіданні позов не визнав, пояснив, що він у 2005 році надав заяву - рішення до державного реєстратора при Костянтинівській райдержадміністрації про припинення підприємницької діяльності, документи які не вистачало не приносив, бо гадав, що витримав час і для припинення його підприємницької діяльності достатньо заяви. На біржу праці встав у повній упевненості, що витримав усі вимоги державного реєстратора щодо припинення підприємницької діяльності та знятий з реєстрації. Довідку про зняття його з реєстрації фізичної особи - підприємця він не брав , бо вона платна - 17 грн., а міський центр зайнятості отримав цю довідку безоплатно.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши докази по справі, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Свідок ОСОБА_6, яка працює державним реєстратором при Костянтинівській райдержадміністрації, пояснила, що ОСОБА_4 був зареєстрований як фізична особа - підприємець в Костянтинівський райдержадміністрації. 14 липня 2005 році він звернувся з заявою про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця та квитанцією про сплату держмита. Вона попередила його, що це не повний пакет документів, але відповідач більше ніяких документів не приніс. 17 серпня 2007 року він знов звернувся з заявою про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця додавши усі необхідні документи. Після чого державний реєстратор внесла запис до Єдиного державного реєстра юридичних осіб та фізичних осіб підприємців про припинення підприємницької діяльномті фізичною особою - підприємцем за його рішенням. Тобто в період з 11.05.2007 року по 17.07.207 року ОСОБА_4 був зареєстрований як фізична особа - підприємець.
На підставі ст. 3 ЦПК України та ст. 20 Закону України «Про прокуратуру», Костянтинівський міжрайонній прокурор має право звернутися до суду з позовом в інтересах державив особі Костянтинівського міського центру зайнятості.
Судовим розглядом встановлено, що 04 травня 2007 року до Костянтинівського міського центру зайнятості за сприянням у своєму працевлаштуванні на роботу звернувся ОСОБА_4. ОСОБА_4 написав заяву про надання йому статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю(а.с.3), в якої вказав, що він не зареєстрований як суб*єкт підприємницької діяльності, трудової діяльністю не займається, пенсію не отримує, але повідомив, що раніше займався підприємницькою діяльністю, але на час звернення до центру підприємницьку
діяльність не веде. Документи, які підтверджують цій факт зобов*язаний був надати спеціалісту центру зайнятості.
11.05.2007 року ОСОБА_4 був наданий статус безробітного та розпочата виплата по безробіттю. Згідно довідки Костянтинівського МЦЗ у період з 11.05.2007 р. по 17.07.2007 р. ОСОБА_3 було нарахована допомога по безробіттю на загальну суму 1217 грн. 14 коп. У період з 11.05.2007 р. по 17.07.2007 р. вищезазначена сума була перерахована ОСОБА_4 на його особистий рахунок № 63634 відкритий у філії „Ощадбанку" 2866 (а.с. 20).
Згідно вимог ст. 2 Закону України „Про загальнообов*язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття"- безробітними визнаються працездатні громодяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законом доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Згідно вимог Закону України „Про загальнообов*язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, забов*язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
21 вересня 2007 року був зроблений запит до державного реєстратора про видачу довідки з Єдиного державного реєстру, згідно якого ОСОБА_4 знаходиться на обліку як фізична особа підприємець (а.с. 14).
В зв*язку з чим 24 вересня 2007 р. був направлений лист відповідачу щодо добровільного повернення незаконно отриманої допомоги по безробіттю (а.с.7). 03 жовтня 2007 року згідно відповіді державного реєстратора - ОСОБА_4 був зареєстрований у якості суб*єкта підприємницької діяльності - фізичної особи у період отримання ним допомоги по безробіттю (11.05.2007 р. по 17.07.2007 р.)( а.с. 10-13).
На адресу ОСОБА_3, 14.01.2008 року повторно був направлений лист щодо добровільного повернення незаконно отриманої допомоги по безробіттю (а.с.8).
Невиконання зобов*язань по сплаті заборгованості по відшкодуванню виплачених сум на загальнообов*язкове державне соціальне страхування заподіює шкоду інтересам держави.
Приймаючи до уваги викладене, враховуючи, що відповідач ОСОБА_4 не повернув робочому органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов*язкового страхування України на випадок безробіття суму в розмірі 1217,14 грн., у якості відшкодування безпідставно отриманої допомоги по безробіттю, суд вважає необхідним стягнути безпідставно отриману допомогу по безробіттю з ОСОБА_3.
В силу ст. 88, 89 ЦПК України з відповідача ОСОБА_3 підлягають сплаті солідарно на користь держави судовий збір в розмірі 51 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільних справ у розмірі 30 грн.
Керуючись ст.121 Конституції України, ст.ст. 20,36 Закону України „Про прокуратуру", п.2 п.З п.4 ст. 36 Закону України „Про загальнообов'язкове
державне соціальне страхування на випаок бзробіття", п.п. б п. 3 ст.1 Закону України „Про зайнятість населення", ст.ст.3, 10, 11, 74, 88, 130, 174, 209, 212, 214-215 ЦПК України, -
ВИРІШИВ:
Позов Костянтинівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Костянтинівського міського центру зайнятості до ОСОБА_4 про відшкодування безпідставно отриманої допомоги по безробіттю задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь Костянтинівського міського центру зайнятості № 37174300901058 отримувач УДК м. Костянтинівка у Донецькій області, МФО 834016, код ОКПО 23119554 суму в розмірі 1217 (одна тисяча двісті сімнадцять) гривень 14 копійок.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь держави судовий збір у розмірі 51 (п'ятдесят одна) гривня, який підлягає сплаті на розрахунковий рахунок 3141253700058 в банк УДК у Донецькій області, код 34686631, МФО 834016, отримувач - місцевий бюджет м. Костянтинівка.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь держави витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільних справ в Костянтинівському міськрайонному суді - № 19 у розмірі 30 (тридцять) гривень, які підлягають сплаті на розрахунковий рахунок 31216259700004 в банк ГУ ДКУ у Донецькій області, код 34686537, МФО 834016, отримувач -державний бюджет Ворошиловського району м. Донецька.
На рішення суду може бути подано заяву про апеляційне оскарження рішення суду протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.