Справа № 200/25803/15-а
Провадження №2а/200/439/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
«16» грудня 2015 року Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська
в складі: головуючого-судді: Женеску Е.В.
за участю секретаря: Кравченко Г.В.
представника відповідача: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська про визнання протиправною відмову у призначенні і виплаті щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 20 листопада 2015 р. та зобовязання здійснити призначення і виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 20 листопада 2015 року, -
В С Т А Н О В И В:
03 грудня 2015 року ОСОБА_2 звернулась до Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська з адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправними дії Управління ОСОБА_3 фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська щодо відмови їй, ОСОБА_2 в призначенні і виплаті щомісячного довічного грошового утримання, викладені в витязі з протоколу №47 від 27 листопада 2015 року засідання комісії з розгляду питань, повязаних з призначення (перерахунком) та виплатою пенсії Управління ОСОБА_3 фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська; зобовязати Управління ОСОБА_3 фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська: здійснити нарахування і виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці в розмірі 23426 грн. 00 коп., на підставі довідки ТУ ДСА в Дніпропетровській області № Б-с-2063 від 26 листопада 2015 р. про заробітну плату, здійснити нарахування і виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_2 без обмеження максимального розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці десятьма прожитковими мінімумами , установленими для осіб , які втратили працездатність, з правом на перерахунок в наступному щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, у звязку зі зміною розміру грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді; стягнути на її користь сплачений нею судовий збір у розмірі 487 грн. 20 коп. з Державного бюджету.
В обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що Постановою Верховної ОСОБА_4 України від 12 листопада 2015 року № 788-УІІІ вона, ОСОБА_2 була звільнена з посади судді Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська у відставку. Відповідно до вищезазначеної постанови Верховної ОСОБА_4 України, наказом голови Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 20 листопада 2015 року № 183/к її було відраховано зі штату суду з 20 листопада 2015 року у звязку з виходом у відставку. 27 листопада 2015 року вона звернулася із заявою, поданням адміністрації Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська та з відповідним пакетом документів до ОСОБА_3 фонду України в Бабушкінському районі міста Дніпропетровська про призначення і виплату їй - судді у відставці щомісячного довічного грошового утримання від грошового утримання судді у розмірі 23426,00 грн. Як вважає позивачка, до виниклих правовідносин повинна бути застосована ст. 138 Закону України Про судоустрій і статус суддів в редакції від 27 березня 2014 року, а в редакції Закону України за № 2453-УІ від 07 липня 2010 року це стаття 141, та в редакції Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» від 12 лютого 2015 року № 192-У111, що набрав чинності 28 березня 2015 року.А тому вважає, що її щомісячне довічне грошове утримання повинно виплачуватись у розмірі 90 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, а саме від грошового утримання судді у розмірі 23426,00 грн., оскільки я маю стаж роботи на посаді судді 28 років 04 місяців 29 днів: 22 червня 1987 року вона була обрана суддею Синельниківського районного народного суду Дніпропетровської області, а з 18 грудня 1989 року працювала суддею Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська.Рішенням, викладеним у витязі з протоколу №47 від 27 листопада 2015 року засідання комісії з розгляду питань, повязаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсії Управління ОСОБА_3 Фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська їй було відмовлено у призначенні і виплаті щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у звязку з тим, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін відповідно до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року №213 - У111 зі червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким щомісячне довічне грошове утримання призначається відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Такі дії відповідача позивачка вважає такими, що порушують її конституційні права, є протиправними та суттєво звужують зміст і обсяг прав судді, чим порушують її гарантії незалежності судді.
Позивачка в судове засідання не зявилася, про явку в судове засідання була повідомлена належним чином, надала суду заяву, в якій просила розглянути справу у її відсутность, позовну заяву підтримала у повному обсязі, просила її задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання зявився, надав суду письмові заперечення проти позову, у яких просив його залишити без задоволення, посилаючись на наступне. Загальний стаж позивача на 20 листопада 2015 року складає 28 років 04 місяців 29 днів. Заробітна плата за листопада 2015 року складає 23426 грн. 00 коп., згідно довідки про заробітну плату позивача за листопад 2015 року для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці від 26 листопада 2015 року за №Б-с -2063 виданої ТУ ДСА в Дніпропетровській області. Відповідно до наданої заяви 27 листопада 2015 року позивачем про призначення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці до Управління ОСОБА_3 фонду України в Бабушкінському районі м Дніпропетровська, позивачці було відмовлено в призначенні щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці згідно ч.5 «Прикінцевих положень» ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 за №213 VIII. А тому вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, у звязку з тим, що ч.5 «Прикінцевих положень» ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 за №213 VIII, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій , утому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратур», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет ОСОБА_4 України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврадування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України. Тобто станом на день звернення позивача до управління пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська з відповідною заявою, щомісячне довічне грошове утримання не призначене з 01.06.2015 оскільки зазначений вид пенсії скасований ч. 5 «Прикінцевих положень» ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 за №213 VIII.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши представника відповідача, приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що Постановою Верховної ОСОБА_4 України від 12 листопада 2015 року № 78-VIIОСОБА_2 булазвільнена з посади судді Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровської у відставку (а.с.11-17).
Відповідно до вищезазначеної постанови Верховної ОСОБА_4 України, наказом голови Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 20 листопада 2015 року № 183-К її було відраховано зі штату суду 20 листопада 2015 року, у звязку з поданням заяви про відставку (а.с.10).
Згідно довідки про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, Б-с-2063 від 26.11.2015 виданої Територіальним управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області, заробітна плата діючого судді Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська станом на 26.11.2015 р. склала 23426,00 грн. (а.с.9)
Листом від 02 грудня 2015 року Управлінням ОСОБА_3 фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська позивачці було відмовлено в призначенні щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці згідно ч. 5 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 за №213 VIII. Рішення Комісії по призначенню та перерахункам пенсії ОСОБА_3 фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська №47 від 27.11.2015 р. (а.с.8).
Статтею 5 КАС України передбачено, що адміністративне судочинство здійснюється відповідно до ОСОБА_5 України, цього Кодексу та міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною ОСОБА_4 України.
Згідно ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта ОСОБА_5 України, закону України, міжнародному договору, згода на обовязковість якого надана Верховною ОСОБА_4 України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Згідно ст. 8 ОСОБА_5 України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. ОСОБА_5 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші правові акти приймаються на основі ОСОБА_5 України і повинні відповідати їй.
ОСОБА_5 України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі ОСОБА_5 України гарантується.
Згідно ст.9 ОСОБА_5 України чинні міжнародні договори, згода на обовязковість яких надана Верховною ОСОБА_4 України, є частиною національного законодавства України.
Відповідно до ч. 2 ст.19 ОСОБА_5 України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_5 та Законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 ОСОБА_5 України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
За загальним правилом встановленим частиною 1 статті 58 ОСОБА_5 України, закони та інші правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч.1 ст.64 ОСОБА_5 України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмеженні, крім випадків передбачених ОСОБА_5 України
Відповідно до вимог частини 4 статті ОСОБА_5 України судді обіймають посади безстроково.
Вимогами ст. 126 ОСОБА_5 України передбачено, що незалежність і недоторканість суддів гарантують ОСОБА_5 і законами України.
За загальним правилом установленим частиною 1 статті 58 ОСОБА_5 України, закони та інші правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Довічне грошове утримання суддів є однією з гарантій їх незалежності, які не можуть бути звужені чи скасовані під час прийняття нових законів та внесення змін до чинних, і це питання неодноразово було предметом конституційного розгляду за поданням Верховного Суду України (зокрема, рішення Конституційного Суду України від З червня 2013 року N 3-рп/2013, від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008, від 11 жовтня 2005 року N 8-рп/2005).
Йдеться про визнання неконституційними, серед іншого, положень Закону N 3668-УІ « Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року , якими довічне грошове утримання суддів у відставці обмежувалося 80 % розміру від грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді; а також обмежувався розмір пенсії або довічного грошового утримання суддів у відставці десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
Крім того, неконституційним визнано положення статті 138 Закону N 2453-УІ ) редакції Закону N 3668-УІ щодо припинення виплат суддям у відставці щомісячного довічного грошового утримання, призначеного відповідно до цієї статті, на період робота на посадах, які дають право на його призначення або право на призначення пенсії е порядку та на умовах, передбачених законами України "Про прокуратуру", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про статус народного депутата України", "Про державну службу". На цей період призначається й виплачується пенсія згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Водночас у Рішенні Конституційного Суду України від 3 червня 2013 року N 3- рп/2013 зазначено, що Конституційний Суд уже неодноразово висловлював позиції стосовно гарантій незалежності суддів, зокрема суддів у відставці, які викладено ним у рішеннях від 20 березня 2002 року N 5-рп/2002, від 1 грудня 2004 року N 19-рп/2004, від 11 жовтня 2005 року N 8-рп/2005, від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008, від 3 червня 2013 року N 3-рп/2013.
Зокрема, в абзаці третьому пункту 4, абзацах другому, третьому пункту 7 мотивувальної частини свого Рішення від 11 жовтня 2005 року N 8-рп Конституційний Суд України зазначив, що "... конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачають за змістом статей 1, 3, 6 (частина друга), 8, 19 (частина друга), 22, 23, 24 (частина перша) Основного Закону України правові гарантії, правову визначеність і пов'язану з ними передбачуваність законодавчої політики у сфері пенсійного забезпечення, необхідні для того, щоб учасники відповідних правовідносин мали можливість завбачати наслідки своїх дій і бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано, тобто набуте право не може бути скасоване, звужене.
Конституційний статус судді передбачає надання йому в майбутньому статусу судді у відставці, що також є гарантією належного здійснення правосуддя, дає підстави ставити до суддів високі вимоги і зберігати довіру до їх компетентності та неупередженості. Аналіз норм ОСОБА_5 України свідчить, що надання судді за рахунок держави матеріального і соціального захисту (заробітна плата, пенсія, щомісячне довічне грошове утримання тощо), що відповідає його високому статусу, є гарантією забезпечення незалежності.
Крім того, Конституційний Суд України в мотивувальній частині Рішення від 14 грудня 2011 року N 18-рп/2011 указав, що щомісячне довічне грошове утримання є самостійною гарантією незалежності судді та складовою його правового статусу
(абзац четвертий пункту 3.2).
Таким чином, позивачка як суддя, який набув права на відставку відповідно до наявного в нього стажу не менше 20 років, однак не досягнувши віку відставки судді - 65 років, мала можливість обирати: залишатися в посаді судді або прийняти рішення про відставку. І передбачене частиною третьою статті 129 Закону N 2453-УІ у редакції, яка діяла до 1 січня 2015 року, положення щодо поетапного збільшення розміру суддівської винагороди до 15 мінімальних заробітних плат у 2015 році формувало у неї обґрунтовані припущення (правомірні, законні очікування) отримання при почесному видаленні з посади у відставку щомісячного довічного утримання на рівні, максимально наближеному до рівня суддівської винагороди.
Так, позивачка була обрана на посаду судді 22 грудня 1987 р. і працювала в період дії Закону України «Про статус суддів», який діяв до 2010 року і, який передбачав при виході у відставку право судді, який має стаж роботи на посаді судді не менше 20 років, виплачується за його вибором пенсія або звільнене від сплати податку щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді. За кожний повний рік роботи понад 20 років на посаді судді розмір
щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж до 90 відсотків заробітку судді, а також продовжувала працювати під час дії Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07 липня 2010 року № 2453, в якому ч.3 ст.138 було також передбачено при виході у відставку право судді на отримання довічного грошового утримання,у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання, отже на протязі 28 років 04 місяців та 29 днів суддівського стажу вона мала законні сподівання на отримання щомісячного довічного грошового утримання у зазначеному розмірі.
Також слід враховувати, що з огляду на Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України» від 8 листопада 2005 р. ( набрало законної сили 8 лютого 2006 р.) положення ст. 58 ОСОБА_5 України про незворотність дії в часі законів та інших нормативно - правових актів, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи, слід мати на увазі, що у випадках, коли набуття чинності певним законом, його нормами призупиняється дія положень закону, що був прийнятий раніше, до спірних правовідносин застосовується закон, що діяв на момент виникнення у особи відповідного права.
Порядок нарахування довічного грошового утримання, який був визначений ч. 3 ст.138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07 липня 2010 р. № 2453-УІ та, який в подальшому був змінений Законом України від 08.07.2011р. № 3668-УІ та, яким визначено 70% від грошового утримання судді, чим був знижений досягнутий рівень гарантій незалежності суддів, в подальшому був Рішенням Конституційного Суду України від 03.06.2013р. №3рп/13 визнаний таким, що не відповідає ОСОБА_5 України (є неконституційним) та втратив силу.
В цьому Рішенні Конституційного Суду зазначено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу визначених ОСОБА_5 України гарантій незалежності судді (ч.6 ст. 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»), а тому ч.3 ст.138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» в редакції визначеної Законом України від 08.07.2011р. № 3668-УІ суперечить ст.126 ОСОБА_5 України як така, що не узгоджується з конституційним положенням про недопустимість звуження змісту чи обсягу гарантій незалежності суддів.
Однак, Законом України від 27.03.2014р. № 1166-УІІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» знову в ч.3 ст.138 Закону України «Про судоустрій і статус судців» внесені зміни та знову знижений відсоток розрахунку до 70%, що також в котрий раз звужує зміст та обсяг визначених ОСОБА_5 України гарантій незалежності суддів, що порушує положення зазначені в Рішенні Конституційного Суду України від 03.06.2013р. №3рп/13.
Окрім того, стаття 141 Закону № 2453-У1 « Про судоустрій і статус суддів» редакції закону № 192-У111 «Про забезпечення права на справедливий суд» від 12 лютого 2015 року, що набрав чинності 28 березня 2015 року не була практичне реалізована, оскільки також 28 березня 2015 року відповідно до Закону N 213-УІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» частина третя статті 141 Закону N 2453-УІ набула нового змісту, згідно з яким: 1)щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді в розмірі 60 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді; 2) вилучено речення щодо можливості перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді в разі зміни грошового утримання судді, який працює на відповіднійпосаді.
Отже, чинна редакція статті 141 Закону N 2453-УІ допустила звуження змісту та обсягу визначених ОСОБА_5 України гарантій незалежності судді знизивши розмір щомісячного довічного грошового утримання та, не передбачила право судді у відставці на перерахунок розміру щомісячного довічного грошового утримання у зв'язку зі зміною розміру грошового утримання судді.
Разом з тим, вище вказаними приписами Закону N 213-УІІІ (про зміну змісту ст. 141) внесено зміни до Закону N 2453-УІ (частини третя, п'ята статті 141), що містять аналогічні за своїм змістом та сутністю положення, які вже були одного разу визнані неконституційними щодо обмеження граничного розміру довічного грошового утримання суддів у відставці та зміни відсотку, з якого обчислюється розмір довічного грошового утримання.
При цьому ухвалення рішення Конституційним Судом України про визнання неконституційними законів, інших правових актів або їх окремих положень зумовлює втрату ними чинності з дня ухвалення такого рішення (статті 150, 152 ОСОБА_5 України, Рішення Конституційного Суду України від 14 грудня 2000 року N 15-рп/2000).
Правовий акт або його окремі положення, що визнані неконституційними, не можуть бути прийняті повторно в тій самій редакції. Відхилення від такого підходу свідчить про порушення конституційних приписів щодо обов'язковості виконання рішень Конституційного Суду України.
Правове обґрунтування невідповідності пункту 5 розділу III "Прикінцеві положення" Закону N 213-УІІІ статті 8, частині першій статті 21, частині першій, пунктам 2, 9 частини п'ятої статті 126 ОСОБА_5 України.
Відмовляючи позивачці у призначенні та виплаті щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, відповідач ОСОБА_3 фонд України в Бабушкінському районі міста Дніпропетровська у витязі з протоколу № 47 від 27 листопада 2105 року засідання комісії з розгляду питань, повязаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсії Управління ОСОБА_3 Фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська посилався на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін відповідно до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року №213 - УІІІ, де зазначено, що з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким щомісячне довічне грошове утримання призначається відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Закон N 213-УІІІ складається з двох структурних складових (частин): перша - основна змістовна частина, що містить норми права, які мають бути інтегровані у відповідні законодавчі акти; друга - прикінцеві положення, які відповідають за процесуальний механізм імплементації першої складової, виконують функції звичайних похідних і допоміжних актів правотворчості. Прикінцеві положення не включаються до складу Закону.
Пункт 5 розділу III "Прикінцеві положення" Закону N 213-УІІІ у частині скасування норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до закону України" "Про судоустрій і статус суддів", не можна бути підставою для відмови позивачці в призначенні і виплаті щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 27 листопада 2015 року виходячи з наступного.
По-перше, указані положення вже були одного разу визнані неконституційними (Рішення Конституційного Суду України від 3 червня 2013 року N 3-рп/2013), на що зазначено вище.
По-друге, з прийняттям пункту 5 розділу III "Прикінцеві положення" Закону N 213- УІП, окрім порушення принципу правової визначеності, відбулося порушення розумної стабільності правового регулювання суспільних відносин.
Частиною першою статті 8 ОСОБА_5 України в Україні визнається й діє принцип верховенства права. Складовою верховенства права є принцип правової визначеності, основу якого утворює ідея передбачуваності очікування суб'єктом відносин визначених правових наслідків (правового результату) своєї поведінки, яка відповідає наявним у суспільстві нормативним приписам. Про те, що принцип правової визначеності є складовою верховенства права, йдеться в рішенні ЄСПЛ від 28 листопада 1999 року "Брумареску проти Румунії" (пункт 61).
Принцип правової визначеності вимагає ясності й однозначності правової норми та забезпечення того, щоб ситуації та правовідносини залишалися передбачуваними (правові позиції Конституційного Суду України в рішеннях від 22 вересня 2005 року N 5-рп/2005, від 29 червня 2010 року N 17-рп/2010, від 22 грудня 2010 року N 23-рп/2010, від 11 жовтня 2011 року N 10-рп/2011).
Такий підхід узгоджується з практикою Європейського Суду по правам людини. Зокрема, в рішенні від 13 грудня 2001 року у справі "Церква Бесарабської Митрополії проти Молдови" ЄСПЛ зазначив, що закон має бути доступним та передбачуваним, тобто вираженим з достатньою точністю, щоб дати змогу особі в разі необхідності регулювати його положеннями свою поведінку (пункт 109).
Стабільність правового регулювання проявляється в неприпустимості внесення довільних змін до діючої системи норм і є віддзеркаленням підтримання довіри громадян до законів та дій держави. Збереження розумної стабільності означає, серед іншого, обов'язок законодавця враховувати при зміні умов набуття права на отримання соціальних благ законні очікування, пов'язані із виконанням (повністю або частково) умов набуття такого права. Рівність усіх перед законом, що випливає із частини другої статті 21 ОСОБА_5 України, впливає на регулювання всіх суспільних відносин. Дотримання цього принципу означає, зокрема, й безпідставну заборону без розумного виправдання запроваджувати різницю в правах осіб, які належать до однієї й тієї ж категорії (заборону відмінного поводження з особами, які знаходяться в однакових чи споріднених ситуаціях).
Принцип рівності окремо передбачений на конституційному рівні й щодо суддів (ст.ст.126,127,149 ОСОБА_5 України) і стосується як рівності всіх працюючих: суддів, так і суддів, що отримали право на відставку.
Принцип рівності та стабільності мають бути дотримані й при матеріальному та соціальному забезпеченні суддів, ураховуючи раніше чинне правове регулювання.
Нові правила щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються: відповідно до Закону N 2453-УІ поширюються не тільки на суддів, які призначені (обрані на посаду після введення в дію нового правового регулювання (з 1 червня 2015 року), але й на тих, хто почав свою професійну діяльність на посаді судді в період дії законодавства що передбачало право на відставку не тільки за віком, але й за наявності необхідного стажу судді.
У результаті прийняття пункту 5 розділу III "Прикінцеві положення" Закону N 213 VIII судді, які звернулися до ОСОБА_3 фонду України із заявою про призначення пенсії/ щомісячного довічного грошового утримання після 1 червня 2015 року перебуватимуть у різному правовому становищі порівняно із суддями, які звернулися із аналогічною заявою до 1 червня 2015 року. Вказівка лише на дату написання заяви про призначення щомісячного довічного грошового утримання є порушенням принципу правової визначеності та принципу рівності всіх громадян, в даному випадку - суддів (статті 8, 21 ОСОБА_5 України).
Таким чином позивачка, перебуваючи на посаді судді, 28 років працювала відповідно до законодавства, яке передбачало право судді на отримання щомісячного довічного грошового утримання (у розмірі до 90 % заробітної плати судді), але реалізувати своє право не може.
Однак, суддя, який набув права на відставку відповідно до наявного в нього стажу не менше 20 років, однак не досягнувши віку відставки судді - 65 років залишився на посаді судді, станом на 1 червня 2015 року після написання ним заяви про призначення щомісячного довічного грошового утримання буде отримувати його на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Натомість суддя, який набув права на відставку відповідно до існуючого в нього стажу не менше 20 років, однак не досягнувши віку відставки судді - 65 років, прийняв рішення про відставку та звернувся із заявою про призначення щомісячного довічного грошового утримання до 1 червня 2015 року, буде отримувати щомісячне довічне грошове утримання відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
Однак, судді є рівними, адже, здійснюючи правосуддя, мали відповідно до законодавства однаковий статус та гарантії незалежності, що включають і порядок призначення щомісячного довічного грошового утримання. Викладене підтверджує порушення приписами Закону N 213-УІІІ універсального принципу рівності, закріпленого статтею 21 Основного Закону України, а також порушення принципів незалежності суддів, передбачених частиною першою статті, пунктами 2, 9 частини п'ятої статті 126 ОСОБА_5 України.
Крім того, згідно із частиною першою статті 83 Закону №1788-ХІІ пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку. Стосовно ж суддів діє правило: з дня досягнення пенсійного віку (пункт "а" цієї статті) або в разі наявності стажу роботи на посаді судді не менше двадцяти років (частина перша статті 120 Закону N 2453-УІ), хоча день призначення щомісячного довічного грошового утримання обчислюватиметься з дня, наступного після відрахування судді зі штату суду згідно з наказом, виданим на підставі акта Верховної ОСОБА_4 України. Таким чином право на щомісячне довічне утримання у розмірі 90% від грошового утримання судді позивачка отримала 1 березня 2013 року при стажі роботи суддею 25 років.
До того ж, застосування пункту 5 розділу III "Прикінцеві положення" Закону N 213-УІІІ, серед іншого, має наслідком втрати суддею власного правового статусу судді у відставці, що призводить до порушення принципу правової визначеності, що є складовою верховенства права, передбаченого статтею 8 ОСОБА_5 України, принципу рівності, який має універсальний характер і гарантований статтею 21 ОСОБА_5 України, а також до порушення незалежності суддів, гарантованої статтею 126 Основного Закону України.
Частиною 1 ст.6 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до вимог ч.І ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права.
Згідно вимог ч.2 ст. 8 КАС України суд застосовує принцип верховенства права зурахуванням практики Європейського Суду з прав людини.
Відповідно до вимог ч. 1 ст.5 КАС України адміністративне судочинство здійснюється відповідно до ОСОБА_5 України, цього Кодексу та міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною ОСОБА_4 України.
Згідно ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта ОСОБА_5 України, закону України, міжнародному договору, згода на обовязковість якого надана Верховною ОСОБА_4 України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Пункт 1.1 Європейської Хартії про закон «Про статус суддів» від 10 липня 1998 року передбачає, що метою закону про статус суддів є забезпечення компетентності, незалежності та неупередженості, на які законно розраховує кожна людина при зверненні до суду і до кожного судді за захистом своїх прав. Ця Хартія складається з положень, які найкращим чином гарантують досягнення таких цілей. Її положення направлені на підвищення рівню гарантій в різних європейських державах. В національні закони не можуть вноситися зміни, направлені на зниження рівня гарантій, вже досягнутих у відповідних державах.
Пункт 1.4. Хартії зазначає, що закон надає кожному судді, який вважає, що його право за законом або в більш широкому розумінні його незалежності чи незалежності юридичного процесу так чи інакше знаходяться під загрозою або не приймаються до уваги, можливість звернутися до такого незалежного органу, який володіє ефективними можливостями правового впливу або який може зарадити таку можливість.
Пункт 6.3 Хартії вказує на те, що Закон забезпечує гарантії для суддів, діючих в професіональній якості, від соціальних ризиків, повязаних з хворобою, вагітністю та пологами, інвалідністю, старістю та смертю.
Пунктом 6.4 Європейської Хартії про закон «Про статус суддів» від 10 липня 1998р. зазначається, що Закон передбачає, що судді, які досягли встановленого законом віку для виходу у відставку з суддівської посади і , які виконували суддівські повноваження протягом зазначеного терміну, повинні отримати пенсію по виходу у відставку, рівень якої повинен бути як найближче до рівня їх останньої заробітної плати в якості судді.
Як зазначається в Рекомендації Комітету ОСОБА_4 Європи державам-членам щодо суддів: незалежність, ефективність та обовязки від 17 листопада 2010 року №(2010) 12, «оплата праці суддів повинна відповідати їх професії та виконуваним обовязкам, а також бути достатньою, щоб захистити їх від дії стимулів, через які можна впливати на їхні рішення. Мають існувати гарантії збереження належної оплати праці на випадок хвороби, відпустки по догляду за дитиною, а також гарантії виплат у звязку з виходом на пенсію, які мають відповідати попередньому рівню оплати їх праці» (пункт 54).
Отже, положення статті 47 Закону №2453 узгоджуються з вимогами міжнародних актів щодо незалежності суддів і спрямовані на забезпечення стабільності досягнутого рівня гарантій незалежності суддів, які є необхідною умовою здійснення правосуддя, а також гарантією поваги до гідності людини, її прав та основоположних свобод.)
(Рішення Конституційного Суду України від 3 червня 2013 року).
Вищевказаною відмовою відповідач порушив усі вищезазначені норми права, чим допустив звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод позивачки, порушив її гарантії незалежності судді, знизив рівень гарантій суддів вже досягнутих раніше в нашій державі, позбавив позивачку майнових прав на отримання законного щомісячного довічного грошового утримання в сенсі вимог ст.1 Протоколу №1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та застосував зворотню дію закону.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що факти, встановлені судом, та відповідні їм правовідносини підтверджуються наявними доказами, а тому вимоги позивачки являються обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню, а саме з моменту звернення до ОСОБА_3 фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська, починаючи з 27 листопада 2015 р.
Відповідно до вимог ч.2 ст. 256 КАС України слід звернути постанову до негайного виконання.
Оскільки відповідно до п.18 ст.5 Закону України «Про судовий збір», ОСОБА_3 фонд України та його органи звільнений від сплати судового збору, то на підставі ст.94 КАС України, слід стягнути сплачений позивачкою судовий збір у розмірі 487 грн. 20 коп. з Державного бюджету.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 6, 8, 9, 17, 104, 105, 162, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, ОСОБА_5 України, Законом України «Про судоустрій і статус суддів», Рішенням Конституційного Суду України від 18.06.2007 року № 4-рп/2007, Рішенням Конституційного Суду України від 03.06.2013р. №3рп/13, Європейською конвенцією з прав людини,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до ОСОБА_3 фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська про визнання протиправною відмову у призначенні і виплаті щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 20 листопада 2015 р. та зобовязання здійснити призначення і виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 20 листопада 2015 року задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління ОСОБА_3 фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська щодо відмови ОСОБА_2 в призначенні і виплаті щомісячного довічного грошового утримання , викладені в витязі з протоколу № 47 від 27 листопада 2015 року засідання комісії з розгляду питань , повязаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсії Управління ОСОБА_3 Фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська
Зобовязати Управління ОСОБА_3 фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська здійснити нарахування і виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_2, починаючи з 27 листопада 2015 р., із розрахунку 90 % від грошового утримання судді в розмірі 23426 грн. 00 коп., на підставі довідки ТУ ДСА в Дніпропетровській області № Б-с-2063 від 26 листопада 2015 р. про заробітну плату.
Зобовязати Управління ОСОБА_3 фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська здійснити нарахування і виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_2 без обмеження максимального розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, з правом на перерахунок в наступному щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, у звязку зі зміною розміру грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді.
Стягнути на користь ОСОБА_2, сплачений судовий збір у розмірі 487 грн. 20 коп. з Державного бюджету.
Відповідно до вимог ч.2 ст. 256 КАС України звернути постанову до негайного виконання
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 10 днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя: Е.В. Женеску