Постанова № 54601548, 04.12.2015, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.12.2015
Номер справи
2а/0570/7717/2011
Номер документу
54601548
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 грудня 2015 р. Справа № 2а/0570/7717/2011

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голошивця І.О., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки до Державного підприємства “Донецька обласна Дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств” в особі відокремленого підрозділу Горлівської виконавчої дирекції з ліквідації шахт Державного підприємства “Донецька обласна Дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств”, за участю третьої особи – Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про примусове стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 5 398 858,78 грн.

Постановою Донецького оружного адміністративного суду від 01 липня 2011 року у задоволенні позову Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки до Державного підприємства “Донецька обласна Дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств” в особі відокремленого підрозділу Горлівської виконавчої дирекції з ліквідації шахт Державного підприємства “Донецька обласна Дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств” про примусове стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 5 398 858,78 грн. – відмовлено.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 серпня 2011 року апеляційну скаргу Управління Пенсійною фонду України в Калінінському районі м. Горлівки на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 01 липня 2011 р. у справі № 2а/0570/7717/2011 – залишено без задоволення.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 23 вересня 2015 року касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області задоволено частково.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 01 липня 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 серпня 2011 року у справі за позовом управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області до Державного підприємства «Донецька обласна Дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - скасовано, а справу направлено на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.

Справа № 2а/0570/7717/2011 надійшла до Донецького окружного адміністративного суду 20 жовтня 2015 року.

Ухвалою Донецького оружного адміністративного суду від 21 жовтня 2015 року адміністративну справу № 2а/0570/7717/2011 прийнято до провадження.

Позов вмотивовано тим, що п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та п. 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663, передбачено порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у розмірі 100 % від фактичних витрат на виплату і доставку зазначених пенсій. Відповідач повинен був щомісяця, до 25 числа, відшкодовувати позивачу суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, по працівникам підприємства відповідно до направлених розрахунків.

Також, позивач зазначив, що наказом Міністерства вугільної промисловості України №206 від 05 травня 1999 року було ліквідовано ДП “Червоний Профінтерн”. За період з 01 березня 2010 року по 01 квітня 2011 року по ліквідованій шахті ДП “Червоний Профінтерн” відповідач як правонаступник вказаної шахти не відшкодував витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 2, внаслідок чого виникла заборгованість по шахті “Червоний Профінтерн ” в сумі 5 398 858, 78 грн., яку просить стягнути з відповідача.

Представник позивача до суду не з’явився, про дату, час та розгляд справи повідомлений належним чином.

Представник Управління пенсійного фонду України в Донецькій області, третьої особи на стороні позивача надав заяву про розгляд справи без участі представника.

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.

В матеріалах справи містяться заперечення проти позову, в яких зазначив, що він не є правонаступником шахти “Червоний Профінтерн”, оскільки про вказані обставини свідчить той факт, що метою створення Державного підприємства “Донецька обласна Дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств” є чітко визначений перелік можливостей та дій.

Згідно Порядку ліквідації гірничих підприємств рішення про ліквідацію приймається на підставі наказу Мінвуглепрому не пізніше ніж за рік до початку її проведення, в якому визначаються заходи з підготовки гірничого підприємства до ліквідації, особи, відповідальні за їх проведення, дата припинення робіт з видобутку (переробки) вугілля та дата початку робіт з ліквідації гірничого підприємства, термін їх виконання, а також підприємства, на які покладаються функції з проведення відповідно до затвердженого проекту ліквідації гірничого підприємства заходів, спрямованих на подолання соціально – економічних, гідро – екологічних та інших негативних наслідків цієї ліквідації, та із здійснення постійного контролю стану гірничого підприємства, що ліквідується або ліквідовано.

Пунктом 18 вищевказаного Порядку передбачено низку заходів щодо подолання негативних соціально – економічних наслідків ліквідації гірничого підприємства, а саме: завершення спорудження недобудованих житлових будинків, що перебували на балансі гірничого підприємства на момент прийняття рішення про його ліквідацію, безоплатного забезпечення вугіллям категорій осіб, визначених частиною п’ятою статті 48 Гірничого Закону України.

До заходів з ліквідації гірничого підприємства – не відноситься пенсійне забезпечення звільнених працівників шахт які передано на ліквідацію. Питання правонаступності шахт неодноразово порушувалося і Міністерством вугільної промисловості України. Зокрема, в листі Мінвуглепрому від 16 грудня 2008 року № 681/07/03-02 зазначено, що питання правонаступності вугледобувних та вуглепереробних підприємств, які ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, не визначаються проектами їх ліквідації.

Просив в задоволенні позову відмовити.

Відповідно до ч. 1 ст. 41, ч. 4 ст. 122, ч. 6 ст. 128 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження, та фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач - Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки, є суб’єктом владних повноважень, згідно ст. 48 КАС України здатний особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов’язки.

Відповідач – Державне підприємство “Донецька обласна Дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств” в особі відокремленого підрозділу Горлівської виконавчої дирекції з ліквідації шахт Державного підприємства “Донецька обласна Дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств”, код ЄДРПОУ 32442610, зареєстровано в якості юридичної особи 26 грудня 2005 року за номером запису 1 273 120 0000 003437; місцезнаходження відповідача: 86102, Донецька обл., місто Макіївка, вул. Успенського, будинок 3"Б" (а.с. 58-69). Як вбачається з матеріалів справи відповідач перебуває на обліку у позивача як платник страхових внесків.

Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки здійснило витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах на підставі статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, тобто за списком № 2 по особових справах працівників ліквідованої шахти “Червоний Профінтерн” за період з 01 березня 2010 року по 01 квітня 2011 року на суму 5 398 858,78 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, Горлівська виконавча дирекція з ліквідації шахт Державного підприємства “Донецька обласна Дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств” є відокремленим підрозділом Державного підприємства “Донецька обласна Дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств” без права юридичної особи (ідентифікаційний код 37112097), місцезнаходження: 84647, Донецька область, м. Горлівка, вул. Вуглегорське шосе, будинок 1 (а.с.88). Як вбачається з матеріалів справи, перебуває в якості страхувальника на обліку в Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки. (а.с.7)

Матеріалами адміністративного позову встановлена заборгованість перед Управлінням Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 01 березня 2010 року по 01 квітня 2011 року в сумі 5 398 858,78 грн. утворилась по ліквідованій шахті ДП “Червоний Профінтерн”. (а.с.8-57)

Наказом Міністерства вугільної промисловості України №206 від 05 травня 1999 року було ліквідовано шахту “Червоний Профінтерн”, цим же наказом передбачено створення ліквідаційної комісії, яка була зобов’язана провести ліквідаційні заходи та подати ліквідаційний баланс. Виконання робіт по фізичній ліквідації шахт та заходів соціального захисту працівників, було покладено на спеціально створену компанію – ДП «Укрвуглерестуктуризація».

Наказом Міністерства палива та енергетики України “Про вдосконалення структури управління процесом ліквідації вугледобувних, вуглепереробних і торфодобувних підприємств, що належать до сфери управління Мінпаливенерго” від 05.06.2003 року №280 державне підприємство “Українська державна компанія реструктуризації підприємств вугільної промисловості” була реорганізована шляхом злиття з ДП “Міжрегіональна державна компанія з реструктуризації підприємств вугільної та торф’яної промисловості” та на їх базі створено об’єднання – “Українська державна об’єднана дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних і торфодобувних підприємств”.

Відповідно до п. 2.1 цього наказу у складі об’єднаної дирекції “Укрвуглеторфреструктуризація” на базі структурних підрозділів створені державні підприємства, зокрема, на базі структурного підрозділу Донецька об’єднана дирекція ДП “Укрвуглереструктуризація” – Державне підприємство “Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств”, яке відповідно до п. 9.1 наказу є правонаступником майнових прав та обов’язків ДП “Укрвуглереструктуризація” згідно з розподільчим балансом.

Пунктом 3 наказу № 612 від 29.12.2007 року припинено діяльність державного підприємства “Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств” шляхом реорганізації – приєднання до новоствореного державного підприємства з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств “Укрвуглеторфреструктуризація”.

Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 02.04.2010 року № 99 припинена діяльність ДП “Укрвуглеторфреструктуризація” шляхом поділу на державні підприємства ДП “Донвуглереструктуризація, ДП “Обласна дирекція “Луганськвуглереструктуризація” та ДП “Центрально-Західна компанія “Вуглеторфреструктуризація”, які є правонаступниками усіх майнових прав та обов`язків ДП “Укрвуглеторфреструктуризація”.

Наказом ДП “Донвуглереструктуризація” № 2 від 14.04.2010 року змінена структура управління, а саме: створені відособлені підрозділи із самостійним балансом баз права юридичної особи: “Горлівська виконавча дирекція з ліквідації шахт”, “Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт”, “Шахтарська виконавча дирекція з ліквідації шахт”.

Постановою Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості” від 27 серпня 1997 року № 939 визначені особливості ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, на які поширюється дія Закону України "Про порядок списання заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, перед Державним бюджетом України і місцевими бюджетами та державними цільовими фондами".

Датою фізичної ліквідації гірничого підприємства, виконання у повному обсязі зазначених робіт і заходів вважається дата затвердження Міністерством вугільної промисловості України актів прийняття цих робіт, складених зазначеною комісією, та передачі в установленому порядку об'єктів, в тому числі відбудованих в процесі ліквідації гірничого підприємства, на підставі яких складаються та затверджуються ліквідаційні баланси і закриваються кошториси, а також визначення в установленому порядку правонаступника щодо соціального захисту категорій осіб відповідно до частини п'ятої статті 48 Гірничого закону України.

Підпунктом 2.2.5 п.2 статуту Державного підприємства “Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств” передбачено, що здійснення заходів з соціального захисту робітників у зв’язку з ліквідацією збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Донецької області здійснюється згідно з проектом ліквідації.

Отже, Державне підприємство “Донецька обласна Дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств” в особі відокремленого підрозділу Горлівської виконавчої дирекції з ліквідації шахт Державного підприємства “Донецька обласна Дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств” є правонаступником ліквідованої шахти «Червоний Профінтерн».

Наданим позивачем розрахунком заборгованості ДП «Червоний Профінтерн» встановлено, що витрати Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки по виплаті та доставці пільгових пенсій по пенсіонерам підприємства за період 01 березня 2010 року по 01 квітня 2011 року склали 5 398 858,78 грн. (а.с. 8-57).

Як вбачається з адміністративного позову розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку таких пенсій в порядку, встановленому законодавством, надсилалися на адресу відповідача. Однак, витрати відшкодовані не були.

Судом встановлено, що у відповідача працювали особи, які виконували роботу із шкідливими і важкими умовами праці, віднесені до виробництв, робіт, професій і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України. Вказаним особам органами Пенсійного фонду України призначено пенсію на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону №1788-ХІІ.

Як встановлено судом під час розгляду справи та підтверджено матеріалами справи, працівникам позивача були правомірно призначені та виплачені пенсії на пільгових умовах пенсіонерам, які працювали на підприємстві та були зайняті на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці відповідно до ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами регулюються нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV, Законом України “Про пенсійне забезпечення” №1788-ХІІ, Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1.

Пункт 7 ст. 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, який був чинним на час виникнення спірних правовідносин, встановлював, що у разі ліквідації страхувальника або втрати ним з інших причин юридичного статусу платника страхових внесків недоїмка сплачується за рахунок коштів та іншого майна страхувальника. У цьому разі особами, відповідальними за погашення недоїмки, є ліквідаційна комісія - стосовно підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій - платників страхових внесків, що ліквідуються; підприємства, установи, організації, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії - стосовно утворених ними філій, представництв, осередків та інших відокремлених підрозділів - платників страхових внесків, що ліквідуються; солідарно члени колективних та орендних підприємств, сільськогосподарських кооперативів - платників страхових внесків, що ліквідуються.

У разі недостатності коштів та іншого майна у страхувальника для сплати недоїмки особами, які несуть зобов'язання та відповідальність за сплату недоїмки, є: засновники або учасники підприємства, установи та організації - платника страхових внесків, що ліквідується, якщо згідно із законом вони несуть повну чи додаткову відповідальність за їхніми зобов'язаннями; підприємства, установи, організації, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії - стосовно утворених ними філій, представництв, осередків, інших відокремлених підрозділів - платників страхових внесків, що ліквідуються; правонаступники страхувальника, що ліквідується.

У разі реорганізації страхувальника зобов'язання із сплати недоїмки покладаються на осіб, до яких відповідно до закону перейшли його права та обов'язки.

Крім того, з огляду на п. 9 наказу Міністерством вугільної промисловості від 02.04.2010 року № 99 встановлено, що ДП “Донвуглереструктуризація” є правонаступником усіх прав та обов’язків пов’язаних з діяльністю саме ДП “Укрвуглеторфреструктуризація” згідно з розподільчими балансами.

Також, судом встановлено, що відповідно до наказу № 15 від 30 червня 2010 року Державного підприємства “Донецька обласна Дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств” (а.с.87), а також відповідно Розподільчо-передавального балансу ДП «Укрвуглеторфреструктуризація», затвердженого 30 червня 2010 року відповідно до наказу Міністерства вугільної промисловості України від 02 квітня 2010 року №99 (а.с.95-97), ліквідована шахта «Червоний Профінтерн» передана на баланс відповідача, тобто є його правонаступником, проте витрати на виплату та доставку пільгових пенсій цим балансом не передбачені, при цьому, відповідач приймав поточні зобов’язання, в тому числі і щодо страхування, оскільки Дирекція видавала довідки про підтвердження пільгового стажу роботи, заробітної плати та документи на цих працівників для призначення пенсії.

Статтею 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” визначено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема: працівники зайняті повний робочий день на роботах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць (пункт “а” ст. 13 Закону), за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць (пункт “б” ст. 13 Закону) та інші (пункти “в”- “з” ст. 13 Закону).

Отже, Законом передбачено відшкодування Пенсійному фонду витрат на виплату і доставку пенсій підприємствами та організаціями за осіб, яким призначено пенсії на пільгових умовах.

Відповідно до пункту 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України “Про пенсійне забезпечення”. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом, тобто до 01 січня 2004 року.

При цьому, згідно з ч. 16 “Прикінцевих положень” вказаного Закону до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Положення Закону України “Про пенсійне забезпечення” застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

Отже, відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій до досягнення працівником пенсійного віку, призначених Законом України «Про пенсійне забезпечення», має здійснюватися відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до Законів України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування”, а також постанови правління Пенсійного фонду від 19 грудня 2003 року № 21-1 затверджено Інструкцію про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України. Інструкція набрала чинності 27 січня 2004 року.

Вказана Інструкція визначає процедуру реєстрації та обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

За приписами пункту 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до п.2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Згідно п. 6.4 розділу 6 Інструкції 21-1 встановлено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону № 1058-IV (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Пунктом 6.5 розділу 6 Інструкції передбачено, що розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.

Відповідно до пункту 6.7 розділу 6 Інструкції № 21-1, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, відповідні розрахунки за спірний період відповідачем оскаржені не були, заборгованість з фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за період з 01 березня 2010 року по 01 квітня 2011 року склали 5 398 858,78 грн. відповідачем не відшкодовано.

Згідно із ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Скасовуючи Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 01 липня 2011 року по справі № 2а/0570/7717/2011 Вищий адміністративний суд посилається на те, що в ході розгляду справи судами встановлено, що згідно статуту ДП «Донвуглереструктуризація» підприємство є правонаступником прав та обов'язків ДП «Укрвуглереструктуризація» згідно розподільчого балансу, яке, як зазначав позивач, було правонаступником шахти «Червоний Профінтерн».

В свою чергу, наказом № 15 від 30 червня 2010 року ДП "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" відповідно до наказу Міністерства вугільної промисловості України від 02 квітня 2010 року № 99 та передавально-розподільчого балансу ліквідована шахта «Червоний Профінтерн» передана на баланс відповідача, який, з пояснень позивача, видавав довідки про підтвердження пільгового стажу роботи, заробітної плати та подавав документи на цих працівників для призначення пенсії, а також згідно розподільчого балансу відповідач приймав також і поточні зобов'язання, в тому числі і щодо страхування.

Оскільки, нормативно-правовими актами передбачено відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій по працівникам підприємства, не зважаючи на ліквідацію цих підприємств та визначення їх правонаступників, а також, відповідно до п. 9.1 Наказу Міністерства палива та енергетики України “Про вдосконалення структури управління процесом ліквідації вугледобувних, вуглепереробних і торфодобувних підприємств, що належать до сфери управління Мінпаливенерго” від 05.06.2003 року №280, Державне підприємство “Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств” є правонаступником майнових прав та обов’язків ДП “Укрвуглереструктуризація” згідно з розподільчим балансом, за таких обставин, суд приходить до висновку, що Державне підприємство “Донецька обласна Дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств” в особі відокремленого підрозділу Горлівської виконавчої дирекції з ліквідації шахт Державного підприємства “Донецька обласна Дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств” є правонаступником ліквідованих шахт, зокрема ДП «Червоний Профінтерн», з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на зазначене та беручи до уваги докази, які наявні у матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 4-15, 51, 69-72, 86, 94, 122, 158-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки до Державного підприємства “Донецька обласна Дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств” в особі відокремленого підрозділу Горлівської виконавчої дирекції з ліквідації шахт Державного підприємства “Донецька обласна Дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств”, за участю третьої особи – Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про примусове стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 5 398 858,78 грн. – задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства “Донецька обласна Дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств” (ЄДРПОУ 32442610 (86132, Донецька обл., місто Макіївка, вул. Успенського, будинок 3"Б") на користь Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки (р/р 256063012012 у ДОУ ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 335106, код ЄДРПОУ 21955080) заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 01 березня 2010 року по 01 квітня 2011 року в сумі 5 398 858 (п’ять мільйонів триста дев’яносто вісім тисяч вісімсот п’ятдесят вісім) гривень 78 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Голошивець І.О.