Ухвала суду № 54594138, 22.12.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.12.2015
Номер справи
826/14355/15
Номер документу
54594138
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/14355/15 Головуючий у 1-й інстанції: Бояринцева М.А. Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.

У Х В А Л А

Іменем України

22 грудня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Твердохліб В.А.,

суддів Бужак Н.П., Костюк Л.О.,

за участю секретаря Гуцул О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві апеляційну скаргу Дочірнього підприємства «Київське обласне дорожнє управління» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 вересня 2015 року у справі за адміністративним позовом Дочірнього підприємства «Київське обласне дорожнє управління» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області про визнання дій протиправними, зобов"язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Дочірнє підприємство «Київське обласне дорожнє управління» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (далі - Позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області (далі - Відповідач) про:

визнання протиправними дії Відповідача з нарахування щодо філії «Спецавтобаза Дочірнього підприємства «Київське обласне дорожнє управління» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» станом на 31.04.15 року заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та пені в сумі 640 996, 93 грн;

визнання протиправними дії Відповідача з нарахування щодо філії «Спецавтобаза Дочірнього підприємства «Київське обласне дорожнє управління» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» штрафних санкцій та пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 09.09.2011 року по 19.06.2015 року;

зобов'язання Відповідача здійснити перерахунок суми заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, враховуючи, що борг зі сплати єдиного внеску за серпень 2011 рік та за весь період з 31.08.2011 року в сумі 183 896, 21 грн є погашеним відповідно до ч.2 ст.14 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» та враховуючи заборону на нарахування штрафних санкцій та пені за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до ч.2 ст.14 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»;

визнання протиправними дії Відповідача з нарахування щодо філії «Києво-Святошинське дорожньо-експлуатаційне управління» Дочірнього підприємства «Київське обласне дорожнє управління» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» станом на 30.04.2015 року заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та пені в сумі 726 760, 55 грн;

визнання протиправними дії Відповідача з нарахування щодо філії «Києво-Святошинське дорожньо-експлуатаційне управління» Дочірнього підприємства «Київське обласне дорожнє управління» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» штрафних санкцій та пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 09.09.2011 року по 19.06.2015 року;

зобов'язання Відповідача здійснити перерахунок суми заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, враховуючи, що борг зі сплати єдиного внеску за серпень 2011 рік та за весь період з 31.08.2011 року в сумі 200 463, 21 грн є погашеним відповідно до ч.2 ст.14 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» та враховуючи заборону на нарахування штрафних санкцій та пені за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до ч.2 ст.14 Закону;

визнання протиправними дії Відповідача з нарахування щодо філії «Києво-Святошинське районне дорожнє управління» Дочірнього підприємства «Київське обласне дорожнє управління» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» станом на 30.04.2015 року заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та пені в сумі 486 322, 46 грн;

визнання протиправними дії Відповідача з нарахування щодо філії «Києво-Святошинське районне дорожнє управління» Дочірнього підприємства «Київське обласне дорожнє управління» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» штрафних санкцій та пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 09.09.2011 року по 19.06.15 року;

зобов'язання Відповідача здійснити перерахунок суми заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, враховуючи, що борг зі сплати єдиного внеску за серпень 2011 рік та за весь період з 31.08.2011 року в сумі 111 504, 95 грн є погашеним відповідно до ч.2 ст.14 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» та враховуючи заборону на нарахування штрафних санкцій та пені за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до ч.2 ст.14 Закону.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 вересня 2015 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням, Позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника Позивача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ухвалою Господарського суду м.Києва від 09.09.2011 року у справі № 44/258-б порушено провадження у справі про банкрутство ДП «Київський Облдорупр» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» (ідентифікаційний код 33096517), якою введений мораторій на задоволення вимог кредиторів та згідно ст.11 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржників або визнання його банкрутом», зупинено виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів, строк виконання яких настав до введення мораторію), а також зупинено заходи, спрямовані на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію, - з моменту порушення у даній справі.

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру судових рішень у справі № 44/258-б введено процедуру санації боржника - ДП «Київський Облдорупр» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України».

Станом на день порушення справи про банкрутство Позивачем в особі філії «Спецавтобаза» не було сплачено єдиного внеску станом на 31.08.2011 року у розмірі 183 896, 21 грн, в особі філії «Києво-Святошинське дорожньо-експлуатаційне управління» - в сумі 200 463, 21 грн, в особі філії «Києво-Святошинське районне дорожнє управління» - в сумі 111 504, 95 грн.

Позивач є діючим підприємством, незважаючи на перебування у процедурі банкрутства, нараховує та сплачує заробітну плату найманим працівникам.

05.11.2014 року Відповідачем винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ю-577-25, згідно якої станом на 31.10.2014 року заборгованість зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені філії «Спецавтобаза «ДП «Київське обласне дорожнє управління» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» становить 553 519, 23 грн, з яких 529 704, 67 грн - сума недоїмки, 23 814, 56 грн - сума пені.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/1401/15 від 16.04.2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02.07.2015 року, в задоволенні позовних вимог Дочірнього підприємства «Київське обласне дорожнє управління» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області про визнання незаконною та скасування вказаної вимоги відмовлено.

Відповідачем винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 03.04.2015 року №Ю-579-23, згідно якої станом на 31.03.2015 року заборгованість зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені філії «Києво-Святошинське дорожньо-експлуатаційне управління «ДП «Київське обласне дорожнє управління» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» становить 851 954,70 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/8489/15 від 31.07.2015 року в задоволенні позовних вимог Дочірнього підприємства «Київське обласне дорожнє управління» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області про визнання незаконною та скасування вказаної вимоги відмовлено. Вказане судове рішення не оскаржувалося.

Відповідачем винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 05.12.2014 року №Ю-314-25, згідно якої станом на 30.04.2014 року заборгованість зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені філії «Києво-Святошинське дорожньо-експлуатаційне управління «ДП «Київське обласне дорожнє управління» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» становить 851 954,70 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3612/15 від 28.04.2015 року в задоволенні позовних вимог Дочірнього підприємства «Київське обласне дорожнє управління» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області про визнання незаконною та скасування вказаної вимоги відмовлено. Вказане судове рішення не оскаржувалося.

Колегія суддів звертає увагу, що питання відповідності законодавству вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 05.11.2014 року №Ю-577-25, вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 03.04.2015 року №Ю-579-23 та вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 05.12.2014 року №Ю-314-25 було предметом судового розгляду в Окружному адміністративному суді міста Києва (справи №826/1401/15, №826/8489/15 та №826/3612/15).

Зазначеними судовими рішеннями, що набрали законної сили, відмовлено в задоволенні позовних вимог Дочірнього підприємства «Київське обласне дорожнє управління» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області про визнання їх незаконними та скасування.

Так, під час розгляду вказаних справ судами проаналізовано посилання Позивача на Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» та необґрунтованість нарахування філіям позивача недоїмки та штрафних санкцій щодо сплати єдиного соціального внеску.

Умови та порядок відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом та застосування ліквідаційної процедури з метою повного або часткового задоволення вимог кредиторів встановлені Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (далі - Закон).

Положеннями статті 14 Закону передбачено, що господарський суд не пізніше п'яти днів з дня надходження заяви про порушення справи про банкрутство відмовляє у її прийнятті, якщо: провадження у справі про банкрутство боржника не допускається згідно із законом; справа не підсудна даному господарському суду; стосовно боржника вже порушено справу про банкрутство; юридичну особу - боржника припинено в установленому законодавством порядку; до боржника заявлено вимоги, які не є безспірними;вимоги кредитора повністю забезпечені заставою майна боржника; господарським судом затверджено план санації боржника до порушення провадження у справі про банкрутство згідно зі статтею 6 цього Закону; з інших підстав, передбачених статтею 62 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням вимог цього Закону.

Про відмову у прийнятті заяви виноситься ухвала, яка надсилається заявнику разом із заявою та доданими до неї документами.

Згідно ч.ч.1,3 ст.19 Закону мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до дня введення мораторію.

Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, зокрема, не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій.

Статтею 23 Закону передбачено, що конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом тридцяти днів від дня офіційного оприлюднення оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство.

Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство.

Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.

Аналізуючи наведені норми, колегія суддів вважає, що з порушенням провадження у справі про банкрутство не пов'язується завершення підприємницької діяльності боржника, він має право укладати угоди, у нього можуть виникати нові зобов'язання.

Дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів.

Щодо зобов'язань поточних кредиторів, то за цими зобов'язаннями згідно із загальними правилами нараховується неустойка (штраф, пеня), застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).

За своєю правовою природою фінансові та економічні санкції є додатковими зобов'язаннями, похідними від основного зобов'язання.

Оскільки мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), які виникли після введення мораторію, то і не припиняє заходів, спрямованих на їх забезпечення. Невиконання таких зобов'язань є правопорушенням.

Таким чином, нарахування санкцій, застосування заходів забезпечення за невиконання зазначених зобов'язань та примусове стягнення на підставі виконавчих документів коштів на виконання таких грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), а також штрафних санкцій ґрунтується на законі.

Колегія суддів звертає увагу на те, що оскільки у Позивача строк виконання зобов'язань зі сплати страхових внесків виник після 09.09.2011 року, що підтверджується картками особового рахунку, тобто після порушення провадження у справі про банкрутство, то дія мораторію на виконання цих зобов'язань не поширюється.

Нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій з усіх видів заборгованості за зобов'язаннями, строк виконання яких настав після порушення справи про банкрутство та введення мораторію, припиняється згідно з вимог ч.1 ст.23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 04 липня 2011 року, 07 травня 2012 року, 11 червня 2012 року, 01 жовтня 2012 року, 26 лютого 2013 року та від 09 липня 2013 року у справах №21-144а11, №21-289а11, №21-179а12, №21-298а12, №21-34а13 та№ 21-178а13 відповідно.

Відповідно ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

З врахуванням наведеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги в частині визнання протиправними дій Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області з нарахування заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та пені, штрафних санкцій та пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 09.09.2011 по 19.06.2015 є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання здійснити перерахунок суми заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, враховуючи, що борг зі сплати єдиного внеску за серпень 2011 рік та за весь період з 31.08.2011 року є погашеним відповідно ч.2 ст.14 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» та враховуючи заборону на нарахування штрафних санкцій та пені за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно ч.2 ст.14 Закону, то вказані вимоги фактично є похідними від відповідності законодавству попередньо винесених вимог про сплату боргу (недоїмки) від 05.11.2014 року №Ю-577-25, про сплату боргу (недоїмки) від 03.04.2015 року №Ю-579-23 та про сплату боргу (недоїмки) від 05.12.2014 року №Ю-314-25 Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області.

З огляду на вказане, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволенні позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи допущені порушення норм матеріального чи процесуального права, які передбачені ст.ст. 201, 202 КАС України.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, оскаржуване судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Дочірнього підприємства «Київське обласне дорожнє управління» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 вересня 2015 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді Бужак Н.П.

Костюк Л.О.

Ухвала складена в повному обсязі 24 грудня 2015 року.

.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді: Бужак Н.П.

Костюк Л.О.