Постанова № 54579979, 17.12.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2015
Номер справи
638/13848/15-а
Номер документу
54579979
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2015 р. Справа № 638/13848/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Чалого І.С.

Суддів: Зеленського В.В. , Пянової Я.В.

за участю секретаря судового засідання Городової А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 20.11.2015р. по справі № 638/13848/15-а

за позовом ОСОБА_1

до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області , Харківського обласного військового комісаріату

про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії по перерахунку та виплати пенсії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату, в якому просив:

визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо перерахунку пенсії позивачу протиправною;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області направити до Харківського обласного військового комісаріату «Список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку» (додаток 1 до Порядку) вказавши в списку ім'я ОСОБА_1, пенсія якого підлягає перерахунку, для складання Харківським обласним військовим комісаріатом довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії;

зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат, направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії з 30.12.2013 р. виходячи з розмиру посадового окраду, встановленого наказом Міністерства оборони України від 27.11.2013 року № 814 виданого на підставі пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11. 2007 року № 1294;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання довідки провести перерахунок та виплатити позивачу пенсію на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.11. 2007 року № 1294р., довідки Харківського обласного військового комісаріату, виходячи з розміру посадового окладу, встановленого наказом Міністерства оборони України від 27.11.2013 року № 814 виданого на підставі пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11. 2007 року № 1294 починаючи з 30.12.2013 року;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області з здійснити виплату позивачу проіндексованої суми недоплаченої пенсії з 30.12.2013 року по день проведення перерахунку і надалі виплачувати пенсію відповідно до проведеного перерахунку;

визначити строки виконання судових рішень відповідачами

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області та Харківський обласний військовий комісаріат подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь позивача суму судового збору у розмірі 73 грн.08 коп.

07.10.2015 року позивачем було подано заяву про збільшення позовних вимог та додано такі вимоги:

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області направити до Харківського обласного військового комісаріату «Список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку» (додаток 1 до Порядку) вказавши в списку ім'я ОСОБА_1 пенсія якого підлягає перерахунку, для складання Харківським обласним військовим комісаріатом довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії;

зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат включити до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу розмір надбавки за кваліфікацію, 8 відсотків посадового окладу і розмір премії 90 відсотків посадового окладу для перерахунку пенсії позивачу та направити довідку для перерахунку пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання довідки для перерахунку пенсії позивачу, провести перерахунок та виплачувати надалі пенсію на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.11. 2007 року № 1294р., довідки Харківського обласного військового комісаріату, виходячи з розмиру премії, встановленого наказом Міністерства оборони України від 12 лютого 2015 року № 60 виданого на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.11. 2007 року № 1294 починаючи з 01 січня 2015 року;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання довідки для перерахунку пенсії позивача провести перерахунок та виплачувати надалі пенсію на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.11. 2007 року № 1294р., довідки Харківського обласного військового комісаріату, виходячи з розмиру надбавки за кваліфікацію починаючи з 01 січня 2008 року;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити виплату позивачу проіндексованої суми недоплаченої частини пенсії з урахуванням премії 90 відсотків посадового окладу з 01 січня 2015 року і з урахуванням надбавки за кваліфікацію 8 відсотків посадового окладу з 01 січня 2008 року по день проведення перерахунку і надалі виплачувати пенсію відповідно до проведеного перерахунку;

визначити строки виконання судових рішень відповідачами;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області та Харківський обласний військовий комісаріат подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 20.11.2015 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 20.11.2015 року та прийняти нову постанову, якою визнати: бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправною; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області направити до Харківського обласного військового комісаріату «Список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку» (додаток 1 до Порядку), вказавши в списку ім'я ОСОБА_1, пенсія якого підлягає перерахунку, для складання Харківським обласним військовим комісаріатом довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії; зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат скласти довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку його пенсії з 30.12.2013 року, з урахуванням розміру посадового окладу, встановленого наказом Міністра оборони України від 27.11.2013 року № 814, виданого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11. 2007 року № 1294., та направити її до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області; зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання довідки про розмір грошового забезпечення для ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, провести перерахунок пенсії, починаючи з 30.12.2013 року; зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити виплату ОСОБА_1 суми недоплаченої пенсії з 30.12.2013 року по день проведення перерахунку, з дня проведення перерахунку і надалі виплачувати пенсію відповідно до проведеного перерахунку; визначити строки виконання судових рішень відповідачами; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області та Харківський обласний військовий комісаріат подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення; стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на мою користь суму судового збору у розмірі 153 грн.48 коп.

Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області надано заперечення на апеляційну скаргу, викладено свій погляд на обставини справи, зазначивши, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, в зв'язку з чим просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 20.11.2015 року без змін.

У відповідності до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Відповідно до ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання 17.12.2015 року за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що ОСОБА_1, полковник запасу, проходив службу у Збройних Силах з листопаду 1971 року по січень 1999 року. Наказом заступника міністра оборони України командувача Сил Протиповітряної оборони України від 16 листопада 1998 року № 0377 був звільнений зі Збройних Сил України в запас за пунктом 65, підпункт «В» (за станом здоров'я) з посади старшого наукового співробітника науково - дослідної лабораторії (забезпечення радіаційного, хімічного, біологічного захисту родів і видів ЗС України) науково - дослідного відділу (військ радіаційного, хімічного, біологічного захисту). А наказом начальника Харківського військового університету від 18.01.1999р. № 37 з 18.01.1999р. виключений зі списків особового складу університету.

Позивач перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області і отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Посадовий оклад позивача складає 1125 грн. (а.с. 16)

28.07.2015 року, позивач звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про перерахунок пенсії відповідно до наказу МОУ від 27.11.2013 року №814.

Листом від 03.08.2015 року № 1182/Г-14 Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області повідомлено позивача про те, що для проведення перерахунку пенсії на підставі будь яких наказів Міністерства оборони України, в тому числі і Наказу від 27.11.2013 року №814, немає законних підстав.

Не погоджуючись з даним рішення Пенсійного фонду, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Відмовляючись в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги не узгоджуються з нормами, викладеними ч.3 ст.63 та ч.2 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, визначено Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Нормами частини 3 ст. 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб встановлено, що всі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.

У відповідності до положень п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку з введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу були затверджені схеми посадових окладів військовослужбовців у розмірах згідно з додатками, а пунктом 5 цієї постанови керівникам державних органів надано право в межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1 - 23 і 30-32 за аналогічними посадами.

На виконання п. 12 ч. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294, з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України Міністром Оборони України було видано Наказ від 28.07.2008 р. № 377 Про затвердження схем посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України, який було зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2008 р. за № 761/15452 та набрав чинності 28 серпня 2008 року. Зазначеним Наказом Міністра оборони України від 28.07.2008 р. № 377 затверджено Схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України, а також Схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України).

30.12.2013 року наказ Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року втратив чинність згідно з наказом Міністерства оборони України від 27.11.2013 року N 814 - Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.

Зазначеним Наказом Міністра оборони України від 27.11.2013 р. № 814 затверджено Схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України, а також Схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України).

Згідно з листом Харківського обласного військового комісаріату від 07.08.2015 року № ФХ-103210/992/ВСЗ, на заяву позивача від 28.07.2015 року (а.с. 12), повідомлено, що позивач був звільнений з військової служби 18.01.1999р. з посади старшого наукового співробітника науково-дослідної лабораторії науково - дослідного відділу Харківського військового університету. Відповідно до пункту 7 дев'ятої групи Схеми розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа керівного та наукового складу військових навчальних закладів Збройних Сил України (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України), затвердженої наказом Міністра оборони України від 27.11.2013р. № 814, посадовий оклад старшого наукового співробітника науково-дослідної лабораторії військово-навчального закладу Збройних Сил України ІІІ-ІУ рівнів акредитації встановлюється у розмірі 1460 грн.

Враховуючи наведене та беручи до уваги те, що Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів визначати розміри посадових окладів, у тому числі, й Міністру оборони України, то наказ останнього № 814 від 27.11.2013 року про встановлення нових розмірів посадових окладів є належною підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовців військових навчальних закладів, в даному випадку, позивача.

Отже позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням нового розміру посадового окладу, визначеного Наказом Міністра оборони України від 27.11.2013 року № 814.

Також, колегія суддів зазначає, що перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" проводиться відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Відповідно до п.2 Порядку на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пунктом 3 Порядку передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Таким чином, виходячи з аналізу наведеного Порядку, перерахунок пенсії проводиться Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Харківським обласним військовим комісаріатом, за формою наведеною у Порядку (додаток 2).

З матеріалів справи вбачається, що Харківський обласний військовий комісаріат довідку для перерахунку пенсії позивачу на підставі наказу МО України № 814 від 27.11.2013 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області не надавав.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до наказу Міністра оборони України № 814 28.07.2015 року .

На вказану заяву Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області надано відповідь у формі листа про відсутність рішень Кабінету Міністрів України щодо перерахунку пенсій військовослужбовців, як на підставу відмови у перерахунку пенсії позивача відповідно до вказаної заяви.

Проте, зважаючи на те, що наказ Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року є підставою для перерахунку пенсії позивача, колегія суддів зазначає про протиправність бездіяльності відповідача щодо перерахунку пенсії відповідно до вказаного наказу.

Щодо позовної вимоги про перерахунок пенсії з урахуванням премії у розмірі 90 %, колегія суддів зазначає наступне.

Так, накази Міністра оборони України щодо преміювання військовослужбовців видаються кожного року на виконання Закону України "Про Державний бюджет України" на відповідний рік і поширюються тільки на працівників Міністерства оборони України, а не на осіб звільнених з військової служби, та яким уже призначена пенсія.

Такі накази є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів, та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії, оскільки ними визначається бюджетна політика Міністерства оборони України на відповідний рік, виходячи з наявного фонду грошового бюджетного забезпечення. Такі накази (згідно з преамбулами Наказів № 50, 165, 240) приймаються з метою організації виконання Закону України "Про Державний бюджет" на відповідний рік і забезпечення виконання поставлених перед Збройними Силами України завдань, ефективного та економічного використання бюджетних коштів, своєчасного забезпечення військовослужбовців і працівників належними видами грошового та матеріально-технічного забезпечення, а не для перерахунку пенсії.

Характер та умови преміювання згідно наказів Міністра оборони України не є додатковим видом грошового забезпечення, що дає підстави для перерахунку пенсії відповідно до ч. З ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб".

Крім того, з питання врахування премій при перерахунку пенсій Верховним Судом України висловлена однозначна позиція. Так, наприклад, в постанові Верховного Суду України від 26.02.2013, визначено, що накази Міністра оборони України про встановлення премій на відповідні роки не можуть бути підставою для перерахунку пенсії відповідно до ч. З ст. 63 Закону № 2262, оскільки такі премії мають тимчасовий характер.

Отже, встановлення таких премій не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до ч.3 ст.63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Що стосується позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області вчинити дії щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням надбавки за кваліфікацію, у розмірі 8 % посадового окладу з 01.01.2008 року колегія суддів зазначає наступне.

В матеріалах справи справі міститься лист Харківського обласного військового комісаріату від 21.09.2015 року №ФХ-103210/1228/ВСЗ, яким повідомляється, що згідно грошового атестату позивача на день звільнення з військової служби надбавку за кваліфікацією він не отримував. Тому, відповідно до цього підстав для перерахунку розміру надбавки за кваліфікацію за остатньою штатною посадою позивача немає. (а.с. 45)

Відповідно до п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений Постановою Кабінету Міністрів «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року N 393» від 13.02.2008 року N 45 зазначено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.

Отже, колегія суддів вважає, що позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.

Стосовно періоду, з якого суд першої інстанції задовольнив позовні вимоги позивача, колегія суддів зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до суду з позовом 20 серпня 2015 року, в якому просив задовольнити його позовні вимоги з 30.12.2013 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно ч.2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивачем до суду першої інстанції не були надані докази поважності причин пропуску звернення до адміністративного суду, а тому, враховуючи дату звернення позивача до суду, шестимісячний строк на звернення до суду з позовом та період, за який позивач просить суд захистити його права, колегія суддів зазначає, що позовні вимоги за період з 30.12.13 р. по 19.02.15 р. підлягають залишенню без розгляду на підставі ч. 1 ст. 100 КАС України.

Також, строки перерахунку пенсії, врегульовані ч.2 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сімям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування".

Колегія суддів зазначає, що відповідно ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на підвищення пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Таким чином, враховуючи дату звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії (28.07.2015 року) колегія суддів зазначає, що відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, з урахуванням розміру посадового окладу, визначеного наказом № 814 від 27.11.2013 року, починаючи з 01.08.2015 року, а тому у задоволенні позовних вимог за період з 20.02.15 р. по 31.07.15 р. необхідно відмовити.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області та Харківський обласний військовий комісаріат подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Вказаній нормі кореспондуються положення абз. 7 п. 4 ч. 1 ст. 163, абз. 5 п. 4 ч. 1 ст. 207 КАС України, згідно з якими у резолютивній частині постанови суду першої чи апеляційної зазначається встановлений судом строк для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду першої інстанції звіт про виконання постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій.

Отже, встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень-відповідачем у справі суд першої чи апеляційної інстанції може під час прийняття постанови у справі. Такий контроль здійснюється судом першої інстанції шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду першої, апеляційної чи касаційної інстанцій, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу. У разі звернення позивача із заявою про зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення після прийняття постанови у справі суд ухвалою відмовляє у задоволенні такої заяви, оскільки, згідно з ч. 4 ст. 257 КАС України в подальшому, примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".

Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи, колегія суддів дійшла висновку, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання постанови, є правовим наслідком судового рішення і саме в резолютивній його частині має бути визначено обов'язок подати звіт, оскільки встановити судовий контроль за невиконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд першої чи апеляційної інстанції може лише під час прийняття постанови у справі. Разом з цим, слід зазначити, що вказаною статтею Кодексу адміністративного судочинства України встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Таким чином, апеляційна скарга позивача в цій частині є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.

У відповідності до п.п. 3, 4 ч.1 ст.204 Кодексу адміністративного судочинства України невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи є підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення.

Згідно з ч. 2 ст. 205 КАС України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.

За приписами ч.1 ст.203 КАС України постанова або ухвала суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається з підстав, встановлених відповідно статтями 155 і 157 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова Дзержинського районного суду м. Харкова від 20.11.2015 року підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 41, 157, 160, 167, 195, 196, 198, ч.1 ст.203, п.п.3, 4 ч.1 ст. 202, ст.ст.205, 207, 209 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів,-

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 20.11.2015р. по справі № 638/13848/15-а скасувати.

Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії по перерахунку та виплати пенсії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобовязати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області скласти та направити до Харківського обласного військового комісаріату Список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, вказавши в списку імя ОСОБА_1, для надання Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням змін, внесених у розміри грошового забезпечення наказом Міністра Оборони України № 814 від 27.11.2013 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України».

Зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат скласти довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, встановленого наказом Міністра оборони України № 814 від 27 листопада 2013 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України», та направити її до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання довідки про розмір грошового забезпечення, наданої Харківським обласним військовим комісаріатом на підставі наказу Міністерства Оборони України № 814 від 27.11.2013 року, провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.08.2015 року.

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії по перерахунку та виплати пенсії за період з 30.12.2013 року по 19.02.2015 року залишити без розгляду.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (паспорт: серія МК №044005, виданий Київським РВ ХМУ УМВС України в Харківській області 12.01.1996 року, адреса реєстрації: 61045, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) судові витрати у розмірі 76 (сімдесят шість) грн. 74 коп.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя ОСОБА_2Судді ОСОБА_3 ОСОБА_4 Повний текст постанови виготовлений 22.12.2015 р.