Постанова № 54579890, 18.11.2015, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.11.2015
Номер справи
808/5147/15
Номер документу
54579890
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2015 року ( 12 год. 40 хв.)Справа № 808/5147/15 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Максименко Л.Я.,

за участю секретаря судового засідання Мєдніковій Р.О.

та представників

від позивача: ОСОБА_1, довіреність від 21.09.2015

від відповідача: ОСОБА_2, довіреність № 16/10/33-10-019 від 14.01.2015

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовною заявою: Комунального підприємства «Токмаксоцбуд» Токмацької міської ради, м. Токмак

до відповідача: Токмацької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області, м. Токмак

про: скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство «Токмаксоцбуд» Токмацької міської ради (далі - позивач) звернулось із адміністративним позовом до Токмацької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд скасувати податкові повідомлення-рішення відповідача від 25.05.2015 № НОМЕР_1, від 28.01.2015 № 0000142200-114 та від 28.01.2015 № 0000152200-115.

В обґрунтування позову посилається на те, що під час перевірки не враховано того, що згідно розпорядження міського голови м. Токмака від 27.12.2013 № 516-р «Про передачу комунального майна» вилучено з господарського відання та передано безоплатно з балансу КП «Агро-Токмак» в господарське відання та на баланс КП «Токмаксоцбуд» комунальне майно на загальну суму 2 332 396,00 грн. згідно акту приймання-передачі від 31.12.2013. Вказує, що згідно положень п.п. 197.1.16 п. 197.1 ст. 197 ПК України такі операції звільняються від оподаткування, а тому твердження про отримання доходу підприємством та його оподаткування є безпідставними. Також зазначає, що оскільки підприємством не отримано доходу, який підлягає оподаткуванню, то відсутні і правові підстави для донарахування частини чистого прибутку комунальних підприємств відповідно до положень п.п. 153.3.1 ст. 153 ПК України. У звязку із викладеним, вважає висновки контролюючого органу про порушення підприємством вимог податкового законодавства, що призвело до заниження податку на прибуток, необґрунтованими, а оскаржувані податкові повідомлення-рішення такими, що підлягають скасуванню.

У судове засідання 18.11.2015 прибув представник позивача та підтримав адміністративний позов, просить його задовольнити.

Відповідач адміністративний позов не визнав, у письмових запереченнях від 11.11.2015 вих. № 2687/08-01-10-01 посилається на те, що безоплатно передане КП «Токмаксоцбуд» в господарське відання комунальне майно (будматеріали) на загальну суму 2 332 396,60 грн. не є основними засобами, а тому є обєктом оподаткування категорії «Інші доходи». У звязку із чим, позивачем порушено вимоги п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, п.п. 135.5.4 п. 135.5 ст. 135 ПК України в наслідок чого занижено суму інших доходів за ІV квартал 2013 року на суму 2 332 396,60 грн. та суму податку на прибуток підприємств за 2013 рік на 443 155 грн. Також зазначає, що в порушення п. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 ПК України та п. 2.5 п. 2.7 Порядку і нормативів відрахування комунальними підприємствами до міського бюджету частини чистого прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності, підприємством КП «Токмаксоцбуд» Токмацької міської ради не надано Розрахунок частини чистого прибутку (доходу) за ІV квартал 2013 року. Тому, в порушення вимог п. 2.3 вказаного Порядку частина чистого прибутку (доходу) за ІV квартал 2013 року не нараховувалась та не перераховувалась. Враховуючи наведене та у звязку із тим, що сума податку на прибуток, нарахована по результатам акту Токмацької ОДПІ від 25.12.2014 № 8/22/39043413 в сумі 443 155 грн. повинна бути вирахувана із загальної суми доходу (виручки) яка складає 2 332 397 грн. Частина чистого прибутку в даному випадку дорівнює 56 677 грн. На підставі викладеного, вважає, що контролюючим органом на законних підставах донараховані позивачу суми податкових зобовязань, а тому підстави для скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень - відсутні.

Представник відповідача у судовому засіданні 18.11.2015 підтримав заперечення з підстав викладених вище, просить у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

У судовому засіданні 18.11.2015 оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив, що на підставі рішення голови комісії з проведення реорганізації Токмацької ОДПІ ГУ Міндоходів у Запорізькій області, оформленого наказом Токмацької ОДПІ від 09.12.2014 № 929 та повідомлення від 09.12.2014 № 489, згідно із п. п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78, ст. 79 ПК України у звязку із проведеним аналізом податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку та відпрацюванням податкової звітності КП «Токмаксоцбуд» відповідно до п.п. 72.1.1.1 п. 72.1 ст. 72, ст. 74 ПК України з метою контролю дотримання вимог податкового законодавства проведена документальна позапланова невиїзна перевірка КП «Токмаксоцбуд» Токмацької міської ради з питань дотримання вимог податкового законодавства під час здійснення господарських операцій по отриманню від КП «Агро-Токмак» будівельних матеріалів з подальшою реалізацією їх ФОП ОСОБА_3 за період з 01.12.2013 по 30.06.2014, про що складено акт від 25.12.2014 № 8/22/39043413.

Перевіркою встановлені порушення:

-п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, п.п. 135.5.4 п. 135.5 ст. 135 ПК України в результаті чого занижено податок на прибуток в сумі 443 155 грн. за 2013 рік;

-п. 153.3 ст. 153 ПК України в результаті чого встановлено заниження частини чистого прибутку за ІV квартал 2013 року в сумі 69 972 грн.;

-п.п. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 ПК України в результаті неподання податкової звітності з податку на прибуток за 2013 рік;

-п.п. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 ПК України в результаті неподання податкової звітності з частини прибутку за ІV квартал 2013 року.

28 січня 2015 року Токмацькою ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області винесені податкові повідомлення-рішення № 0000142200-114, яким збільшено суму грошового зобовязання з податку на прибуток підприємств, що належать до комунальної власності на загальну суму 554 114,00 грн., в т.ч. 443 155 грн. за основним платежем та 110 959 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями, та податкове повідомлення-рішення № 0000152200-115, яким збільшено суму грошового зобовязання з частини чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх обєднань, що вилучається до бюджету на загальну суму 87 635,00 грн., в т.ч. 69 972 грн. за основним платежем та 17 663 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.

Не погоджуючись із податковими повідомленнями-рішеннями від 28.01.2015, КП «Токмаксоцбуд» Токмацької міської ради звернулось із скаргою № 1 від 13.03.2015 до ГУ ДФС у Запорізькій області.

На підставі рішення начальника Токмацької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області, оформленого наказом від 05.05.2015 № 149, повідомлення від 05.05.2015 № 36, згідно із п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 78.1.5 п. 78.1 ст. 78, ст.. 79 ПК України проведено документальну позапланову невиїзну перевірку КП «Токмаксоцбуд» Токмацької міської ради з питання правильності визначення частини чистого прибутку за результатами фінансово-господарської діяльності за період з 01.12.2013 по 30.06.2014 з урахуванням питань, що стали предметом оскарження, про що складено акт від 13.05.2015 № 185/22/39043413.

Перевіркою встановлено порушення КП «Токмаксоцбуд» Токмацької міської ради п. 2.1, п. 2.2, п. 2.3, п. 2.4 Порядку і нормативів відрахування комунальними підприємствами до міського бюджету частини чистого прибутку (доходу) за результатами фінансово-госопдарської діяльності (затверджено рішенням Токмацької міської ради від 15.03.2012 № 1) в результаті занижено частину чистого прибутку за ІV квартал 2013 року в сумі 56 677 грн.; п.п. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 ПК України та п. 2.5, п. 2.7 Порядку і нормативів відрахування комунальними підприємствами до міського бюджету частини чистого прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності (затверджено рішенням Токмацької міської ради від 15.03.2012 № 1) в результаті неподання розрахунку частини чистого прибутку (доходу) за ІV квартал 2013 року.

Рішенням ГУ ДФС у Запорізькій області від 15.05.2015 вих. № 3376/7/0801/100413 про результати розгляду первинної скарги, з урахуванням висновків позапланової перевірки (акт від 13.05.2015 № 185/22/39043413) частково спростовані висновки акту перевірки від 25.12.2014 № 8/22/39043413, у звязку із чим залишено без змін податкове повідомлення-рішення Токмацької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області від 28.01.2015 № 0000142200-114 про збільшення суми грошового зобовязання з податку на прибуток та скасовано податкове повідомлення-рішення Токмацької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області від 28.01.2015 № 0000152200-115 в частині 13 295 грн. податкового зобовязання зі сплати частини прибутку (доходу) комунальних підприємств та в частині 3 323,75 грн. штрафних (фінансових) санкцій, застосованих згідно з п. 123.1 ст. 123 ПК України, і залишено зазначене податкове повідомлення-рішення без змін в іншій частині.

25.05.2015 Токмацькою ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області винесено податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1, яким збільшено КП «Токмаксоцбуд» Токмацької міської ради суму грошового зобовязання з частини чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх обєднань, що вилучається до бюджету на загальну суму 71 016,25 грн., в т.ч. 56 677 грн. за основним платежем та 14 339,25 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.

Не погоджуючись із податковими повідомленнями-рішеннями від 25.05.2015 № НОМЕР_1, від 28.01.2015 № 0000142200-114 та від 28.01.2015 № 0000152200-115, КП «Токмаксоцбуд» Токмацької міської ради звернулось до суду.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступних висновків.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права та обов'язки платників податків та зборів, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VІ (далі ПК України).

Відповідно до п. 135.1 ст. 135 ПК України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) доходи, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування, включаються до доходів звітного періоду за датою, визначеною відповідно до статті 137, на підставі документів, зазначених у пункті 135.2 цієї статті, та складаються з: доходу від операційної діяльності, який визначається відповідно до пункту 135.4 цієї статті; інших доходів, які визначаються відповідно до пункту 135.5 цієї статті, за винятком доходів, визначених у пункті 135.3 цієї статті та у статті 136 цього Кодексу.

Пунктом 135.5 ст. 135 ПК України передбачено, що інші доходи включають, зокрема, вартість товарів, робіт, послуг, безоплатно отриманих платником податку у звітному періоді, визначена на рівні не нижче звичайної ціни, суми безповоротної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному податковому періоді, безнадійної кредиторської заборгованості, крім випадків, коли операції з надання/отримання безповоротної фінансової допомоги проводяться між платником податку та його відокремленими підрозділами, які не мають статусу юридичної особи (п. п. 135.5.4 п. 135.5 ст. 135 ПК України).

Судом зясовано, що КП «Токмаксоцбуд» зареєстровано 27.12.2013 у виконавчому комітеті Токмацької міської ради Запорізької області за № 11021020000001049, про що видано Свідоцтво про державну реєстрацію серії АБ № 380618.

КП «Токмаксоцбуд» є комунальним підприємством, метою якого згідно Статуту є створення соціального житла в м. Токмак шляхом його будівництва або придбання. Засновником комунального підприємства є Токмацька міська рада.

РРРозпорядженням міського голови м. Токмак від 27.12.2013 за № 516-р «Про передачу комунального майна» вилучено з господарського відання та передано безоплатно з балансу КП «Агро-Токмак» в господарське відання на баланс КП «Токмаксоцбуд» комунальне майно на загальну суму 2 332 396,60 грн., про що складено акт приймання-передачі від 31.12.2013.

Згідно висновку експертної оцінки від 20.01.2014р. на підприємстві була проведена дооцінка будівельних матеріалів на суму 899,20 грн.

12.03.2014 року було складено договір купівлі-продажу комунального майна між КП «Токмаксоцбуд» та ФОП ОСОБА_3. Згідно Договору купівлі-продажу КП «Токмаксоцбуд» зобов'язався передати у власність майно комунальної власності, а саме будівельні та витратні матеріали згідно Додатку, а ФОП ОСОБА_3 прийняти майно та сплатити ціну відповідно до умов договору. Право власності на майно переходить до покупця з моменту підписання договору, факт прийому-передачі майна підтверджується шляхом складання акту прийому-передачі майна від 12.03.2014.

Відповідно до висновку експерта, погодженого Рішенням Токмацької міської ради Запорізької області № 15 від 23.01.2014, ринкова вартість продажу майна становить 2 333 295,80 грн. Згідно Договору ФОП ОСОБА_3 зобов'язана сплатити ціну, визначену експертом протягом 30 календарних днів з дня підписання Договору. Отже, згідно Договору купівлі-продажу комунального майна від 12.03.2014, та на підставі акту прийму-передачі майна, КП «Токмаксоцбуд» було реалізовано ФОП ОСОБА_3 будівельні та витратні матеріали вартістю 2 333 295,80 грн. без урахування пдв.

11.04.2014 між КП «Токмаксоцбуд» (Іпотекодержатель) та ФОП ОСОБА_3 (Іпотекодавець) укладено Договір іпотеки в забезпечення зобов'язання, що виникло у Іпотекодавця за укладеним із Іпотекодержателем Договором купівлі-продажу від 12.03.2014, за яким Іпотекодавець зобов'язався перед Іпотекодержателем у строк до 11.04.2014 сплатити гроші у сумі 2 333 295,80 грн. за будівельні та витратні матеріали.

Для забезпечення зобов'язань, передбачених Договором купівлі-продажу, ФОП ОСОБА_3 передає в іпотеку: 6/10 (шість десятих) частин нежитлової будівлі, що знаходиться по вул. Шевченка №3 в м. Токмак Запорізької області, яка належить Іпотекодавцю на праві власності на підставі договору дарування. До 6/10 частин нежитлової будівлі, що передаються в іпотек належить: приміщення підвалу будівлі: І. сходи - 12,4 кв.м., II. сходи - 14,5 кв.м., 1. коридор - 4,8 кв.м., 2.підсобне приміщення - 228,9 кв.м., 3. підсобне приміщення - 15,5 кв.м., 4. підсобне приміщення -58.1кв.м., 5. підсобне приміщення - 60,0 кв.м.; приміщення другого поверху будівлі:1. сходи - 16,7 кв.м., 2. підсобне приміщення - 35,8 кв.м., 3. коридор - 44,0 кв.м., 4. кабінет - 11,9 кв.м., 5. кабінет - 14,1 кв.м., 6. кабінет - 12,6 кв.м., 7. кухня - 12,5 кв.м, 8. кухня - 12,3 кв.м., 9. мийка - 13,2 кв.м., 10. їдальня - 106,2 кв.м., 11. їдальня -37.2 кв.м., 12. підсобне - 16,0 кв.м., 13. сходи - 16,0 кв.м., 14. вбиральня - 1,4 кв.м., 15. умивальник - 1,8 кв.м., 16. умивальник -3,5 кв.м., 17. коридор - 17,7 кв.м., 18. умивальник - 1,5 кв.м., 19. вбиральня - 1,3 кв.м., 20. кухня-34,8 кв.м., 21. мийка - 10,2 кв.м., 22. сходи - 15,9 кв.м., 23. підсобне -5,1 кв.м., 24. підсобне -4,4 кв.м.; приміщення третього поверху будівлі:1. сходи - 16,7 кв.м., 2. коридор - 73,4 кв.м., 3. кабінет -14,4 кв.м., 4. комора - 2,3 кв.м., 5. щитова -6,0 кв.м., 6. підсобне - 9,3 кв.м., 7. кабінет - 26,2 кв.м., 8. кабінет - 12,0 кв.м., 9. кабінет - 12,5 кв.м., 10. кабінет - 12,3 кв.м., 11.кабінет- 14,1 кв.м., 12. кабінет - 12,3 кв.м., 13. кабінет - 12,2 кв.м., 14. кабінет - 25,4кв.м.. 15.кабінет- 12,0 кв.м., 16. кабінет - 18,3 кв.м., 17. кабінет - 18,3 кв.м., 18. сходи - 16,0 кв.м., 19. вбиральня- 3,5 кв.м., 20. коридор - 2,9 кв.м., 21. коридор - 13,9 кв.м., 22. умивальник - 1,8 кв.м..23. вбиральня - 1,1 кв.м., 24. умивальник - 1,7кв.м..,25.вбиральня- 1,1 кв.м., 26. коридор - 5,4 кв.м.,27 коридор - 6,0 кв.м., 28. актова зала - 92,1кв.м. Загальна площа частини будівлі, що передається в іпотеку складає 1283.5 кв.м. Сторони оцінюють предмет іпотеки у суму 2333 295,80 грн.

Згідно Договору іпотеки від 11.04.2014 Іпотекодержатель набуває право звернення стягнення на майно, яке є предметом іпотеки у разі, якщо в момент настання терміну виконання зобов'язань, передбачених договором іпотеки, воно не буде виконано. За рахунок сум, виручених від реалізації заставленого майна Іпотекодержатель має право задовольнити свої вимоги в повному обсязі. їло визначається на момент фактичного задоволення, включаючи відшкодування збитків, витрати на здійснення заставою вимоги. Іпотекодавець має право в будь-який час до моменту реалізації заставленого майна припинити стягнення на заставлене майно виконанням забезпеченого іпотекою зобов'язання.

Згідно Договору про задоволення вимог від 16.05.2014 року нежитлова будівля, на частину якої передається право власності, за цим договором Іпотекодержателю, є предметом договору іпотеки, посвідченого 11.04.2014 Токмацькою державною нотаріальною конторою, зареєстрованого в реєстрі за № 638, в забезпечення виконання зобов'язання за Договором купівлі-продажу комунального майна, укладеного 12.03.2014, з умовами сплатити 2 333 295,80 грн. за будівельні та витратні матеріали, строк проплати до 11.04.2014 посвідчення цього договору є підставою для припинення зобов'язань за Договором купівлі-продажу комунального майна від 12.03.2014, забезпеченого іпотекою. Цей договір є підставою для зняття заборони відчуження нерухомого майна, накладеної за договором іпотеки від 11.04.2014. Право власності на нежитлову будівлю загальною площею 1283,5 кв.м. вартістю 2 333 295,80 грн., виникає у КП «Токмаксоцбуд» з моменту нотаріального посвідчення цього договору та його державної реєстрації після мяття заборони відсуджений нерухомого майна. Зазначений договір є підставою для реєстрації права власності на нежитлові будівлі.

Згідно Рішення Токмацької міської ради від 22.05.2014 за № 13 «Про надання згоди на прийняття майна до комунальної власності територіальної громади м. Токмак» Токмацька міська рада надає згоду КП «Токмаксоцбуд» не безоплатну передачу до комунальної власності територіальної громади міста Токмака 6/10частини нежитлової будівлі, що знаходиться по вул. Шевченка, 3 в м. Токмак Запорізької області, загальна площа якої складає 1283,5 кв.м.

Контролюючий орган дійшов висновку, що безоплатно отримане від КП «Агро-Токмак» у господарське відання комунальне майно (будматеріали) на загальну суму 2 332 396,60 грн. є обєктом оподаткування «Інші доходи».

Під час перевірки встановлено, що вказана сума не відображена підприємством у рядку «Інші доходи», в результаті чого занижено суму інших доходів за ІV квартал 2013 року на суму 2 332 397 грн. та відповідно суму податку на прибуток підприємств за 2013 рік на суму 443 155 грн.

З вказаним висновком погоджується і суд, оскільки товари (будівельні матеріали) дійсно отримані позивачем безоплатно, що не заперечують як представники сторін, так і знаходить своє підтвердження в долучених до справи доказах.

В свою чергу, посилання позивача в адміністративному позові на положення п.п. 197.1.16 п. 197.1 ст. 197 ПК України, відповідно до якого звільняються від оподаткування операції з безоплатної передачі в державну власність чи комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність об'єктів усіх форм власності, які перебувають на балансі одного платника податку і передаються на баланс іншого платника податку, якщо такі операції проводяться за рішенням Кабінету Міністрів України, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень, суд вважає необґрунтованим з наступних підстав.

По-перше, вказана норма регулює питання звільнення операцій від оподаткування податком на додану вартість, а не податком на прибуток спір з приводу якого є предметом розгляду у даній справі;

По-друге, положення вказаного пункту стосуються саме обєктів усіх форм власності, а не будь-якого майна.

При цьому, суд зауважує, що вказані положення п.п. 197.1.16 п. 197.1 ст. 197 ПК України повністю кореспондувалися із положеннями п.п. 136.1.16 п. 136.1 ст. 136 ПК України.

Так, відповідно до п.п. 136.1.16 п. 136.1 ст. 136 ПК України для визначення об'єкта оподаткування не враховуються доходи вартість основних засобів, безоплатно отриманих платником податку з метою здійснення їх експлуатації у таких випадках: якщо такі основні засоби отримані за рішенням центральних органів виконавчої влади або рішень місцевих органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, прийнятих у межах їх повноважень; у разі отримання спеціалізованими експлуатуючими підприємствами об'єктів енергопостачання, газо- і теплозабезпечення, водопостачання, каналізаційних мереж відповідно до рішень місцевих органів виконавчої влади та виконавчих органів рад, прийнятих у межах їх повноважень; у разі отримання підприємствами комунальної власності об'єктів соціальної інфраструктури, що перебували на балансі інших підприємств та утримувалися за їх рахунок; у разі отримання підприємствами залізничного транспорту загального користування основних засобів транспортної інфраструктури, що перебували на балансі інших підприємств, утримувалися за їх рахунок та передані для експлуатації підприємствам залізничного транспорту за рішенням таких підприємств.

Порядок безоплатної передачі таких основних засобів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Оскільки передані згідно розпорядження міського голови від 27.12.2013 № 516-р матеріали є майном, але не є основними засобами, чи обєктами будь-яких форм власності, то ПК України, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, не надавав будь-яких пільг з оподаткування такої операції податком на прибуток.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про законність та обґрунтованість висновків контролюючого органу, викладених в акті перевірки від 25.12.2014 № 8/22/39043413 в частині наявності порушень з боку КП «Токмаксоцбуд» вимог п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, п.п. 135.5.4 п. 135.5 ст. 135 ПК України в результаті чого занижено податок на прибуток в сумі 443 155 грн. за 2013 рік.

Таким чином, податкове повідомлення-рішення № 0000142200-114, яким збільшено КП «Токмаксоцбуд» суму грошового зобовязання з податку на прибуток підприємств, що належать до комунальної власності на загальну суму 554 114,00 грн., в т.ч. 443 155 грн. за основним платежем та 110 959 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями, є законним та обґрунтованим і підстави для його скасування відсутні.

Рішенням Токмацької міської ради від 15.03.2012 №1 затверджено Порядок і нормативи відрахувань комунальними підприємствами до міського бюджету частини чистого прибутку (доходу) за результатами фінансово - господарської діяльності (далі- Порядок). Зазначеним Порядком встановлено, зокрема, що відрахування до місцевого бюджету частини чистого прибутку (доходу) за результатами фінансово- господарської діяльності здійснюють комунальні підприємства та їх об'єднання (п.2.1). Відрахування здійснюються наростаючим підсумком щоквартальної фінансово- господарської діяльності у строки, встановлені для сплати податку на прибуток підприємств, з поданням до органів державної податкової служби розрахунку частини чистого прибутку (доходу) разом з фінансовою звітністю, складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку (п.2.2). Податок нараховується комунальними підприємствами самостійно за ставкою 3 відсотки чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з Положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку щоквартально за результатами фінансово- господарської діяльності підприємства (п.2.3). Базовий звітний податковий період для відрахування до міського бюджету частини чистого прибутку (доходу) дорівнює звітному кварталу, (п.2.4). Платники щоквартально подають розрахунок частини чистого прибутку (доходу) до Токмацької об'єднаної державної податкової інспекції протягом 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного (податкового) кварталу (п.2.5). Розрахунок подається незалежно від того, виникло у звітному періоді зобов'язання щодо перерахування частини чистого прибутку (доходу) до місцевого бюджету чи ні (п. 2.7). Відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного місцевого бюджету несе юридична особа або її відокремлений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід (п.З).

Відповідно до Методичних рекомендацій щодо заповнення форм фінансової звітності (затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.03.2013 № 433, із змінами та доповненнями), суми інших доходів від операційної діяльності підприємства, крім чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), відображаються у Звіті про фінансові результати (Форма №2) у статті «Інші операційні доходи» (рядок 2120). Чистий прибуток (збиток) розраховується як алгебраїчна сума прибутку (збитку) до оподаткування, податку на прибуток та прибутку (збитку) від припиненої діяльності після оподаткування та зазначається у рядках 2350 та 2355 Звіту.

При цьому, згідно з п. 1 розділу І Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», операційна діяльність - основна діяльність підприємства, а також інші види діяльності, які не є інвестиційною чи фінансовою діяльністю.

Отже, розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті комунальними підприємствами, є обов'язковим документом, на підставі якого здійснюється нарахування та сплата зазначеного платежу.

В порушення п.п. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України щодо подання податкової декларації та вимог п.2.5, п.2.7 Порядку і нормативів відрахування комунальними підприємствами до міського бюджету частини чистого прибутку (доходу) за результатами фінансово - господарської діяльності, що затверджений рішенням Токмацької міської ради від 15.03.2012 №1 - підприємством КП «Токмаксоцбуд» TMP не надано Розрахунок частини чистого прибутку (доходу) за IV квартал 2013 рік.

В порушення вимог п. 2.3 вказаного Порядку частина чистого прибутку (доходу) за IV квартал 2013 року не нараховувалась та не перераховувалась.

Як вже зазначалось, перевіркою встановлено, що у перевіреному періоді КП «Токмаксоцбуд» TMP при здійсненні фінансово-господарської діяльності отримало у грудні 2013 року доходи у розмірі 2 332 397 грн. у вигляді безоплатно отриманих будівельних матеріалів, які у відповідності до Стандарту бухгалтерського обліку 25 підлягають відображенню у Звіті про фінансові результати у складі інших доходів. Сума витрат підприємства за 2013 рік від здійснення фінансово-господарської діяльності перевіркою не встановлена.

Враховуючи наведене та у зв'язку з тим, що сума податку на прибуток, нарахована по результатам акту Токмацької ОДПІ від 25.12.2014 № 8/22/39043413 в сумі 443 155 грн., відповідно до п.З.3 Методичних рекомендацій щодо заповнення форм фінансової звітності, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 28.03.2013 № 433, повинна бути вирахувана із загальної суми доходу (виручки), яка складає 2 332 397 грн.

Сума чистого прибутку, яка підлягає відображенню у Звіті про фінансову діяльність та є базою оподаткування для визначення частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до місцевого бюджету за результатами фінансово- господарської діяльності за IV квартал 2013 року, становить 1 889 242 грн.: 2 332 397 грн. (дохід від отриманих будматеріалів) - 443 155 грн. (нарахований по акту перевірки податок на прибуток). Частина чистого прибутку (доходу) складає 3% (рішення Токмацької міської ради від 15.03.2012 №1) від суми чистого доходу 1 889 242 грн. та дорівнює 56 677 грн.

Отже, під час судового розгляду справи по суті, знайшли своє підтвердження висновки контролюючого органу про порушення КП «Токмаксоцбуд» Токмацької міської ради вимог п. 2.1, п. 2.2, п. 2.3, п. 2.4 Порядку і нормативів відрахування комунальними підприємствами до міського бюджету частини чистого прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності (затверджено рішенням Токмацької міської ради від 15.03.2012 № 1) в результаті занижено частину чистого прибутку за ІV квартал 2013 року в сумі 56 677 грн.; п.п. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 ПК України та п. 2.5, п. 2.7 Порядку і нормативів відрахування комунальними підприємствами до міського бюджету частини чистого прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності (затверджено рішенням Токмацької міської ради від 15.03.2012 № 1) в результаті неподання розрахунку частини чистого прибутку (доходу) за ІV квартал 2013 року.

У звязку із цим, суд приходить до висновку про законність та обґрунтованість винесеного податковим органом оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 25.05.2015 № НОМЕР_1, яким збільшено КП «Токмаксоцбуд» Токмацької міської ради суму грошового зобовязання з частини чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх обєднань, що вилучається до бюджету на загальну суму 71 016,25 грн., в т.ч. 56 677 грн. за основним платежем та 14 339,25 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.

Щодо податкового повідомлення-рішення від 28.01.2015 № 0000152200-115, яким збільшено суму грошового зобовязання з частини чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх обєднань, що вилучається до бюджету на загальну суму 87 635,00 грн., в т.ч. 69 972 грн. за основним платежем та 17 663 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями, суд зазначає таке.

Відповідно до положень п. п. 60.1.3 п. 60.1 ст. 60 ПК України податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення або суму податкового боргу, визначену в податковій вимозі.

Як зазначалося вище, рішенням ГУ ДФС у Запорізькій області від 15.05.2015 вих. № 3376/7/0801/100413 про результати розгляду первинної скарги, з урахуванням висновків позапланової перевірки (акт від 13.05.2015 № 185/22/39043413) частково спростовані висновки акту перевірки від 25.12.2014 № 8/22/39043413, у звязку із чим скасовано податкове повідомлення-рішення Токмацької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області від 28.01.2015 № 0000152200-115 в частині нарахування 13 295 грн. податкового зобовязання зі сплати частини прибутку (доходу) комунальних підприємств та в частині 3 323,75 грн. штрафних (фінансових) санкцій, застосованих згідно з п. 123.1 ст. 123 ПК України, і залишено зазначене податкове повідомлення-рішення без змін в іншій частині.

Тобто, контролюючим органом зменшено донараховану суму грошового зобовязання, а тому враховуючи вимоги п.п. 60.1.3 п. 60.1 ст. 60 ПК України податкове повідомлення-рішення від 28.01.2015 № 0000152200-115 вважається відкликаним.

Отже, на час розгляду справи, податкове повідомлення-рішення від 28.01.2015 № 0000152200-115 фактично не існує, а відтак відсутній і предмет спору.

У звязку із чим, у задоволенні позовних вимог в цій частині суд також відмовляє.

Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1)на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2)з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3)обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4)безсторонньо (неупереджено);

5)добросовісно;

6)розсудливо;

7)з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8)пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9)з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених

статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на викладене вище, у задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства «Токмаксоцбуд» Токмацької міської ради слід відмовити повністю.

Відповідно до частини 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір» (в редакції чинній на момент звернення позивача до суду) під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.

При зверненні до суду з адміністративним позовом, позивач сплатив суму судового збору за вимоги майнового характеру в розмірі 487 грн. 20 коп., що становить 10 відсотків ставки судового збору, а відтак решта суми судового збору підлягає стягненню з позивача пропорційно до відхиленої частини вимоги.

Враховуючи вищезазначене, та керуючись ст.ст. 2, 4, 7 12, 14, 86, 158 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства «Токмаксоцбуд» Токмацької міської ради до Токмацької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області про скасування податкових повідомлень-рішень, - відмовити повністю.

Стягнути з Комунального підприємства «Токмаксоцбуд» Токмацької міської ради на користь Державного бюджету України 4 384,80 грн. судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

СуддяЛ.Я. Максименко