У Х В А Л А
про залишення апеляційної скарги без руху
Справа № 717/1747/15-а
21 грудня 2015 року
м. Вінниця
Суддя-доповідач Вінницького апеляційного адміністративного суду ОСОБА_1, перевіривши матеріали апеляційної скарги управління Пенсійного фонду України в Кельменецькому районі Чернівецької області на постанову Кельменецького районного суду Чернівецької області від 20 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Кельменецькому районі Чернівецької області про визнання дій незаконними та зобов'язання призначити та нарахувати пенсію,
В С Т А Н О В И В :
відповідно до постанови Кельменецького районного суду Чернівецької області від 20 жовтня 2015 року позов задоволено повністю.
Не погоджуючись із судовим рішенням, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку.
Перевіривши додержання особою, яка подала апеляційну скаргу, вимог статтей 185-187 КАС України, суд дійшов висновку про залишення поданої апеляційної скарги без руху з наступних підстав.
Так, як встановлено з матеріалів справи, 20 жовтня 2015 року у відкритому судовому засіданні за участю позивача та представника відповідача прийнято постанову суду першої інстанції.
08 грудня 2015 року відповідачем отримано копію постанови суду від 20.10.2013 року, а 15 грудня 2015 року подано апеляційну скаргу на вищевказане судове рішення.
Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 02 листопада 2015 року апеляційну скаргу УПФУ в Кельменецькому районі залишено без руху та запропоновано особі, яка подала апеляційну скаргу, в строк до 20 листопада 2015 року виконати вимоги ухвали та усунути виявлені недоліки.
Відповідно до ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2015 року апеляційну скаргу УПФУ в Кельменецькому районі, у зв'язку з неусуненням недоліків у зазначений судом строк, повернуто особі, яка її подала.
Як слідує з матеріалів справи, 15 грудня 2015 року УПФУ в Кельменецькому районі повторно подано апеляційну скаргу на постанову Кельменецького районного суду від 20.10.2015 року.
Разом з апеляційною скаргою відповідачем подано клопотання, в якому він просить повторно розглянути вищезазначену апеляційну скаргу, однак не порушує питання про поновлення строку на на апеляційне оскарження.
За змістом частини 4 статті 189 КАС України апеляційна скарга залишається без руху у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом тридцяти днів з моменту отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху особа має право звернутись до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.
Дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційну скаргу УПФУ в Кельменецькому районі необхідно залишити без руху.
Крім того, відповідно до ч. 6 ст. 187 КАС України до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.
Так, поряд з матеріалами апеляційної скарги управлінням Пенсійного фонду України в Кельменецькому районі заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору та надано розрахунок до кошторису видатків по коду 2240 "Оплата послуг(крім комунальних)" на 2015 рік.
Однак, суд апеляційної інстанції вважає, що дане клопотання не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Згідно з приписами частини 1 статті 88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Статтею 8 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Із системного аналізу наведених положень випливає, що процесуальний закон зобов'язує суд з'ясувати майновий стан сторони із метою зменшення тягаря несення судових витрат.
Варто зазначити також те, що обов'язок сплати судового збору слугує гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду.
Таким чином, враховуючи вищезазначене, з метою дисциплінування суб'єктів владних повноважень у відносинах із судами та унеможливлення зловживання ними своїми процесуальними правами, а також враховуючи наявність зобов"язань державних органів, зокрема, сплати судового збору, підстави для задоволення клопотання про звільнення від сплати судового збору відсутні.
Більш того, слід зазначити, що Закон України "Про судовий збір", зокрема стаття п"ята, наводить перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору при звернені до суду. Отже, такий суб"єкт має передбачати у кошторисі, а також виділяти кошти на судовий збір, натомість скаржник не додав до апеляційної скарги документу про сплату судового збору у встановленому законом розмірі та порядку
Таким чином подана апеляційна скарга не відповідає вимогам статті 187 КАС України, а саме, скаржником не дотримано вимог частини 6 статті 187 КАС України: до апеляційної скарги не додано документу про сплату судового збору у встановленому законом розмірі та порядку.
Варто зазначити, що правові засади справляння судового збору, платники, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначається положеннями Закону України "Про судовий збір".
Розміри та ставки судового збору встановлюються згідно із статтею 4 Закону України "Про судовий збір" та розраховуються відповідно до встановленого розміру мінімальної заробітної плати, станом на 1 січня календарного року.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" розмір мінімальної заробітної плати на 01 січня 2015 року складає 1218 грн. 00 коп.
Як встановлено з матеріалів справи, позивачем заявлено вимоги немайнового характеру.
Підпунктами 3.1. статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою ставка судового боргу складає - 0,4 розміру мінімальної заробітної плати (1218,00 грн. * 0,4 = 487,20 грн.).
Згідно пункту 3.2 частини 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" розмір судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення у звязку з нововиявленими обставинами складає 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги (535,92 грн. (110% з 487,20 грн.).
В даному випадку, з урахуванням того, що у позивача декілька вимог немайнового характеру, судовий збір за подання апеляційної скарги необхідно сплатити за кожну позовну вимогу позивача окремо.
З огляду на вищевикладене, необхідно роз'яснити апелянту, що зазначені недоліки можуть бути усунуті ним, зокрема, шляхом надання оригіналу документу (квитанції) про сплату судового збору у розмірі, визначеному Законом України "Про судовий збір" (в редакції Закону, чинній на час подання апеляційної скарги).
Відповідно до положень статті 5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Належними реквізитами для сплати судового збору за подання апеляційної скарги є: ОДЕРЖУВАЧ: УК у м. Вінниці (м. Вінниця), код платежу 22030001 Код ЄДРПОУ: 38054707 Банк: ГУ ДКСУ у Вінницькій області МФО: 802015, розрахунковий рахунок 31212206781002.
На підставі зазначеного, керуючись ч. 1 ст. 108, ч.2 ст.186, ч.3, 4 ст.189 КАС України,
У Х В А Л И В :
1. В задоволенні клопотання управління Пенсійного фонду України в Кельменецькому районі про звільнення від сплати судового збору відмовити.
2. Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Кельменецькому районі Чернівецької області на постанову Кельменецького районного суду Чернівецької області від 20 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Кельменецькому районі Чернівецької області про визнання дій незаконними та зобов'язання призначити та нарахувати пенсію залишити без руху.
3. Запропонувати апелянту протягом тридцяти днів з моменту отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху надати суду апеляційної інстанції докази на підтвердження поважності причин пропуску строку апеляційного оскарження та усунути виявлені недоліки апеляційної скарги шляхом надіслання на адресу суду документу про сплату судового збору.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена в касаційному порядку відповідно до ст. 212 КАС України.
Суддя-доповідачОСОБА_1