МАЛИНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОСОБА_1
_____________________
Справа №521/16070/15-а
Номер провадження №2а/521/297/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 грудня 2015 року м. Одеса
Суддя Малиновського районного суду м. Одеси Жуган Л.В. розглянувши у порядку скороченого провадження справу адміністративної юрисдикції за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання неправомірним розпорядження Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси від 20.08.2012 року щодо перерахування розміру пенсії за вислугу років в сторону її зменшення та про покладення зобов'язання щодо виконання певних дій, направлених на відновлення правильного розміру виплати пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
До Малиновського районного суду м. Одеси 25.09.2015 року звернувся ОСОБА_2 з адміністративним позовом до УПФУ в Малиновському районі м. Одеси про визнання неправомірним розпорядження Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси від 20.08.2012 року щодо перерахування розміру пенсії за вислугу років в сторону її зменшення та про покладення зобов'язання щодо виконання певних дій, направлених на відновлення правильного розміру виплати пенсії.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що він з січня 1993 року обіймав посади в органах прокуратури України, та з грудня 2010 року отримує пенсію з вислугу років, яка призначена йому відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», від 04.09.2008 року № 502 VІ, що діяла станом на 2010 рік тобто на час виходу позивача на пенсію, у зв'язку з чим УПФУ в Малиновському районі м. Одеси, ОСОБА_2, була призначена пенсія у розмірі 90% від посадового окладу, який позивач отримував на посаді старшого прокурора відділу обласної прокуратури.
Однак розпорядженням УПФУ в Малиновському районі м. Одеси №187925 від 20.08.2012 року зроблено перерахунок виплати пенсії з 01.07.2012 року призначеної позивачу у розмірі 80% від розміру посадового окладу 5600,66 грн., що був зазначений у довідці виданій прокуратурою Одеської області №420 від 17.07.2012 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності 14.06.2012 року, що потягнуло за собою погіршення соціального забезпечення позивача.
Як пояснює у своїй позовній заяві ОСОБА_2, вище зазначений перерахунок проведений УПФУ в Малиновському районі м. Одеси за власною ініціативою, без його звернення і без подання ним як пенсіонером відповідних документів, в результаті перерахунку розмір пенсії позивача з 01.07.2012 року склав 4480,52 грн.
На думку ОСОБА_2, розпорядження УПФУ в Малиновському районі м. Одеси, від 20.08.2015 року, згідно якого зроблено з 01.07.2012 року перерахунок призначеної йому пенсії у розмірі 80% від розміру посадового окладу 5600,66 грн., є неправомірним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки суперечить Закону України Про прокуратуру», від 04.09.2008 року № 502 VІ, Конституції України, та Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668- VІ.
В зв'язку з вище наведеним позивач просить суд:
- визнати неправомірним та скасувати розпорядження УПФУ в Малиновському районі м. Одеси від 20.08.2012 року, щодо перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної у розмірі 90% від посадового окладу йому як працівнику прокуратури Одеської області, з виплатою пенсії з 01.07.2012 року у розмірі 80% на підставі постанови Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури»;
- зобов'язати УПФУ в Малиновському районі м. Одеси з метою відновлення права на соціальний захист у повному передбаченому законом обсязі провести йому перерахунок пенсії за вислугу років з 01.07.2012 року виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, та здійснити відповідні виплати, відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 04.09.2008 року №502 VІ «Про внесення змін до закону про прокуратуру».
Сторони в судове засідання не викликались, оскільки справа розглядається в порядку скороченого провадження без присутності сторін відповідно до ст. 183-2 КАС України.
Відповідач надав суду заперечення на адміністративний позов, згідно яких просив суд відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що позивач звернувся до УПФУ в Малиновському районі м. Одеси за заявою про перерахунок пенсії за вислугу років згідно до ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до зазначеної статті закону передбачено право на пенсію за вислугу років за наявності на день звернення вислуги по 30.09.2011 року 20 років у тому числі стажу роботи на прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років.
Як зазначає відповідач в редакції чинній на момент здійснення перерахунку пенсія призначається в розмірі 80 % від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове держане соціальне страхування, а до 01.01.2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Пенсії за вислугу років відповідно до ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначаються органами Пенсійного фонду України і виплачуються в частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» за рахунок коштів Пенсійного фонду України . Частина коштів, що перевищує цей розмір виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права підвищення пенсії, різницю пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отриманих працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
В зв'язку з тим, що позивач листом УПФУ в Малиновському районі м. Одеси від 06.05.2015 року №121/л-1, дізнався про те, що виплата йому пенсії проведена з рахуванням порахунку, та відмовлено йому в перерахуванні пенсії у розмірі 90% від підвищеного посадового окладу, та звернулася до суду 25.09.2015 року.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В зв'язку з цим суд вважає, що позивач звернувся до суду в межах строку, який не перевищує шести місяців, що не суперечить вимогам ст. 99 КАС України.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2, отримує пенсію з грудня 2010 року за вислугу років, що була призначена йому відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції зазначеного закону від 04.09.2008 року № 502 VІ, в розмірі 90% відсотків від посадового окладу, що також підтверджується пенсійним посвідченням серії ААЄ №829735.
Згідно службового посвідчення №0351172 вбачається, що позивач перебуває на посаді прокурора відділу Прокуратури Одеської області тобто є працючим пенсіонером.
Згідно заяви від 28.05.2015 року, ОСОБА_2 вбачаться, що він звертався до начальника УПФУ в Малиновському районі м. Одеси, з проханням видати розпорядження на підставі яких йому нараховувалась та перераховувалась пенсія, а також довідки які б підтверджували здійснені перерахунки.
Відповідно до розпорядження №18795 від 20.08.2012 року УПФУ в Малиновському районі м. Одеси, ОСОБА_2, було здійснено перерахунок пенсії та призначено пенсію, щомісячно у розмірі 80 % від посадового окладу у відповідності до редакції зміненого Закону України «Про прокуратуру», що був чинний на момент здійснення перерахунку пенсії, яка в результаті склала 3362,37 грн. щомісячно.
Згідно довідки №420 від 17.07.2012 року, виданої Прокуратурою Одеської області, вбачається, що ОСОБА_2, з 14.06.2012 року, отримував середньомісячну заробітну плату у розмірі 5600,66 грн.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 22 Конституції України, визначено, що Права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 58 Конституції України, чітко визначено, що Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування» визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Відповідно до змісту ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 04.09.2008 року №502 VІ, вбачається, що прокурори слідчі зі стажем роботи не менше ніж 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія визначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної заробітної плати, до якої включаються усі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен рік роботи понад 10 років на посадах прокурора і слідчого пенсія збільшується на 2%, але не може перевищувати 90% від суми місячного заробітку.
Позивач на момент виходу на пенсію тобто на грудень 2010 року, мав стаж роботи який становив 17 років 10 місяців 18 днів.
В зв'язку з вище наведеним, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню у повному обсязі, оскільки згідно Конституції України, визначено, що в Україні діє верховенство права, а Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Так як зазначалось вище відповідно ст. 58 Конституції України, чітко визначено, що закони України зворотної дії в часі не мають крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Так пенсія позивачу ОСОБА_2, була призначена відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 04.09.2008 року №502 VІ, оскільки позивачу була призначена пенсія у 2010 році на момент дії зазначеного закону, а Закони України зворотної дії не мають, то дії УПФУ в Малиновському районі м. Одеси, щодо винесення розпорядження №187925 від 20.08.2012 року, згідно якого здійснено перерахунок виплати пенсії позивачу з 01.07.2012 року у розмірі 80% від розміру посадового окладу є неправомірним та такими, що суперечать законодавству України, та підлягає скасуванню.
На підставі вище викладеного суд, задовольняючи позовні вимоги, вважає за доцільне зобов'язати УПФУ в Малиновському районі м. Одеси, провести перерахунок пенсії ОСОБА_2, з 01.07.2012 року виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 04.09.2008 року №502 VІ.
В порядку п.1 ч.1 ст. 256 КАС України суд вважає можливим допустити негайне виконання постанови суду в межах суми платежу за один місяць.
Керуючись ст.ст. 11, 12, 71, 86, 99, 100, 128, 159-163, 183-2, 256 КАС України,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання неправомірним розпорядження Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси від 20.08.2012 року щодо перерахування розміру пенсії за вислугу років в сторону її зменшення та про покладення зобов'язання щодо виконання певних дій, направлених на відновлення правильного розміру виплати пенсії задовольнити.
Розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси від 20.08.2012 року, щодо перерахунку пенсії за вислугу років, ОСОБА_2 призначеної у розмірі 90% від посадового окладу йому як працівнику прокуратури Одеської області, з виплатою пенсії з 01.07.2012 року у розмірі 80% на підставі постанови Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», визнати неправомірним та скасувати.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 за вислугу років з 01.07.2012 року виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, та здійснити відповідні виплати, відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 04.09.2008 року №502 VІ «Про внесення змін до закону про прокуратуру».
Постанову суду в межах суми платежу за один місяць допустити до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня її проголошення.
СУДДЯ: Л.В. Жуган