Справа №521/16450/15а
Номер провадження №2а/521/303/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 грудня 2015 року м. Одеса
Суддя Малиновського районного суду м. Одеси Жуган Л.В. розглянувши у порядку скороченого провадження справу адміністративної юрисдикції за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
До Малиновського районного суду м. Одеси 05.10.2015 року звернулась ОСОБА_1 до УПФУ в Малиновському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначила, що отримує пенсію з 03.09.2005 року, яка призначена їй згідно Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від середнього заробітку.
Позивач також зазначає, що при призначенні їй пенсії державного службовця, нею була надана довідка до УПФУ в Малиновському районі м. Одеси, для обрахунку заробітної плати, яка враховується для обчислення розміру пенсії. Однак при здійсненні такого обрахунку позивачем не було враховано, складові заробітної плати, такі як матеріальна допомога на оздоровлення, в сумі яку позивач отримувала до щорічної відпустки, матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань, індексація, компенсація за невикористану відпустку, які вона отримувала до виходу на пенсію та з яких вона сплачувала єдиний внесок на загальнообовязкове пенсійне страхування.
ОСОБА_1, зверталась до УПФУ в Малиновському районі м. Одеси, з довідкою №7 від 15.09.2015 року про складові заробітної плати в яких зазначені, «інші виплати», що не були включені в заробітну плату для призначення пенсії, з заявою в якій просила нараховувати їй пенсію згідно до Закону України «Про державну службу», включивши інші виплати в розрахунок пенсії, на що 21.09.2015 року отримала відповідь, про відмову включити «інші виплати» (допомогу на оздоровлення, та на вирішення соціально побутових питань, індексацію, компенсацію за невикористану відпустку).
Вважаючи таку відмову протиправною, та такою що суперечить вимогам ст. 19 Конституції України, ч. ч. 2, 7 ст. 33, ст. 37 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч. 1 ст. 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст. 2 Закону України «Про оплату праці», п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення розміру заробітку для обчислення пенсії», позивач просить суд:
- визнати неправомірною відмову УПФУ в Малиновському районі м. Одеси, врахувати при розрахунку її пенсії «інші виплати», а саме матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально побутових питань, індексації, компенсації за невикористану відпустку;
- зобов'язати УПФУ в Малиновському районі м. Одеси здійснити перерахунок та виплатити раніше призначеної їй пенсії з 21.03.2015 року в розмірі 90% від суми заробітної плати державного службовця в редакції ст. 37 Закону України «Про державну службу» на час призначення пенсії, не змінюючи базовий місяць, з урахуванням усіх складових на які нараховувався єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, в тому числі «інші виплати», - матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально побутових питань, індексації, компенсації за невикористану відпустку;
Сторони в судове засідання не викликались, оскільки справа розглядається в порядку скороченого провадження без присутності сторін відповідно до ст. 183-2 КАС України.
25.11.2015 року, до суду надійшли заперечення за підписом начальника УПФУ в Малиновському районі м. Одеси, згідно яких зазначено, що діючим законодавством передбачено чіткий порядок призначення та перерахунку пенсії державним службовцям. Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої заробітної плати з якої було сплачено внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року. Також згідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Однак допомога на оздоровлення, матеріальна допомога та грошові винагороди, передбачені Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №121 не відносяться до надбавок та не є видом оплати умов праці.
Таким чином індексація грошових коштів та матеріальна допомога чинним законодавством не передбачені як складова частина заробітної плати, а тому не можуть бути враховані в заробіток, з якого обчислюється пенсія державному службовцю, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». В зв'язку з чим, застосувати при обчисленні пенсії «інші виплати» за довідками, що були надані до УПФУ в Малиновському районі м. Одеси, не є можливим, з підстав чого позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.
Дослідивши матеріали справи, надавши оцінку поданим доказам, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 03.09.2005 року перебуває на обліку в УПФ України в Малиновському районі м. Одеси та отримує пенсію за віком в розмірі 90% від середнього заробітку, яка призначена за Законом України «Про державну службу».
Департаментом освіти та науки Одеської міської ради, ОСОБА_1 15.09.2015 року, було видано довідку №7 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь які 60 колендарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Вказану довідку та заяву про перерахунок пенсії з урахуванням всіх складових заробітної плати, ОСОБА_1 подала до УПФ України в Малиновському районі м. Одеси (за місцем реєстрації), 15.09.2015 року.
Листом від 21.09.2015 року за вих. №244/П-1, 245/П-1, УПФ України в Малиновському районі м. Одеси, повідомило ОСОБА_1, що законні підстави для перерахунку її пенсії з урахуванням долученої до звернення довідки про заробітну плату відсутні
Суд вважає, що така відмова УПФ України в Малиновському районі м. Одеси не ґрунтується на вимогах закону, з наступних підстав.
Так, за змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 % від заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
В ст. 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів».
Окрім того, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
З аналізу положень ст. 37 Закону України «Про державну службу», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», вбачається, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Таку правову позицію також викладено в постановах Верховного Суду України від 04.03.2014 року, які відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
В зазначених постановах Верховний Суд України також зазначив, що надбавка за вислугу років, надбавка за спеціальне звання, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, - ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а не таким, які щодо спірних відносин є загальними (ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» та ст. 2 Закону України «Про оплату праці».
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відмова відповідача в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням інших виплати, а саме матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, індексації, компенсації за невикористану відпустку - є неправомірною.
Частиною 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Таким чином, позовні вимоги стосовно перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії, з 21.03.2015 року в розмірі 90% від суми заробітної плати державного службовця, в редакції ст. 37 Закону України «Про державну службу» на час призначення пенсії, не змінюючи базовий місяць, з урахуванням всіх складових на які нараховувався єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, в тому числі інші виплати, а саме матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально побутових питань, індексації, компенсації за невикористану відпустку - підлягають задоволенню.
При таких обставинах, суд зобовязує Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районім. Одеси здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з 21.03.2015 року, в розмірі 90% від суми заробітної плати державного службовця, в редакції ст. 37 Закону України «Про державну службу» на час призначення пенсії, не змінюючи базовий місяць, з урахуванням всіх складових на які нараховувався єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, в тому числі інші виплати, а саме матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально побутових питань, індексації, компенсації за невикористану відпустку.
В порядку п.1 ч.1 ст. 256 КАС України суд вважає можливим допустити негайне виконання постанови суду в межах суми платежу за один місяць.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, визначено, що якщо судове рішення ухвалено на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного Бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст.ст. 11, 12, 71, 86, 99, 100, 128, 159-163 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси, врахувати при розрахунку ОСОБА_1 пенсії «інші виплати» - матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально побутових питань, індексації, компенсації за невикористану відпустку.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районім. Одеси здійснити перерахунок та виплатити раніше призначу ОСОБА_1 пенсію з 21.03.2015 року в розмірі 90% від заробітної плати державного службовця в редакції ст. 37 Закону України «Про державну службу» на час призначення пенсії, не змінюючи базовий місяць, з урахуванням усіх складових на які нараховувався єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, в тому числі «інші виплати» - матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, індексації, компенсації за невикористану відпустку.
Допустити негайне виконання постанови в межах суми платежу за один місяць.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня її проголошення.
СУДДЯ: Л.В. Жуган