Постанова № 54563455, 28.10.2015, Дніпровський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
28.10.2015
Номер справи
334/6782/15-а
Номер документу
54563455
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Дата документу 28.10.2015

Справа № 334/6782/15-а

Провадження № 2-а/334/135/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2015 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі:

головуючого судді Лисенко Л.І.,

при секретарі Матвієнко О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжі адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії,

встановив:

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом про визнання дій противоправними та зобовязання вчинити певні дії, вказавши, що вона перебуває на обліку в УПФ України в Ленінському районі м.Запоріжжя та отримує пенсію як державний службовець з 01.08.2012 року.

До виходу на пенсію вона працювала в управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькому районі Запорізької області. Підставою для розрахунку пенсії як державному службовцю були довідки УПФУ в Запорізькому районі Запорізької області від 31.07.2012 року № 2031/06 та Довідка УПФУ в Запорізькому районі Запорізької області за період з 01.08.2010р. по 31.07.2012р. Розпорядженням № 151709 від 06.08.2012р. позивачці була призначена пенсія в розмірі 2175,42 грн.

Однак, до розрахунку пенсії як державному службовцю їй не були враховані фактично отримані в складі заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких було сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

20.07.2015 року позивач звернулася до УПФУ в Ленінському районі м.Запоріжжя із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» щодо включення в розрахунок пенсії всіх складових заробітної платі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати. Оскільки листом від 29.07.2015 року за № 229/П-1 УПФ України в Ленінському районі м.Запоріжжя їй відмовили у перерахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально побутових питань, суми виплат, повязаних з індексацією заробітної плати, позивач просить визнати дії пенсійного фонду незаконними та зобовязати УПФ України в Ленінському районі м.Запоріжжя провести перерахунок пенсії із розрахунку 80 % всієї заробітної плати з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально побутових питань, суми виплат, повязаних з індексацією заробітної плати відповідно до довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 17.07.2015 року № 3796/06, починаючи з 01.08.2015 року.

Представник УПФ України в Ленінському районі м.Запоріжжя проти позову заперечує, вказавши, що відповідно до ст. 33 ЗУ „Про державну службу заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, надбавки за вислугу років та інших надбавок. Крім того, державним службовцям може надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань (ч.6 ст.33 Закону).

Такі види виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, грошова винагорода за невикористану відпустку, оплата роботи у нічний час є одноразовими виплатами та не передбачені ст.33 ЗУ „Про державну службу як складові заробітної плати державного службовця. Індексація грошових доходів населення не враховують під час обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону.

Постановою КМ України від 31.05.2000 року № 865 „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії визначено заробіток для обчислення пенсії державним службовцям при призначенні та у разі проведення перерахунку пенсії зазначеній категорії осіб. Одноразові виплати як складові заробітку для обчислення пенсії державним службовцям, цією постановою не передбачаються.

Вислухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач працювала в управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькому районі Запорізької області. З 01.08.2012 року вона отримує пенсію. Заробітна плата позивача складалася з посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, інші виплати. Відповідно до довідки про складові заробітної плати № 3793/06 від 17.07.2013 року за період з 2010 по 2012 роки у графі „інші виплати позивачці було сплачено 19609,71 гривень, у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 5877,15 грн., для вирішення соціально-побутових питань - 960,00 грн., індексація 12772,56 грн. На всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Згідно частини другої статті 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до частини другої статті 33 цього ж Закону, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно частини сьомої статті 33 Закону України «Про державну службу», державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Частиною другою статті 2 Закону України від 24.03.1995 «Про оплату праці» визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Аналогічні положення містяться й в підпункті 2.2.2 пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно підпункту 2.3.3 пункту 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.

Відповідно до статті 2 Закону «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми. Закон України від 09.07.2003 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії.

Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Таким чином, суд вважає, що відповідно до вказаних нормативних актів пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку він фактично отримував на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, суми грошових компенсацій у разі невикористання щорічних відпусток, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 «Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/2670» затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (далі - форма № 5-1), якою передбачено, що матеріальна допомога на оздоровлення і допомога на вирішення соціально-побутових питань (графа 5) є складовими заробітної плати. При цьому чітко передбачено, що із усіх виплат, які вказані в цій довідці нараховуються і сплачуються страхові внески, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат па оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

За таких обставин суд вважає, що є всі підстави для задоволення позову ОСОБА_1.

Керуючись ст.. 159-163, 186 КАСУ, ст..ст. 8, 22, 55, 95, 64, 124, 152 Конституції України, Законом України «Про державну службу», Законом України «Про загальнообов»язкове пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про оплату праці», суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя щодо перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду в Ленінському районі м. Запоріжжя провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 із розрахунку 80 % всієї заробітної плати з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально побутових питань, суми виплат, повязаних з індексацією заробітної плати відповідно до довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 17.07.2015 року № 3796/06, починаючи з 01.08.2015 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя: Лисенко Л. І.