ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
23 грудня 2015 року № 826/12585/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Іщука І.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Державного підприємства з питань поводження з відходами як вторинною сировиноюдо Управління Державної казначейської служби України у Печерському районі м. Києвапро визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, В С Т А Н О В И В:
Державне підприємство з питань поводження з відходами як вторинною сировиною звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Управління Державної казначейської служби України у Печерському районі м. Києва, в якому просить:
1. Визнати протиправною бездіяльність Державної казначейської служби у Печерському районі м. Києва щодо нездійснення оплати праці працівникам позивача у першочерговому порядку.
2. Зобов'язати Управління Державної казначейської служби у Печерському районі м. Києва згідно з платіжними дорученнями поданими листом позивача від 29.05.2015 р. № 528/09 перерахувати суму коштів у сумі 489 757,24 грн. в першочерговому порядку.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно не виконано жодного платіжного документу щодо перерахування грошових коштів на оплату праці працівників підприємства.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином, докази чого містяться в матеріалах справи. Про причини неявки в судове засідання не повідомив. Заперечень по суті заявлених позовних вимог не надав.
Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
У зв'язку з тим, що відсутні перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, а також зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у письмовому провадженні.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наступне.
В Управлінні Державної казначейської служби України у Печерському районі м. Києва відкрито та обслуговується небюджетний рахунок № 37122002002590 Державного підприємства з питань поводження з відходами як вторинною сировиною.
Листом від 29.05.2015 р. № 528/09 Державним підприємством з питань поводження з відходами як вторинною сировиною надано відповідачу платіжні доручення на проведення платежів з небюджетного рахунку позивача № 37122002002590 на виплату заробітної плати та податків на заробітну плату (ПДФО, ЄСВ), відповідно до Порядку казначейського обслуговування небюджетних рахунків клієнтів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 21.07.2014 р. № 770.
За результатами розгляду звернення позивача, Управлінням державної казначейської служби України у м. Києві листом від 02.06.2015 р. № 02-08/854 повідомлено, що відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів з державного та місцевого бюджетів, або боржників затвердженого поставною Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. № 845, а також на підставі наказу Господарського суду м. Києва від 08.04.2015 р. № 910/24746/14, було здійснено безспірне списання коштів та повідомлено, що подальше проведення платежів з цього рахунку буде здійснюватися після подальшого безспірного списання коштів та, у разі наявності коштів на рахунку.
Листом від 16.06.2015 р. № 02-08/902 відповідач повідомив про надходження заяви від ТОВ «ОТП Лізинг» про виконання наказу Господарського суду м. Києва від 15.05.2015 р. № 910/22141/14 та зауважив, що подальше проведення платежів з цього рахунку буде здійснюватися після подальшого безспірного списання коштів та, у разі наявності коштів на рахунку.
Вважаючи дії відповідача протиправними позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно пункту 1 Положення «Про Державну казначейську службу України», затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року за № 460/2011 (далі - Положення № 460/2011) Державна казначейська служба України (далі - Казначейство України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України (далі - Міністр).
Казначейство України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Наведеним пунктом Положення встановлено, що Казначейство України є учасником системи електронних платежів Національного банку України.
Відповідно до пункту 4 Положення № 460/2011, Казначейство України відповідно до покладених завдань здійснює, зокрема, через систему електронних платежів Національного банку України розрахунково-касове обслуговування розпорядників, одержувачів бюджетних коштів та інших клієнтів, операцій з коштами бюджетів, спільних із міжнародними фінансовими організаціями проектів.
Пунктом 7 Положення встановлено, що Казначейство України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (у разі їх утворення).
Відповідно до наведеного у п. 1.30 ст. 1 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 5 квітня 2001 року N 2346-III (надалі - Закон N 2346-III) визначення, платіжне доручення це - розрахунковий документ, який містить доручення платника банку, здійснити переказ визначеної в ньому суми коштів зі свого рахунка на рахунок отримувача.
Згідно до пункту 1 статті 43 Бюджетного кодексу України при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Державна казначейська служба України, діяльність якої спрямовується і координується через Міністра фінансів України, забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.
Казначейське обслуговування бюджетних коштів передбачає:
1) розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства;
2) контроль за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень бюджету, взятті бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів та здійсненні платежів за цими зобов'язаннями;
3) ведення бухгалтерського обліку і складання звітності про виконання бюджетів з дотриманням національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку та інших нормативно-правових актів Міністерства фінансів України;
4) здійснення інших операцій з бюджетними коштами.
В органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів (далі - органи Казначейства України), бюджетним установам відкриваються рахунки у встановленому законодавством порядку.
Положенням про єдиний казначейський рахунок, затвердженим наказом Державного казначейства України від 26.06.2002 року №122 (в редакції наказу від 30.11.2010 року №449), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.07.2002 року за №594/6882, встановлено, що з метою ведення бухгалтерського обліку операцій по виконанню державного та місцевих бюджетів, а також інших операцій з коштами клієнтів, передбачених законодавством, в органах Державного казначейства України відкрито:
- бюджетні рахунки для зарахування надходжень бюджетів, передбачених законодавством;
- бюджетні рахунки для операцій клієнтів з бюджетними коштами;
- рахунки для обліку операцій з фінансування бюджетів та інші бюджетні рахунки;
- рахунки фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування;
- рахунки інших клієнтів за операціями, що не належать до операцій з виконання бюджетів, але відповідно до вимог законодавства обслуговуються органами Державного казначейства України.
Зазначені рахунки відкриваються на балансі Державного казначейства України та Головних управлінь Державного казначейства України відповідно до Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів та Інструкції про відкриття аналітичних рахунків для обліку операцій по виконанню бюджетів в системі Державного казначейства, затверджених наказом Державного казначейства України від 28.11.2000 N 119 (зі змінами).
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення визначено Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. N 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 р. N 45) (надалі - Порядок N 845).
За визначенням статті 2 вказаного Порядку безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів.
Разом з тим, організаційні взаємовідносини між органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства), бюджетними установами, відокремленими структурними підрозділами бюджетних установ, підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами - підприємцями (далі - клієнти) у процесі казначейського обслуговування небюджетних рахунків клієнтів, які відкриваються органами Казначейства у випадках, передбачених законодавчими та іншими нормативно-правовими актами, за операціями, що не належать до операцій з виконання бюджетів, крім рахунків фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування України та депозитних рахунків митних органів регламентовано Порядком казначейського обслуговування небюджетних рахунків клієнтів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 21 липня 2014 року N 770, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 серпня 2014 р. за N 928/25705 (надалі - Порядок N 770).
При казначейському обслуговуванні небюджетних рахунків клієнтів застосовуються поняття та економічні категорії, які визначені Бюджетним кодексом України та іншими нормативно-правовими актами.
Пунктами 5 та 6 названого Порядку визначено, що органи Казначейства зобов'язані зараховувати на небюджетні рахунки клієнтів кошти, що надійшли за електронними розрахунковими документами протягом операційного дня, у день їх отримання.
Для перерахування коштів з небюджетних рахунків клієнти подають органам Казначейства платіжні доручення у електронній та паперовій формах у кількості примірників, необхідній для всіх учасників безготівкових розрахунків.
Форма, обов'язкові реквізити, строк дії платіжних доручень та вимоги щодо їх заповнення визначаються Національним банком України.
У платіжному дорученні повинні бути заповнені всі реквізити, передбачені його формою.
Реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється з урахуванням вимог нормативно-правових актів та повинен містити повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу.
Безспірне списання коштів (і в повній, і в частковій сумі) з небюджетних рахунків клієнтів органи Казначейства здійснюють у порядку, встановленому законодавством (п. 13 цього ж Порядку).
Відповідно до п. 17 Порядку № 770 платіжне доручення не приймається органом Казначейства та повертається не пізніше наступного робочого дня клієнту без виконання у разі, зокрема, якщо подання платіжного доручення до органу Казначейства з порушенням норм законодавства, або якщо документ не може бути виконано відповідно до законодавства;
На зворотному боці платіжного доручення зазначаються дата та причини його повернення без виконання за підписами працівника, який повертає платіжне доручення, та керівника (заступника керівника) відповідного структурного підрозділу органу Казначейства.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для невиконання платіжних документів позивача стало здійснення відповідачем операцій щодо безспірного списання коштів з рахунку № 37122002002590.
Разом з тим, слід звернути увагу на те, що при проведенні видатків розпорядників і одержувачів бюджетних коштів органи Казначейства, в першу чергу, повинні забезпечувати виконання захищених статей видатків.
Так, положеннями статті 55 Бюджетного кодексу України встановлено, що захищеними видатками бюджету визнаються видатки загального фонду бюджету, обсяг яких не може змінюватися при здійсненні скорочення затверджених бюджетних призначень.
Захищеними видатками бюджету визначаються видатки загального фонду на: оплату праці працівників бюджетних установ; нарахування на заробітну плату; придбання медикаментів та перев'язувальних матеріалів; забезпечення продуктами харчування; оплату комунальних послуг та енергоносіїв; обслуговування державного (місцевого) боргу; поточні трансферти населенню; поточні трансферти місцевим бюджетам; підготовку кадрів вищими навчальними закладами I - IV рівнів акредитації; забезпечення інвалідів технічними та іншими засобами реабілітації, виробами медичного призначення для індивідуального користування; фундаментальні дослідження, прикладні наукові та науково-технічні розробки; роботи та заходи, що здійснюються на виконання Загальнодержавної програми зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему, та роботи з посилення бар'єрних функцій зони відчуження; компенсацію процентів, сплачуваних банкам та/або іншим фінансовим установам за кредитами, отриманими громадянами на будівництво (реконструкцію) чи придбання житла; заходи, пов'язані з обороноздатністю держави, що здійснюються за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету; здійснення розвідувальної діяльності; оплату послуг з охорони державних (комунальних) закладів культури; оплату енергосервісу; виплати за державними деривативами.
Отже, безспірне списання коштів здійснюється першочергово лише за відсутності у боржника, зокрема, видатків на оплату праці та нарахувань на заробітну плату.
Таким чином, при здійсненні платежів за зобов'язаннями розпорядників бюджетних коштів Казначейство України повинно надавати пріоритет забезпеченню захищених видатків бюджету, керуючись положеннями частини другої статті 55 Кодексу та нормативно-правовими актами Міністерства фінансів України.
Як вбачається з пояснень позивача, останнім до відповідача було подано платіжні документи на оплату праці працівників підприємства.
Однак, ознайомившись із наданим позивачем Реєстром платіжних доручень, поданих на оплату до УДКСУ у Печерському районі м. Києва, суд не може погодитися з позивачем, оскільки останні були подані щодо нарахування ЄСВ, військового збору, ПДФО, готівки на виплату зарплати, сплати податку на додану вартість, земельного податку, заробітної плати, послуг банку, профнесків з працівників, а також на розрахункові при звільненні.
Отже, платіжні документи, подані позивачем до виконання відповідачу, містять не лише вимоги щодо здійснення платежів на оплату праці працівників, а й інші платежі, що не підпадають під визначення захищених видатків.
Системний аналіз норм чинного законодавства, зокрема, в частині визначення захищених видатків Державного бюджету України, та наявних в матеріалах доказів, дає підстави суду дійти висновку, що бездіяльність відповідача щодо невиконання платіжних доручень № 8218055 від 26.05.2015 р., № 8217899 від 30.04.2015 р., № 8217912 від 30.04.2015 р., № 8217891 від 30.04.2015 р., № 8217892 від 30.04.2015 р., № 8217893 від 30.04.2015 р., № 8217932 від 07.05.2015 р., № 8217918 від 30.04.2015 р., № 8217923 від 07.05.2015 р., № 8218040-8218045 від 22.05.2015 р., № 8218047 від 26.05.2015 р., № 8218048 від 26.05.2015 р., № 8218049 від 26.05.2015 р., № 8218050 від 26.05.2015 р., № 8218051 від 26.05.2015 р. є протиправною, а тому в позовні вимоги в цій частині суд визнає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Водночас, в частині виконання інших платіжних доручень, згідно Реєстру платіжних доручень поданих на оплату до УДКСУ у Перському районі м. Києва 29.05.2015 р., суд відмовляє в задоволенні позовних вимог.
Згідно частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи викладене, суд всебічно, повно та об'єктивно, за правилами встановленими статтею 86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши всі наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін по справі, вважає, що позовні вимоги є частково обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати підлягають відшкодуванню пропорційно задоволеним позовним вимогам.
Керуючись статтями 69-71, 94, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Державного підприємства з питань поводження з відходами як вторинною сировиною задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Державної казначейської служби у Печерському районі м. Києва щодо нездійснення оплати праці працівникам позивача у першочерговому порядку на підставі платіжних доручень № 8218055 від 26.05.2015 р., № 8217899 від 30.04.2015 р., № 8217912 від 30.04.2015 р., № 8217891 від 30.04.2015 р., № 8217892 від 30.04.2015 р., № 8217893 від 30.04.2015 р., № 8217932 від 07.05.2015 р., № 8217918 від 30.04.2015 р., № 8217923 від 07.05.2015 р., № 8218040-8218045 від 22.05.2015 р., № 8218047 від 26.05.2015 р., № 8218048 від 26.05.2015 р., № 8218049 від 26.05.2015 р., № 8218050 від 26.05.2015 р., № 8218051 від 26.05.2015 р.
3. Зобов'язати Управління Державної казначейської служби у Печерському районі м. Києва перерахувати грошові кошти, згідно платіжних доручень № 8218055 від 26.05.2015 р., № 8217899 від 30.04.2015 р., № 8217912 від 30.04.2015 р., № 8217891 від 30.04.2015 р., № 8217892 від 30.04.2015 р., № 8217893 від 30.04.2015 р., № 8217932 від 07.05.2015 р., № 8217918 від 30.04.2015 р., № 8217923 від 07.05.2015 р., № 8218040-8218045 від 22.05.2015 р., № 8218047 від 26.05.2015 р., № 8218048 від 26.05.2015 р., № 8218049 від 26.05.2015 р., № 8218050 від 26.05.2015 р., № 8218051 від 26.05.2015 р. в першочерговому порядку.
4. В іншій частині позовних вимог відмовити.
5. Судові витрати в сумі 36,54 грн. присудити на користь Державного підприємства з питань поводження з відходами як вторинною сировиною за рахунок асигнувань Державної казначейської служби у Печерському районі м. Києва.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.О. Іщук