У Х В А Л А
про повернення апеляційної скарги
Справа № 686/13633/15-а
22 грудня 2015 року
м. Вінниця
Суддя-доповідач Вінницького апеляційного адміністративного суду Ватаманюк Р.В., перевіривши матеріали апеляційної скарги Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 08 вересня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобов'зання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
Відповідно до постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 08 вересня 2015 року позов задоволено.
Не погоджуючись із судовим рішенням, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку.
Встановивши невідповідність апеляційної скарги вимогам ч. 2 статті 186 та ч. 6 статті 187 КАС України, Вінницьким апеляційним адміністративним судом відповідно до ухвали від 10 листопада 2015 року залишено апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому без руху. При цьому особі, яка подала апеляційну скаргу, запропоновано в строк 30 днів з моменту отримання копії ухвали про залишення апеляційної скарги без руху усунути недоліки апеляційної скарги.
Зазначена ухвала отримана відповідачем 16 листопада 2015 року, що підтверджується наявним в матеріалах справи повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення.
Станом на 22 грудня 2015 року апелянтом вимогу про усунення недоліків апеляційної скарги не виконано.
При цьому, раніше подане відповідачем клопотання про звільнення від сплати судового збору, оскільки Законом України "Про державний бюджет України на 2015 рік" видатки на сплату органами Пенсійного фонду України судового збору не передбачено задоволенню не підлягає з огляду на таке.
Згідно з приписами частини 1 статті 88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Статтею 8 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Із системного аналізу наведених положень випливає, що процесуальний закон зобов'язує суд з'ясувати майновий стан сторони із метою зменшення тягаря несення судових витрат.
Разом з тим, в ухвалі Вінницького апеляційного адміністративного суду про залишення апеляційної скарги без руху від 10 листопада 2015 року вже було роз'яснено відповідачу, що він не звільнений від сплати судового збору відповідно до норм чинного Закону України "Про судовий збір".
Окрім цього, відповідно до Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI "Про судовий збір" від 23.01.2015 № 2 якщо бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення чи звільнення від сплати судового збору.
Таким чином, відсутність бюджетного фінансування не є підставою для відстрочення чи звільнення, скаржника від законодавчо встановленого обов'язку зі сплати судового збору, оскільки відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України від 22.05.2015 № 484-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" зобов'язано Кабінет Міністрів України забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.
Така ж правова позиція зі спірного питання вже була висловлена Верховним Судом України в ухвалі від 28.09.2015 у справі № 21-549а 15, та ухвалах Вищого адміністративного суду України від 13.10.2015 у справі № К/800/43388/15 та від 05.10.2015 у справі № К/800/42297/15.
Водночас, варто зазначити, що виключення органів державної влади з числа суб'єктів, що звільняються від сплати судового збору мало на меті дисциплінувати їх у відносинах із судами та унеможливить зловживання ними своїми процесуальними правами, зокрема, у випадках безпідставного звернення до судів та безвідповідального оскарження судових рішень з огляду на саму лише безкоштовність звернення до суду, про що зазначено у пояснювальній записці до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору".
На підставі вищевикладеного, клопотання Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому про звільнення від сплати судового збору задоволенню не підлягає.
Окрім цього, відповідачем не надано до суду належних та допустимих доказів щодо поважності пропуску строку на апеляційне оскарження постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 08 вересня 2015 року.
Отже, відповідач у встановлений в ухвалі від 10 листопада 2015 року строк, не усунув недоліки апеляційної скарги.
Згідно з частиною третьою статті 189 КАС України до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 187 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу, у відповідності до яких апеляційна скарга підлягає поверненню скаржнику.
З урахуванням вказаного, керуючись ч. 1, 3 ст. 108, ст. 187, ч. 3 ст. 189 КАС України,
У Х В А Л И В :
1. Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 08 вересня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобов'зання вчинити дії повернути особі, яка її подала.
2. Копію ухвали про повернення апеляційної скарги із доданими до скарги матеріалами (крім апеляційної скарги) направити особі, яка подала апеляційну скаргу. Іншим особам, які беруть участь у справі, надіслати копію ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена в касаційному порядку відповідно до ст. 212 КАС України.
Суддя-доповідач Ватаманюк Р.В.