УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2015 р.Справа № 820/5438/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Зеленського В.В.
Суддів: Калитки О. М. , П'янової Я.В.
за участю секретаря судового засідання Городової А.О.
представників позивача Костіна К.В., Тимошик Д.А.
представників відповідача Семеніна О.В., Янковського С.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Південного державного проектно-конструкторського та науково-дослідного інститута авіаційної промисловості на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 09.09.2015р. по справі № 820/5438/15
за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області
до Південного державного проектно-конструкторського та науково-дослідного інститута авіаційної промисловості
про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,
ВСТАНОВИЛА:
27.05.2015 року позивач, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, звернувся до суду з позовом до Південного державного проектно-конструкторського та науково-дослідницького інституту авіаційної промисловості, в якому просив:
- до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, експлуатацію будівлі відповідача за адресою: вул. Сумська, 130-А, м. Харків, зупинити повністю шляхом її знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання, у зв'язку з чим зобов'язати відповідача негайно припинити використання вказаної будівлі з метою здійснення будь-якої діяльності, не пов'язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки;
- покласти на позивача обов'язок щодо забезпечення виконання рішення суду про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі відповідача, за адресою: вул. Сумська, 130-А, м. Харківв частині здійснення контролю за усуненнями порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 09.09.2015 року по справі № 820/5438/15 адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до державного підприємства "Південний державний проектно-конструкторський та науково-дослідний інститут авіаційної промисловості" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду задоволено в повному обсязі.
До повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, експлуатацію будівлі державного підприємства "Південний державний проектно-конструкторський та науково-дослідний інститут авіаційної промисловості" за адресою: вул. Сумська, 130-А, м. Харків, зупинено повністю шляхом її знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання, у зв'язку з чим зобов'язати відповідача негайно припинити використання вказаної будівлі з метою здійснення будь-якої діяльності, не пов'язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Покладено на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області обов'язок щодо забезпечення виконання рішення суду про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі державного підприємства "Південний державний проектно-конструкторський та науково-дослідний інститут авіаційної промисловості", за адресою: вул. Сумська, 130-А, м. Харків, в частині здійснення контролю за усуненнями порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив суд апеляційної інстанції скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 09.09.2015 року по справі №820/5438/15 та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог позивача у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що постанова є незаконною, необґрунтованою та такою, що підлягає скасуванню у зв'язку з тим, що відбулося неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, судом першої інстанції були недоведені обставини, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважав встановленими, висновки суду взагалі не відповідають обставинам справи, а також судом першої інстанції були грубо порушені норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що з 12.05.2015 року по 15.05.2015 року Київським районним відділом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області проведена планова перевірка додержання та виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки на території та у будівлі Державного підприємства ""Південний державний проектно-конструкторський та науково-дослідний інститут авіаційної промисловості" за адресою: м. Харків, вул. Сумська, 130-а.
Зазначену перевірку було проведено у відповідності до вимог Кодексу цивільного захисту України, Закону України "Про основні заходи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.01.2015 року № 317-р "Про надання дозволу на проведення планових перевірок стану пожежної та техногенної безпеки" та "Порядку проведення перевірок органами Державної інспекції техногенної безпеки України", затвердженого наказом МНС України від 25.05.2012 року № 863, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.06.2012 року за № 1054/21366, на підставі план-графіку перевірки підприємств, установ, організацій, у власності або в користуванні яких перебувають об'єкти підвищеної небезпеки та об'єкти, що включені до Переліку об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 04 березня 2015 року №83 Київського РВ ГУ ДСНС України у Харківській області від 22.04.2015 року, наказу від 22.04.2015 року № 64 "Про проведення планових перевірок об'єктів", повідомлення від 24.04.2015 року № 360/329 та посвідчення на проведення перевірки від 12.05.2015 року № 33 Київського районного відділу ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області.
За результатами проведеної перевірки, відповідно до вимог пункту 3.14 Порядку проведення перевірок органами ДІТБУ, директору ДП "Південдіпрондіавиапром" Артюху Р.В. 15.05.2015 року було вручено довідку перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки від 15.05.2015 року № 23.
Відповідно до довідки, складеної за результатами перевірки будівлі ДП "Південдіпрондіавиапром" за адресою: м. Харків, вул. Сумська, 130-а, було встановлено, що вона експлуатується з порушенням вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
1. система протипожежного захисту будівлі знаходиться у несправному стані і не утримується в постійній готовності до виконання роботи, відповідно до пункту 1 розділу V ППБУ - пункт 1 довідки;
2. сигнал про спрацювання АУПС будівлі не виведений на пульт пожежного спостерігання, відповідно до пункту 1 розділу V ППБУ - пункт 2 довідки;
3. система оповіщення про пожежу і управління евакуацією людей в будівлі знаходиться у несправному стані, відповідно до до пункту 1 розділу V ППБУ - пункт 3 довідки;
4. не проведено технічне обслуговування вогнегасників, відповідно до пункту 3.10 глава 3 розділу V ППБУ - пункт 4 довідки;
5. не встановлено протипожежні двері в приміщенні електрощитової, архіву та машинного відділення ліфта, відповідно до пункту 2.3, глава 2 розділу ІІІ ППБУ - пункт 5 довідки;
6. не проведений замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж від короткого замикання, відповідно до пункту 1.20, глава 1 розділу ІV ППБУ - пункт 6 довідки;
7. шляхи евакуації в будівлі не забезпечені евакуаційним освітленням, відповідно до пункту 2.31, глава 2, розділу ІІІ ППБУ - пункт 7 довідки;
8. евакуаційні виходи не позначені світловими показниками з написом "Вихід", відповідно до пункту 2.32, глава 2, розділу ІІІ ППБУ - пункт 8 довідки;
9. не проведено перевірку та іспит пожежних гідрантів на тиск та водовіддачу зі складання відповідного акту, відповідно до пункту 2.1, глава 2, розділу V ППБУ - пункт 9 довідки;
10. не проведено технічне обслуговування та перевірку на працездатність пожежних кранів, до пункту 2.2, глава 2, розділу V ППБУ - пункт 10 довідки;
11. працівники об'єкту не забезпечені засобами колективного та індивідуального захисту, відповідно до ст. 20 КЦЗУ - пункт 19 довідки.
15.05.2015 року Київським районним відділом ГУ ДСУ з надзвичайних ситуацій у Харківській області було винесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту.
У зв'язку з не виконанням відповідачем припису про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що з боку відповідача мало місце недотримання вимог пожежної безпеки, визначених Кодексом цивільного захисту України, іншими, нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами, а тому позовні вимоги є обґрунтованими.
Таким чином суд першої інстанції дійшов висновку про необхідність захисту прав позивача та у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.
Колегія суддів погоджується з даним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно п.2 Правил пожежної безпеки в Україні НАПБ А.01.001-2004 - Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних, технічних та інших заходів, спрямованих на попередження пожеж, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для швидкого виклику пожежних підрозділів та успішного гасіння пожеж.
Відповідно до Закону України "Про пожежну безпеку" забезпечення пожежної безпеки підприємств, установ, організацій (далі - підприємств) покладається на їх керівників та уповноважених керівниками осіб, якщо інше не передбачено відповідним договором.
Згідно ч.7 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" - на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Частиною 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що "виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупиненні виключно за рішенням суду.
З матеріалів справи вбачається, що Державним підприємством "Південний державний проектно-конструкторський та науково-дослідний інститут авіаційної промисловості" на виконання припису про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту від 15.05.2015 року було виконано вимоги позивача, зокрема пункти припису № 4, 6, 9 та на підтвердження їх виконання до Київського районного відділу ГУ ДСУ з надзвичайних ситуацій у Харківській області надано акт комісії, копія накладної № 1103 від 25.06.2015 року, копія протоколу № 167 по перевірці ізоляції електропроводки та копія акту № 591 здачі-прийому вогнегасників на технічне обслуговування.
Що стосується пунктів 1-3 припису, представники відповідача в ході розгляду справи в суді першої інстанції зазначили, що вони не виконані, оскільки строк їх усунення зазначений до 16.11.2015 року, тобто строк їх виконання ще не сплинув, крім того зазначили, що на виконання вказаних пунктів потрібен тривалий час та значні кошти, які на даний час підприємство не має. Крім того, в ході розгляду зазначеної справи судом не встановлено виконання відповідачем пунктів припису 5, 7, 8, 10 та 19.
Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.01.2015 року № 317-р "Про надання дозволу на проведення планових перевірок стану пожежної та техногенної безпеки", Державній службі з надзвичайних ситуацій та її територіальним органам надано дозвіл на проведення протягом квітня - червня 2015 р. з урахуванням положень Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" планових перевірок стану пожежної та техногенної безпеки на: підприємствах, в установах та організаціях, у власності або користуванні яких перебувають об'єкти підвищеної небезпеки; об'єктах, включених до переліку об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 р. № 83.
Відповідно до пункту 8 розділу III "Прикінцевих положень" Закону України від 28 грудня 2014 р. № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" встановлено, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) здійснюються протягом січня - червня 2015 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки.
Відповідно до п.1, 4 частини 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставами для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є не дотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій.
Згідно п.12 ч.1 ст.67 Кодексу цивільного захисту України звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, утому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до вимог пункту 33 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов'язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю.
Частиною 2 ст.70 Кодексу цивільного захисту України закріплено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Таким чином колегія суддів зазначає, що усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфера техногенної та пожежної безпеки попередить виникнення пожежі, а у разі її виникнення обмежить розповсюдження полум'я, забезпечить оперативну ліквідацію пожежі та безпеку для життя і здоров'я людей від небезпечних чинників пожежі.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що з боку відповідача мало місце недотримання вимог пожежної безпеки, визначених Кодексом цивільного захисту України, іншими, нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.
Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 09.09.2015 року по справі №820/5438/15 відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта - відповідача у справі.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Південного державного проектно-конструкторського та науково-дослідного інститута авіаційної промисловості залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 09.09.2015р. по справі № 820/5438/15 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Зеленський В.В.Судді Калитка О.М. П'янова Я.В. Повний текст ухвали виготовлений 23.12.2015 р.