Ухвала суду № 54551524, 17.12.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2015
Номер справи
818/2597/15
Номер документу
54551524
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2015 р.Справа № 818/2597/15

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Подобайло З.Г.

Суддів: Тацій Л.В. , Григорова А.М.

за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м.Глухові та Глухівському районі Сумської області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 29.09.2015р. по справі № 818/2597/15

за позовом ОСОБА_1

до Сумської митниці Державної митної служби України Управління Пенсійного фонду України в м.Глухові та Глухівському районі Сумської області , Головне управління Державної казначейської служби України в Сумській області , Прокуратура міста Суми

про визнання дій протиправними та забов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Сумської митниці ДФС, треті особи: управління Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі, Головне управління Державної казначейської служби України у Сумській області, прокуратура м. Суми, в якому , з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просить:

- визнати протиправними дії Сумської митниці ДФС, яка є правонаступником Сумської митниці Державної митної служби України, яка в свою чергу була правонаступником Сумської митниці Державної митної служби України, щодо видачі довідок про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", дані яких не відповідають вимогам законодавства.

- зобов'язати Сумську митницю ДФС, яка є правонаступником Сумської митниці Міністерства доходів і зборів України, яка в свою чергу була правонаступником Сумської митниці Державної митної служби України, видати довідку про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 "Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2011 року за № 210/18948, за період з 01.02.2009 по 31.01.2011, на підставі складових заробітної плати, зазначених в первинних документах (особових рахунках, платіжних відомостях або інших документах про нараховану та сплачену заробітну плату), на які були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові.

- стягнути з Сумської митниці ДФС, яка є правонаступником Сумської митниці Міністерства доходів і зборів України, яка в свою чергу була правонаступником Сумської митниці Державної митної служби України, на користь ОСОБА_1, майнову шкоду заподіяну протиправними діями при видачі Довідок про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", дані яких не відповідають вимогам законодавства, в сумі 36 141,12 грн.

- стягнути з Сумської митниці ДФС, яка є правонаступником Сумської митниці Міністерства доходів і зборів України, яка в свою чергу була правонаступником Сумської митниці Державної митної служби України, на користь ОСОБА_1, моральну шкоду заподіяну протиправними діями при видачі Довідок про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", дані яких не відповідають вимогам законодавства, в сумі 5 000,00 грн.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 29.09.2015р. адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Зобов'язано Сумську митницю ДФС видати довідку про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) ОСОБА_1, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 "Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №2а-4753/09/2670", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2011 року №210/18948, за період з 01.02.2009 по 31.01.2011 на підставі складових заробітної плати, зазначених в первинних документах, на які були фактично нараховані та сплачені страхові внески.

В задоволенні інших вимог відмовлено.

Управління Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі Сумської області, не погодившись з постановою суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог, подало апеляційну скаргу, вважає її такою, що прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права при неповному з'ясуванні обставин, які мають значення для справи. Посилається на те, що , позивач звернувся до суду з пропуском шестимесячного строку , визначеного для подачі адміністративного суду, при цьому обґрунтованих поважних причин пропуску строку звернення до суду у своєму адміністративному позові позивач не зазначив. Вважає , що суд помилково зобов'язав Сумську митницю ДФС видати довідку зі складовими, які за загальною сумою відповідають даним в обліку індивідуальних відомостей про застраховану особу (форма ОК-5). Судом першої інстанції помилково застосовано норми ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки позивач отримує пенсію не за нормами цих Законів, а в порядку, визначеному законодавством України про державну службу. При винесенні рішення судом першої інстанції не прийнято до уваги зміни, внесені до ч. 1 ст. 37 Закону № 3723 Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення умов для економічного зростання в Україні», який в частині внесення змін вступив в силу з 01.05.2014р., тобто застосування при перерахунку пенсії редакції ст. 37 Закону України «Про державну службу», яка втратила чинність, не є можливим в силу загального принципу дії нормативно-правових актів в часі.

Враховуючи наведене та викладене в апеляційній скарзі , просить скасувати постанову Сумського окружного адміністративного суду від 29.09.2015р. та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1.

ОСОБА_1 заеперечує проти задоволення вимог апеляційної скарги, вважає мотиви та доводи апеляційної скарги безпідставними та необгрунтованими, а постанову суду ухвалено у відповідності до вимог чинного законодавства України, враховуючи всі фактичні обставини справи, в межах наданих суду повноважень, вірно застосовано судом як норми процесуального так і матеріального права, в повному обсязі з'ясовано обставини, що мають значення для правильного вирішення адміністративного спору, доведено та всебічно обгрунтовано їх в своєму рішенні, надано належну оцінку всім доказам, ґрунтуючись на повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, просить апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі Сумської області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2015 року залишити без задоволення.

Апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України.

Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції , що після виникнення права на пенсію ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в м. Глухові та Глухівському районі з 08.02.2008 та в період з 08.02.2008 по 27.03.2011 отримував пенсію по інвалідності (III група) відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за власною заявою від 23.03.2011 перейшов з одного виду пенсії на іншій та з 28.03.2011 отримує пенсію по інвалідності (II група) з урахуванням Закону України "Про державну службу".

Сумською митницею Державної митної служби України 28 березня 2011 року ОСОБА_1 видано дві довідки, а саме: № 07-02/89 "Довідка про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" та № 07-02/90 "Довідка про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" за період з 01.02.2009 по 31.01.2011, де загальна сума складових заробітної плати становить 41 573,01 грн. До складових заробітної плати ввійшли: щомісячна надбавка за особливі умови служби в митних органах; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премії; премії до державних, професійних свят та ювілейних дат.

Сумською митницею Державної митної служби України 28 березня 2011 року ОСОБА_1 видано Довідку про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" № 07-02/89, в якій зазначено: посадовий оклад 941,00 грн.; надбавка за звання 120,00 грн.; надбавка за вислугу років (25%) Закон України "Про державну службу" 265,25 грн.; всього: 1 326,25 грн.

Загальна сума за 24 місяці складає 31 830,00 грн. (1 326,25 х 24)

В індивідуальних відомостях про застраховану особу форми ОК-5 (номер облікової картки НОМЕР_1) за період з 01.02.2009 по 31.01.2011 зазначена заробітна плата в загальній сумі 91 865,91 грн.

Відповідно до вимог пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", у всіх випадках призначення (перерахунку) пенсій заробіток для обчислення пенсії не може перевищувати сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, на момент призначення (перерахунку) пенсій.

На підставі вищевикладеного, загальна сума складових заробітної плати Довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" повинна бути не нижчою 60 035,91 грн. (91 865,91 грн. - 31 830,00 грн.).

У Довідці про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" № 07-02/90, виданої Сумською митницею Державної митної служби України 23 березня 2011 року за період з 01.02.2009 по 31.01.2011 загальна сума складових заробітної плати становить тільки 41 573,01 грн.

04 червня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в м. Глухові та Глухівському районі, яке в свою чергу направило запит до Сумської митниці ДФС від 16.06.2015 за №6386/04-30 про надання Довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 за № 5-1 "Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2011 року за № 210/18948.

Сумська митниця ДФС на вимогу позивача надала Довідку про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 25.06.2015 за №05-02/229.

В цій довідці складові заробітної плати є такі ж самими, що і у довідці Сумської митниці Державної митної служби України, виданої 28 березня 2011 року за № 07-02/90, а саме: надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премії; премії до державних, професійних свят, та ювілейних дат; щомісячна надбавка за особливі умови служби в митних органах, загальна їх сума складає 41 573,01 грн.

Позивач вважає , що довідки Сумської митниці ДФС від 28 березня 2011 року № 07-02/90 та від 17.08.2015 за № 05-03/273 складені з порушенням вимог діючого законодавства України , до Довідок про складові заробітної плати не включено: матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань; індексація; доплата за роботу в нічній час; доплата за роботу в святкові дні; різниця в 5% між надбавкою за вислугу років (30% - згідно ПКМУ № 767 від 31.05.2006 та 25% - згідно Закону України «Про державну службу»).

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що Сумською митницею ДФС в порушення вимог ст. 49 КЗпП України видані Довідки про складові заробітної плати від 28 березня 2011 року № 07-02/90 та від 17.08.2015 за № 05-03/273, тому слід зобов'язати Сумську митницю ДФС видати довідку про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) ОСОБА_1, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 "Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №2а-4753/09/2670", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2011 року №210/18948, за період з 01.02.2009 по 31.01.2011 на підставі складових заробітної плати, зазначених в первинних документах, на які були фактично нараховані та сплачені страхові внески.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог в частині стягнення з відповідача майнової шкоди в сумі 36141,12 грн. та моральної шкоди в сумі 5000,00 грн. , суд першої інстанції виходи з їх необґрунтованості.

Відповідно до ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Постанова суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову не оскаржується.

Колегія суддів погоджується з таким висновками суду першої інстанції щодо часткового задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Відповідно до вимог пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", в редакції, чинній на день переходу з одного виду пенсії на інший, розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Перерахунок (розрахунок) пенсій провадиться на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Відповідно до вимог ст.49 Кодексу законів про працю України, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

Форма Довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 28.03.2011 за №07-02/90, затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року №19-11 "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 4 грудня 2008 року за № 1161/15852.

В той же час, станом на 28 березня 2011 року ця форма втратила чинність, на підставі постанови правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1 "Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2011 року за № 210/18948.

Нова форма довідки, передбачала в графі "Інші виплати" зазначення всіх складових заробітної плати, з їх наступною розшифровкою.

Відповідно до вимог статті 37 Закону України "Про державну службу", в редакції, чинній на день переходу з одного виду пенсії на інший, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу", в редакції, чинній на день переходу з одного виду пенсії на інший, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків.

Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю.

Набавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2006 року № 767 "Про умови оплати праці працівників митної служби", в редакції, чинній на день переходу з одного виду пенсії на інший, умови оплати праці ОСОБА_1 як державного службовця були наступні:

- посадовий оклад відповідно до схеми, зазначеної у додатку 4 до цієї Постанови;

- щомісячна надбавка за спеціальне звання та вислугу років у розмірах, зазначених у додатках 7-8 до цієї Постанови;

- надбавка за високі досягнення в праці або за виконання особливо важливої роботи до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та вислугу років;

- щомісячна надбавка за особливі умови. служби в митній службі у розмір залежно від стажу служби: понад 5 років - до 30, понад 10 років - до 50, понад 15 років - до 70, понад 20 років - до 90 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання;

- преміювання відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи, а також з нагоди державних, професійних свят і ювілейних дат;

- матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення;

- доплата за роботу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу за фактично відпрацьований час.

Вище наведені виплати не входять до Переліку видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 1998 року № 697.

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці", в редакції чинній на день переходу з одного виду пенсії на інший, заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України "Про оплату праці", в редакції чинній на день переходу з одного виду пенсії на інший, визначено структуру заробітної плати, до якої входять: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в редакції чинній на день переходу з одного виду пенсії на інший, визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Зазначена правова позиція знайшла своє підтвердження у рішенні Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.08.2010 по справі № 2а-4753/09/2670, яке залишене без змін рішенням Київського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2010 та Вищим адміністративним судом України від 21.11.2012.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України при вирішенні спору цієї категорії у постановах від 20 лютого 2012 року (справа № 21-430а11), від 14 травня 2013 року (справа 21-97а 13), від 28 травня 2013 року (справа №21-125а13), від 6 листопада 2013 року (справа № 21-350а 13), від 3 червня 2014 року та інших.

Відповідно до вимог частини 1 статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Частиною 2 статті 161 КАС України встановлено, що при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.

Враховуючи наведене , колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції , що Довідки про складові заробітної плати від 28 березня 2011 року № 07-02/90 та від 25 червня 2015 року № 05-02/229 видані Сумською митницею з порушенням вимог діючого законодавства України, яке зазначено вище і до Довідки про складові заробітної плати не включено: матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань; індексація; доплата за роботу в нічній час; доплата за роботу в святкові дні; різниця в 5% між надбавкою за вислугу років (30% - згідно Постанови КМУ № 767 від 31.05.2006 та 25% - згідно Закону України "Про державну службу").

З аналізу особові рахунки ОСОБА_1 за період з 01.02.2009 по 31.01.2011, вбачається, що Сумською митницею ДФС в порушення вимог ст. 49 КЗпП України видана Довідка про складові заробітної плати від 17.08.2015 за № 05-03/273, яка заповнена неналежним чином, а саме:

- в порушення вимог Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 року № 100 (згідно вимог п.3 розділу III "Виплати, що включаються у розрахунок середньої заробітної плати" при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження включаються: основна заробітна плата; доплати і надбавки (за надурочну роботу та роботу в нічний час; суміщення професій і посад; розширення зон обслуговування або виконання підвищених обсягів робіт робітниками-почасовиками; високі досягнення в праці (високу професійну майстерність); умови праці; інтенсивність праці; керівництво бригадою, вислугу років та інші); виробничі премії та премії за економію конкретних видів палива, електроенергії і теплової енергії; винагорода за підсумками річної роботи та вислугу років тощо);

- в порушення вимог Порядку обчислення заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1266 (згідно вимог п.7 розділу "Виплати, з яких обчислюється середня заробітна плата (дохід, грошове забезпечення)" середня заробітна плата (грошове забезпечення) застрахованої особи обчислюється з нарахованої заробітної плати за видами виплат, що включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати (у тому числі в натуральній формі), які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці" (грошового забезпечення, розмір якого визначається згідно з нормативно-правовими актами, що регулюють порядок та умови його виплати), та підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб, не враховуючи передбачені законодавством пільги щодо сплати зазначеного податку чи суми, на які цей дохід зменшується, з яких сплачувалися страхові внески до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування), для визначення розміру премії і надбавок в розрахунковому періоді, який припадає на обчислення середньої заробітної плати:

- за лютий 2009 року не враховано виплату за оплату листків непрацездатності;

- за березень 2009 року не враховано виплату за оплату листків непрацездатності;

- за квітень 2009 року не враховано виплату за оплату листків непрацездатності:

- за травень 2009 року не враховано виплату за оплату листків непрацездатності та виплату за час щорічної відпустки;

- за червень 2009 року не враховано виплату за оплату листків непрацездатності та виплату за час щорічної відпустки;

- за липень 2009 року не враховано виплату за оплату листків непрацездатності та виплату за час щорічної відпустки;

- за серпень 2009 року не враховано виплату за оплату листків непрацездатності та виплату за час щорічної відпустки;

- за вересень 2009 року не враховано виплату за оплату листків непрацездатності;

- за грудень 2009 року не враховано виплату за оплату листків непрацездатності;

- за січень 2010 року не враховано виплату за оплату листків непрацездатності;

- за лютий 2010 року не враховано виплату за час щорічної відпустки;

- за березень 2010 року не враховано виплату за час щорічної відпустки;

- за липень 2010 року не враховано виплату за час щорічної відпустки;

- за серпень 2010 року не враховано виплату за час щорічної відпустки;

- за січень 2011 року не враховано виплату за оплату листків непрацездатності.

Також в порушення вимог ст. 49 КЗпП України видана Довідка про складові заробітної плати від 17.08.2015 за № 05-03/273, яка заповнена неналежним чином, а саме: за жовтень 2009 року премія склала 693,91 грн., а не 898,00 грн.; за листопад 2009 року премія склала 898,00 грн., а не 571,13 грн.; за грудень 2009 року премія склала 571,13 грн., а не 0 грн.; за квітень 2010 року премія склала 0 грн., а не 449,00 грн.; за травень 2010 року премія склала 222,55 грн., а не 0 грн.; за жовтень 2010 року премія склала 359,20 грн., а не 181.40 грн.; за листопад 2010 року премія склала 181,40 грн., а не 716,53 грн.; за грудень 2010 року премія склала 716,53 грн., а не 368,80 грн.; за січень 2011 року премія склала 368,80 грн., а не 0 грн.

Також в порушення вимог ст. 49 КЗпП України видана Довідка про складові заробітної плати від 17.08.2015 за № 05-03/273, яка заповнена неналежним чином, а саме: відповідно до Довідки про складові заробітної плати від 28.03.2011 за № 07-02/89, надбавка за стаж складає 25%, в той же час ОСОБА_1 отримував надбавку 30%. Виходячи з цього, в інші виплати необхідно включити різницю в 5% між надбавкою за вислугу років (30% - згідно Постанови КМУ № 767 від 31.05.2006 та 25% - згідно Закону України "Про державну службу").

Таким чином, Сумською митницею ДФС видані Довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 25.06.2015 за №05-02/229 та від 17.08.2015 за №05-03/273 в порушення вимог законодавства України.

На підставі вищевикладеного , колегія суддів вважає правомірним висновок суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог в частині зобов'язання Сумської митниці ДФС видати довідку про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) ОСОБА_1, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 "Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №2а-4753/09/2670", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2011 року №210/18948, за період з 01.02.2009 по 31.01.2011 на підставі складових заробітної плати, зазначених в первинних документах, на які були фактично нараховані та сплачені страхові внески.

При цьому, колегія суддів зазначає , що при вирішенні даної справи не розглядалися вимоги відносно управління Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі , не встановлювалось правомірність призначення, нарахування і виплати пенсії позивачу на підставі оскаржуваних довідок тощо. Управління Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі залучено до участі у справі в якості третьої особи для встановлення всіх обставин даної справи. Оскаржуваною постановою зобов'язано саме Сумську митницю ДФС видати довідку про складові заробітної плати, яка відповідно до чинного законодавства наділена правом на складання такої довідки. При цьому, управління Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі в свою чергу, після отримання вказаних довідок, повинно вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії згідно вимог Закону , однак наведене не вирішувалось при розгляді даної справи.

Доводи апеляційної скарги щодо пропуску строку на звернення до суду з даним позовом є безпідставними, оскільки про порушення свого права позивач дізнався лише після отримання довідки від 25.06.2015р., а з позовом до суду звернувся 24.07.2015р.

Враховуючи вищевикладене , доводи апеляційної скарги є безпідставними , не впливають на правомірність висновків суду, оскільки дублюють заперечення на позов, які подавались суду першої інстанції, були враховані ним при вирішення справи по суті, а відповідно і підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.

Таким чином, колегія суддів переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Стосовно розподілу судових витрат, колегія суддів дійшла висновку про наступне.

Порядок та розмір сплати судового збору визначений Законом України "Про судовий збір" від 14.07.2011 року № 3674-VI.

Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" встановлено розмір мінімальної заробітної плати станом на 01 січня 2015 року 1218 грн. 00 коп.

З 01 вересня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" від 22.05.2015 № 484-VIII, яким внесено зміни до Закону України "Про судовий збір".

Згідно з пунктом 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами ставка судового збору встановлюється у розмірі 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.

Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" (у редакції, чинній на момент подання позовної заяви) встановлено, що розмір ставки судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру становить 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.

Колегія суддів зазначає, що заявлені позивачем вимоги носять не майновий характер.

Таким чином, в даному випадку розмір ставки судового збору за подання управління Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі апеляційної скарги по справі за позовом не майнового характеру становить 80 грн. 39 грн.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про судовий збір" (у редакції на час подання апеляційної скарги), апелянт не віднесений до осіб, звільнених від сплати судового збору, а тому судовий збір повинен бути сплачений на загальних умовах.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач, звертаючись із апеляційною скаргою, не надав доказів сплати судового збору, але заявив клопотання про звільнення від сплати судового збору.

Відповідно до ч. 1 ст. 88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до сплати судових витрат чи звільнити від їх сплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 25.11.2015 року клопотання позивача було частково задоволено та відстрочено сплату судового збору за подання апеляційної скарги до ухвалення апеляційним судом рішення у даній справі.

Відповідно до ч. 1 стаття 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку про необхідність стягнення з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань за зобов'язаннями управління Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі суми судового збору в розмірі 80 грн. 39 грн.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Глухові та Глухівському районі Сумської області залишити без задоволення.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 29.09.2015р. по справі № 818/2597/15 залишити без змін.

Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань за зобов'язаннями управління Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі на рахунок УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова (банківські реквізити - отримувач УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк ГУДКУ у Харківській області, рахунок 31210206781011, код класифікації доходів бюджету 22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173) судовий збір у розмірі 80 грн. 39 коп.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Подобайло З.Г.Судді(підпис) (підпис) Тацій Л.В. Григоров А.М. Повний текст ухвали виготовлений 22.12.2015 р.