КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 759/11923/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Сенько М.Ф.Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.
ПОСТАНОВА
Іменем України
22 грудня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Твердохліб В.А.,
суддів Бужак Н.П., Костюк Л.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва на постанову Святошинського районного суду м.Києва від 09 вересня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 (далі - Позивач) звернулася до Святошинського районного суду м.Києва з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва (далі - Відповідач) про визнання дії Відповідача протиправними щодо не включення в розрахунок розміру пенсії Позивачу складових заробітної плати - «інші виплати» в частині сум індексації заробітної плати, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та у відмові здійснити перерахунок та виплату пенсії; зобов'язання Відповідача включити в розрахунок розміру пенсії Позивача складові заробітної плати - «інші виплати» в частині сум індексації заробітної плати у сумі 9 264,52 грн, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, здійснити перерахунок пенсії та виплату з 16.07.2015 року, у розмірі 80%, які були визначені відповідно ст.37 Закону України «Про державну службу» на час призначення пенсії.
Постановою Святошинського районного суду м.Києва від 09 вересня 2015 року адміністративний позов задоволено частково, визнано незаконними дії Відповідача щодо відмови Позивачу в перерахунку пенсії за віком відповідно Закону України «Про державну службу», урахуванням суми індексації заробітної плати згідно з довідкою Державної фінансової інспекції в м.Києві від 14.07.2015 року №26-17-27/81; зобов'язано Відповідача провести перерахунок пенсії Позивачу з урахуванням суми індексації заробітної плати згідно з довідкою Державної фінансової інспекції в м.Києві від 14.07.2015 року №26-17-27/81, з часу звернення за таким перерахунком, тобто з 16.07.2015 року. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням, Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.
Рішення суду першої інстанції прийняте в порядку скороченого провадження.
Відповідно ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі, зокрема, подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які прийняті у порядку скороченого провадження за результатами розгляду справ, передбачених пунктами 1,2 частини першої статті 183-2.
З огляду на викладене та враховуючи те, що рішення суду першої інстанції прийнято у порядку скороченого провадження, колегія суддів вважає за можливе проводити апеляційний розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно п.3 ч.1 ст.197 КАС України.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Позивач є пенсіонером, перебуває на обліку у Відповідача та з 06.06.2013 року отримує пенсію за віком відповідно Закону України «Про державну службу».
16.07.2015 року Позивач звернулася до Відповідача із заявою про перерахунок пенсії згідно довідки від 14.07.2015 року №26-17-27/81, виданої Державною фінансовою інспекцією в м.Києві.
Листом Відповідача від 16.07.2015 року №478/08/К-391 Позивачу в перерахунку пенсії відмовлено з посиланням на положення ст.33 Закону України «Про державну службу» та вказано, що суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення та індексації не входять до складу заробітної плати державного службовця.
Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Положеннями ст.33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що оплата праці державних службовців повинна забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обов'язків, сприяти укомплектуванню апарату державних органів компетентними і досвідченими кадрами, стимулювати їх сумлінну та ініціативну працю.
Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків.
Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю.
Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Джерелом формування фонду оплати праці державних службовців є Державний бюджет України та інші джерела, визначені для цієї мети положеннями про органи державної виконавчої влади, затвердженими указами Президента України та постановами Кабінету Міністрів України.
Отже, матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація входять до системи оплати праці державного службовця.
Згідно ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Приписами ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Як вбачається з довідки від 14.07.2015 року №26-17-27/81 про складові заробітної плати, виданої Державною фінансовою інспекцією в м.Києві, до неї включено нараховані та отримані Позивачем за період з червня 2011 року по травень 2013 року суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації.
На всі виплати, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування.
Отже, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 14 травня 2013 року у справі №21-125а13, від 04.03.2014 року у справі №21-14а14, від 03.06.2014 року у справі №21-134а14.
З огляду на вказане, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про протиправність дій Відповідача щодо невключення додаткових видів оплати праці при обчисленні розміру пенсії Позивача та відмови у проведенні Позивачу перерахунку пенсії з урахуванням сум індексації заробітної плати
Однак, колегія суддів звертає увагу, що суд першої інстанції задовольняє позовні вимоги з 16.07.2015 року, тобто з часу звернення Позивача за перерахунком пенсії.
З таким висновком суду першої інстанції колегія суддів не погоджується, з огляду на таке.
Згідно ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Отже, оскільки Позивач звернулася до Відповідача із заявою про перерахунок пенсії 16.07.2015 року, то позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню з першого числа наступного місяця, а саме, з 01.08.2015 року.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Відповідно ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду суд апеляційної інстанції має право, зокрема, змінити постанову суду.
За ч.1 ст 201 КАС України, підставами для зміни постанови суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.
Отже, судове рішення в частині зобов'язання провести перерахунок пенсії з урахуванням суми індексації заробітної плати з 16.07.2015 року підлягає зміні.
Таким чином, апеляційну скаргу слід задовольнити частково, а резолютивну частину постанови суду першої інстанції змінити, шляхом зміни дати, з якої необхідно проводити перерахунок пенсії.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2015 року відкрито апеляційне провадження та відстрочено апелянту - Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва сплату судового збору до прийняття рішення.
Частиною 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду сплачується 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
З врахуванням вимог вказаної норми закону, суд вважає за необхідне стягнути з Відповідача на користь Державного бюджету України судовий збір в розмірі 80,39 грн.
За приписами ч.10 ст.183-2 КАС України у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст.183-2, 197, 198, 201, 205, 207, 254 КАС України, суд,-
П О С ТА Н О В И В:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва задовольнити частково.
Постанову Святошинського районного суду м.Києва від 09 вересня 2015 року в частині періоду задоволення позовних вимог змінити та в цій частині прийняти нову постанову наступного змісту.
Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з урахуванням суми індексації заробітної плати, згідно з довідкою Державної фінансової інспекції в м.Києві від 14.07.2015 року №26-17-27/81, з 01.08.2015 року.
В решті постанову суду залишити без змін.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва (вул.Академіка Корольова, 5-А, м.Київ, 03148, код ЄДРПОУ 22869431) на користь Державного бюджету України (отримувач коштів - УДКСУ у Печерському районі м.Києва, код 38004897, банк отримувача - ГУ ДКСУ у м.Києві, код банку 820019, р/р 31211206781007, код класифікації 22030001) судовий збір за подання апеляційної скарги до адміністративного суду в розмірі 80 (вісімдесят) грн 39 (тридцять дев»ять) коп.
Постанова набирає законної сили з моменту прийняття та є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Твердохліб В.А.
Судді Бужак Н.П.
Костюк Л.О.
Головуючий суддя Твердохліб В.А.
Судді: Бужак Н.П.
Костюк Л.О.