Постанова № 54541332, 21.12.2015, Бахмацький районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
21.12.2015
Номер справи
728/2701/15-а
Номер документу
54541332
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Єдиний унікальний номер № 728/2701/15-а

Номер провадження 2-а/728/81/15

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2015 року Бахмацький районний суд Чернігівської області в складі :

головуючого судді - О.Ф. Костенко

при секретарі - Л.І. Кулик

з участю позивача - ОСОБА_1

представника позивача : адвоката ОСОБА_2

представників відповідачів ОСОБА_3, ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Бахмачі Чернігівської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Бахмацькому районі Чернігівської області про визнання дій протиправними і зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

27 листопада 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Бахмацького райсуду із адміністративним позовом до УПФУ у Бахмацькому районі про визнання протиправним зменшення розміру пенсії, призначеної йому відповідно до 2 групи інвалідності внаслідок захворювання , повязаного з виконанням обовязків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС згідно ЗУ „ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Позивач також просив зобовязати УПФУ у Бахмацькому районі здійснити йому з 10 липня 2015 року перерахунок пенсії, як інваліду 2 групи внаслідок захворювання, повязаного з виконанням обовязків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС згідно ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, врахувавши заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчудження в період з 13.08.1986 року по 08.09. 1986 року, на підставі довідки ВАТ „Бахмачагропостач № 17 від 02.04.2009 року.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що він є інвалідом 2 групи внаслідок захворювання, повязаного з виконанням обовязків військової служи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС згідно ЗУ „ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, має посвідчення ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 (серія А № 117065 с), виданого 15.04.2009 року Чернігівською обласною Державною адміністрацією. Перебуває на обліку в УПФУ у Бахмацькому районі з 31.03.2009 року. Спочатку його пенсія становила 5810 грн. 35 коп., потім 3543 грн.84 коп, а зараз 2752 грн.44 коп., що підтверджується розпорядженням відповідача № 159 743 від 10.07.2015 року. Пенсія була обчислена у розмірі 70 % ( втрата працездатності ) від заробітної плати 3969 грн 49 коп. (довідка ВАТ „ Бахмачагропостач від 02.04.2009 року № 17) за період роботи у зоні відчудження з 13.08.1986 року по 08.09.1986 року. Період його перебування у зоні відчудження підтверджено довідкою № 47, виданого 30.08.1986 року військовою частиною 61606. Листом від 10.07.15 року № 47/02/ К-1 УПФУ у Бахмацькому районі повідомило його, що з 31.03.2009 року його пенсійна справа приведена у відповідність до чинного законодавства , оскільки для обчислення пенсії по інвалідності із заробітної плати, визначеної на підставі довідки про заробітну плату від 02.04. 2009 року № 17 немає законних підстав, і що 01.10.2013 року його пенсійну справу приведено у відповідність згідно із постановою Кабміну України від 23.11.2011 року № 1210 .

Внаслідок неодноразового приведення його пенсійної справи у відповідність до чинного законодавства, його пенсія суттєво зменшилася і на даний час становить 2752 грн. 44 коп. Відповідно до Порядку, затвердженого Постановою Кабміну № 1210 від 23.11.2011 року ,пенсія за бажанням особи може призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчудження в 1986-1990 р.р., у розмірі відшкодування фактичних збитків. Обчислення пенсії відповідно до ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які відповідно до ст. 15 вказаного Закону видаються установами та організаціями на підставі первинних документів. Відповідно до п. 7 Порядку пенсії призваних на військові збори військовозобовязаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, та працювали у зоні відчудження в 1986-1990 р.р., призначаються, виходячи із заробітної плати , яку вони отримували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчудження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1, і його представник ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали і просять їх задовільнити в повному обсязі.

Представники відповідачів ОСОБА_5 і ОСОБА_4 в судовому засіданні позовних вимог не визнали, заперечуючи проти позову, посилаючись на безпідставність і необґрунтованість і надали письмові заперечення (а. с. 30, а. с. 36- 37). Заперечення відповідачів проти позову зводяться до того, що пенсія позивачу була обчислена в розмірі 70 % ( втрата працездатності ) від заробітної плати 3969 грн. 49 коп, відповідно до довідки, виданої ВАТ „ Бахмачагропостач 02.04.2009 р. № 17, за період роботи в зоні відчудження з 13.08.1986 року по 08.09.1986 року, що підтверджено завіреною нотаріальною копією довідки № 47, виданої військовою частиною № 61606. Заробітна плата розрахована за період з 01.09.1986 року по 08.09.1986 року при 6-ти годинному робочому дні. Позивач має посвідчення ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1. Під час перевірки правильності нарахування пенсії особам, які отримують пенсію із заробітної плати за роботу в зоні ліквідації аварії на ЧАЕС , було виявлено невірно занесений заробіток до електронної пенсійної справи. Згідно довідки № 17 від 02.04.09 року, виданої ВАТ „ Бахмачагропостач заробітна плата в розмірі фактичних збитків нарахована за 6-ти годинний робочий день, а заведена в електронну пенсійну справу як за роботу із врахуванням 10 ти годинного робочого дня, внаслідок чого розмір пенсійної виплати становив 5810 грн. 35 коп.

А тому, з 31.03.2009 року пенсійна справа була приведена у відповідність до чинного законодавства. Для ймовірного збільшення розміру пенсії позивача листами № 3666 /02-01 від 26.07. 2013 року та 1265 / 02/ К- 11 від 20.08.2013 року Головне управління рекомендувало витребувати нову довідку про заробітну плату позивача, а у разі неможливості допомогти позивачеві у витребуванні необхідних документів для подання на комісію з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчудження , оскільки для обчислення пенсії по інвалідності із зарплати , визначеної на підставі довідки про зарплату від 02.04.2009 року № 17, немає законної підстави. 01.10.2013 року пенсійну справу приведено у відповідність до постанови Кабміну України від 23.11.2011 року № 1210. Розмір пенсії після проведеного перерахунку з 01.10.13 року становив 2279 грн. 70 коп. 21.10.2013 року комісією видана довідка за № 0216/6669 за період роботи в зоні відчудження з 13.08.1986 року по 08.09.1986 року, де заробітна плата розрахована за період з 01.09.1986 року по 08.09.1986 року при 6-ти годинному робочому дні в розмірі 2776 грн. 06 коп. Відповідно до заяви позивача від 23.10. 2013 року та відповідної довідки позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.11.2013 року. Після проведеного перерахунку розмір пенсії становив 2708 грн. 44 коп. На 01.07.2015 року загальний розмір пенсії позивача визначений в сумі 2931 грн. 80 коп.

Ознайомившись із матеріалами адміністративної справи, пенсійної справи, заслухавши пояснення учасників судового розгляду, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню з слідуючих підстав.

За приписами ст. 2 КАС України „ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі, на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто, з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення ( вчинення дії) .

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України .

Відповідно до п. 6 ч. І ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України .

Відповідно до ст. 70 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право захищати у відповідних державних, судових органах свої законні інтереси.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є особою, постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), інвалідом 2 групи захворювання, повязаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, про що свідчить посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серії А № 117065 с, видане 15.04.2009 року Чернігівською ОДА; посвідчення серії Є № 058728 , видане 30.04.2009 року Управлінням праці та соціального захисту населення Бахмацької РДА; вкладка № 632896 с до посвідчення категорії 1 серії А № 117065 учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році від 15.04.2009 року, видана Чернігівською ОДА, довідка серії МСЕ ЧНВ № 059109, видана 31.02.2009 року Чернігівською обласною МСЕК (а.с.3,9).

Факт перебування позивача на обліку в УПФУ у Бахмацькому районі Чернігівської області та отримання ним пенсії відповідно до ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи „ від 28.02.1991 року № 796-ХІІ сторонами не заперечується . Позивач отримує пенсію по інвалідності у відповідності із вимогами ст.ст. 50, 54 вищезазначеного Закону.

Відповідно до ст. 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоровя довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди. Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначено ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно ч.1 ст. 54 ЗУ „Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катстрофи пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії в звязку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 рр, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Постановою Кабміну України від 23.11.2011 року № 1210 „ Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабміну № 112 (112-2014-п) від 25.03.14 року, був затверджений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, згідно якого визначено механізм обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у звязку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст. ст. 54 і 57 ЗУ „ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильсьокї катастрофи .

Пунктом 1 цього Порядку передбачено, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків

Обчислення пенсій відповідно до Закону здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які відповідно до ст. 15 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, видаються установами та організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків, відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату). Підставою для проведення розрахунку заробітної плати за роботу в зоні відчудження являються первинні документи про нараховану заробітну плату та фактичну тривалість роботи в зоні відчудження.

Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємствами, установами та організаціями відповідно до первинних документів про період участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відомості про встановлення умов і розмірів оплати праці та умов їхнього запровадження по конкретних особах повинні мати а й, отже, й надавати виключно підприємства, де працювали ці особи, або їхні правонаступники. Інші підприємства, органи державної влади, тощо, не можуть надавати довідок про заробіток по конкретних особах, які не працювали й не працюють у цих підприємствах , органах державної влади.

Сторонами в судовому засіданні не оспорюються ті обставини, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 13.08.1986 року по 08.09.1986 року, що також підтверджуються вкладкою № 632 896 с до посвідчення № 117 065 с (а. с 3), архівною довідкою галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 21.08.2013 року (а. с. 4), довідкою № 47 військової частини № 61606 (а.с 5).

Таким чином, законодавчо визначено, що за бажанням осіб, пенсії можуть призначатися , виходячи із заробітної плати, одержаної в зоні відчудження в 1986 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відповідач, ігноруючи зазначені норми матеріального права, та не здійснюючи перерахунок пенсії, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчудження, порушив указане право позивача.

А тому, порушене право позивача на перерахунок пенсії по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків, як громадянину, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, врахувавши заробітну плату згідно довідки № 17 від02.04.2009 року про заробітну плату за дні роботи в зоні відчудження, яка видана ВАТ „Бахмачагропостач, підлягає судовому захисту.

Керуючись ст. ст. 19 ч. 2, 50, 55, 92 Конституції України, ст. ст. 15, 54, 70 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабміну України від 23.11.2011 року № 1210 „Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ст. ст. 2, 11, 17, 69-71, 94, 99, 159-163, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у Бахмацькому районі про визнання протиправними дій щодо зменшення розміру пенсії і зобовязання вчинити певні дії задовільнити.

Визнати протиправним зменшення Управлінням Пенсійного Фонду України у Бахмацькому районі пенсії ОСОБА_1П, призначеної по 2 групі інвалідності внаслідок захворювання, повязаного з виконання обовязків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС згідно із Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Зобовязати Управління Пенсійного Фонду України у Бахмацькому районі здійснити перерахунок пенсії у розмірі відшкодування фактичних збитків ОСОБА_1 з 10 липня 2015 року як інваліду 2 групи внаслідок захворювання, повязаного з виконанням обовязків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС згідно ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на підставі довідки ВАТ „Бахмачагропостач про заробітну плату за дні роботи в зоні відчудження № 17 від 02.04.2009 року за період роботи у зоні відчудження з 13.08.1986 року по 08.09.1986 року, з урахуванням вже проведених виплат.

Стягнути із Пенсійного Фонду України у Бахмацькому районі за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень на користь держави судовий збір в розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) гривень 20 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бахмацький районний суд Чернігівської області протягом 10 днів з дня її проголошення.

Постанова суду 1 інстанції, якщо інше не встановлено КАСУ, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАСУ, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги, судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного оскарження .

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.

Суддя: