ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2015 року , о 15:35 годині,
Справа № 808/8555/14
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого-судді Матяш О.В., розглянувши у порядку письмового провадження в м. Запоріжжя справу за адміністративним позовом ПП «ПВФ «Енергокомплекс» до ДПІ у Ленінському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області про скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
позивач звернувся до суду із вказаним позовом, зазначивши в заяві, що на підставі хибних висновків акту перевірки №1406/08-28-22-12/33920690 від 10.11.2014 ДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення №0003852212 від 21.11.2014, яким йому визначено суму податкового зобов’язання з ПДВ у сумі 70878,75 гривень. Позивач вважає висновки ДПІ такими, що ґрунтуються на домислах та не відповідають дійсності, оскільки у нього наявні всі документи, які підтверджують фактичне здійснення господарських операцій, й в ході перевірки не виникло жодних зауважень до первинних документів. Крім того, він не може нести відповідальність за порушення законодавства своїм контрагентом.
Позивач просить скасувати податкове повідомлення-рішення №0003852212 від 21.11.2014.
В судове засідання представник позивача не з’явився, до його початку надав клопотання про розгляд справи без його участі, на задоволенні позовних вимог наполягає.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, до його початку надав клопотання про розгляд справи без його участі. Позов не визнає з підстав, викладених в письмових запереченнях, що обґрунтовані висновками акту перевірки позивача №1406/08-28-22-12/33920690 від 10.11.2014. Просить відмовити у позові.
Згідно із ч.4 ст.122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. У зв’язку з цим суд розглянув справу в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши наявні у справі докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, надавши їм оцінку за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ДПІ у Ленінському районі м. Запоріжжя проведено документальну позапланову виїзну перевірку позивача з питання дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість при здійсненні фінансово-господарських операцій з ТОВ «Форта–Ком» за квітень 2014 року, результати якої викладено в акті перевірки №1406/08-28-22-12/33920690 від 10.11.2014 (а.с.13-18).
За результатами перевірки податковий орган дійшов висновку про порушення позивачем вимог п. 198.3, п. 198.6 ст. 198, п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України (далі– ПК), в наслідок чого занижено ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету за квітень 2014 року, на 56703 гривень. На підставі акту №1406/08-28-22-12/33920690 від 10.11.2014 ДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення №0003852212 від 21.11.2014, яким збільшено суму грошового зобов’язання з ПДВ на 70878,75 гривень, в тому числі за основним платежем- на 56703 гривень, за штрафними (фінансовими) санкціями на 14175,75 гривень (а.с. 12).
Як вбачається з вищевказаного акту перевірки, підставою для невизнання сум податкового кредиту та визначення позивачу податкового зобов’язання з ПДВ став висновок податкового органу про відсутність фактичного здійснення господарської операції між позивачем та ТОВ «Форта–Ком».
З цього приводу суд вважає за необхідне зазначити таке. 22.11.2005 позивач був зареєстрований як юридична особа з присвоєнням ідентифікаційного коду 33920690. 01.07.2011 йому було видано ліцензію на здійснення господарської діяльності, пов’язаної із створенням об’єктів архітектури, серії АВ №589014, терміном дії до 22.03.2016 (а.с.73).
Під час розгляду справи судом встановлено, що між позивачем та ТОВ «7 днів» укладено договір підряду №2410/13 від 07.11.2013, відповідно до умов якого замовник (ТОВ «7 днів») доручає, а підрядчик (ПП «ПВФ «Енергокомплекс») приймає на себе виконання будівельних робіт на об’єкті «Реконструкція гостиниці по пр. Леніна, 202 з дозволом за рахунок прибудов під гостиничний та багатофункціональний комплекс в межах земельної ділянки в м. Запоріжжя».
На виконання умов вищевказаного договору підряду, для виконання робіт з розбивки цементнобетонної основи дороги, завантаження та вивозу сміття, тощо, між позивачем та ТОВ «Форта–Ком» укладено договір субпідряду №001-03/14 від 05.03.2014, відповідно до умов якого замовник (ПП «ПВФ «Енергокомплекс») доручає, а підрядник (ТОВ «Форта – Ком») приймає на себе виконання своїми силами, у відповідності до умов цього договору, ПСД, Сніп, ДБН, будівельно-монтажні роботи на об’єктах замовника в м. Запоріжжі. Розрахунки здійснюються на підставі довідок про вартість робіт шляхом перерахування коштів на рахунок підрядника протягом п’яти банківських днів після підписання акту виконаних робіт (а.с.32-33).
На підтвердження виконання умов цього договору до матеріалів справи надано: податкові накладні №№76-79 від 28.04.2014, №№101 - 105 від 30.04.2014 (а.с. 23-31); довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати, акти прийняття виконаних будівельних робіт (а.с.38-72).
Суд вважає за необхідне зазначити, що на момент виконання умов договору субпідряду №001-03/14 від 05.03.2014 ТОВ «Форта – Ком» було зареєстровано як юридична особа, платник ПДВ та мало ліцензію на здійснення господарської діяльності, пов’язаної із створенням об’єктів архітектури, серії АЕ №280996 від 27.12.2013, терміном дії до 25.04.2015 (а.с.34-37).
Згідно з п. 198.3 ст. 198 ПК (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг (у разі здійснення контрольованих операцій - не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу) та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв’язку з:
придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Відповідно до п. 198.6 ст. 198 ПК (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу. У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до п. 200.1 ст. 200 ПК, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Таким чином, податковий кредит для цілей визначення об’єкта оподаткування податком на додану вартість має бути підтверджений належним чином складеними первинними документами, що відображають реальність господарської операції, яка є підставою для формування податкового обліку платника податків. Податкова накладна є документом, який підтверджує факт сплати покупцем ПДВ у ціні товару.
Суд зазначає, що, відповідно до ч.4 ст.70 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Статтею 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі - Закон № 996-ХІV) визначено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Статтею 3 Закону № 996-ХІV передбачено, що бухгалтерський облік є обов’язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону № 996-ХІV, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.
Необхідність підтвердження господарських операцій первинними документами визначена також в п.п.1.2 п.1, п.п.2.1 п.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №88 від 24.05.1995 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за №168/ /704 (далі - Положення), первинні документи - це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації на їх проведення.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 вказаного Закону та п.2.4 Положення, первинні документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях та повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Згідно з п.2.15 та п.2.16 вищевказаного Положення, забороняється приймати до виконання первинні документи на операції, що суперечать законодавчим та нормативним актам.
Таким чином, для надання юридичної сили і доказовості первинні документи повинні бути складені відповідно до вимог чинного законодавства та не порушувати публічний порядок. Крім того, будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції. Якщо ж фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені чинним законодавством.
З урахуванням викладеного, для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції.
Згідно з ст. 1 Закону № 996-ХІV, господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов’язань, власному капіталі підприємства.
Таким чином, визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.
Суд зазначає, що оглянуті первинні документи містять назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; особистий підпис особи, яка брала участь у здійсненні господарської операції; первинні документи виписані реально існуючими на час вчинення угоди суб'єктами права. Тобто, надані первинні бухгалтерські документи по формі та за змістом відповідають вимогам Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» та Положенню про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку.
Документи, надані позивачем, суд вважає достатніми та такими, що підтверджують факт отримання послуг у контрагента. За таких обставин підстави для невключення сум ПДВ по таких податкових накладних до складу податкового кредиту позивача відсутні.
Суд вважає за необхідне зазначити, що усі отримані послуги відповідають напрямку господарської діяльності позивача: господарська діяльність, пов’язана із створенням об’єктів архітектури. Отже, укладання позивачем з ТОВ «Форта – Ком» договору субпідряду безпосередньо пов’язано з його господарською діяльністю та спрямоване на виконання умов основного договору підряду.
Таким чином, суд дійшов висновку, що наявність первинних документів є достатньою підставою для відображення вказаних операцій в бухгалтерському обліку, а оскільки дані податкового обліку базуються на даних бухгалтерського обліку, висновок відповідача щодо незаконності віднесення сум ПДВ до складу податкового кредиту є необґрунтованим, що зумовлює відсутність підстав для висновку про відсутність фактичного здійснення господарських операцій.
Стосовно посилань представника відповідача на отриманий акт №98/08-25-22-011/37748412 від 28.08.2014 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Форта–Ком» (код ЄДРПОУ 37748412) щодо підтвердження реальності здійснення господарських відносин їх реальності та повноти відображення в обліку за квітень 2014 року», суд зазначає наступне. В силу закону збирання та оброблення податковим органом податкової інформації, в якій викладені висновки про наявність ознак фіктивної господарської діяльності, відсутність факту реального вчинення господарських операцій, вчинення контрагентом платника податків нікчемного правочину або відображення в звітності показників господарських операцій, які фактично не відбулись, не звільняє такий податковий орган від виконання обов'язку по самостійному встановленню та доведенню факту вчинення платником податків порушення закону. Така податкова інформація не має преюдиціального значення при розгляді справи судом та не є документом, що достовірно та безсумнівно підтверджує обставини фактичної дійсності.
Суд зазначає, що при дослідженні факту здійснення господарських операцій, що були підставою для формування податкового кредиту платника податків, оцінювати слід відносини безпосередньо між учасниками тієї операції, на підставі якої сформовано дані податкового обліку. Відносини між учасниками попередніх ланок постачання товарів/послуг не мають безпосереднього впливу на дослідження факту реальності господарської операції, вчиненої між конкретними контрагентами. В разі наявності у органу державної податкової служби інформації про порушення окремим платником податків податкового законодавства, негативні наслідки повинні застосовуватися саме до цієї особи.
Отже, податкові органи не можуть нараховувати ПДВ та накладати штрафні санкції на замовника при несплаті цього податку виконавцем, оскільки чинне законодавство не встановлює підстав для такого нарахування та накладення штрафних санкцій.
До суду не надано доказів наявності обвинувального вироку відносно посадових (службових) осіб ТОВ «Форта–Ком» та наявності рішення суду про визнання угод недійсними. Не надано також добутих у визначений процесуальним законодавством спосіб доказів підробки документів або складання фіктивних документів на підтвердження здійснених позивачем господарських операцій. Отже, відповідачем не надано доказів неможливості здійснення реальності операцій між позивачем та його прямим контрагентом - ТОВ «Форта – Ком».
Зазначене узгоджується з практикою Верховного Суду України, викладеною у постановах від 09.09.2008 у справі № 21-500во08 та від 01.06.2010 у справі № 21-573во10.
Згідно з ст.1 Закону України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року, Першого Протоколу та Протоколів 2, 4, 7, 11 до Конвенції», ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006, Україна визнала джерелом права рішення Європейського суду з прав людини, а також юрисдикцію цього суду в усіх питаннях, що стосуються тлумачення і застосування Конвенції. Рішення Європейського суду є частиною національного законодавства і є обов’язковим для правозастосування органами правосуддя.
Рішенням Європейського суду з прав людини від 22.01.2009 у справі «Булвес» АД проти Болгарії (заява №3991/03) визначено, що платник податку не повинен нести наслідків невиконання постачальником його зобов’язань зі сплати податку і в результаті сплачувати ПДВ другий раз, а також сплачувати пеню. На думку Європейського суду, такі вимоги стали надмірним тягарем для платника податку, що порушило справедливий баланс, який повинен підтримуватись між вимогами суспільного інтересу та вимогами захисту права власності.
Крім того, судом встановлено, що ТОВ «Форта–Ком» оскаржило в судовому порядку дії ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «Форта – Ком» та складання акту №98/08-25-22-011/37748412 від 28.08.2014 «Про неможливість проведення зустрічної звірки (код ЄДРПОУ 37748412) щодо підтвердження реальності здійснення господарських відносин їх реальності та повноти відображення в обліку за квітень 2014 року». Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 11.11.2014 у справі №808/6053/14, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 20.01.2015, позов задоволено й, в тому числі, визнано протиправними дії ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «Форта-Ком» та складання акту №98/08-25-22-011/37748412 від 28.08.2014 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Форта-Ком» (код ЄДРПОУ 37748412) щодо підтвердження реальності здійснення господарських відносин їх реальності та повноти відображення в обліку за квітень 2014 року».
Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч.3 ст.2 КАС України).
При розгляді справи встановлено, що при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення - рішення відповідач діяв необґрунтовано, тобто без врахування всіх обставин, які мають значення при прийнятті рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, й у ч. 2 ст. 71 КАС України зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Всупереч цим вимогам відповідачем як суб’єктом владних повноважень не доведено правомірності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Враховуючи наведене, позивач у відповідності до норм Податкового кодексу України правомірно включив до складу податкового кредиту суму витрат по господарських операціях з ТОВ «Форта-Ком», а податковий орган при прийнятті рішення дійшов хибного висновку про порушення позивачем положень ПК, оскільки врахував лише обставини діяльності його контрагентів, а не позивача, що є помилковим, бо позивач не несе відповідальності за їх дії.
Також суд вважає за необхідне зазначити, що податковий кредит підтверджений відповідними первинними документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського та податкового обліку, та наявний зв'язок витрат позивача з його господарською діяльністю.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст. 94 КАС України, присудженню на користь позивача підлягають здійснені ним документально підтверджені судові витрати: судовий збір у розмірі 182,7 гривень (квитанція №0.0.321947346.1 від 01.12.2014 (а.с.1а).
Керуючись ст.ст.17,158-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
позов задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення форми «Р» №0003852212 від 21.11.2014, прийняте державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області у відношенні приватного підприємства «ПВФ «Енергокомплекс», яким збільшено суму грошового зобов’язання за платежем: податок на додану вартість, за основним платежем на 56703 (п’ятдесят шість тисяч сімсот три) гривні, за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на 14175 (чотирнадцять тисяч сто сімдесят п’ять) гривень 75 копійок.
Присудити на користь ПП «ПВФ «Енергокомплекс» за рахунок бюджетних асигнувань ДПІ у Ленінському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області судові витрати у розмірі 182 (сто восьмидесяти двох) гривень 70 копійок.
Постанова може бути оскаржена у Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд через Запорізький окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання постанови шляхом подання апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, що її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.В. Матяш