Постанова № 54530892, 23.12.2015, Багачевський міський суд Черкаської області (до 25.04.2025 - Ватутінський міський суд Черкаської області)

Дата ухвалення
23.12.2015
Номер справи
694/1327/15-а
Номер документу
54530892
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №694/1327/15-а

Провадження №2-а/690/24/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 грудня 2015 року. Ватутіський міський суд Черкаської області

в складі: головуючого - судді Здоровила В.А.

за участю секретаря Мельник С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Ватутіне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області про неправомірність дій та зобовязання вчинити дії, -

встановив:

позивач ОСОБА_1 просить суд визнати неправомірною відмову УПФ України в Звенигородському районі Черкаської області здійснити перерахунок та виплатити йому індексацію пенсії, починаючи з грудня 2003 року на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991року № 1282-XII та Постанови КМУ від 17.07.2003 року №1078 «Про затвердження порядку проведення індексації грошових доходів населення» з урахуванням сплачених сум; зобовязати УПФ України в Звенигородському районі Черкаської області здійснити перерахунок та виплатити йому індексацію пенсії, починаючи з грудня 2003 року на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991року № 1282-XII та Постанови КМУ від 17.07.2003 року № 1078 «Про затвердження порядку проведення індексації грошових доходів населення» з урахуванням сплачених сум та повернути йому сплачений ним судовий збір в розмірі 73 грн. 08 коп., посилаючись на те, що він перебуває на обліку в УПФ України в Звенигородському районі Черкаської області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», на яку вийшов 01.11.1996 року з посади головного державного податкового ревізора-інспектора, яку займав у Звенигородській ОДПІ Черкаської області. Починаючи з грудня 2003 року його пенсія індексувалася відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991року № 1282-XII та Постанови КМУ від 17.07.2003 року № 1078 «Про затвердження порядку проведення індексації грошових доходів населення». Однак УПФ України в Звенигородському районі Черкаської області при нарахуванні індексації не до нараховує її, призупиняє, зменшує в декілька разів проти попереднього місяця, відраховує раніше нараховану індексацію із пенсії у вигляді соціальних виплат, які є складовими загальної пенсії. Таким чином пенсійний фонд перешкоджає реалізації конституційного права пенсіонера на отримання належних йому виплат відповідно до судових рішень, які ухвалюються іменем України і відповідно до ст.124 Конституції України є обовязковими до виконання на всій території України.

Відповідно до листа УПФ України в Звенигородському районі Черкаської області від 19.09.2012 року № 3978/02 його повідомлено, що перерахунок пенсії з урахуванням 40% надбавки за вислугу років проведено з 31.03.2005 року по даний час та буде виплачено у вересні 2012 року в сумі 11505 грн. 89 коп., але вказану суму, виплачену у вересні, яка відноситься до основної пенсії, пенсійний фонд, в порушення вимог ст.41 КУпАП, вирішив погасити за рахунок не донарахування індексації пенсії. Так, в червні 2012 року нараховано індексації пенсії в сумі 10,06 грн., а в липні, серпні та вересні по 10,13 грн. щомісячно, тобто нарахована за цей період індексація в порівнянні з травнем 2012 року в сумі 113,13 грн. зменшилась більше як в 11 разів, а з жовтня 2012 року по квітень 2014 року або на протязі 19 місяців індексація нараховується щомісячно в сумі 9,59 грн. і зменшується в порівнянні з травнем 2012 року майже в 12 разів. Це означає, що перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням 40% винагороди за вислугу років за період з 31 березня 2005 року, згідно Постанови Вищого адміністративного суду України від 30.05.2012 року фактично не відбулося.

Лист пенсійного фонду від 19.06.2015 року № 2006/10 підтверджує те, що його дружина ОСОБА_2 індексацію отримує з травня 2014 року, а він з грудня 2003 року і в той же час, з грудня 2014 року мають однакову індексацію в сумі 179, 36 грн.. Це значить, що індексація йому незаконно відрахована із його пенсії.

В листах від 16.12.2010 року № 5826/02 та від 19.09.2012 року № 3978/02 пенсійний фонд невірно зазначає базовий місяць для розрахунку сум індексації, тобто включає підвищення соціальних виплат, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму і згідно п.2 Постанови КМУ від 17.07.2003 року № 1078 не є обєктами індексації.

Пенсія йому, як державному службовцю підвищувалась відповідно до Постанов КМУ станом на 01.09.2003 року, 01.11.2004 року, 01.01.2005 року, 01.04.2006 року, 01.05.2007 року, 01.02.2008 року і після останньої дати більше не підвищувалася. В абзаці 2 п.5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» зазначається, що «у разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених п.2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до п.п. 1-1, 4 цього Порядку».

Вищий адміністративний суд України в постанові від 30.05.2012 року по справі № К-10806/10 на сторінці 9 стосовно індексації його пенсії вказує, що: пенсія позивача підлягала індексації у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність; пенсія є періодичним платежем, виплата якого, за загальним правилом, не обмежена у часі; ст. 99 КАС України у редакції, чинній на час звернення позивача до суду, був встановлений річний строк звернення до адміністративного суду, тобто пропущеним є строк, який перевищує рік назад від дати звернення до суду (31 березня 2006). Отже, задоволенню при наявності законних підстав підлягають позовні вимоги позивача, починаючи з 31 березня 2005 року. Таким чином, вищевказана постанова підтверджує, що при наявності законних підстав задоволенню підлягають його позовні вимоги щодо нарахування індексації, починаючи з 31 березня 2005 року. І оскільки індексація йому нараховувалась з грудня 2003 року, а до 31 березня 2005 року ще не було прийнято КАС України, то індексація повинна нараховуватись починаючи з грудня 2003 року з урахуванням раніше сплачених сум. А тому він вважає, що дії відповідача у здійсненні перерахунку та виплаті йому індексації є протиправними та звернувся до суду з даним позовом.

Представник відповідача УПФ України в Звенигородському районі Черкаської області з позовом повністю не згідна та просить в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі, посилаючись на те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФ України в Звенигородському районі Черкаської області з 01.11.1996 року та йому призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». 22.07.2015 року ОСОБА_1 звернувся до управління з заявою, в якій вимагав негайно нарахувати та здійснити йому перерахунок індексації наростаючого підсумком, починаючи з грудня 2003 року по даний час на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991року № 1282-XII та Постанови КМУ від 17.07.2003 року № 1078 «Про затвердження порядку проведення індексації грошових доходів населення»; надати розрахунок нарахованої та виплаченої індексації за весь період, починаючи з грудня 2003 року по даний час з розбивкою по місяцях та вказати, який місяць зазначено як базовий для розрахунку сум індексації; надати копії всіх розпоряджень керівника Звенигородського пенсійного фонду, які стосуються нарахування, призупинення та утримання з його пенсії раніше нарахованої індексації. УПФ України в Звенигородському районі Черкаської області 05.08.2015 року на адресу ОСОБА_1 направило лист № 2607/02, в якому повідомило, що розяснення по сумах індексації пенсії на неодноразові звернення були надані листами УПФ в Звенигородському районі Черкаської області від 22.10.2010 року, від 19.09.2012 року, від 16.11.2012 року, від 14.01.2013 року, від 14.03.2013 року та від 08.05.2014 року та надано розрахунок нарахованої та виплаченої суми індексації, починаючи з травня 2014 року по даний час.

Так як, з 01 грудня 2013 року збільшився прожитковий мінімум (949 грн.), а згідно з офіційними даними Держстандарту індекс інфляції березень-квітень 2014 року перевищив поріг індексації, а саме: в лютому ще 100,6, в березні 102,2, в квітні -103,3, тому у травні 2014 року, у звязку з подорожанням товарів і послуг та, як наслідок зростання індексу інфляції, пенсії непрацюючих пенсіонерів були індексовані у визначеному законодавством порядку у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. У звязку з цим пенсія ОСОБА_1 з травня 2014 року індексується та базовим місяцем для індексації пенсії є грудень 2013 року. Представник відповідача зазначає, що частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення індексації не підлягає.

Доплата індексації за вересень 2014 року в сумі 15,18 грн. та за жовтень 2014 року в сумі 15,18 грн. була виплачена позивачу у листопаді 2014 року.

УПФ України в Звенигородському районі Черкаської області на виконання постанови ВП № 31867801 від 23.03.2012 року головного державного виконавця Головного управління юстиції в Черкаській області про виконання виконавчого листа Звенигородського районного суду Черкаської області від 22.12.2011 року № 2-а- 3159/11 та постанови ВП № 31863943 від 23.03.2012 року головного державного виконавця Головного управління юстиції в Черкаській області від 05.03.2012 року № 2-а- 3158/11 проведено перерахунок пенсії позивача в червні 2012 року, відповідно вимог ст.6 Закону України Про соціальний захист дітей війни за період з 28.08.2010 року по 07.04.2011 рік та згідно ст.ст. 51, 39 Закону України Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 14.09.2010 року по 05.04.2011 року, доплата становить 7421грн. 54 коп..

На виконання постанови Вищого адміністративного суду України по справі К-10806/10 управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 в серпні 2012 року, відповідно до вимог ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 27.08.2010 року, з 08.04.2011 року по 22.07.2011 року та згідно з ст.51 Закону України Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 31.03.2005 року по 13.09.2010 року з 06.04.2011 р. по 22.07.2011 р., доплата по перерахунку становить 7524 грн. 25 коп..

Крім того, на виконання постанови ВП № 28744791 від 05.07.2013 року головного державного виконавця Головного управління юстиції в Черкаській області про виконання виконавчого листа Звенигородського районного суду Черкаської області від 28.12.2011 року № 2-а- 7872/11 проведено перерахунок пенсії позивача в серпні 2013 року, відповідно до ст. 39 Закону України Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 12.06.2011 року по 22.07.2011 року, доплата становить 1282грн. 30 коп..

Крім того представник відповідача зазначає, що згідно з ч.2 ст.72 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» №1058 кошти пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України. У звязку з тим, що ст.73 Закону №1058 передбачено використання коштів Пенсійного фонду, на виплату пенсій, надання соціальних послуг, передбачених цим Законом, а не Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому проведення індексації за кошти пенсійного фонду додаткової пенсії, які мають фінансуватися за рахунок коштів Державного бюджету, не передбачено.

Ч.2 ст.73 Закону № 1058 встановлено, що забороняється використання коштів пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2014 року №36 внесено зміни до порядку проведення індексації грошових доходів населення, а саме: у пункті 5 доповнити абзацом такого змісту: «у разі коли в результаті перерахунку пенсій за рішеннями судів, які набрали законної сили, виплати перерахованих сум до пенсії фактично не здійснені і строки їх виплати не визначені, базовий місяць для визначення індексації пенсії не змінюється» .

Так як зміни до порядку проведення індексації грошових доходів населення внесено 29.01.2014 року, а перерахунок позивачк ОСОБА_1 за рішеннями судів проводився в червні, серпні 2012 року та в серпні 2013 року, тому вищезазначені зміни ні як не стосуються позивача. Отже, індексація пенсії ОСОБА_1 проводиться відповідно до чинного законодавства та документів пенсійної справи.

Суд, вислухавши позивача, представника відповідача, спеціаліста УПФ України в Звенигородському районі Черкаської області ОСОБА_3 та вивчивши матеріали справи вважає за необхідне в позові ОСОБА_1 відмовити.

Відповідно до вимог ч.1 ст.2 КАС України основним завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненніними управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання дегегованих повноважень.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлений шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня , коли особа, дізналася або повинна дізнатися про порушення своїх прав, свобод, чи інтересів.

Відповідно до п.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень, обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В судовому засіданні було встановлено, що дійсно ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФ України в Звенигородському районі Черкаської області з 01.11.1996 року та йому призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

Позивач 22.07.2015 року дійсно звернувся з заявою (а.с.29) до УПФ України в Звенигородському районі Черкаської області, в якій вимагав: негайно нарахувати та здійснити перерахунок індексації наростаючим підсумком, починаючи з грудня 2003 року по даний час на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року №1282-XII та постанови КМУ від 17.07.2003 року №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення»; надати розрахунок нарахованої та виплаченої індексації за весь період, починаючи з грудня 2003 року по даний час з розбивкою по місяцях та вказати, який місяць зазначено як базовий для розрахунку сум індексації; надати копії всіх розпоряджень керівника Звенигородського Пенсійного фонду, які стосуються нарахування, призупинення та утримання з моєї пенсії раніше нарахованої індексації.

УПФ України в Звенигородському районі Черкаської області 05.08.2015 року на адресу ОСОБА_1 направило лист № 2607/02 (а.с.145), в якому повідомило, що розяснення по сумах індексації пенсії на неодноразові звернення були надані позивачу листами УПФ України в Звенигородському районі від 22.10.2010 року, від 19.09.2012 року (а.с.27-28), від 16.11.2012 року, від 14.01.2013 року (а.с.112), від 14.03.2013 року, від 08.05.2014 року та надало розрахунок нарахованої та виплаченої суми індексації починаючи з грудня 2003 року по даний час (а.с.146-148).

Згідно зі ст.2 Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 року № 1282-XII (далі Закон № 1282-XII), індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника.

Відповідно до ст.5 Закону №1282-XII, індексація пенсій, інших виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших видів соціальної допомоги проводиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, за рахунок коштів Державного бюджету України.

З метою реалізації Закону №1282-XII Кабінетом Міністрів України затверджено, постанову від 17.07.2003 року №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», де зазначено механізм проведення індексації.

Частиною 2 Порядку, передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.

Відповідно до ч.4 Порядку індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

В абз.3 ч.4 Порядку зазначено, що у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

Також, ч.5 даного Порядку передбачено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

У разі підвищення грошових доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції базовим місяцем вважається місяць, у якому мало місце таке підвищення.

Для проведення подальшої індексації або здійснення чергового підвищення доходів випереджаючим шляхом обчислення індексу споживчих цін здійснюється наростаючим підсумком починаючи з наступного за базовим місяця.

Статтею 4 Закону №1282-XII передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.

Згідно з ст.6 Закону №1282-XII передбачено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Так як з 1 грудня 2013 року збільшився прожитковий мінімум (949 грн.), а згідно з офіційними даними Держстандарту індекс інфляції березень квітень 2014 року перевищив поріг індексації, а саме: в лютому ще -100,6, в березні -102,2, в квітні- 103,3, тому у травні 2014 року, у звязку з подорожчанням товарів і послуг та, як наслідок, зростанням індексу інфляції, пенсії непрацюючих пенсіонерів були індексовані у визначеному законодавством порядку у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

З огляду на зазначене, у звязку з подорожчанням товарів і послуг та, як наслідок, зростанням індексу інфляції, пенсія позивача ОСОБА_1 з травня 2014 року індексується та базовим місяцем для індексації пенсії - грудень 2013 року.

Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків, а саме: 949 x 3,0 : 100%=28,47.

Доплата індексації за вересень 2014 в сумі 15,18 грн. та за жовтень 2014 в сумі 15,18 грн. була виплачена у листопаді 2014.

Слід враховувати, що відповідно до пункту 3 Порядку до об'єктів індексації не відносяться, зокрема: соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абз.1 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму.

При цьому, якщо відбувається зростання пенсії за рахунок збільшення її складових виплат, визначених у п.3 Порядку, згідно з п.5 Порядку місяць зростання вважається базовим.

Також в судовому засіданні встановлено, що Управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області на виконання постанови ВП №31867801 від 23.03.2012 року головного державного виконавця Головного управління юстиції в Черкаській області про виконання виконавчого листа Звенигородського районного суду Черкаської області від 22.12.2011 року № 2-а-3159/11 та постанови ВП № 31863943 від 23.03.2012 року головного державного виконавця Головного управління юстиції в Черкаській області від 05.03.2012 року №2-а-3158/11 проведено перерахунок пенсії позивача в червні 2012 року, відповідно вимог ст.6 Закону України Про соціальний захист дітей війни за період з 28.08.2010 року по 07.04.2011 рік та згідно ст.51, 39 Закону України Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 14.09.2010 року по 05.04.2011 року, доплата становить 7421грн. 54 коп.. На виконання постанови Вищого адміністративного суду України по справі К-10806/10 відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 в серпні 2012 року, відповідно до вимог ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 27.08.2010 року, з 08.04.2011 року по 22.07.2011 року та згідно з ст.51 Закону України Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 31.03.2005 року по 13.09.2010 року з 06.04.2011 р. по 22.07.2011 р., доплата по перерахунку становить 7524 грн. 25 коп..

Крім того, на виконання постанови ВП № 28744791 від 05.07.2013 року головного державного виконавця Головного управління юстиції в Черкаській області про виконання виконавчого листа Звенигородського районного суду Черкаської області від 28.12.2011 року №2-а-7872/11 проведено перерахунок пенсії позивача в серпні 2013 року, відповідно ст.39 Закону України Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 12.06.2011 року по 22.07.2011 року, доплата становить 1282 грн. 30 коп..

Оскільки статті 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст.7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» фінансування витрат, повязаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету, тому для розвязання питання погашення заборгованості за судовими рішеннями Кабінет Міністрів України постановою від 03.09.2014 №440 (набрала чинності 23.09.2014) затвердив Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою.

Згідно з Порядком облік судових рішень про перерахунок та/або виплату коштів з державного бюджету, передачу до органів Казначейства відповідних документів для здійснення у порядку черговості виплати заборгованих коштів здійснює державна виконавча служба.

Крім того, згідно з ч.2 ст.72 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» №1058 (далі Закон № 1058) кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.

У звязку з тим, що ст.73 Закону №1058 передбачено використання коштів Пенсійного фонду, на виплату пенсій, надання соціальних послуг, передбачених цим Законом, а не Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому проведення індексації за кошти Пенсійного фонду додаткової пенсії, яка мають фінансуватися за рахунок коштів Державного бюджету, не передбачено.

Частиною 2 ст.73 Закону №1058 встановлено, що забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2014 року №36 внесено зміни до порядку проведення індексації грошових доходів населення, а саме: у пункті 5 доповнити абзацом такого змісту: «у разі коли в результаті перерахунку пенсій за рішеннями судів, які набрали законної сили, виплати перерахованих сум до пенсії фактично не здійснені і строки їх виплати не визначені, базовий місяць для визначення індексації пенсії не змінюється» .

Так як зміни до порядку проведення індексації грошових доходів населення внесено 29.01.2014 року, а перерахунок індексації ОСОБА_1 за рішеннями судів проводився в червні, серпні 2012 року та в серпні 2013 року, тому вищезазначені зміни ні як не стосуються позивача.

Доводи позивача, що розрахунок індексації його пенсії УПФ України в Звенигородському районі Черкаської області проводиться невірно, суд вважає безпідставними та не вбачає неправомірності дій відповідача щодо проведення даних розрахунків.

Отже, враховуючи вищенаведене суд вважає, що індексація пенсії позивачу ОСОБА_1 проводиться УПФ України в Звенигородському районі Черкаської області на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

А тому, суд вважає за необхідне в задоволенні позову ОСОБА_1 до УПФ України в Звенигородському районі Черкаської області про неправомірність дій та зобовязання вчинити дії відмовити повністю.

На підставі викладеного та Конституції України, Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про державну службу», Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Постанови КМУ від 17.07.2003 року №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», та керуючись Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 року №2 «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» та ст.ст.2, 4, 5, 9, 10, 11, 17, 71, 94, 99, 100, 102, 158, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд

постановив:

в задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області про неправомірність дій та зобовязання вчинити дії відмовити повністю.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду, через Ватутінський міський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня її проголошення.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Головуючий В.А. Здоровило

23.12.2015