Постанова
Іменем України
Справа 712/12814/15-а
Провадження 2а/712/519/15
23 грудня 2015 року
Соснівський районний суд м. Черкаси в складі
головуючого-судді Марцішевської О.М.,
при секретарі Вдовенко О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Черкаси Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов"язання здійснити перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулась до суду з позовом, посилаючись на те, що з 23.05.2011 року перебуває на пенсійному обліку і з цього часу їй було призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про Державну службу» в розмірі 86% від суми заробітної плати. Пенсія була призначена без урахування усіх складових заробітної плати - матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально побутових потреб, грошової винагороди за сумлінну, безперервну працю, індексацію, відповідно до довідки Черкаського міського центру зайнятості від 03.11.2015 року № 06-24/5088 про складові заробітної плати. 03.11.2015р. позивачка звернулась до УПФ в м.Черкаси з заявою про здійснення перерахунку з 23.05.2011р. пенсійної виплати в розмірі 86% від заробітної плати з урахуванням вказаних сум, однак відповідач відмовив у здійсненні даного перерахунку з мотивів, що вказані суми виплат не відносяться до заробітної плати, такі дії відповідача вважає незаконними, чим порушені права та законні інтереси позивачки на пенсійне забезпечення. Уточнившись з позовними вимогами, просила визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням фактично отриманих сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення саціально-побутових питань, грошової допомоги за сумлінну, безперервну працю, індексації заробітної плати, з яких нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зобов'язати УПФУ в м.Черкасах Черкаської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, як державному службовцю з дати призначення 23.05.2011 року в розмірі 86 % сум заробітної плати відповідно до довідки Черкаського міського центру зайнятості від 03.11.2015 року № 06-24/5088 про складові заробітної плати, та виплатити заборгованість за період часу з 23.05.2011 року із нарахуванням компенсації втрати частини доходів з 23.05.2011 відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та забезпечити виплату пенсії в подальшому у розмірі 86 % сум заробітної плати, звернути постанову в адміністративній справі до негайного виконання в порядку ст.256 КАС України у межах суми платежу за один місяць.
В судове засідання позивачка звернулась з заявою про розгляд справи у її відсутність, просила позов задоволити у повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_2 у наданому суду запереченні не визнала заявлені позивачем вимоги та просила відмовити у задоволенні позову за безпідставністю. Вказувала, що відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися по порушення своїх прав, свобод чи інтересів, так як позивачка звернулася з адміністративним позовом про порушення своїх прав до суду лише у листопаді 2015 року, тому просила застосувати строки позовної давності, відповідно до ст.99 КАС України, щодо вимог про перерахунок пенсії з 23.05.2011р. Також зазначала, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу".Також вказувала, що відповідно до ст. 2 ЗУ "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв"язку з порушенням строків їх виплати" передбачено, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв"язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам, тобто виплата компенсації щодо ненарахованих сум, щодо яких існує публічно-правовий спір, чинним законодавством не передбачено. Також вказувала, що відповідно до ч.1 ст. 66 ЗУ "Про пенсійне забезпечення", встановлено, що у заробіток для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які, за діючими правилами, нараховуються страхові внески, крім виплат одноразового характеру, не обумовлених діючою системою оплати праці перелік яких затверджується КМУ. Матеріальна допомога носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати у розумінні ч.2 ст. 33 ЗУ "Про державну службу", а сам факт утримання із суми допомоги збору на обов"язкове пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчислені розміру пенсіїї. Заперечуючи проти порушення прав та законних інтересів позивачки, просила відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно зясувавши всі фактичні обставини, приходить до наступного. Відповідно до ст.2 КАС України завдання адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, в тому числі органів державної влади.
Встановлено, що позивачці з 23.05.2011 року була призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 86% від суми заробітної плати. Пенсія призначена при загальному стажі роботи 23 роки 5 місяців 6 днів, у тому числі стаж державного службовця 16 років 10 місяців 9 днів. Призначення пенсії з 23.05.2011 року здійснювалось без урахування усіх складових заробітної плати, які отримувала позивачка за місцем роботи та з яких при їх виплаті - матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально побутових потреб, грошової допомоги за сумлінну, безперервну працю, індексації, в зв'язку з чим в листопаді та грудні 2015 року зверталась до відповідача з заявою про здійснення перерахунку призначенї пенсії з урахуванням вказаних виплат на підставі довідки про складові заробітної плати, виданеої 03.11.2015 року Черкаським міським центром зайнятості, однак відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії, в зв'язку з чим позивачка звернулась до суду з даним позовом.
За змістом статті 37 Закону України Про державну службу (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачці ) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У частині першій статті 1 Закону України Про оплату праці встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України Про державну службу передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця. Статтею 66 Закону України Про пенсійне забезпечення врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу). Стаття 41 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з частиною шостою статті 95 КЗпП заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку. Відповідно до статті33 Закону України «Про оплату праці» у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством. Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», відповідно до статті 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Обєктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру. Суми виплат, повязаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004р. №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27січня 2004 р. за №114/8713, таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати.
За змістом наведених норм, суд приходить до висновку, що пенсія позивачки повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги за сумлінну працю, індексації, інших виплат, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з поданою позивачкою для перерахунку пенсії довідкою про складові заробітної плати від 03.11.2015 року № 06-24/5088 за період з 01.05.2009 року по 30.04.2011 року на вказані у довідці суми виплачені працівнику суми нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому відмову у перерахунку пенсійної суми з урахуванням зазначених виплат не можна визнати обгрунтованою на законі.
Крім того, у грудні 2015 року відповідачем була здійснена перевірка достовірності видачі ОСОБА_1 довідки Черкаського міського центру зайнятості від 03.11.2015 року № 06-24/5088 про складові заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону "Про державну службу". Відповідно до акту перевірки № 1123 від 08.12.2015р. підтверджено, що первинні документи, використані при проведенні перевірки, достовірні, надані у повному обсязі, а додаткових (інших) документів, що свідчать про нарахування заробітної плати застрахованій особі за період, що перевірявся, немає.
Таким чином, позов підлягає до задоволення в межах передбаченого ст.99 КАС України шестимісячного строку для звернення до адміністративного суду, що передує зверненню до суду з даним позовом, тобто з 13.05.2015р., оскільки підстави для поновлення строку звернення до адміністративного позову відсутні, враховуючи, що при кожній щомісячній виплаті пенсії позивачка фактично була обізнана з її розміром та могла дізнатись про порушення своїх прав щодо неврахування певних виплат при її призначенні, оскільки закони та інші нормативно-правові акти публікуються в офіційних друкованих виданнях та є відкритими для ознайомлення громадянами щодо їх прав та обов'язків.
Що стосується посилання відповідача на внесеня змін у пенсійне законодавство після призначення пенсії 23.05.2011р., зокрема відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу", суд виходить з того, що закон не має зворотної дії в часі та не поширюється на правовідносини, які виникли до його прийняття. Звернення позивачки до пенсійного органу в 2015 році стосувалось не призначення пенсії, а перерахунку раніше призначеної в 2011 році пенсії в розмірі 86% від заробітної плати з урахуванням належних виплат, а тому вказаний перерахунок має здійснюватись в раніше призначеному відсотковому розмірі та підстави для зменшення його при перерахунку пенсійної виплати відсутні.
Відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам. Враховуючи, що позов пред'явлений не з приводу затримки у виплаті раніше призначених сум пенсійної виплати, а з приводу здійснення перерахунку пенсії, відсутні підстави для виплати за вказаним законом компенсації втрати частини доходів у зв'язку з відмовою у перерахунку пенсії, тому в цій частині позовні вимоги не підлягають до задоволення.
Оцінивши зібрані у справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення. При зверненні до суду позивачка як інвалід ІІ групи була звільнена від оплати судового збору. Відповідно до п.1 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України - у межах стягнення за один місяць.
На підставі викладеного та керуючись ст. 1,2 Закону України Про оплату праці, ст. 66 Закону України Про пенсійне забезпечення, ст. 37 статті 37 Закону України Про державну службу , ст.ст. 2, 10, 11, 69-72, 86 КАС України, Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв»язку з порушенням строків їх виплати» суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов задоволити частково.
Визнати протиправними дії Управління ПФУ в м.Черкасах Черкаської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням фактично отриманих сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення саціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну і безперервну працю, індексації заробітної плати, з яких нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 86 % сум заробітної плати з урахуванням на підставі довідки Черкаського міського центру зайнятості від 03.11.2015 року № 06-24/5088 про складові заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону "Про державну службу" матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення саціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну і безперервну працю, індексації заробітної плати, з яких нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, починаючи з 13 травня 2015 року та забезпечити її виплату в подальшому з урахуванням фактично виплаченої пенсії.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України, в межах суми за один місяць підлягає до негайного виконання.
Головуючий: