ЗОЛОЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 622/948/15-а
2-а/622/19/2015
ПОСТАНОВА
іменем України
21.12.2015 смт. Золочів
Золочівський районний суд Харківської області в складі :
головуючого судді Шабас О. С.,
при секретарі Дудій А.І., Бойко І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Золочів адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до інспектора АП ВДАІ з обслуговування Золочівського району ОСОБА_2 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,
ВСТАНОВИВ:
10.08.2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду із відповідним позовом, в якому просить скасувати постанову про адміністративне правопорушення серії ПС 1 №653607 від 12.07.2015 року, винесену інспектором АП ВДАІ з обслуговування Золочівського району, про накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340, 00 грн.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання 21.12.2015 року не зявився, у поданій до суду позовній заяві просив справу розглядати без його участі, позовні вимоги підтримав у повному обсязі. У минулому судовому засіданні, що відбулося 20.10.2015 року ОСОБА_1 пояснив, що вважає постанову про адміністративне правопорушення серії ПС 1 №653607 від 12.07.2015 року, винесену інспектором АП ВДАІ з обслуговування Золочівського району, про накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340, 00 грн., незаконною, тому звернувся до суду для захисту свої прав та відповідно скасування вищевказаної постанови. ОСОБА_1 пояснив, що зупинився на вимогу інспектора Гуркаленка А.М., надав водійське посвідчення. При перевірці транспортного засобу інспектор не перевірив наявність у позивача необхідних документів, які б підтверджували законність встановлення газобалонного обладнання для роботи транспортного засобу на зрідженому нафтовому газі. ОСОБА_1 всі потрібні документи має, а саме: сертифікат відповідності, додаток до сертифікату відповідності та акт технічної експертизи. Позивач просив задовольнити його адміністративний позов та скасувати постанову.
Відповідач у судове засідання також не зявився, через канцелярію суду подав заяву про розгляд справи за його відсутності. Розгляд справи покладає на розсуд суду.
Суд вважає можливим провести розгляд справи за відсутності сторін, на підставі наявних у ній доказів.
Відповідно до ч. 1ст. 41 КАС Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення позивача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги у їх сукупності та взаємозв'язку, об'єктивно оцінивши усі наявні докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення заяви по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити з наступних підстав.
Згідно із ч. 1ст. 11 КАС Українирозгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1ст. 2 КАС Українизавданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно зп. 2 ч. 1 ст. 18 КАС Українимісцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
В абз. 2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 №2 зазначено, що рішення (постанови) про притягнення фізичних осіб до адміністративної відповідальності, які прийняті суб'єктами владних повноважень (крім суду) є правовими актами індивідуальної дії.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що інспектором АП ВДАІ з обслуговування Золочівського району винесено постанову серії ПС1 №653607 від 12.07.2015 року про адміністративне правопорушення, якою притягнуто ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1ст. 121 КУпАПта накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн., а саме за те, що 12.07.2015 року о 10 год. 30 хв. в смт. Золочів по вул. Разіна ОСОБА_1 керував автомобілем з переобладнаною паливною системою для роботи на ЗНР без дозволу ДАІ.
Зазначена постанова судом перевірялася на предмет дотримання суб'єктом владних повноважень принципів правомірної адміністративної поведінки, а саме чи прийнято рішення обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, неупереджено, добросовісно, розсудливо.
Відповідно до пункту 31.1.Правил дорожнього руху затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 технічний стан транспортних засобів та їх обладнання повинні відповідати вимогам стандартів, що стосуються безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього середовища, а також правил технічної експлуатації, інструкцій підприємств-виробників та іншої нормативно-технічної документації.
У підпункті а) п. 31.3 закріплено, що забороняється експлуатація транспортних засобів згідно із законодавством у разі їх виготовлення або переобладнання з порушенням вимог стандартів, правил і нормативів, що стосуються безпеки дорожнього руху.
Адміністративна відповідальність за ч.1ст.121 КУпАПнастає у разі керування водієм транспортним засобом, що має несправності системи гальмового або рульового керування, тягово-зчіпного пристрою, зовнішніх світлових приладів (темної пори доби) чи інші технічні несправності, з якими відповідно до встановлених правил експлуатація його забороняється, або переобладнаний з порушенням відповідних правил, норм і стандартів,
Відповідно до вимогстатті 32 Закону України «Про дорожній рух»переобладнання транспортних засобів, тобто зміна типу або марки (моделі), призначення чи параметрів конструкції транспортних засобів, що перебувають в експлуатації, шляхом установки кабіни, кузова чи їх деталей, спеціального обладнання і номерних агрегатів, не передбачених нормативно-технічною документацією на даний транспортний засіб, повинно відповідати правилам, нормативам і стандартам України. Не дозволяється без погодження з виробниками транспортних засобів та їх складових частин або іншої спеціально уповноваженої на це Кабінетом Міністрів України організації переобладнання, що призводить до зміни повної маси і її розподілу по осях, розміщення центру ваги, типу двигуна, його ваги і потужності, колісної бази чи колісної формули, системи гальмового і рульового керування та трансмісії.
У разі переобладнання п'яти і більше транспортних засобів протягом року суб'єкти господарювання, які здійснюють господарську діяльність з переобладнання транспортних засобів, повинні мати узгоджену з відповідними уповноваженими державними органами нормативно-технічну документацію на відповідний вид переобладнання та свідоцтво про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху. Допуск до експлуатації переобладнаних транспортних засобів здійснюється лише шляхом проведення спеціальних випробувань та оформлення сертифіката на відповідність вимогам чинних в Україні правил, нормативів і стандартів.
Переобладнання, що призвело до зміни облікових даних механічного транспортного засобу, повинно бути відображено у його реєстраційних документах.
Переобладнання транспортних засобів здійснюється впорядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Порядку переобладнання транспортних засобів затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 607 від 21 липня 2010 р. цей порядок визначає процедуру переобладнання транспортних засобів, призначених для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування, що призводить до зміни повної маси та її розподілу по осях, розміщення центру ваги, типу двигуна, його ваги і потужності, колісної бази чи колісної формули, системи гальмового і рульового керування та трансмісії, зокрема для роботи на газовому моторному паливі та альтернативних видах рідкого і газового палива.
У п. 3 цього Порядку вказано, що переобладнання транспортного засобу проводиться суб'єктом господарювання, який має нормативно-технічну документацію на відповідний вид переобладнання, узгоджену з МВС та Мінінфраструктури, і свідоцтво про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпеченнябезпеки дорожнього руху (у разі переобладнання п'яти і більше транспортних засобів протягом року), або власником такого засобу в індивідуальному порядку. Переобладнання транспортного засобу для роботи на газовому моторному паливі та альтернативних видах рідкого і газового палива проводиться суб'єктом господарювання, який має свідоцтво про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху на відповідний вид переобладнання.
У абз. 2 п. 4 закріплено, що перед переобладнанням транспортного засобу для роботи на газовому моторному паливі та альтернативних видах рідкого і газового палива огляд такого засобу підрозділом Державтоінспекції МВС не проводиться.
Із положень п. 5 Порядку випливає, що для переобладнання транспортного засобу в індивідуальному порядку власник або його представник подає до спеціально уповноваженої організації заяву про погодження переобладнання транспортного засобу, в якій зазначаються відомості про транспортний засіб, вид переобладнання, а також технічна та інша інформація, необхідна для проведення переобладнання. До заяви про погодження додаються копії свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу та акта проведення його огляду.
Відповідно до положень п.8 9, 11, 12, 13 вказаного Порядку до спеціально уповноважених організацій належать: державне підприємство "ДержавтотрансНДІпроект"; Центр безпеки дорожнього руху та автоматизованих систем при МВС.
У документі про погодження зазначаються відомості про транспортний засіб і його власника, вид та умови (вимоги) переобладнання транспортного засобу з урахуванням того, що конструкція переобладнаного транспортного засобу повинна відповідати вимогам правил, нормативів і стандартів України.
Спеціально уповноважена організація надсилає МВС у
встановленому порядку інформацію про виданий документ про погодження для внесення відповідних даних до Єдиного державного реєстру Державтоінспекції. Власник транспортного засобу або його представник забезпечує переобладнання транспортного засобу відповідно до умов (вимог), викладених у документі про погодження.
Після переобладнання транспортного засобу власник або
його представник обирає організацію з оцінки відповідності та подає заяву про проведення оцінювання відповідності транспортного засобу, що переобладнаний, вимогам правил, нормативів і стандартів України, а також умовам (вимогам), викладеним у документі про погодження (далі - заява про проведення оцінювання). За
результатами такого оцінювання видається: акт технічної експертизи або сертифікат відповідності - для транспортних засобів, що переобладнані в індивідуальному порядку, а також для роботи на газовому моторному паливі та альтернативних видах рідкого і газового палива.
Позивачем було надано до суду копію сертифікату відповідності UA 9.009.01735-14, виданого фізичній особі підприємцю ОСОБА_3О, сертифікат видано органом з сертифікації дорожніх транспортних засобів та систем управління якістю (ДП «ДЕРЖАВТОТРАНСНДІПРОЕКТ») на підставі акта обстеження підприємства від 28.11.2014 року № 2679П/035/ВК-14, складеного представниками Органу з сертифікації дорожніх транспортних засобів та систем управління якістю (ДП «ДЕРЖАВТОТРАНСНДІПРОЕКТ»), свідоцтво про призначення від 04.04.2014 року № UA.P.009.
Відповідно до акту технічної експертизи про відповідність конструкції та технічного стану переобладнаного транспортного засобу вимогам безпеки дорожнього руху № 172 від 22.03.2015 року, виданого ФО-П "ОСОБА_3О.", про те, що транспортний засіб ВАЗ 21063, кузов № НОМЕР_1 переобладнаний ФО-П "ОСОБА_3О.". Переобладнання здійснено шляхом установки (зміни) ГБО на авто для роботи на зрідженому нафтовому газі. Документи про погодження переобладнання відповідно до ст. 32 Закону України "Про дорожній рух" видпні ЦБДР та АС при МВС України строком до 19.03.2016 року, свівдоцтво № 4327. Конструкція переобладнаного транспортного засобу відповідає умовам, викладеним у дозволі на переобладнання. Технічний стан переобладнаного транспортного засобу відповідає вимогам ДСТУ 3634-2010 та розділу 31 Правил дорожнього руху. Згідно із узагальненим висновком про відповідність переобладнаного транспортного засобу вимогам дорожнього руху, то відповідає вимогам безпеки дорожнього руху, ДСТУ 3648-2010, придатний до експлуатації.
Згідно із п. 30.1 Правил дорожнього руху власники механічних транспортних засобів і причепів до них повинні зареєструвати (перереєструвати) їх у Державтоінспекції або провести відомчу реєстрацію в разі, якщо законом установлена обовязковість проведення такої реєстрації, незалежно від їхнього технічного стану протягом 10 діб з моменту придбання (отримання), митного оформлення або переобладнання чи ремонту, якщо необхідно внести зміни до реєстраційних документів.
Частиною 4 ст. 32 Закону України «Про дорожній рух» встановлено, що переобладнання, що призвело до зміни облікових даних механічного транспортного засобу, повинно бути відображено у його реєстраційних документах.
У відповідності до п. 33Постанови Кабінету Міністрів України № 1388 від 07.09.1998 року «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів»перереєстрація транспортних засобів проводиться у разі отримання свідоцтва про реєстрацію замість утраченого або не придатного для користування, зміни їх власників, місця стоянки, місцезнаходження або найменування власників - юридичних осіб, місця проживання або прізвища, імені чи по батькові фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, а також у разі зміни кольору, переобладнання транспортного засобу чи заміни кузова, інших складових частин, що мають ідентифікаційні номери.
Відповідно дост. 251 КУпАПдоказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.
Відповідно дост.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно із ч. 2ст.71 КАС Українив адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Проте, відповідач не надав заперечень та жодних доказів.
Таким чином, з огляду на вищвикладене, беручи до уваги те, що , суд вважає, що переобладнинаий транспортний засіб ВАЗ 21063, кузрв № 1473413 відповідає вимогам безпеки дорожнього руху, ДСТУ 3648-2010, придатний до експлуатації, що підтверджується відповідними документами, постанова підлягає скасуванню.
КеруючисьПравилами дорожнього рухуУкраїни затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 10 жовтня 2001 року,Законом України «Про дорожній рух»,Постановою Кабінету Міністрів України № 1388 від 07.09.1998 року «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», Постановою Кабінету Міністрів України № 607 від 21 липня 2010 р."Про затвердження Порядку переобладнання транспортних засобів" ч. 1 ст.121,280,283,288 КУпАП, ст.ст.11,71,100,102,158-163,171-2 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора АП ВДАІ з обслуговування Золочівського району ОСОБА_2 про скасування постанови про адміністративне правопорушення - задовольнити.
Скасувати постанову про адміністративне правопорушення серії ПС1 № 653607 від 12.07.2015 року, винесену інспектором АП ВДАІ з обслуговування Золочівського району ОСОБА_2 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340 грн. на ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.121 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Золочівський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Суддя: О. С. Шабас