Постанова № 5452532, 11.06.2009, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
11.06.2009
Номер справи
2-а-539/09
Номер документу
5452532
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2-а-539/09

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2009 року м. Олевськ

Суддя Олевського районного суду Житомирської області Волощук В.В., розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) Олевської районної державної адміністрації (РДА), Головного Управління праці та соціального захисту населення житомирської обласної державної адміністрації про стягнення допомоги та доплати громадянам, які проживають на території радіоактивного забруднення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з вказаним позовом до суду, посилаючись на те, що в періоди з 01.05.2008 року по 30.04.2009 року йому не було проведено у повному обсязі виплати, передбачені ст.ст.37, 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що призвело до порушення його прав.

Заборгованість по грошовій допомозі у зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства (ст.37 зазначеного Закону) позивач визначив в розмірі 2678,80 грн., а заборгованість по доплаті до пенсії, на придбання чистих продуктів харчування, громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення (ст.39 зазначеного Закону), позивач визначив в розмірі 13394, 00 грн.

Позивач у своєму позові посилається на те, що отримував відповідну доплату та допомогу у розмірах, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року, тобто щомісячну допомогу в розмірі 2,10 грн., та щомісячну доплату в розмірі 10.50 грн., тоді як Законом визначені інші, значно більші, її розміри, кратні мінімальній заробітній платі у відповідні періоди.

Позивач в судове засідання не з’явився, від нього надійшла письмова заява згідно якої просить справу розглядати без його участі, позовні вимоги підтримує повністю.

Представник УПСЗН Олевської РДА Житомирської області в судове засідання не з’явився, але від нього надійшло письмове заперечення, згідно якого він просить розглянути справу без участі представника, заперечує стосовно задоволення позову.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Матеріалами справи встановлено, що позивач є потерпілим від Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, в зазначений період часу проживав та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, що віднесено до зони гарантованого добровільного відселення, що стверджується копією посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, довідкою Сущанської сільської ради.

Позивач є непрацюючим пенсіонером і отримує щомісячно виплати згідно Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ по місцю проживання, тобто від Управлінні праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області, яке обслуговується щодо зазначених виплат та допомоги Головним УПСЗН Житомирської обласної державної адміністрації, що стверджується копією пенсійного посвідчення, довідкою УПСЗН Олевського районної державної адміністрації в Житомирській області, довідкою УПСЗН Олевської РДА, обставинами зазначеними у запереченні відповідача, та відповідні виплати повинні сплачуватись відповідачем.

Згідно ст.37 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, повинна виплачуватись щомісячна грошова допомога у зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, у зоні гарантованого добровільного відселення з розмірі – 40 % від мінімальної заробітної плати.

Згідно ст. 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячно грошова доплата до пенсії у зоні гарантованого добровільного відселення у розмірі - двох мінімальних заробітних плат.

Проте, вказані допомога та доплата УПСЗН Олевської РДА Житомирської області та Головним Управлінням праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації виплачувались позивачу у розмірах, визначених Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не в кратному відношенні до мінімальної зарплати, тобто в значно меншому розмірі.

Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закон має пріоритетне значення перед постановою Кабінету Міністрів України.

Виплатою доплати і допомоги в твердих сумах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року, порушені права позивача.

Рішенням Конституційного суду України № 6рп/2007 від 09.07.2007 року у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України положень ст.ст. 29, 36, ч. 2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч. 1 ст. 66, п. 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, , 44, 45, 46 , ст. 71 , ст.ст. 98, , 101, 103, 111 Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік», в тому числі п. 30 ст. 71, якими зупинено на 2007 рік дію ст.ст. 37, 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Суд вирішив , що норми Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік», які обмежують соціальні права громадян є неконституційні. Рішення Конституційного суду України є остаточним, не може бути оскаржене та є обов’язковим для всіх на території України.

Відповідно до змін, внесених до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VІ "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", громадянам, які проживають і працюють на територіях радіоактивного забруднення, у 2008 році допомоги і доплати виплачуються у порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, але ці зміни визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп\2008.

З врахуванням викладеного та в межах передбаченого ст. 99 КАС України річного строку звернення до суду заборгованість по допомозі та доплаті, передбачених ст. ст. 37, 39 зазначеного Закону підлягає стягненню лише за період з 22 травня 2008 по 30 квітня 2009 року.

З врахуванням розмірів мінімальної заробітної плати в спірний період часу, сум, виплачених позивачу у добровільному порядку, розмір заборгованості по допомозі, передбаченій ст. 37 вище зазначеного Закону становить 2561, 70 грн., а по доплаті, передбаченій ст. 39 Закону – 12 808, 70 грн.

Відповідачі є розпорядниками коштів на вказані видатки, проте допустили протиправну бездіяльність і позивачу в добровільному порядку заборгованості у повному обсязі не виплатив.

В даному випадку кошти на соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС виплачується з Державного бюджету, є щомісячними платежами та такими, що передбачені законом як актом вищої юридичної сили, тому суд вважає, що вимога про негайне виконання підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 256 КАС України слідує, що суд, який виніс постанову за заявою осіб або з власної ініціативи може звернути постанову до негайного виконання у разі стягнення всієї суми боргу при присуджені періодичних платежів з Держбюджету.

Керуючись ст.ст.8,19,22 Конституції України, ст.ст.37,39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Рішенням Конституційного суду України № 6рп/2007 від 09.07.2007 року, Рішенням Конституційного Суду № від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008, ст.ст.10,11,17,71,86,94,99,122, 158 – 163, 167,186, 254, 256 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) Олевської районної державної адміністрації (РДА), Головного Управління праці та соціального захисту населення житомирської обласної державної адміністрації про стягнення допомоги та доплати громадянам, які проживають на території радіоактивного забруднення - задовольнити частково.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 2 561,70 грн ., заборгованості за період з 22 травня 2008 року по 30 квітня 2009 року, по допомозі як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, передбаченій ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Стягнути з головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації 12 808, 70 грн., заборгованості за період з 22 травня 2008 року по 30 квітня 2009 по доплаті до пенсії, передбаченій ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Постанову Олевського районного суду від 11 червня 2009 року в частині стягнення ОСОБА_1 допомоги та доплати звернути до негайного виконання.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 51 грн ., державного мита на користь держави з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області.

Стягнути з Головного Управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації 128, 08 грн ., державного мита на користь держави.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати державного мита відповідно до п.18 ч.1 ст.4 Декрету КМУ «Про державне мито».

Постанова Олевського районного суду Житомирської області суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається через Олевський районний суд Житомирської області до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя: