ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Сичова О.П.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
ПОСТАНОВА
іменем України
"21" грудня 2015 р. Справа № 806/4953/15
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Мацького Є.М.
суддів: Євпак В.В.
ОСОБА_2,
при секретарі Гунько Л.В. ,
за участю сторін:
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Житомирі апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "29" жовтня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Міністерства оборони України третя особа: Житомирський обласний військовий комісаріат про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії ,
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2015 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом в якому просив визнати дії відповідача протиправними та зобов"язати Міністерство оборони України прийняти рішення щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі інвалідності, яка йому встановлена з 14.04.2015 року.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 29.10.2015 року позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо нерозгляду заяви ОСОБА_3 про призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі інвалідності.
Зобов'язано Міністерство оборони України розглянути заяву ОСОБА_3 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги в разі інвалідності у відповідності до вимог постанови КМ України від 28.05.2008року №499.
Не погоджуючись з даною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.
Постанову також оскаржив позивач, який вважає судове рішення незаконним в частині відмови, посилаючись на неправильне застосування судом першої до спірних правовідносин постанову КМ України від 28.05.2008 №499.
На підставі наведеного просить змінити рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким зобов"язати відповідача ( з урахуванням заяви про зміну апеляційних вимог) прийняти рішення щодо призначення йому, як інваліду 2 групи з 14.04.2015 року, одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. N 975
Розглянувши доводи апеляційних скарг колегія суддів вважає , що скарга Міністерства оборони України не підлягає задоволенню, а апеляційну скаргу ОСОБА_3 необхідно задовольнити з урахуванням наступного.
Судом встановлено, що відповідно до експертного висновку № 9162 від 03.11.2003 року Вінницькою регіональною міжвідомчою експертною комісією по установленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС зазначається, що отримані позивачем захворювання пов'язані з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС( а.с.18).
19.01.2004 року Житомирською обласною медико-соціальною експертною комісією № 1 позивачу встановлено третю групу інвалідності, яка настала внаслідок захворювань пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.19).
В 2004 році позивач отримав одноразову компенсацію по 3 групі за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 189,60 грн. ( а.с.21).
23.04.2015 року Житомирською обласною медико-соціальною експертною комісією № 1 позивачу встановлено другу групу інвалідності, безтерміново з 14.04.2015 року, яка настала внаслідок захворювань пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.20).
24.04.2015 року Управлінням праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради позивачу встановлений статус інваліда війни другої групи безтерміново, на що було видано посвідчення серії В-1 № 004897 (а.с.13)
02 червня 2015 року позивач звернувся до Житомирського обласного військового комісаріату із заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», та Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. N 975
ОСОБА_4 фінансів Міністерства оборони України від 31.08.2015 року №248/3/6/ 2002 позивачу через Житомирський ОВК було повідомлено про відсутність права на виплату вказаної допомоги. (а.с.23)
Позивач вважає таку відмову протиправною, оскільки виплата зазначеної допомоги гарантована йому Законом «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» , у зв"язку з чим звернувся до суду позовом.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.
Згідно частини 1 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Частиною 2 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено вичерпний перелік підстав, за наявності яких призначається і виплачується одноразова грошова допомога, зокрема, за п.4 :
- встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Відповідно до частини 1 статті 16-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі:
а) 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, зазначених у підпунктах 1 - 3 пункту 2 статті 16 цього Закону;
б) 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності III групи (підпункт 4 пункту 2 статті 16 цього Закону).
Матеріалами справи безспірно підтверджено, що встановлена ОСОБА_3 друга група інвалідності, безтерміново з 14.04.2015 року, яка настала внаслідок захворювань пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.20).
Таким чином, застосування статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" пов'язується не з фактом звільнення позивача зі служби, а з часом встановлення йому інвалідності, внаслідок захворювання, що мало місце в період проходження військової служби, незалежно від строку, що минув після звільнення з військової служби.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" визначено, що особам, які до набрання чинності Порядком, затвердженим цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги, допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.
Разом з цим, колегія судів вважає, звернення позивача від 02.06.2015 року щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги у разі інвалідності, визначеної Порядком N 975, Міністерством оборони України у встановлені законодавством строки не розглянуто, рішення Міністерство оборони України по суті заяви не приймало.
Крім того, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що позивач отримав право на призначення вказаної допомоги з 14.04.2015 року з встановленням 2 групи інвалідності, однак вважає що судом попередньої інстанції помилково застосовано порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 499, оскільки на день подання позивачем зазначеної заяви механізм розгляду таких звернень та механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі інвалідності визначається правовими нормами Постанови КМ України від 25 грудня 2013 р. N 975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві".
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що розгляд заяви позивача необхідно проводити за правовими нормами Постанови КМ України від 25 грудня 2013 р. N 975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві".
Таким чином, постанову суду першої інстанції слід змінити, вказавши, що розгляд заяви ОСОБА_3 підлягає розгляду в порядку постанови від 25 грудня 2013 р. N 975 ", а апеляційну скаргу Міністерства оборони України залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 201, 205, 207,212,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "29" жовтня 2015 р. змінити, виклавши абзац другий та третій постанови в наступній редакції:
"Визнати протиправними дії Міністерства оборони України щодо відмови у призначенні ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності 2 групи з 14 квітня 2015 року внаслідок захворювання пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Зобов'язати Міністерство оборони України розглянути заяву ОСОБА_3 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги в разі інвалідності у відповідності до вимог постанови від 25 грудня 2013 р. N 975."
У решті постанову суду залишити без змін.
Апеляційну скаргу Міністерства оборони України залишити без задоволення.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Є.М. Мацький
судді: В.В. Євпак
ОСОБА_2
Повний текст cудового рішення виготовлено "22" грудня 2015 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,10024
3- відповідачу/відповідачам: Міністерство оборони України пр-т Повітрофлотський , 6,м.Київ,03168
4-третій особі: Житомирський обласний військовий комісаріат - вул.Баранова,4,м.Житомир,10000,